ZATURDAG 22 JANUARI J. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. Da prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.5Ü; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.35. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de espeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. I)e prijs der Adverlentiën is ven 1—4 rcgeis 3.— iedere regel meer 25 cents. - nruaaeskj Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 1314 der Handelingen van den Gemeenteraad. STADS - BERICHTEN. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat in gevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, iedere houder van een of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31"tcD Januari brj den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet; dat bedoelde iimilliugsbiljetten voor het dienstjaar 1876 van heden al kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. RRANDELER, Burgemeester. Leides, 3 Januari 1876. E. KIST, Secretaris. BINNENBANDSCHE BERÜGÏEN. LEIDEN. 21 Janttarij. Dr. J. ten Brink hield gisteren avond in de vergadering van het alhier gevestigde departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene voordraat, welke door een zeer talrijk aantal toehoorders met ingenomen heid werd aangehoord. Het onderwerp van des sprekers rede was genomen uit de jongste geschiedenis van Frankrijk en luidde; //De val van het tweede keizerrijk op 4 September 1870." Naar de meening van den redenaar is de vaak gehoorde opmerking, dat de Nutsvoordragten behooren tot een ouder geslacht en verouderd zijn, waar, in zooverre dit betreft de stof van het onderwerp, de bewerking en indeeling daarvan. Hij wilde in zekeren zin een nieuwen weg inslaan, door zijnen toehoorders een fragment der historie van het naaste verleden voor te dragen; uit een tijd, waarmede men heeft zamen geleefd en waarin men opmerkelijk genoeg' in den regel minder ver trouwd is, dan met wereldgebeurtenissen, die Rn het verre verleden zjjn weggezonken. Op talentvolle wijze schilderde nu de spreker, volgens de beste bronnen, of mededeelingen door den heer ten Brink te Parijs opgeteekend uit den mond van ooggetuigen, het aanzien en de gemoederen van liet Parijs en zijne bevolking op den 3Jen September 1870, toen de tijding van de nederlaag te Sedan was bekend geworden. De kuiperijen van de regentes Eugenie met haren raadsman de Palikao om den dreigenden storm van de verontwaardi ging en de zucht tot wraak van het koortsige Parijs te keeren, de gistende toglen c'n krachten onder de vjrtegenwoordiging van het plebisciet-gouver nement en de bourgeoisie, het geboren worden der revolutie, de republiek met haar voorloopig bewind, een kijkje in de nationale vergadering op het stervensuur der Napoleontische dynastie, toen liet volk daar was binnen gedrongen, daarna in het stadhuis van Parijs, terwijl Favre, Gambetta en Rochefort met de andere Parijsche volksvertegenwoordigers en den pas be noemden militairen gouverneur generaal Trochu beraadslaagden, dit alles teekende de spreker zoo gespierd, zoo duidelijk en bljjkbaar zoo correct, dat hel werk over de historie dier dagenwaaruit deze voordragt blijkbaar is getrok ken en aan 't welk de heer ten Brink juist de laatste hand legt, zeer zeker blijken zal te zijn eene kostbare en hoogst objective bijdrage tot Frankrijks geschiedenis. Met ecue hoogst belangrijke toepassing omtrent Frankrijks lot sedert 1789 in verband met de groote wereld-gebeurtenissen, die zijne historie vermeldt, sloot de redenaar. Op den lstfn Februari e. k. zal in de Ilollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen als declamatrice optreden mevrouw Kleine- Gartman. Hiermede wordt aan een lang gekoesierden wenseh van velen onzer stadgenooten voldaan. De heer 11. Gamerlingh, adjunct-controleur der directe belastingen enz. alhier, is in diezelfde betrekking benoemd te Maastricht. Lie minister van financiën heeft bekend gemaakt dal het examen ter benoe ming van hoogstens 18 controleurs van het kadaster den 1*" Maart e. k. te 's Gravenhage zal aanvangen. Die den 1"" Jauuarij 1876 den leeftijd van 25 jaar heeft bereikt en tot liet examen wenscht te worden toegelaten, kan zich vóór 15 Februarij e. k.met overlegging van de vereischte stukken, tot den minister wenden. De miuister van financiën heeft belanghebbenden verwittigd, dat de verzending der brievenmalen naar Nederl. Indië, langs den weg van Napels, en verder met de stoomschepen van de maatschappij //Nederland", in het vervolg des Maandags in plaats van des Zondags om de vier weken zal plaats vinden. De eerstvolgende verzending langs den hierboven bedoelden weg en verder met het stoomschip Voorwaarts geschiedt alzoo op Maandag den 31sltn Januarij aanst.door middel van de op de volgende uren vertrek kende spoortreinen: uit Amsterdam 7 u.uit Rotterdam 6.25, uit 'sGraven hage 6.15 des morgens. Aan het Hbl. wordt gemeld, dat bij een der laatste benoemingen vatl officieren voor het 0 I. leger een sergeant-majoor, na het afleggen van het verligt examen tot luit. bij dat leger aangesteld, na die benoeming voor de dienst is afgekeurd. Vandaar het besluit, om al de adspiranten, zoowel voor het leger hier te lande als in 0. L, vóór het examen aan eene her keuring te onderwerpenwelk besluit al dadelijk is toegepast op de adspi- ranten-sergeanten bij de hoofdcursussen, die nu voor het examen staan en van welke er zijn. die reeds 8 jaren den lande dienden met gebreken, waarom zij nu waarschijnlijk als officier niet in aanmerking zullen komen, liet dep. van oorlog heelt echter nog geene definitive beslissing genomen. Volgens de Landb. C. heeft de commissie van beoordeeling, benoemd door het hoofdbestuur der Hollandsche maatschappij van landbouw, voor eenige dagen uitspraak gedaan omtrent de beantwoording der //prijsvraag over kaasbereiding." De prijs, de gouden medaille der maatschappij en 275, is toegekend aan een zeer uitgebreid stuk, ingezonden ouder het motto; Prediker X vers la. Bij de opening van het naambriefje bleek de schrijver te zijn dr. P. J. Hollmann. te Edam. De Jmst. Cour. bevat een briefje van mr. L. Haffmans, lid der tweede kamer, waarin deze «ten behoeve van den aankoop der schilderijen in het hofje van Beresleyn, te Haarlem, voor het nationaal museum" eene bijdrage van ƒ100 toezegt. Onder de gemeente Ede heeft zekere V., berucht wegens zijn woest karakter, den aldaar wonenden smid in diens eigen woning zoodanig mis handeld dat men voor het behoud van diens levefl vreest. De dader is aangehouden. Men meldt uit Maastricht aan de N. H. C.: Gisteren zou een alhier in het r. k. geslicht Cnlvaric (gasthuis) overleden gepens. onderadjudant ten 11 ure des voormiddags met militaire eer begraven worden. Te dien einde bevonden zich eenige officieren met den kolonel aan het hoofdeenige onderofficieren, hel militaire muziekcorps, een peloton gewapende militai renen 4 rijtuigen met de familiebetrekkingen van den overledene op het bepaalde uur veor genoemd gasthuis. Doch groot was de verwondering, loen men vernam, dat het lijk reeds ten 7 ure 'smorgens in alle stilte was ter aarde besteld. De overledene was protestant, en hieraan wordt deze handelwijze van het bestuur der inrigting toegeschreven. 'sGRAVENHAGE, 21 Januarij. Tot commissaris der loodsentevens ontvanger der loodsgelden te Zierikzee, is benoemd G. Geerling, gewezen gezagvoerder ter koopvaardij. Door Z. M.-is de le luit. P. J. G. Ie Comte, van het l8 reg. infanterie voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië, en, met intrekking van het besluit van 14 Nov. 11., waarbij de le luit. F. J. Haver Droeze, van het corps ingenieurs, mineurs en sappetirs, gedetacheerd bij de krijgsschool, werd gedetacheerd bij het leger in Nederl. Indië, genoemde lc luitenant in rang en ancieune- teit overgeplaatst bij het wapen der genie van gemeld leger. De groote soiree, die heden door Z. M. den koning wordt gegeven, zal zeer luisterrijk zijn. Er zijn ongeveer drie honderd invitatien daarvoor gedaan. Z. M. de koning zal zich aanst. Dingsdag 25 dezer per Holl. spoor naar Amsterdam begeven, ten einde in Arti et Amicitiae de schilderijen collectie te bezigiigen, die de Nedcrlandsche kunst op de wereld-tentoon stelling le Philadelphia zal inzenden. In de zitting van de eerste kamer van heden is de credietwct voor oorlog met 18 legen 4 stemmen aangenomen en daarna de begrooting van Suriname en hoofdstuk IX (koloniën) met algemeene stemmen op een na. Bij dit laatste hoofdstuk verklaarde de minister van koloniën, in antwoord aan den heer Harlscjn, dat consolidatie van de beginselen, eenmaal voor

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1