BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. Indië vastgesteld, noodig is, maar dat hij niet minister zou blijven, indien hij alleen steun zou vinden bij de uiterste rigting der liberalen. Na aanneming van hoofdstuk X is de kamer op reces gescheiden. In den avond van 3 October jl. ontstond in eene herberg te Vlaardin- gen twist tusschen eenige Duitsche en Hollandsche matrozen over een glas brandewijn met suiker. De een vond den smaak goed, de ander was van cener tegenovergestelde meening. Dit onbeduidende voorval had een treurig gevolg. De kastelein, geholpen door de Hollanders, vond het goed de Duit- schers te verwijderen, doch liet hen na verloop van eenigen tijd weder binnen en wederom was verwijdering van de Duitschers, hoewel niet be schonken zijnde, noodig. Een der Hollandsche matrozen, Jacobus Groene- veld, oud 38 jaren en te Vlaardingcn woonachtig, was het slagtoffer van den twist. Buiten de heiberg gekomen, werd hem zonder toen eenige aan leiding te hebben gegeveneene diepe snede aan de linkerzijde van den hals toegebragt, waaruit het bloed de omstanders bespatte. Op de vraag, wie de dader was, gaf de verwonde dadelijk het antwoord: //dat heeft dat kleine molje gedaan" daarbij wijzende op een der Duitschers, Wilhelm Heine ge naamd. Groeneveld werd dadelijk door een geneeskundige verbonden en aanvankelijk bleek genezing te zullen volgendaar hem vergund werd op 8 en 12 October eene wandeling in de open lucht te maken. Het gevolg was echter dat de verbloeding en verettering der wonde zich herhaalde en de man op den 26-'"1 October overleed. De gereglelijke schouwing luidde tot de conclusie, dat de dood aan de verbloeding moest worden toegeschreven. Bedoelde Heine stond onder beschuldiging van moedwilligen manslag voor het geregtshof te 's Hage teregt en bekende len volle zijne schuld. Hij gaf op van God verlaten te zijn geweest en de daad in kwaadheid te hebben bedreven. Het openb. ministerie, waargenomen door den adv.-gen. mr. Gregory, geloofde dat de woorden, door besch. gesproken berouw aantoonden, maar dat nam niet weg, dat op de misdaad, door hem bedreven, het zon der eenige aanleiding benemen van het leven zijns naastende wet in haar volle zwaarle moest vallen. Adv.-gen. eischle de veroordeeling van besch. tot tuchthuisstraf van 5 lot 20 jaren. De heer mr. W. Thorbecke trad als verdediger op. Volgens hem kon er alleen sprake zijn van eene in drift toegebragte ernstige verwonding. ENGEiAXS. LONDEN20 Jamiarij. De regering heeft den dank van de Nederlandsehe regeering ontvangen voor de bescherming, aan Nederlandsehe kantoren verleend gedurende den oorlog op de westkust van Afrika. In eene te Dublin gehouden vergadering is besloten eene uitnoodiging tot H. M. te rigtendat zij zelve ot eenig ander lid van de kon. familie in den aanstaanden zomer Ierland zal bezoeken. Eene deputatie zal dit verzoek bij de regering ondersteunen. Het aantal landverhuizers uit Ierland was het afgeloopen jaar veel kleiner dan het vorig jaar. In 1874 was het 73,184; in 1875 51,462. FRANKRUK. De opgaven omtrent den uitslag der reeds gehouden verkiezingen, waarin gesproken wordt van conservativen en opposanten, leveren weinig waarborg om af te leiden dat de gekozenen alle op de hand der regering zijn. Men tracht, zegt it Temps, door deze onvolledige en onjuiste mede- deelingen pressie te oefenen op de openbare meening en op de nieuwe kies colleges. Wij voor ons zullen de ontwerpers van deze verkiezings-manoeu- vre niet met gelijke munt betalen, door. zonder grond, te gaan beweren dat de uilslag over het algemeen den republikeinen gunstig is geweest, uelijk onze tegenstanders, zonder voldoenden grond beweren dat die uit slag over het algemeen was in conservativen geest. Door de radicale afgevaardigden voor het kiescollege voor den senaat in het dep. der Seine is eene bijeenkomst gehouden, welke door 121 per sonen werd bijgewoond. 11e heer Laurent Pichat hield daarbij eene rede voering, waarin hij een programma uiteenzette, hetwelk, door de aanwezigen goedgekeurd, de volgende punten behelsde: amnestie voor de deelnemers aan den opstand van 1871volkomen intrekking van den staat van beleg; vrij heid van vergadering en vereeniging; verpligtkosteloos, neutraal lager onderwijs; verpligte algemeene krijgsdienst; verkiezing van de burgemeesters door de gemeenteraden; herziening van de belastingen, waardoor de nijver heid gedrukt wordt; scheiding van kerk en staat. De gewezen koning vau llanover is met zijne dochter, prinses Frc- derika, te Parijs aangekomen, waar hij den winter verder denkt door te brengen. Het Jouni. off. maakt een besluit van de regering bekend, waarbij de bezoldiging van de hoogleeraren aan de staats hoogescholen op nieuw geregeld wordt. De professoren in de katholieke theologie te Parijs zullen voortaan eene jaarwedde hebben van 5500 a 6500 fr.in de departementen een van 3500 a 5500 fr. Jaarwedde van de professoren in de protestanlsche theologie in de departementen: van 4500 a 6500 fr. Reglsgeleerde faculteit: te Parijs 15000 fr.in de departementen van 6000 a 11000 fr. Hoogleera ren bij de medische faculteit: te Parijs 13000 fr.in de departementen van 6000 a 10000 fr. Hoogleeraren bij de faculteit der wetenschappen: te Pa rijs 13000 fr.in de departementen van 6000 a 10000 fr. Hoogleeraren bij de letterkundige faculteit: te Parijs 15000 fr.in de departementen van 6000 a 11000 fr. De minister kan verhooging van bezoldiging toestaan, na advies ingewonnen te hebben van de raadgevende commissie voor het openbaar onderwijs. Met dat doel zal die commissie ieder jaar eene lijst van bevordering, hetzij wegens dienstjaren, hetzij wegens bijzondere ver diensten, den minister aanbieden. DVITSCHLANB. De bondsraad heeft den rijks-kanselier gemagtigd onderhandelingen te openen lot aankoop van Kroll's etablissement builen de Brandenburger poort, om op dat terrein het definitive parlementsgebouw te vestigen. Volgens de Köln. Zeit. komt het nog zeer dikwijls voor, dat brieven uit Nederland slechts met een postzegel van 10 cents gefrankeerd Keulen bereiken en daar dan nog, als ontoereikend gefrankeerd, met een extra- port van 15 cent worden bezwaard. Het blad is van meeningdal het pu bliek in Nederland nog niet genoeg bekend is met dc bepaling, dat op brieven naar Duitschland niet evenals vroeger een postzegel van 10 cent, maar van 12% cent moet worden geplakt. OOST-INDIE. BATAVIA. 18 December. Uit Soerabaija meldt men dat het 13e bat. last heeft ontvangen zich gereed te maken om op de eerste oproeping naar Atchin te kunnen ver trekken. Van Samarang zijn 600 man van het 8e bat. met de stoomer Bromo derwaarts vertrokken. Door den gouverneur van Celebes en onderhoorigheden is, van 10 de zer, een telegram verzonden van den volgenden inhoud: //Tot en met heden bleef de rust op geheel Celebes ongestoord. Het schieten op onze patrouil les heeft opgehouden. De controleur van Pangkadjene rapporteert, dat bij hem het berigt is onlvangeudat kraëng Bonto-Bonto zijne zonen heeft bij eengeroepen om over zijne onderwerping te raadplegen." Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den voorzitter van den landraad te Soerabaija mr. W. J. Essers; aan den ingenieur 2' kl. bij den waterstaat J. M. Wap. Ontslagen: eervol, uit 's lands dienst, de gewezen algem. ontvanger van 'slands kas te Samarang J. H. Kuyp; de adsist.-resident van Kraksaan (Probolingo) C. Th. Humme; de verificateur 2e kl. bij de in- en uitvoerregten en accijnsen J. J. H. Maar schalk; de hoofdonderw. aan de openb. le lagere school B te Samarang R. Melelerkamp; de le klerk op het resid.-kantoor le Bandong (Preanger- Regentsch.) W. C. Cornelius. Benoemd: tot gouv.-commissaris bij de Java- sche bank, E. C. C. Sleinmelz, gepens. generaal majoor van het Ned. Ind. leger; tot hoofdonderw. (onderw. le kl.) aan de openb. 1' lagere school B te Samarang, A. C. Tjebbes; tot adjunct-landmeter 3' kl. bij het kadaster in Ned. Indie, F. M. Droop; bij den waterstaat en 'slands burgerl. openb. werken, tot opzigter le kl.de opzigters 2' kl. F. J. F. Marty, A. J. Dijk stra en J. W. P. Vrijbergen; tot opzigter 2e kl.de opzigters 3C kl. C. J. Schotel Jr., J. Pasman, J. B. Lont, A. J. Beaudoux, F. W. van Gulden en A. A. Lammers; tot opzigter 3" kl., P. Koot, W. Westmaas, J. L. van Soest, A. Legerstee, E. RoelofsenM. Prakken, R. S. Metzelaar, P. A. C. Peelers en 11. G. Bui kink. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den majoor der cavalerie 11. K. E. Perié, en aan den ltD luit.-kwar- tierm. bij .de mil. administr. H. D. Tuynenburg. Ontslagen: op verzoek, eervol, de kapt.-kwartierm. bij de mil. administr. G. L. C. F. Hees; de luit.- kolonel der inf. J. van Leydende geschorste klerk bij de mil. administr. P. J. W. von Rolt. en de dirig. officier van gezondh. 2e kl. A. G. von Freyburg. Bevorderd: tot luit.-kolonel bij de artillerie, de majoor L. F. Ilojel; tot dirig. officier van gezondh. 2e kl.de officier van gezondh. le kl. dr. J. J. W. E. van Riemsdijk. Departement van marine. Ontslagen: eervol, uit 'slands dienst, de klerk bij het havendepart. te Samarang A. van der Waag. PARIJS20 Januarij. In de zitting van de permanente commissie klaag den de leden, die tol de linkerzijde behooren, dat de prefecten pressie oefenden op de kiezers. Buffet verklaarde, dat hij volstrekt niet in eenige discussie wilde treden over gebeurtenissen de verkiezingen betreffende, daar bij op de discussie, die bij de verificatie der geloofsbrieven kon plaats grij pen niet wilde vooruitloopen. Ilij zeide ookdat hij evenals Dufaure dacht over de uitlegging van de wet op dc drukpersnamelijk dat die wet den prefecten het regt laatautorisatie tot hel rondventen te geven of te ont nemen. De commissie is tot over veertien dagen gescheiden. LONDEN, 20 Januarij. Volgens berigt uit Lahore is de prins van Wales daar heden aangekomen en op luisterrijke wijze aan het station begroet, door een aantal op olifanten gezeten Indiaansche prinsen. WEENEN20 Jannarij. De algemeene vergadering der National-Bank heeft de rekening en verantwoording over 1875, het dividend voor het tweede halfjaar a 26 en de overige voorstellen der directie goedgekeurd. St. PETERSBURG, 19 Januarij. Gisteren werd hier de jaarlijksche pleg- tigheid van de zegening der Newa verrigt; de keizer, de grootwaardigheid- bekleeders des rijks en het corps diplomatique waren daarbij tegenwoordig. Te Kasan is een Te üeum gezongen, ter gelegenheid van de definitive vaststelling van het zuidelijk tracé voor de Siberische spoorbaan. De stad Odessa was gedurende vier dagen door de sneeuw ongenaakbaar. De groote afdrijvende, herstellende en koortsverdrijvende eigenschappen der echte Kina-Laroche bevelen haar ernstig aan de geneesheeren en zieken aan. Groote gouden médaille. Parijs. Ter teregtzitting van de arrond.-regtbank te Leiden, dd. 21 Januarij 1876, zijn de volgende vonnissen gewezen: B. v. S.te Aarlanderveen, wegens het zonder toezigt laten van een hondenkar, tot geldboete van 5 of subsidiair 1 dag gevangenisstraf; J. D.te Leiden, wegens het inkoopen van militaire kleedingstukkentot gevangenisstraf van 14 dagen.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2