1 vertrouwd. Een ander onderofficier aldaar is aangeklaagd wegens herhaalde diefstallen van geld uit een gesloten kist van den sergeant-majoor zijner compagnie. In beide gevallen kan misbruik van sterken drank als aanlei- dende oorzaak van het ongeluk dezer personen beschouwd worden. Als bet waar is, wat beweerd wordt, dat het Duitsche tooneelgezelschap van den heer van Lier "Der Sturz" hoofdzakelijk heelt ingestudeerd en ten tooneele voert uit beleefdheid jegens het Nederlandsche publiek, dan zeker zal het hun gisteren avond niet zijn meêgevallendat zoo weinigen in Leiden bij de opvoering van het drama van A. S. C. Wallis tegenwoordig waren. Toch zou men zich dezen gang naar den schouwburg niet hebben beklaagd, want moge dit drama al niet zonder gebreken zijn, het is be langrijk genoeg om te worden gezien en biedt sommige goedgeteckcnde tra gische tooneelen aan. Ook hel spel viel ons zeer mede en bewees dat Frl. Julie Herrlinger cene goede tragedienne is, overwaard om als Annette in "Der Sturz' te worden gezien. Alba, de incarnatie van hoogmoed en eer zucht. zoo teekent de schrijfster hem in dit drama, wien de luister van zijn huis alles is, ziet zijn eer en grootheid bedreigd op het oogenblik dat hij daarvan het toppunt bereikt heeft en vermeent de oproerige Nederlanden te onderwerpen. Don Kriedrich, zijn zoon, draalt Haarlem in te nemen, omdat hij een meisje in de belegerde vesting bemint en zijn dochter Elvire heeft haar liefde geschonken aan een armen en ketterschen graaf Vilmo. Alba's biechtvader, Francesco, haat Vilmo en heeft zoowel diens geheime liefde als zijne kcttersche begrippen doorgrond, waardoor hij er inslaaglhem bij Alba verdacht Ie maken en vervolgens om zijn keltersch geloof te doen ter dood brengen. Ook door hem verneemt Alba, dat het meisje, door zijn zoon don Friedrich zoo hartstoglelijk bemind, zich wanhopende in de han den der Spaanschen heeft gesteld. De aanleiding daarvan is, dat Annette door haar vader werd vervloekt, omdat zij een vijand liefhad, een man, aan wiens handen het bloed kleeft barer broedren en waarom zij de trouwe liefde afwees van den braven hopman llalbeck, die daarom den dood zocht en vond. liet laatste tooncel geelt weer Alba te zienterwijl hij zijn doch ter Elvire dwingen wil een schitterend huwelijksvoorstel aan te nemen. Zij weigert en als zij verneemt dat Vilmo, haar geliefde, gerigt is, dan vloekt zij haren vader en verwijdert zich met de wanhopigste voornemens. Juist is dat gebeurd, ol een man, een burger van Haarlem, dringt tot Alba door. Ilct is Annette's vader, die zijn kind redden wil, want zij zal als toover- lieks worden verbrand. Hij verhaalt wat haar bragt tol wanhoop, dat zij de ecnige is die hem rest, en smeekt aan Alba's knieën om het leven van zijn kind. Als al zijn smeeken nutteloos is, dan roept Sleflèns den toorn des hemels in over Alba's hoogmoed en voorspelt den val van zijn huis. Naauw is dat geschied, of de kamenier van Elvire komt Alba den dood harer meesteres berigten, en ecnige oogenblikken later, als don Friedrich zijn vader de tijding brengen komt van Haarlems vermeestering en dan verneemt dat zijn gefielde den brandstapel heeft beklommen, maakte ook deze een eind aan zijn leven. Stefïens vloek is volbragt. De uitvoering was, zooals wij reeds opmerkten, in vele opzigtcn hoogst prijzenswaardig. Blijkbaar vervulden de acteurs hunne inderdaad moeijelijke rollen met ingenomenheid. Frl. Julie Herrlinger was eene voortreffelijke Annette, vooral in de verheven dramatische momenten voldeed zij in hooge mate. De heer Carl Tiefel was als don Friedrich zeer verdienstelijk; hij had vele goede oogenblikken, zoodat hij het publiek meèsleepte. Den heer Schaumburg was de taak beschoren den bloedbeulden man met het ver staalde hart, den hertoz van Alva voor te stellen. Hem komt hooge lof toe: Francesco, de priester, (de heer Schönwollf) was in hooge mate ver dienstelijk; het sterk gemarkeerd karakter van den intrigeerenden priester gaf hij op uitstekende wijze terug. De heer Treptow voldeed minder als graaf Vilmo. Ook Frl. Kirchholïer verdiende ten volle toejuiching. tie gehoorde bewering, dat hel stuk ongeschikt zijn zou voor het tooneel, i is o. i. onregt. Wèl heeft de opvoering groote bezwaren, b. v. in het groote aantal tafereelen, zou me'e'r actie, minder omschrijving en betoog het stuk zeker ten goede komen; maar wie léverde voor het eerst een mees terwerk Goethe, bij wie Wallis blijkbaar zoo ijverig is ter schoie geweest, heeft ceil gulden woord gezegd: "Bilde Dichter, rede nicht" waarmede zij voor- zeker haar voordeel doen zal, als haar veelbelovende geest rjjper is gevvor- i den, en naar wij hopen niet alle'e'n zich uiten zal in een taal vreemd aan j haar landaard. Wij eindigen niet zonder te vermelden dat de tooneelisten herhaaldelijk en langdurig zijn toegejuicht, en dat het spel, evenzeer als het stuk, op het weinig talrijke, maar niettemin uitgelezen aantal toehoorders, blijkbaar ten gunstigen indruk maakte. 's GRAVENHAGE, 27 Januarij. In de opgave der veranderingen in het corps diplomatique alhier is abusivelijk vermeld de verplaatsing van den heer Boyaval naar Stockholm De heer Bojano, attaché bij de Fransche legatie bij ons hof, is aan het gezantschap van Frankrijk in Zweden verbonden. Tot burgemeester der gemeente Breskcns is benoemd de heer D. Mulder. Tot procureur bij de arrond.-regtbank te Heerenveen is benoemd de heer mr. J. H. Brouwer, advocaat te Gorredijk. Door den heer D. W. Rost van Tonningengepensioneerd Oost-Indisch hoofdambtenaar alhier, is een aantal belangrijke munten aan de regering ten geschenke aangebodenaan die stukken is eene plaats verleend in het kon. kabinet van penningen. De Duitsche mairoos Heine, beschuldigd van moedwilligen manslag, gepleegd op den Vlaardingschen matroos Groeneveld, voor welk feit hij Donderdag jl. teregt stond, is heden, door het geregtshof te 'sGravenhage schuldig verklaard en tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Gisteren avond heeft de policie in diens magazijn op het Hofspui levenloos gevonden den 65-jarigen 11.s S.meubelmaker in de Spuistraat alhier. De ongelukkige had zich door ophanging van het leven beroofd. In een bij hem gevonden geschrift stond als oorzaak van deze wanhopende daad vermeld, dat hij, ten gevolge van bedreigingenen wangedrag van zijnen zoon, het leven moede was. Bü 1TEJN LAINDSCHE BEUIGIEIN E NfE A 5f E. LONDEN 26 Januarij. De werkstaking te Erith duurt, onder toenemende verbittering der partijen, voort, lie hh. Easton Anderson hebben den werklieden, die in huizen wonen aan de fabriek toebehoorendc, de hnttr opgezegd. De werklieden hebben daarentegen al de wegen en paden, die naar de fabriek leiden, be zet, en weten alle arbeiders, die zich van elders naar de fabriek begeven om hunne diensten aan te bieden, daarvan terug te houden. Een aquarium met-zomer- en wintertuin, gelegen in de Totchill-straat nabij het St. James'-park alhier, werd Zaturdag door den hertog van Edin burgh geopend. Deze nieuwe inrigting, belooft eene der groote aantrekke lijkheden van Londen te worden. De hertog van Norfolk heeft de werkdadige sympathie zijner Iandge- nooten ingeroepen ten behoeve van de 10000 Boomsche priesters, in Duitsch- land. wie, naar hij zegt, hun inkomen ontnomen werd, omdat zij weiger den te gehoorzamen aan de bevelen van den slaat in kerkelijke zaken. Dezer dagen is een kruijer, Benjamin Willis, door den magistraat ge straft met cene boete van 2 en de betaling van de vervolgings-kosten wegens luid vloeken op de Londensche vischmarkt. FRANKB IJ H. Het Journ. off. meldt: Verschillende dagbladen zinspelen op de oproe ping voor onbepaalden tijd van een of meer klassen van de reserve. Van dusdanige oproeping is geen sprake en men zal die ook niet in overweeing nemen vóór het tijdstip van de groote manoeuvres, namelijk den herfst van 1876. Wat het territoriaal leger betreftvan zijn oproeping is evenmin sprake en de eerste maal dat het zal worden opgeroepen, zal het slechts zijn om de juistheid te onderzoeken van het toezigt, dat in de hoofdplaat sen van elke compagnie is uitgeoefend. Door het ".nationaal conservatief comité", in het leven geroepen door de Bonapartistische partijis een manifest aan de kiezers voor den senaat en de kamer van afgevaardigden gerigt. Daarin verklaart die partij: zonder onze herinneringen te verzaken, zonder ons streven te bewimpelen, zijn wij besloten het hoofd van het gouvernement in het werk van behoud, dat hij ondernomen heelt, te ondersteunen totdat zijne volmagt ten einde is. Deze wapenschorsing is onder de hoede van den dapperen soldaat, die het roer van staat in handen heeft, zonder gevaar. Maar den dag, waarop de consti tutie wettiglijk herzien kan worden, zullen wij het herstel der onverjaar- bare reglen van het algemeene stemregt eischen en nadrukkelijk vorderen, dat het volk vrijelijk en regtstreeks geraadpleegd worde om uitspraak te doen over zijn 6estuur. Immers, enkel onder een gouvernement, dat een uitvloeisel is van de nationale souvereiniteit, kan Frankrijk de zekerste waarborgen van vrede naar buiten en van orde naar binnen vinden. Het "Comité Central de l'Union Conservative", dat generaal Changar- nier tot voorzitter heeft en in den geest van Bufïet werkzaam is, heeft zijne eerste candidatenlijst voor den senaat openbaar gemaakt. Zij betreft 43 departementen en onder de aanbevolenen bevinden zich Bonapartisten, royalisten en clericalen, Orleanisten. Lavergnisten, gematigde republikei nen en een republikein: Victor Lefrane (de bekende rapporteur in de natio nale vergadering te Bordeaux over het vredeslractaat met Duitschland)voorts de ministers Buffet, de MeauxDufaure en Caillauxbenevens generaal Ladmirault, gouverneur van Parijs, enz., enz. Naar men wil moet BtiHet voornemens zijn dit comité met het Parijsche Bonapartistische comité, zoo al niet te doen ineensmelten, dan toch heide te bewegen te ondersteunen, want de twee comité's hebben wel niet denzelfden oorsprongdoch stre ven naar hetzelfde doel. Al hunne strijdkrachten zijn gerigt tegen den radicalen vijand Volgens den Monileur zal II. M. de koningin der Nederlanden, die zich thans te Cannes bevindt, zich eerlang naar Algiers begeven, ten einde er eenige weken bij Z. K. H. prins Alexander door te brengen. Bij de opening van de nieuwe opera te Parijs werden de schilderstuk ken van den heer Baudry in het foyer zeer geprezen, maar sommigen gaven ook de vrees te kennen, dat dat kunstwerk spoedig een prooi worden zou van den vcreenigden schadelijken invloed van gas, hitte, vochtigheid en vuil. Niemand had echter gedacht, dat die sombere voorspelling zoo spoedig zou worden vervuld. Het Journ. des I)éb. behelst thans een artikel, waarin wordt medegedeeld dat het werk der verwoesting niet maar begonnen maar reeds vrij wat gevorderd is. De kleuren zijn doffer geworden en het rood inzonderheid reeds verbleekt. Men stelt nu voor de oorspronkelijke stukken te vervangen door copiën en daarmede de leerlingen der "Ecole des Beaux Arts" onder leiding van Baudry te belasten. Een som van 80000 fr. zou daarvoor noodig zijn en men hoopt, dat de slaat deze gelden niet zal weigeren. De Figaro meldt dat men sedert eenigen tijd een bende buitenlandsche speculanten op het spoor was, die geregeld tegen den 15den en den laatslen van iedere maand allerlei sensatie-berigtcn in omloop bragten, ten einde den koers van sommige waarden op de Fransche markt te doen rijzen of dalen. Hun tactiek bestond daarin dat zij aan de oevers van den Theems hnn berigten de wereld inzonden, die dan door Engelsche bladen naar Frankrijk werden gebragt. De bedrijvers zijn ontdekt en de regering heeft besloten de krachtigste maatregelen te nemen om herhaling te voorkomen. Een Fransch blad, dat zich onlangs tot de echo dier verontrustende ge ruchten gemaakt heeftis officieus door de regering tot meerdere voorzig- tiglieid aangespoord.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2