LEIDSCHE C 0IIR AIT. 1870. M°. 27. WOENSDAG 2 FEDRUARIJ. STADS-BER ICHTEN. HONDSDOLHEID. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijksZoneri Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. 3.50; met het Perslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. ft. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars. buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. rv ■v.artfltguagaa.itajaa.afcg De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gelet op het bij hem ontvangen bericht van den Gemeente- Veearts; Gezien art. 3 der Wet van 5 Juni 1875, tot vaststelling van bepalingen bij het voorkomen van hondsdolheid (Staatsblad n". 110); Beveelt dat gedurende vier maanden, te rekenen van den dag der afkondiging van dit bevelschrift, a!!«' üiotsden die zich buiten woningen of vaartuigen (geene openbare middelen van ver voer zijnde) in de gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zijn van een M4TBS! 9A St F1volgens het door Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken, bij beschikking van 27 Juli 1875 voorgeschreven model, ter Gemeente-Secretarie voor ieder ter bezichtiging gesteld, met dien verstande nochtans dat, ingevolge Ministerieele beschikking van 7 Sept. 1875, de stalen band van den muilkorfdie den bals van den hond omgeeft, door een koperen mag worden vervangen. En geschiedt hiervan op heden openbare afkondiging door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 1 Februari 1875. v. d. BRANDELER. LEIDEN. 1 February Bij dc heden gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad zijn ingekomen: in de eerste afdeeling 375 stembriefjes en in de tweede afdeeling 431te zamen 806 stembriefjes. De rederijkerskamer //Borger" gaf gisteren avond in eene buitenge wone vergadering in het openbaar eenige proeven barer werkzaamheid, tot bijwoning waarvan een talrijk publick in de Stads-Zaal was bijeengekomen. De orde der werkzaamheden was als volgt//Een stralïe Gods", //'t Is erg met de meiden", van dr. Laurillard; «liet graf onder den meidoorn", dra matische schets van Hofdijk; //Arme visschers. van de Genestet, en Bach te Dresden, van de Builterwijl lot slot werd opgevoerd het blijspel De hoed van den horlogemaker.Deze voordragten werden met gespannen aandacht door hel publiek gevolgd: zij leverden het bewijs dat de leden zieh met Ijver blijven toeleggen op de uiterlijke welsprekendheid, het doel van hun streven, en de blijken van goedkeuring, die zij bij herhaling van de zijde van het publiek mogten ontvangen, zullen voor hen zeker eene streélende voldoening zijn geweest, maar hen ook niet minder lot spoorslag strekken om mei volharding voort te gaan op den ingeslagen weg, ten einde meer en meer een hooger standpunt iu de kunst in te nemen. De voordragten werden aangenaam afgewisseld door de uitvoering van twee muziekale composilien; t. w. rFautaisie de concert sur Faust", van Allard, en //Souvenir de Bellini", van Artöt. Aan hel talent van de hh. Vreeswijk (viool) en C. B. Duyster Jr. (piano) werd door het publiek een welverdiende hulde gebragt. Gedurende de maand Januarij 1876 zijn in de Leidsche volksgaarkeuken afgeleverd: 4160 portiën waruje spijs, 341 portiën vleesch, 118% portiën spek; totaal 4619% porlièn. Talloos is de menigte rupsenneslen, dit jaar in de toppen van het houtgewas aanwezig. Hoewel nog schijnbaar zwak, en naattw ontloken, is het leven der jonge rupsen zoo taai en zijn zij zoodanig door verscheiden lagen spinsel omsloten, dat zij de strengste koude weerstaan, om zich met het eerste blad ter vernieling te verspreiden. Zoowel het loof onzer hoornen langs grachten en op wandelplaatsen, als het ooft onzer tuinen en boom gaarden loopt gevaar, als men niet tijdig op vernietiging bedacht is. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat tot ultimo December dezes jaars de gelegenheid blijft opengesteld voor zes artsen, mits zij niet ouder zijn dan 30 jaren, om als officier van ge zondheid der 2' kl. bij de zeemagt in dienst te treden. Dc verbindtenis geschiedt voor slechts vier jaren; de premie becjraagt 6000. Voorts dat li aan de lioogescholen acht studentendie minstens in het bezit zijn van het diploma van afgelegd medisch propaedetilisch examenkunnen worden toe gelaten om hunne studiën in de medicijnen aan de hoogescholen voort te zetten, op de voorwaarden, bedoeld in het kon. besluit van 17 Mei 1872, n®. 13, ten einde, na het examen als arts te hebben afgelegd, tot officier van gezondheid 2" kl. hij de Nederl. zeemagt te worden aangesteld, en dal acht plaatsen worden opengesteld voor jongelieden, die wenschen, in verband met het hooger onderwijs, dat te Amsterdam wordt gegeven, bij het garnizoenshospitaal aldaar te worden opgeleid lot ofFicier van ge zondheid 2e kl. bij de zeemagt. De aan te nemen jongelingen moeten op den dag der toelating (1 October) den vollen leeftijd van 17 jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan 19 jaren. Voornoemde minister heeft ook ter kennis van belanghebbenden gebragt dat de gelegenheid bestaat voor apothekers, bevoegd verklaard volgens de wet van 1 Junij 1865, om als apotheker 2e kl. bij de zeemagt (geassimi leerd aan den rang van luit. ter zee 2C kl.) in dienst te treden. Het trac- lement aan dien rang verbonden bedraagt ƒ1300 'sjaars. Zij die hiervoor wenschen in aanmerking te komen, mogen den leeftijd van 30 jaren niet hebben overschreden. Z. M heeft het vonnis, den 7dcn December door de regtbank in De venter gewezen, waarbij de geweermaker G. J. V. aldaar, ter zake van het voorhanden hebben van meer buskruid dan bij de wet geoorloofd is, is veroordeeld tot een geldboete van ƒ500, subsidiair tot gevangenisstraf van 14 dagen, met verbeurdverklaring van het buskruid, veranderd in een geld boete van ƒ10, en de daarbij uitgesproken verbeurdverklaring van het in beslag genomen buskruid opgeheven. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 29 Januarij van Aden vertrokken. Voor de feestelijke ontvangst der met de Prinses Amalia terugkee- rende mariniers en andere militairen uit Atchin is het programma vastge steld. Nadat de troepen bij de aanlegplaats der booten van de maatschappij Nederland door verschillende corporation en belangstellenden zullen zijn ver welkomd, worden zij in feeslelijken optogt naar de daartoe op 's rijks werf ingerigte en versierde localen geleid, waar hun een feestmaal zal worden aangeboden. Na afloop daarvan zullen in drie verschillende localen tooneel- voorstcllingen en muziekuitvoeringen plaats hebben, tot het bijwonen waar van de terugkecrende militairen zullen v.orden uitgenoodigd, terwijl hun gedurende den avond ververschingen zullen worden aangeboden. Nieuwe Diep zal in feesttooi zijn. Volgens bet D. zal voor de lijn Leiden—Woerden bet station in laatstgenoemde gemeente zoo uitgebreid en vergroot worden, dal het voor beide lijnen in gebruik zal genomen kunnen worden. Te Rotterdam is gisteren namiddag een steiger, voor een in aanbouw zijnd pand bij de Lange Warande geplaatst, ingestort. Er waren op dat oogenblik zes werklieden op den steiger werkzaam. Van een hunner werd bet hoofd verbrijzeld, zoodat hij terstond op de plaats dood bleef; een tweede brak den arui en bekwam ook verder vrij ernstige kneuzingen. De vier o veria co kwamen óf geheel, óf niet ligte verwondingen vrij. Te Schoonhoven is dezer dagen een heer, die aldaar op een bovenhuis alleen woonde, op eene noodlottige wjjze om het leven gekomen. Des avonds had hij zieh op zijne canapé te slapen gelegd in de nabijheid van een petroleum-naclitlampjegedurende den nacht is hij in brand geraakt en, ondanks alle blijkbaar aangewende pogingen om zich nog te redden of te doen reddendes morgens bijna verkoold gevonden. Nabij Krimpen is eene schroefstoomboot, welke liet ijs in de Lek wilde breken, zoodanig beschadigd, dat zij nagenoeg onmiddellijk zonk. De pas sagiers zijn alle, deels over het ijs, deels in bootjes het gevaar van ver drinken ontkomen. Zaterdag 11. is onder de gemeente Nieuwer-Amstel, digt bij de Baars jes, een pasgeboren kind gevonden, dal daar te vondeling was gelegd, naar men zegt met begeleidend schrijven. Mei toestemming der overheid nam een boer, in den polder woonachtig, het kind onmiddellijk tol zich. Gisteren toonde de heer van der Willigen, aan een talrijk opgekomen publiek in de Sl. Bavo-kerk te Haarlem, de bekende proef van Foucault, van het draaijen der aarde om hare as. De slinger is ruim dertig meter lang, en door het voorwerp en van in de rondte geplaatste kogeltjes geeft hij al zeer spoedig het bewijs, dat liet vlak, waarin hij slingert zieh van

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1