BUITEN LAiNDSCllE BER1GTEN. PER TELEGRAAF. herbesteding van dat werk plaats. Thans waren minste inschrijvers voor 'silage, A. Kudders, te Schiedam voor ƒ7590; Rotterdam, J. Hoos en Zoon aldaar, voor ƒ5399, en Brielle, M. L. Venenbas aldaar, voor 393. EMSELAXD. LONDEN3 Februarij. Men verzekert dat prinses Beatrix verloofd is met prins Louis Batten- berg, officier in de koninklijke marine en thans in het gevolg van den prins van Wales in Indië. Eene talrijke deputatie, zamengcsteld uit handelaren op westelijk Alrika en leden van een paar zendingsgenootschappenheeft zich bij den minister van koloniën, lord Carnarvon vervoegd, om te protesteren tegen den voor gestelden afstand van de Britsche nederzettingen aan de Gambia, aan Frank- rjjk. Lord Carnarvon gaf ten antwoord, dat in deze geen beslissende stap pen zouden genomen worden, dan met goedkeuring van het parlement Het standbeeld van lord Palmerston, van welks oprigting in Parlement- square reeds lang sprake is geweest, is Zaturdag 11. op het reeds vroeger geplaatste voetstuk gezet. Het is uit brons gegoten en stelt den staatsman voor in de houding, die hij gewoon was bij zijne redevoeringen in het par lement aan te nemen. Volgens eene aankondiging gedaan in de koninklijke maatschappij van aardrijkskunde te Londen, door den voorzitter sir H. Rawlinson, beeft de koning der Belgen aangeboden 100.000 fr. bij te dragen tot ondersteuning der ontdekkingsreizen van luitenant Cameron, in Afrika. De heer John Forster, bekend als schrijver van het leven van Dickens en van Oliver Goldsmith, is in den ouderdom van 64 jaren gestorven. Te Dover is een feestmaal gegeven, onder voorzitting van den hertog van Edinburgh, waarbij lord Granville in een toast op den hertog heeft aangekondigd, dat deze weldra voor den tijd van twee jaren het opperbevel over de zeemagt aanvaarden zal. FRAAHRIJK. Volgens den Parijschen correspondent van de Times wordt de uitslag der verkiezingen door den heer Buflet slechts beschouwd als eene vinger wijziging, dat hij met te veel gematigdheid is te werk gegaan, dat zijne ambtenaren uit te groote naauwgezetheid de kiezers niet beter teregt ge wezen hebben. Hij gelooft dat de kiezers meer in zijne rigting zouden ge bleven zijn, indien hij de administrative machine krachtiger voor zijne staat kunde in beweging had gebragt, en, naar gezegd wordt, wil hij bij de verkiezingen voer de kamer van afgevaardigden dan ook in dien geest handelen. De Moniteur brengt in zake de jongste verkiezingen ernstige beschul digingen in tegen de prefecten. In de departementen, waar Bonaparlisten gekozen zijn, moet dit toegeschreven worden aan de onverklaarbare mede- pligligheid der administratie. In de Gironde b. v. is de zegepraal van de heeren Hubert-Delisle, Béhic en Raoul Duval, den vader, bijna uitsluitend het werk van den heer Pascal, prefect te Bordeaux, die de eerste was onder de hoofdambtenaren tijdens het bestuur des heeren Thierswelke een i manifest ten gunste der conservative republiek uilvaardigden, toen de mo narchie nog mogelijk was. In Lot-et-Garonne bleef de heer Chaudordy, gezant te Madrid, met zes stemmen in de minderheid tegen den Bonapartist Nouhel, en dit is te danken aan den prefect te Agen. die niet opgehouden heeft voor den Bonapartist te werken. Van de //Conservative Unie" is het volgende manifest uitgegaan: //Wij zijn te opregt om te verklarendat ons de uitslag van de verkiezingen voor den senaat geheel bevredigd heeft. Eene nieuwe, groote worsteling staat voor de deur. Conservativen, gij, die, buiten alle partijbejag omFrankrijk wenscht te behoeden voor de dwingelandij van het radicalisme, slaat den zedclijken toestand van het arrondissement gade, waarin gij eerlang uw regt zult uitoefenen. Weet, wanneer het noodig is, uwe voorkeur op te offeren aan de eenheid tusschqn de mannen, die opregtelijk gehecht zijn aan deze duurzame beginselen: dc godsdienst, het huisgezin, den eigendom, waarvan de maatschappij niet dan tot haar eigen verderf kan afwijken. Indien gij even vastberaden zijt als verzoenensgezindzult gij aan uwe ge-- zinnen eene minder moeijelijke toekomst bereiden dan de tegenwoordige tijd". De bisschop van Versailles heeft gebeden uitgeschreven voor de r.ieuwe verkiezingen. Hij maant de geloovigen aanenkel mannen naar de kamer af te vaardigen, die waardig zijn Frankrijk te vertegenwoordigen; mannen die de zaak van de godsdienst met hart en ziel voorstaan en die in Gods hand de middelen kunnen zijn om Frankrijk te redden. In de Ècole de Médecine had een manifestatie plaats ter eere van den hoogleeraar Robindie door de kiezers van het dep. l'Ain tol senaatslid is gekozen. Bij het binnenkomen werd de hoogleeraar door de verzamelde studenten toegejuicht met de kreten: //leve Bobin! leve de republiek! weg met Dupanloup!" Met veel moeite gelukte het den hoogleeraar de opge wonden gemoederen eenigzins tot bedaren te brengen. Na afloop van het collegie werd hij uitgeleid en naar zijn woning gebragt door 500 a 600 studenten. In de Rite Ilautefeuillc werd de meer en meer aange groeide menigte door een sterke wacht agenten uiteengedreven. SPANJE. De koning heeft den 26st'° Januarij een bijzonder gehoor verleend aan eene deputatie van dames die tot den adel behooren. Deze heeft hem eene menigte petities, waarbij de invoering van de katholieke godsdienst, als eenige godsdienst, wordt gevraagd, overhandigd. Deze adressen zijn van meer dan zestigduizend handfeekeningen voorzien, waaronder die van 12 hertoginnen, 60 markiezinnen en 47 gravinnen. UUIT9CHL.ANB, Door de fraction van den rijksdag is beraadslaagd over dc quaestie van het nieuwe parlementsgebouwen bij die gelegenheid is gebleken dat de meerderheid niet geneigd is het voorstel tot aankoop der gronden van het etablissement van den heer Kroll aan te nemen. Men wil veeleer de gronden der gewezen porseleinfabriek in de Leipzigerstrasse aankoopen om daarop het rijksdaggebouw te doen plaatsen. Volgens de Dresd. Nachr. hebben al de bo'ekverkoopers te Dresden gelijktijdig een bezoek ontvangen van eenige agenten van policie en een commissaris of inspecteur. De stedelijke autoriteiten waren onderrigt van de aankomst van een aantal boeken, getiteld: Diplomatische Enthüllungen aus der Gegenwart. Dit geschrift, hetwelk niet anders is dan de bekende brochure Pro iVihilo van von Arnimheeft men onder dat opschrift willen binnensmokkelen. De vangst is intusschen uiterst schraal geweest. In an ders steden des lands houdt de policie dergelijke huiszoekingen. Op last der autoriteiten te Bremerhaven is een uitvoerig verslag in het licht gegeven betreffende het gebeurde ten gevolge van de ontploffing, die op 11 December van het vorige jaar aldaar heeft plaats gehad door de met dynamiet geladen kist, toebehoorende aan William King Thomas. Dit verslag bevat een omstandig verhaal van het gebeurde en moet wijders strekken om, in breeden kring, ieder aan te sporen tol het geven van inlichtingen ten aanzien van den moordenaar en de misdadige pogingen, vroeger of kort vóór dien tijd in het werk gesteld, om zijn vreeselijk plan te volvoeren of andere te plegen. VERSAILLES, 3 Februarij. De permanente commissie heeft eene zitting gehouden. De heer Buffet was tegenwoordig. Er is geene belangrijke quaestie behandeld. De commissie heeft besloten, den 24s,eD dezer bijeen te komen, ter regeling van het ceremonieel bij de overdragt van de bevoegd heid der nationale vergadering aan de nieuwe kamers. Voorts heeft de com missie er mede ingestemd dat de benoeming van een opvolger van den over leden senator Larochette zal worden gedaan door den seuaal. BUDA-PESTH, 3 Februarij. De begrafenis van Frans Deak is met onge- meenc plegtigheid geschied en was eene indrukwekkende hulde aan de verdiensten van den overledene jegens zijn vaderland. Onder de aanwezigen merkte men op den adjudant-generaal des keizers, den aartshertog Jozef en de aartshertogin Clolilde. De heer Ghyczy, voorzitter van het volkshuis, heeft de lijkrede uitgesproken. BERLIJN, 3 Februarij. Graaf Ledochowski, gewezen aartsbischop van Posen, is heden uit de gevangenis te Ostrowo ontslagen geworden en hier aangekomen. Hij is voornemens morgen verder te reizen. HENDAYE, 2 Februarij. Dc liberale troepen omsingelen Vera, Lesaca en Echalar. Martinez Campos heeft te Esteban zijn hoofdkwartier gevestigd. Blanco rukt op naar Franci. RAGUSA. 3 Februarij. (Uit Slavische bron). Ali-pacha heeft aan Monte negro den afstand van SutorinaBagnuniZubciErzydvina en Spizza tot de zee van Albanië aangebodenwanneer een schikking kan tot stand komen, krachtens welke de Montenegrijnen, die in de corpsen der opstan delingen dienen, daaruit verwijderd en de vijandelijkheden geschorst worden. PETERSBURG, 2 Februarjj. 'e Avonds. liet Russische telegraaf-agentschap heeft uit Konstantinopel een particulieren brief ontvangen, meldende dal de Porte geneigd is de onafhankelijkheid van Montenegro te erkennen en aan dit vorstendom eene kleine haven van de Adriatische zee af te staan, welke j het noodig heeft ter verzekering van zijn bestaan. LONDEN, 4 Februarij. Een llollandsch eskader is op de kust van Vene zuela verschenen. De commodore, bevel voerende over de Engelschescheeps- magt te Jamaica zendt, een schip naar Curasao. om te waken voor de Britsche belangen, ingeval er vijandelijkheden moglen plaats hebben. In het nommer dezer Courant van 27 Januarij 11. werd het concert aan gekondigd dat op 10 Februarij aanst. in de Stads-Gehoorzaal zal plaats hebben. Thans is het programma openbaar gemaakt van deze schoone muziekale soiree en het is ons aangenaam er op te kunnen wijzen dat zij dubbel be langrijk zal zijn, zoowel wegens de classike en nieuwe werken die daarop ten gehoore zullen worden gebragt, als wegens de onbetwistbare verdien sten der arlisten die als de vertolkers dier werken zullen optreden. Van Bach, Schumann enz. zullen eenige hunner beste werken uitgevoerd worden, afgewisseld door moderne compositiën, die aan de bedoelde artisten ruimschoots de gelegenheid zullen geven van hunne virtuositeit te doen blijken. Men verneemt dat de heer Colyns, wiens talent zoozeer op prijs wordt gesteld, van Z. M. den koning van Saksen eene der meest vleijende aanbie dingen heeft ontvangen, t. w. de plaats van concert-directeur aan het hof te Dresden en van professor aan het conservatoire te dier stede. Men weet niet of de uitstekende violist deze schitterende betrekking zal aannemen, waardoor men voor lang zou verstoken zijn van de gelegenheid om zijn talent te bewonderen - maar hij kan zich verzekerd houden dat hij ook daar, evenals hier, talrijke bewonderaars zal vinden. Mile Singclée, de jeugdige en reeds beroemde cantalrice, zal zich nog hier doen hooren voor haar vertrek naar Londen, werwaarts zij, wegens hare engagementen, moet terugkeeren. Met haar optreden alhier, zal zij eene kunstreize besluiten, waarbij zp een schitterend succès heeft verwor ven in de voornaamste steden van Frankrijk en van Belgie. De heeren Duhem. de onnavolgbare cornet-a-piston, Devriès, de uitmun tende bas-zanger, Rucquoy en Pardon, vormen met de vorigen een waardig en opmerkelijk geheel, dat men met het meeste genoegen zal hooren. IN «EZ ON O EN. DE MUNTQTJAESTIE. X. De empirische, doch antiocconomische begrippen van vroegere dagen, zit ten zoo zeer in de hoofden geroest, dat zij bij velen steeds eenen zeer be langrijken invloed uitoefenen. Nog ziet menigeen in de muntéénheden iels bijzonders, al is de dwaling met betrekking tot dc edele metalen afgenomen. Zijn deze meer algemeen aan andere roerende goederen gelykgestelderkent

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2