BU1T iSN LAft DSC SIE BEH IGT Kft PER TELEGRAAF. werkzaam zijn, terwijl de lieer Kergorlay, attache bij de Fransche legatie, eveneens van hier zal vertrekken. De eerste zaak uit de provincie Zeeland werd gisteren door hel ge- j reglshof te 's Gravenhage behandeld. Het was namelijk het appèl van een vonnis der regtbank te Zierikzee, ingesteld tegen de veroordeeling van zeke ren v. D.zaakwaarnemer, en A. T.scheepmaker, beiden aldaar wonende, ter zake van bedriegelijke opligting, tot eene celstraf van 8 maanden en ecnige geldboeten. In den loop van het vorige jaar werden de omliggende gemeenten van Zierikzee door beiden met bezoeken vereerd en wisten zij, voornamelijk niets kwaads vermoedende ingezetenen te doen gelooven, dat v. 1). door den koning was aangesteld om eene erfenis te vereffenen van den stadhouder van Oosterland, van der List, overleden in 1731, welke erfenis niet minder dan 42 millioen zou bedragen. Beiden lieten zich grootere of kleinere geldsommen afgeven, tot een bedrag van ongeveer ƒ500welke moesten dienen lot bestrijding der kosten om ieder hun aandeel in de nala tenschap te doen verkrijgen. Door vertooning van papieren met zegels in rood en zwart lak afgedrukt, en door een bezoek naar den Haag met eenige der goedgcloovigcn, wist men aan de verhalen schijn van waarheid te ge ven, te meer, daar v. D. bij bedoeld bezoek aan den Haag, in het Noordeinde gekomen, zich naar 'skonings paleis begaf en ten aanzien van zijn gezel schap met een lakei in gesprek geraakte. Ten langen leste kwam het be drog aan het licht en legde de justitie de hand op hen. Beiden hadden de ontvangen gelden ten hunnen voordeele aangewend. Voor den hoogeren regter gaf v. D. op dat hij nooit gezegd had door den koning te zijn aan gesteld. terwijl T. het deed voorkomen also! hij slechts als wegwijzer had gefungeerd. Het openb. ministerie requireerde de bevestiging van het vonnis der regtbank. üc uitspraak is bepaald op 1 Febrnarij. Naar men verneemt is door den kerkeraad der Ned. lierv. gemeente alhier, aan Z.M. den koning, het verzoek gedaan, tot het bekomen van rijkstractement voor een twaalfden predikant, en zulks uithoofde het zielen tal en inzonderheid het aantal catechisanten, in de laatste jaren, buitenge woon is vermeerderd. BELGIE. Dc Ind. Beige meldt dat zamenscholingen van werkstakenden te Char leroi, die zich in weerwil van het bestaande verbod hadden gevormd, door de gendarmerie uiteen zijn gejaagd. Er hadden daarbij geen ongelukken plaats. EXfiELA 3, LONDEN25 Januarij. De prins van Wales bevindt zich thans te Jamoo. Zeven mijlen buiteii de stad werd hij ontvangen door den maharajah en die ontvangst was de •luisterrijkste, welke hem tot heden te beurt viel. Bij de rivier Towee gekomen besteeg de prins, vergezeld door den maha rajah, een met een schitterend gekleurde schabrak getooiden olifant. De leden van het gevolg waren insgelijks op olifanten gezeten. Langs de ge- heele rivier tot aan de stad waren de troepen van den maharajah in linie opgesteld, in schilderachtige uniformen; sommigen waren als kruisvaarders in maliënkolders gedost, andere droegen kurassen en helmen of ridder-cos- tumes. De optogt was indrukwekkend. Vooral toen men een heuvel afdaalde moet het schouwspel buitengewoon schoon zijn geweest. Tegen het vallen van den avond werd de stad bereikt, die schitterend geïllumineerd was. Z. Iv. 11 werd naar een prachtig paleis geleid, dat voor hem gebouwd was en schatten gelds heeft gekost. Naauwelijks had de prins den voet gezet op het terras, of het sein werd gegeven tot het ontsteken van een vuur werk. dat een prachtig ellect maakte over het fraaije landschap in den omtrek. - - Betreffende het dezer dagen voorgevallen spoorweg-ongeluk wordt na der het volgende medegedeeld: Abbots-Bipton is een klein slation aan de Grcat-Norlhcrn-lijn lusschen Huntingdon en Holme. Vrijdag avond ten on geveer half zeven, te midden van eene digte sneeuwvlaag, werd aldaar een kolenlrein op de zijlijn gebragt, ten einde plaats te maken voor den snel trein van Edinburg naar Londen. Reeds waren van de 36 wagens er ruim twintig op de zijlijn, toen de sneltrein, wiens machinist wegens de sneeuw Itet roode licht niet had kunnen zien. aankwam, en schuins door de achterste wagens van den kolentrein heenvloog. Dc locomotief van den sneltrein werd door den schok van de rails geworpen, cn eenige waggons werden verbrijzeld; maar, hoewel verscheiden passagiers letsel bekwamen, werd niemand bij deze botsing gedoodzelfs de machinist of de stoker niet. Terwijl men nu bezig was de beklemden Ie bevrijden en aan de gewonden bijstand te verlccnen, herinnerde men zich dat op dit uur ook een sneltrein uit Londen verwacht werd. Dadelijk werden aan beide zjjdcn de roode lichten geheschen; doch te vergeefs: de digte sneeuw maakte ook deze seinen onzigtbaar: straks hoorde men een dreunen in dc verte, en in volle vaart, nog vóór de tot helpen toegesnelden zich uit de voeten hadden kun nen maken, stoof de sneltrein uit Londen midden door alles heen. De ge volgen waren jammerlijk. Men vond op de plaats twaalf lijken en een aan tal gekwetsten, van welke er e'éndc beer Muir, kort daarna overleed. Ohder de dooden zijn de twee dochters van den heer Sanderson, die met haar vader en moeder op weg waren naar Italië; mevrouw Fosberry en hare twee- dochters; de vrouw en twee zoonijes van generaal Allgood; een zoon van den beeldhouwer Nobleen een zoon van den bekenden acteur Dion Boucicaulf. Onder de zwaar gewonden zijn de heer Sanderson zelf en een bediende van graaf Schonwalofl. Eene figurante aan het Alexandra-theater te Sheffield heeft onlangs op ijzingwekkende wijze het leven verloren. Er werd eene zoogenaamde «•fëerie" vertoond.Het meisje, stevig aan eene ijzeren staaf vastgebonden, zweefde ter hoogte van meer dan dertig voet boven het tooneel. Plotseling, zonder dat men weet hoe. vatte haar ligt gazen kleed vlam en eer eenige hulp kon worden aangelragt, was de ongelukkige verbrand. De Standard maakt een telegram uit Weenen openbaar, volgens het welk prins Milan voornemens zou zijn afstand te doen van den Servischen troon. Hij zou verklaard hebben vruchteloos geld van Rusland te hebben gevraagd, en onmogelijk ook maar op de helft zijner troepen te kunnen rekenen. SPANJE. In een dagblad van New-York wordtop grond van uittreksels uit de boeken der stoompakkelbooten tnsscben Spanje en Havanahet getal der sedert het begin van den opstand, in 1869, naar Cuba uitgezonden Spaan- sche soldaten op meer dan 120,000 man gesteld. De verkiezingen zijn afgeloopen. Van 406 afgevaardigden zijn 30 Sagas- tisten, 10 clcricalen, 1 is kanlonalist en 1 gematigd republikein, nl. Caste- lar. Alle andere zijn ministeriëlen. F K A X U U I.ï K. Men wil weten dat in 46 departementen de uitslag der jongste ver kiezingen gunstig is geweest voor de gematigde republikeinen. Er bestaat voorts veel kans dat de gedelegeerden in het Seine-deparlement radicalen tot leden van den senaat zullen kiezen. Zoowel Thiers als Gambetta zijn voor gematigde republikeinen gestemd. De heer Mare Dufraisse, een algevaardigde der Seine, die na den //coup d'état" naar Cayenne werd verbannen, maar naar België uitweek en die in 1871 tot afgevaardigde van Parijs werd benoemd, is overleden. Door een der Parjjsche bladen wordt medegedeeld dat een zekere Jean Desprès te Ville-Evrardkoetsier van beroep, 48 jaren oud en gezond van gestel, zoodat hjj nooit ziek is geweest, voor vier maanden plotseling, nadat hij de paarden voor de koets had afgespannen, een zoo geweldigen slaap kreegdat hij dien niet kon overmannen en 'zich op het slroo in den stal wierp. Den volgenden dag vond men den koetsier daar nog slapende. Men trachtte hem te wekken; maar het baatte niet. Den derden dag sliep hij nog op dezellde plaats. Men haalde toen een geneesheer, die beval hem naar een openbaar gesticht te brengen, waar hij zich op dit oogenblik nog in denzelfden slapcnden toestand, die nu al 128 dagen geduurd heeft, be vindt. De man wordt gevoed met bouillon, dat met heel fijn gehakt raauw vleesch vermengd is, en door middel van een buis in het darmkanaal wordt gebragt. Hij schijnt niet te droomen. Geen enkele maal althans heeft men het hem hardop hooren doen of een spier op zijn gelaat zien bewegen. Eerst voor een paar dagen heeft men hem eenige Iigle bewegingen zien makenen hieruit leidt men af, dat hij weldra zal ontwaken. Te Saint-Vol, in hel dep. Puy-de-Döme, heeft dezer dagen, tengevolge van de onvoorzigtigheid van twee vrouwen, een hevige brand plaats ge had, waarbij vier personen in de vlammen zijn omgekomen. ES IJ l T S C 91 li A W Eï. De maarschalk van Moltke heeft, volgens de Bank- und Hand.-Zeit., dezer dagen aan de buurtschappen Krusau, Nieder-Gradilz en Wierischau een kostbaar geschenk aangeboden. Op zijn kosten is een schoollokaal ge bouwd, dat hem 14400 m. heeft gekost. Daarbij heeft hij gevoegd een kapitaal van 9000 m. voor het onderhoud van het gebouw, enz. Op 12 dezer is het gebouw, naar behooren ingerigt, op plegtige wijze geopend en in eigendom aan de genoemde buurtschappen overgedragen. BERLIJN, 25 Januarij. De rijksdag keurde in eerste en tweede lezing het wets-ontwerp goed, waarbij een suppletoir crediet verleend wordt voor de ambassade te Rome, cn voor de wereldtentoonstelling te Philadelphia. Aan de Börsenzeitung wordt uit Riga gemeld, dat de toestand des han dels aldaar ernstig geschokt is door het faillissement van twee groote firma's; nog andere faillissementen worden verwacht. Ook vreest men daar van een nadeeligen terugslag op de banken te St. Petersburg. BUCHAREST, 25 Januarij. In de kamer heeft de minister van oorlog een buitengewoon crediet. ad 5,600,000 frs, voor de wapening van het leger aangevraagd. Voor dat voorstel werd de urgentie toegestaan. BERN, 25 Januarij. De toetreding van Britsch-Indie en de Fransche kolo niën tol de post-conventie is verzekerd. Van particuliere zijde wordt verno men dat ook Brazilië heden zijne toetreding heeft aangekondigd. LONDEN, 24 Januarij. De koningin heeft gelast haar jagt te Portsmouth 'tegen 25 Maart in gereedheid te brengen, om een reis naar het vasteland te doen. Luilenant Cameron, de reiziger door Afrika, wordt na Paschen hier verwacht. Onlangs werden door de regering pogingen gedaan om door aankoop in het bezit van de Delagoabaai te gerakendoch Portugal weigerde ze af te slaan, en nu zal zij trachten de Walvischbaai in eigendom te krijgen; zij ligt digter bij Engeland en heeft een betere haven. LONDEN, 26 Januarij. De Times meldt uit Berlijn van gisteren: //Het officiële blad in Montenegro berigt, dat de Porte besloten heeft aan Mon tenegro den oorlog te verklaren, en dit vorstendom verantwoordelijk te stellen voor den bijstand aan de opstandelingen verleend." RAGUSA, 24 Januarij. .Ali-pacha en Constan-effendi zijn van Konstan- tinopel heden te Kleck aangekomen. 3500 opstandelingen hebben zich ver schanst in de bergen langs den weg van Ragusa naar Trebinje. BAYONNE, 26 Januarij. De troepen hebben belangrijke stellingen tus- schen Hernapi en Lasarte bcmagtigd. Zij kamperen in de veroverde stellingen. Den 104en Februarij aanst. zal in de Stads-Gehoorzaal een groot concert worden gegeven, met medewerking van: Mej. Singelce, eerste zangeres van het Lyrische Theater te Parijs en van Covent Garden te Londenden heer Colyns (violist), beroemd professor aan het Kon. Conservatoire te Brussel,

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2