PER TELEGRAAF. bijna een uur in het water Ie hebben doorgebragt, werd B. door den sluis wachter opgenomen en lietderijk verpleegd. In het regisgeding over de Phoenix, voor de arrond.-regtbank te Mid delburg is namens schipper de Bruyn geconcludeerd tot niet onlvankelijk- verklaring, immers tol ontzegging van de incidentele vordering van een ge zagvoerder der stoombootdat deskundigen zullen worden gehoord omtrent de vroeger vermelde vraag. De verdere behandeling is 14 dagen uitgesteld. 's GRAVENHAGE20 Januarij. Tot burgemeester der gemeente Riethoven is benoemd de lieer W. Verhoeven. Z. M. heeft benoemd tot controleur der directe belastingen, enz. te Nijmegen, le aid., den heer B. K. Boom, thans te Helder; en tot adjunct- controleur te Leiden, den heer J. Sypkens, thans surnumerair te Groningen. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingenenz. te Zuidhom, den heer W. F. van Nouhuys, thans te Leek. De heer L. 11. Stolk is eervol ontslagen als surnumerair der posterijen. Aan den heer mr. H. E. C. van Kerckhoff is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het lste schooldistrict van Overijssel. De officier van gezondheid 2e kl. J. J. Hendriksz, uit 0. I. terugge keerd. is op non-activiteit gesteld. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragt datte beginnen met 1 Febr. aanst.het prenten-kabinet in 's rijks museum te Amsterdam weder voor hel publiek toegankelijk zal zijn. De minister van koloniën zal morgen geen gehoor vcrleenen. In de zitting van de eerste kamer van lieden zijn met algemeene stem men aangenomen de hoofdstukken binnenlandsche zaken, marine en finan ciën. Bij de behandeling van het eerste had een kort debat plaats over het onderwijs. Morgen is het hoofdstuk koloniën aan de orde. BUITEN LAN LlSClIE BEKRITEN. BGLGIE. llit Verviers wordt aan de Jnd. Beige gemeld dat een 50-tal werklie den zich naar het stadhuis hebben begeven met een briel, waarin zij brood of geld vroegen. Drie hunner werden door het collegie van burgemeester en wethouders ontvangen, die hun beloolden hun verzoek in beraad te zul len nemen. De werklieden gingen daarop allen naar het lokaal der Inter nationale. lie rust is niet gestoord FKANHRIJR. De minister van openbare werken heeft aan de besturen der spoorweg maatschappijen eene circulaire gerigt, waarin hij hun verzoekt een gedeelte van hun dienstdoend personeel 's Zondags vrij te stellenopdat het zijne godsdienstige pligten kan waarnemen. Indien bet al niet mogelijk is, liet spoorwegverkeer gedurende de Zon- en feestdagen geheel te schorsendan is het toch wenscheljjk, dat de bedienden en werklieden niet door de eischen van de dienst buiten de gelegenheid zijn de godsdienstoefeningen bij te wonen. De hertog Decazes heeft dezer dagen herhaaldelijk een onderhoud ge had met den Spaanschen ambassadeur te Parijs, markies de Molins. die hem zeer bedankte voor de nieuwe maatregelen vgn voorzorg, door Frankrijk aan de Spaansche grenzen tegen de Carlisten genomen De markies gaf bovendien de verzekering, dat men te Madrid geneigd is alle mogelijke vol doening te geven voor enkele gevallen van schending van grondgebied, die onlangs hebben plaats gegrepen. Bij gelegenheid dal de voorzitter van den Parijschen gemeenteraad aan den heer Victor Hugo kennis gaf van zijne benoeming tol lid van het kies- (Ollcgie van den senaat, heelt deze o. a. geantwoord: //De ziel van Parijs in zich le gevoelen, is alsof men de ziel der beschaving zelve in zich voelde. Ik zal dan regtstreeks afgaan op uw doel, dat ook het mijne is. Het ambt, dat gij mij toevertrouwt, is eene groote eer. Doch wat eer genoemd wordt onder eene monarchie wordt onder eene republiek pligl genoemd. Dien pligt aanvaard ik en zal ik volbrengen. Ik zal. Fraukrijk den wil van Parijs bekend maken. --- Gamhetta is bij zijne komst te Aix-les-Bains door eene ontzaglijke menigte aan .et station verwelkomd. Ilij vertrok naar Parijs, waar hij in eene openbare bijeenkomst het woord zal voeren. Te Parijs stelt men thans pogingen in hel werk om de noodige gelden te verkrijgen tot oprigting van een standbeeld vcor Lamarline. Een aantal letterkundigen en kunstenaars werkt lot bereiking van dat doel mede. DUIT8C1ILA1VB. Eenigen tijd geleden is bet priester-seminarium te Keulen op last van den minister van eeredienst gesloten, omdat de directie had geweigerd, aan de openbare autoriteit de op grond der wet verlangde inlichtingen om trent de inrigting te geven. De directie gebruikt nu de inkomsten der in- rigting om de jongelieden, die bij baar voor den geestelijken stand werden opgeleid, le doen studeren le Luik en te Regensburg ln een rapport omtrent de te Frankenheimin Saksen-Weimar, heerschcnde hongcr-lyphus, wordt gemeld dat die ziekte in het laatst van November aldaar is uilgebroken. Hel aantal ziektegevallen, in het laatst van December 50, was den 6Jtn Januarij tot 120 en den 13d"1 tot 165 ge slegen. Tol op laatstgenoemden datum waren 26 lijders bezweken. De ziekte brengt spoedig eene buitengewone verzwakking te weeg. De meeste zieken zijn personen van 17- tot 30-jarigen leeftijd en kinderen van 5 a 10 jaar. De ellendige toestand der woningen en het niet minder ellendig voedsel der arme bevolking dragen veel bij tot verspreiding der epidemie. Dat de openbare autoriteit te Weimar eerst onlangs omtrent de ziekte be- rigt heeft ontvangen, ligt hieraan, dat de Frankenheimers, met welke wederwaardigheden zij ook te kampen hebben, altoos zwijgend in hun lot berusten, althans nooit bij ingezetenen van andere plaatsen willen klagen, j Geneeskundige hulp roepen zij niet in. Zij behelpen zich niet huismiddeltjes of kwakzalverijen. Slechts in het uiterste geval nemen zij de toevlugt tot een geneeskundige uit een Pruissisch dorp. Zoo was hel ook bij de thans heerschende epidemie gegaan. Bij de eerste verificatie-vergadering in hel faillissement van dr. Strous- berg waren te Berlijn 42 bevoorregte en 655 gewone schuldvorderingen j aangemeld. De bevoorregte schuldeischers, die onder toevoeging van de faillissementskosten ongeveer 700.000 mark te vorderen hebben, zullen ten volle afbetaald kunnen worden, maar de overige, welker vorderingen mil- i lioenen bedragenhebben weinig kans op eene eenigzins noemenswaarde voldoening hunner vorderingen. De vergaderde schuldeischers hebben be sloten de dagelijksche uitkeering van 20 mark aan mevr. Strousberg te blijven uitbetalen, uit aanmerking van haren treurigen toestand en dc vol slagen onmogelijkheid om zonder die uitkeering voor hare vijf minderjarige kinderen te zorgen. Uit Zurich meldt men dat het stoffelijk overschot van d'. Heinrieh Lang Zondag aldaar is ter aarde besteld. De toevloed van belangstellenden was zoo groot, dat bij delijkdienst in de kerk meer dan de helft der schare er buiten moest blijventerwijl bij en op het kerkhof duizenden den stoet stonden af te wachten. In de kerk hield de diaconus Haggenmacher eene lijkrede, die door de vereeniging voor kerkgezang met het aanheffen van liederen werd afgewisseld. Bij het graf hield de diaconus Schmidt eene treffende toespraak, waarin hij den overledene in zijn leven en werken schetste. Göhringer sprak over Lang's werkzaamheid op theologisch ge bied. Nadat d'. Lang te UIm, broeder van den afgestorvene, namens de familie voor deze huldeblijken dank had betuigd, werd de plegtigheid be sloten met de uitvoering van een lied door het Zuricher mannenkoor. BELGRADO, 19 Januarij. De Skuptchina heeft heden eene stormachtige zitting gehouden. De vergadering heeft op de begróoting geschrapt de pos ten. uitgetrokken voor de diplomatieke agenten te Weenen en Bucharest, zoomede 240.000 piasters voor de gendarmerie. PESTH, 19 Januarij. Nadat de minister van financiën verklaard had. dat zijn voorstel om den Ooster-spoorweg over te nemen voor 10 millioen 5 pCt. staats-obligaliënwaarvan de rente in goud betaald zal worden, zijn ultimatum is, heeft de raad van bestuur het voorstel aangenomen. De over komst zal morgen geteekend worden. PARIJS, 20 Januarij. Uit de departementen Loiret, Meuse, Eure, Cha- rente. Manche, Cher, Calvados en Pyrénées-Orientales is de uitslag der ver kiezingen van gedelegeerden bekend geworden; de meerderheid is daar con servatief. In de departementen Var, Marne, Cöte-d'Or en Tarn is zij twij felachtig. MADRID, 19 Januarij. Officiëel wordt gemeld dat de Carlistische generaal Tristany zich gisteren bij den Spaanschen consul le Bayonne aangemeld en onvoorwaardelijk onderworpen heelt. INGEZONDEN. Verslag van liet Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis te Leiden, 1875. De burgerij heeft geen recht op een verslag over 1875 van den Staat der genoemde inrichting, toch geeft het bestuur een verslag uit //vrijwillig Op genomen verplichting", opdat «ook belangstellenden zich op de hoogte kunnen brengen van hetgeen door het bestuur verricht wordt in het belang der verpleegden. Tot dusver wordt uitsluitend controle uitgeoefend door het stedelijk bestuur, dit was zoo sedert de vestiging van den Heiligen Geest als corporatie en voorts tot op heden. Maar ook een groot er publick heeft belang bij de opvoeding onzer arme weezen en in de openbaarheid van onzen tijd vindt het bestuur aanleiding om zich verplicht te achten tot het bewijs dat zijn jaarlijksch beroep op de openbare weldadigheid volkomen gewettigd (gerechtvaardigd is." Dit is in 't kort het begin van het ver slag bij wijze van inleiding, waarop dan volgt dat; //Het bestuur is homo geen" enz. enz. Een onverplicht geschenk dat men vrijwillig aanneemt vindt men onvoor waardelijk mooi. Maar zijn wij wel geheel en al ten aanzien van dit ver- klag in de verhouding als tot een geschenk? Dit is twijfelachtig. Uit de woorden der inleiding is een soort syllogisme te maken, wanneer wij het betoog van achter naar voren opvallen. Het bestuur wil bewijzen dat het een gewettigd beroep doet op de openbare weldadigheid, het acht zich daartoe verplicht doordien het in onzen tijd gewoonte is om aan de burgerij openbare verantwoording te doen van de gelden die zij aan instellingen van openbaar nut toevertrouwt, het bestuur schijnt de noodzakelijkheid te ver moeden om andere belangstellenden dan het stedelijk bestuur tot uitoefening van controle in staat te stellen en daarom wijkt het af van hetgeen regel was, sedert de vestiging van den Heiligen Geest als corporatie. Het wijkt af omdat het volgens zijn eigen getuigenis gevoegelijk niet anders doen kan. Hel verslag verliest daardoor zijn karakter van geschenk en wij hebben het dus niet onvoorwaardelijk mooi te vinden. Wij behooren tot //een grooter publiek dat belang stelt in de rekenschap die het bestuur van zijne daden wil geven" en hoewel wij niet wenschen controle uit te oefenen gelijk het stedelijk bestuur dat doel sedert de ves tiging van den Heiligen Geest als corporatie, zoo zouden wij ons daartoe toch gerechtigd kunnen achten door de bewoordingen van het verslag zelf. Wij beperken ons tot het verslag. Wij vinden hel niet mooi, maar wij vinden het ook niet doelmatig ingericht en zouden er niet anders over denken al had het bestuur ons niet in den aanvang verklaard dat //het zich bij dezen van zijne vrijwillig opgenomen verplichting kwijt." Een bestuur dat onder den invloed van de zucht naar openbaarheid die onzen tijd ken merkt de noodzakelijkheid gevoelt om rekenschap van zijn beheer te geven aan hen op wier weldadigheid hei zich blijft beroepen, kan niet volstaan met onvolledige mededeelingen wanneer het van oordeel is //dat alleen door kennisneming van hetgeen verricht werd waardeering mogelijk is en dat die waardcering behoefte is voor dc toekomst als steun op den ingeslagen weg." Aan het slot van het verslag wordt de verzekering gegeven dat hel bestuur en ook de Directeur of Vader bereid zijn inlichtingen te verschaffen aan hen wier belangstelling door het verslag niet is bevredigd; dit is wel heel vriendelijkmaar het is zoo mocielijk om van dergelijke aanbiedingen gebruik le maken. De weezcnverpleging is aan de orde tegenwoordig, het is een queslie die behoort lot de vragen des lijds: en er zijn geen vragen des tijds dat niet tevens vragen van financiën zijn. Vandaar dat wij met de uiterste belang stelling liet verslag ter hand namen. Wij hoopten uitvoerige statistieken te zullen aantreffen over alle onderdeden van het beheer, wij hadden ons ge vleid een overzicht van het geheel en van de bijzonderheden te vinden waaruit ieder die maar lezen kan zou kunnen berekenen hoeveel ieder ver pleegde 'sjaars kost en waaraan die verpleegkosten besteed zijn. ln het verslag vinden wij schrale mededeelingen over de financiën, wij betreuren dat, niet omdat wij het bestuur op dat punt wenschlen te controleeren. maar omdat er leering uit te trekken zou zijn. Het is immers nog altijd een vraag of weezen bij uitbesteding in gezinnen dan wel in gestichten beter en zuiniger te verzorgen zijn? Alles wal het verslag ons meèdeell ten bewijze //dal hel jaarlijksch be roep op de publieke weldadigheid volkomen gewettigd is" bepaalt zich tot het volgende: «Het aantal verpleegden is 181 waaronder 100 echte weezen, verplegingskosten beloopen omtrent;/125 de persoon, zoodal men rekenen kan dat eene som van 25000 vereischt wordt om de zaken in gang en in orde te houden, het stedelijk subsidie is op ƒ5000 teruggebracht, zoodat de

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2