BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. PER TELEGRAAF. eisch van het openb. ministerie, tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf en 8 boele, of 1 dag cellulaire gevangenisstraf, terwijl de beide andere be- ambten, een telegrafist en een ladingmeester, ieder tot 3 dagen cellulaire I gevangenisstraf werden veroordeeld. In den eisch om schadevergoeding werd de beleedigde partij niet-ontvankelijk verklaard. Te Haarlem is gisteren nacht eene vrouw, die van wege de policie in het stads ziekenhuis was geplaatst, uit een 20 voet boven den grond ge plaatst raam gesprongen. Zij is nog niet ontdekt, zoodat het nog onzeker is, of zij zich heelt verwond. Voor het gcregtshof te Amsterdam stonden eergisteren teregt F. II. Pappelendam, H. de Brabander en H. de Genzer, beschuldigd van diefstal, door middel van inklimming, gepleegd in den nacht van 12 op 13 Aug. 1875 ten huize van den heer Heyblom op te IJgracht te Amsterdam. De eerste twee beschuldigden bleven hunne schuld hardnekkig ontkennen; de derde handhaafde zijn reeds bij den regter-commissaris afgelegde bekentenis, waarbij hij zijn vorige makkers niet spaarde. Er werden getnigen gehoord, die hen te zamen kort vóór en anderen die hen te zamen in den ochtend, na den gepleegden diefstal, gezien hadden. Onder de getuigen verscheen voorts hij, die in de cellulaire gevangenis alhier in een cel, onder die van den beschuldigde Pappelendam had gezeten, cn van dezen destijds, met een snede brood aan een touwtje, een briefje had ontvangen, waarop hij verklaarde dat de woorden stonden: //flein, houdt moed, het kan best gebeuren dat wij naar huis gaan, omdat zij ons niet kunnen overtuigen. Ik heb gisteren een dag in het cachot gezeten", (was geteekend) //Frans Pappelendam." Deze laatste had blijkbaar gedacht, dat Hein de Brabander in de beneden- cel zatmaar er had een persoonsverwisseling plaats gehad. De gevangen bewaarder aan wien bovenbedoelde gevangene de ontvangst van een briefje mededeelde, had hem, zooals hij opgaf, gezegd, dat hij het maar verscheu ren moest. Deze ontkende echter dat laatste en beweerde, dat hem alleen een grijs stukje papier was vertoond, en dat hij de zaak als gekheid had beschouwd. Sinds 1 Januarij had hij opgehouden bewaarder te zijn. Het bleek voorts ter teregtzittingdat in de cellulaire gevangenis te Amsterdam de gevangenen in de onder elkander gelegen cellen, zoowel mondeling als schriftelijk, van gedachten kunnen wisselen; mondeling, naar het schijnt, door het ventilatiestoestel; schriftelijk door het naar buiten openslaan der ramen en daarop iets leggen, dat naar boven getrokken wordt of van bo ven daarop iets nederlatcn. Een ander gevangenedie later ook in een cel onder Pappelendam had gezeten, verklaarde, dat deze hem toen zou hebben toegeroepen, dat hij een pendule had gestolen en later gezegd, dat zij hem niets konden maken eu dat hij onschuldig zat. Pappelendam beweerde al leen te hebben gezegd, dat hij beschuldigd werd een pendule te hebben gestolen. Het openb. min. requireerde veroordeeling van de heide eersten tot een tuchthuisstral van zes, van den laatsten tot een van vijf.jaren. Za- turdag wordt de behandeling der zaak voortgezet. Uit Workum meldt men: Aan de Friesche kust ziet men des avonds ver in zee een lantaarn brandennaar vermoeden van een schip met petro leum, dat reeds den 3dt° dezer uit Amsterdam moet zijn vertrokken. Het zou wenschelijk zijn met een stoomboot, die het ijs kan trotseerenzooals er te Ilarlingen nu en dan binnenkomen, den schepelingen bijstand te ver- leenen, eer zij van honger omkomen. Uit Sneek meldt men aan de N. R. (7.In onderscheidene dagbladen, worden geruchten vermeld omtrent een kinddat door den vader en de stiefmoeder, alhier woonachtig, zou mishandeld worden. Het kind wordt gezegd een vermogen van ƒ40000 te bezitten, dat bij eventueel overlijden aan den vader zou komen. Uit eene geheel vertrouwbare bron kan ik u verzekerendat het onderzoek der justitie de onwaarheid dezer geruchten duidelijk aan het licht heeft gebragt. Onder het delven van een graf op het kerkhof te Meedhuizen, onder Delfzijl, vond de doodgraver onlangs vijf zilveren munten. Eene van deze met het jaartal 1562 heeft tot randschrift: //Da pacem Due. in diebus nos- tris (Geef vrede, o Heer! in onze dagen). Op de overige, uit de jaren 1580, 1584, 1587, leest men: //Sit nomen Domini benedictum" (De naam des Heeren zij geprezen), terwijl allen aan de keerzijde tot opschrift hebben: //Moneta nova argen: Groningen (Nieuwe zilveren munt. Groningen). Te Oss is eergisteren avond eene kapitale boerenwoning met twee schuren, benevens inboedel, waaronder een groote voorraad hooi en stroo, toebehoorende aan den landbouwer Vos, een prooi der vlammen geworden. Alleen het vee is gered. 'sGRAVENHAGE, 28 Januarij. Door Z. M. zijn bij het departement van koloniën bevorderd: tot hoofd commies, de commies jhr. J. D. Six, en tot commies, de adjunct-commies mr. H. J. Dijckmcester. De luit. ter zee 2' kl. J. II. M. Jansen, uit O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld, en de tot luit. ter zee le kl. bevorderde luit. ter zee 2' kl. A. P. Tadema wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord. Naar men verneemt zullen de tractementen van de ambtenaren bjj het ministerie van koloniën, te beginnen met den lsten Februarij a. s.eene aanmerkelijke verhooging ondergaan, waardoor velen tot de maxima wor den gebragt. Het geregtshof te 'sGravenhage deed heden uitspraak in de zaak van de wed. 't H., beklaagd van het als houdster van het huis op het Plein n". 10 alhierwaar gelagen worden gezetzonder vergunning na bezetten tijd gelagmakende bezoekers te hebben ontvangen. Het hof heeft het von nis der regtbank, waarbij ontslag van regtsvervolging was uitgesproken, vernietigd en op nieuw regidoende de wed. 't H. schuldig verklaard van zeven wanbedrijven, haar bij acie van dagvaarding ten laste gelegd, en haar ver oord eld in zeven geldboeten, ieder van ƒ3. ENGELAND. LONDEN27 Januarij. De groote manoeuvres van het leger zullen dit jaar op ruimer schaal plaats hebben dan anders. Het terrein is reeds gekozen en de daartoe aan gewezen officieren houden zich bezig met den aankoop van drieduizend paardendie men noodig meent te hebben. Generaal Margary, de vader van den Engelschen ingenieur van dien naam die in China vermoord werd, is overleden, tengevolge van den schok, dien het doodberigt van zijn zoon op hem teweeg gebragt en dien hij nooit te boven kwam. FRANKRIJK. De gematigde republikeinsche partij meent vrij gerust te kunnen zijn omtrent den uitslag der op Zondag a. s. te houden verkiezingen voor den senaat. Wat betreft het Seine-departement is de vrees voor de verkiezing van radicalen niet geweken. Over het algemeen zal er veel afhangen van de houding van het platte land. Z. K. H. de prins van Oranje heeft een uitstapje naar Nizza gedaan en is van daar te Parijs teruggekeerd. Isabella, de voormalige koningin van Spanje, is van hare ziekte hersteld. Ilet Louvre heeft een kostbare aanwinst gedaan. De lieer Darsel. di recteur van de //Gobelins", had op een zijner reizen in Italië de deur opge merkt von het paleis Stanga, te Cremona, en bij zijn terugkeer had hij den minister gesproken over dit kunstwerk, geheel overdekt met de heerlijkste beeldhouwwerken. Het resultaat van die bespreking is geweest, dat dit meesterstuk van de 15e eeuw voor het Louvre-museum is aangekocht voor de som van 80.000 frs. Op 22 Januarij, meldt de Siècleheeft te Milaan de verbranding van het lijk van ridder Albert Keller plaats gehaddie voor deze //operatie" eene aanmerkelijke som beschreven had. Sinds twee jaren is het ligchaam in eene kist van hel //columbarium" met bederfwerende middelen voor ont- binding bewaard gebleven. Het werd thans in den toestel geplaatst op een bed van 150 vlammen en de operatie duurde bijna een uur, gedurende wel- i ken tijd de aanwezigen eene verhandeling aanhoorden over den toestel en i de geschiedenis der crematie. DUITiCHLAN». De lUilit. Corr. bespreekt den toestand, waarin het Fransche leger zich thans bevindt. Aan het slot daarvan wordt gezegdOp grond van het medegedeelde, ten aanzien van de Fransche strijdkrachten, mag worden beweerd, dat onze westelijke nabuur thans, evenmin als vóór de reorgani satie van het leger, er aan kan denken, om, met uilzigt op een gunstig gevolg, een aanval op Duitschland te beproeven. De toestand aldaar heeft echter deze verandering ondergaan sedert het keizerrijk is gevallendat Duitschland, indien het een aanval op Frankrijk deed, meer dan een dub bele legermagt in vergelijking van toen zou hebben te bestrijden. Gelukkig bestaat er voor Duitschland geenerlei reden hoegenaamdom een dergelij- ken krijg te ondernemen. Heeft van den kant van Frankrijk de revanche voor Waterloo nu reeds een zestigtal jaren op zich laten wachtendan mag het niet ongerijmd worden geacht, indien men aanneemt, dat de revanche voor Sedan ook wel lang, zeer lang zal uitblijven. Uit Darmstadt meldt men dat de majoor Steekwegens verboden wer ving. veroordeeld is tot 8 maanden en Schwarz, als medepligtige, tot 4 maanden gevangenisstraf. In den aanstaanden zomer zal uit Bremen eene wetenschappelijke ex peditie naar Siberië worden ondernomen. Het doel is voornamelijk: naspo ringen en waarnemingen langs den Beneden-Ob en de Jenissey. Aan den togt zullen o. a. deelnemen de natuuronderzoekers Brehm en Finsch, bene vens graaf Waldberg-Zeil, uit Wurtemberg. Uit St. Petersburg meldt men dat baron Stieglitz een half millioen roebels heelt geschonken aan de technische teekenschool. De keizer heeft hem, in een eigenhandigen brief, zijn dank betuigd voor deze aanzien lijke gift. WEENEN, 27 Januarij. De commissie van het lagerhuis voor confessio nele zaken heeft hare goedkeuring gehecht aan de wijzigingen, door het heerenhuis gebragt in de wet op de kloosters. De minister van eeredienst verklaarde dat de wet ongewijzigd niet aannemelijk was. De commissie voor de verzoekschriften besloot het lagerhuis voor te stel len een comité te benoemen, dat ïich opzettelijk zou bezig houden met de overweging van het vraagstuk der vermindering van het leger en van de bijeenroeping der gedelegeerden tot het congres. PARIJS, 27 Januarij. De president der republiek en de te Parijs aan wezige ministers wonen heden avond de groote receptie bij den Duitschen gezant bij. BERN, 27 Januarij. Het postcongres is afgeloopen. De volgende bijeen komst is bepaald in Junij a. s. te Londen. ROME, 27 Januarij. In een rapport van mgr. Simeoni, nuntius te Madrid, over de verkiezing voor de Cortes wordt gezegd dat de Spaansche regering genoodzaakt is geweest het verbond met de verdedigers der godsdienstvrijhe den aan te nemen, als het eenige middel om te zegevieren. NEW-YORK, 27 Januarij. Volgens hier ontvangen berigten zal weldra oorlog uitbarsten tusschen Guatemala en San Salvador (twee republieken in Midden-Amerika). De echte Kina-L/arochc is een bijzonder preparaat van de Kina, waardoor men de belangrijkste uitkomsten kan verkrijgen. Dit Elixir bezit

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2