LEIDSCHE ciiimiT. S°. 17. VRIJDAG 21 JANUARI J NATIONALE MILITIE. El O O S U O I. il E 11». 187JL De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; niet het F erslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p.p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaart, buiten de er p editie kosten. Afzonderlijke nommeri der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19den Augnstusl861 Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie behooren te worden ingeschreven (zij die op den lsten Januari hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in verplicht zijn zich daartoe hij Burgemeester._cn Wethouders aan te geven tUHselieu «ieui fisten uSeea SSsten «SnsiusB-rsdat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militieplichtige, zijn vaderof, is de/.e overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is: en dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet, wordt gestraft met boete vaas ƒ255 Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secrelarie, van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 3 uren op iederen werk dag, tot en met den 318teQ Januari aanstaande, op welken dag het register van inschrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 15 Januari 1876. K. KIST, Secretaris. N A T O N A L E MILITIE. KEnransGEVi*®. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 26 der Wet van den 19den Augustus 1861, betrekkelijk de Nationale Militie Staatsblad N°. 72); Doen te weten dat het register van inschrijving en de alphabetische naamlijst der in 1875 voor de Nationale Militie ingeschrevenen van den 218lcn tot den 29sleo Januari ek. ter Gemeente-Secretarie voor elk ter lezing worden nedergelegd dat bezwaar tegen register en lijst, binnen den tijd der nederleggingkan wor den ingebracht aan den Commissaris des Konings in deze provincie, schriftelijk op ongezegeld papier, bij den Burgemeester in Ie leveren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 20 Januari 1876. v. d. BRANDELEB, Bargemeester. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN herinnert bij deze den inge zetenen dat ingevolge door hein. laatstelijk uitgevaardigd bevelschrift, afge kondigd den 27slc" September 1875, alle honden die zich buiten woningen ot vaartuigen (geene openbare middelen van vervoer zijnde) in de gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, nog tot den 2?st!° Januari elk. van een MUILKORF, volgens vastgesteld modelmoeten zijn voorzien. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 19 Januari 1876. v. d. BRANDELER. 151 MNENLANDSCHE BERlGTKiY LEIDEN, 20 Januarij. Op den llllc" dezer maand overleed hier ter slede, in den ouderdom van 57 jaren, de heer Hendrikus Severinus Del, oud resident ter Kuste van Guinea en voormalig ambtenaar aan 's rijks museum van natuurlijke historie alhier. In het jaar 1832 bij laatstgenoemde instelling in functie getreden, werd hij in 184Ó benoemd tot adsistent voor de dienst ter Kuste van Guinea en belast meL het natuurkundig onderzoek aldaar ten behoeve van het museum, met den rang van 2lleD luitenant. Tegen hel einde van voornoemd jaar te St. George d'Elmina aangekomen, werd hij door den gouverneur der Goud kust benoemd tot kommandant van het fort Koenraadsburg op den heuvel St. Jago gelegen, en later tot resident bevorderd. In 1850 met verlof hier te lande teruggekeerd vertrok hij op nieuw in 1852, terwijl hij twee jaren later weder repatrieerde onder toekenning van pensioen. Van de hem opgedragen taak, om de Goudkust, op natuurkundig gebied, te onderzoeken, heeft de heer Pel zich op hoogst lofwaardige wijze gekwe ten. 's Rijks museum van natuurlijke historie alhier heeft aan dat onderzoek eeue zeer fraaije en uitgebreide verzameling van voorwerpen uit het dieren rijk te danken, die steeds het bewjjs zal blijven leveren dat de heer Pel voor de hem opgelegde taak volkomen berekend was. Bij een niet genoeg te prijzen volhardenden ijver bezat hij dien scherpen blik, die zoo zeer hoofd- vereischle is waar bet geldt verzamelingen bijeen le brengen om de fauna van eene landstreek behoorlijk le iecren kennen. Het is dan ook vooral aan die eigenschap te danken, dat thans het museum hier ter stede eeue verzame ling van dieren van de Goudkust bezit zoo als die in geene andere instelling van gelijken aard wordt aangetroffen, eene verzameling zóó belangrijk dat zij de bouwstoffen heeft geleverd voor verschillende wetenschappelijke ver handelingen, o. a. voor de: Esquisses zoologiques sur la Cóte de Guinee, uitgegeven door den voormaligen directeur van het museumden heer C. J. Temminck. Door een en ander heeft de heer Pel zich ten opzigte van ons land zeer verdienstelijk gemaakt en zich daarenboven een naam verworven, die in de wetenschappelijke wereld zal blijven voortleven. De heer Joh». Drost, predikant bij de Ned. hervormde gemeente alhier, mogt gisteren avond, bij de godsdienstoefening in de Hooglandsche kerk, gedachtenis vieren van zijne 25-jarige evangeliedienst, in de gemeenten Alm- kerk, HellevoetsluisRhenen, Goes en gedurende de laatste zeven jaren hier ter stede. Aan het einde der godsdiensloelening stortte de gemeente de heil bede voor den leeraar uit, vervat in het 3de vers van het 91sle der evang. gezangen: //Och! dat uw Geest" enz. Reeds in de vorige weekwaarin de heer Drost ook gedachtenis mogt vieren zijner 25-jarige echtvereeniging, waren hem, met het oog op deze herinneringen, van verschillende zijden, ook door het aanbieden van fraaije geschenkende meest verrassende blijken van belangstelling geschonken. Heden morgen ten 10 ure heeft er een schoorsteenbrand plaats gehad in de fabriek van de hh. Zuurdeeg en Zn. aan den Ouden Singel, die echter spoedig door een handspuit is gebluscht. Omtrent de verschijning van den Coloradokever in Zweden, in den herfst van het vorige jaar, heelt de regering inlichtingen bekomen, waaruit blijkt dat de daaromtrent verspreide berigten onjuist zijn en de akademie van landbouw aldaar dit officieel heeft erkend. Naar men verneemt hebben de wets-ontwerpen betreflende de regtbanken en kanloiigeregteiidie zicli aansluiten aan de nieuwe hovenwet, het depar tement van justitie reeds verlaten. Naar meu verneemt zal de Nederl. hoofdcommissie voor de Philadel- phia-tentoonstelling nog eenige der collectief-tentoonstellingenwelke naar Philadelphia worden gezonden, hier te lande voor het publiek ter bezigti- ging stellen. Van Maandag 24 Januarij af tot en met Zondag 6 Februarij zullen in het gebouw Arli' et Amicitiae te Amsterdam de schilderijen en beeldhouwwerkenen van Maandag 24 Januarij af tot en met Woensdag 2 Februarij zullen in eene der zalen van net Paleis voor Volksvlijt aldaar de étalage der produeten uit Ned. Indie en de étalage van den Nederland- schen boekhandel worden tentoongesteld. De generaal-majoor P. G. J. van der Schrieck. kommandant der lste divisie te 's Gravenhage heeft zijne benoeming als lid van de tweede kamer, in het kiesdistrict 's tlcrtogenbosch op hem uitgebragtaangenomen, en treedt dus in non-activiteit. Te Gouda is eene hoofdcommissie benoemd voor het aldaar op te rig- len monument voor dé gebroeders de tloulmau. De commissie vau de historische tentoonstelling te Amsterdam heeft aanvankelijk alle reden om tevreden te zijn over den uitslag van hare be- moeijingen. Algemeen toont men zich genegen mede le werken tot het door haar beoogde doel. In het bijzonder belooft de verzameling van pren ten. gravures, penningen en medailles zeer merkwaardig te zullen zijn. De opening van de tentoonstellingdie in hel voormalig Oude Mannenhuis alhier zal gehouden worden, is bepaald tegen het midden van de maand April e. k., terwijl de duur er van voorloopig op den tijd van zes weken is vastgesteld. De inzending zal moeten geschieden van 14 tot en met 19 Frebruarjj e. k. Te Wormerveer is de pelmolen "het Vergulde Kalf", van den heer Aten. een prooi der vlammen geworden. De ijsclub "West-Frisia", te Helder, hield dezer dagen een wedstrijd op schaatsen door mannen boven de 20 jaren. Door 16 personen werd er aan deelgenomen. De eerste prijs, ƒ60, werd behaald door K. van der Held, een flink ontwikkeld jongmensch, maar doofstom. Uit Arnhem meldt men dat het ijs op de Rijn zich gisteren heeft vast gezet. Het water is gewassen en de lage uiterwaarden zijn overstroomd. Te Enschedé had Zaturdag avond een treurig ongeluk in een der fa brieken plaats. De ketel zou schoon gemaakt worden en men liet dus den nog aanwezigen stoom vliegen. De stoker, meenende dat de stoom weg was, maakte het mangat opentoen hij door stoom en water zoodanig getroflen werd, dat hij allerdeerlijkst gebrand werd en in zorgelijken toestand verkeert. Men meldt uit Vlissiiigen: Zondag nacht kwam de visscber Beket van Middelbaruis met drie personen uil een herberg en werd door ben vergezeld naar zijn vischschuit. builen de stad bij de sluis liggende. In de nabijheid van dat vaartuig gekomen, eischten zij van hem dat hij voor hen eenige schelvisschen van de schuit zou halen, hetgeen door Beket geweigerd werd, daar deze visch hem niet toebehoorde. B. werd hierop aangegrepen en mis handeld. Toen hijna eeniue worsteling ontkomen en vervolgdop het punt was op nieuw iu de handen dezer onverlaten le vallen, sprong hij, zonder zich om de lievige koude te bekommeren, in de Schelde, waar liij nog geruimen tijd door de steenworpen dezer perscnen vervolgd werd. Na

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1