PER TELEGRAAF. BUITEN LA iNDSCHE BERIGTEN. Linssen, thans surnumerair, werkzaam in de inspectie Maastricht, en toL rijks-ontvanger te Bourtange (gemeente Vlagtwedde) den heer M. G. van den Berg van Saparoea, thans surnumerair, werkzaam in de inspectie Zwolle. Tot notaris te Roermond is benoemd de heer E. E. C. Gerrits, thans ESfGELASI». HINDEN17 Januarij. De werkstaking te Erith, uitgelokt door het besluit van de eigenaars der i'Erith Iron /Forks', om bij het stuk te betalen, houdt de gemoederen zeer bezig, omdat er een strijd uit ontstaan kan, die de geheele ijzer industrie hier te land kan ten gronde rigten. De werklieden-verecniging heeft aan de arbeiders gelast het werk te slaken, en verklaard, dat zij de fabrikanten beletten zou de nieuwe wijze van betaling in te voeren, en iederen werkman verhinderen zou op deze voorwaarden te werken. Het bestuur dezer vereeniging heerscht over 30000 werklieden, van wie een 100,000 andere werklieden derwijze afhangen, dat wanneer de 30000 het werk staken, het werk der anderen van zelf stilstaat. Algemeen wordt de houding der vereeniging afgekeurd, en het ontbreekt niet aan waarschuwin gen, die haar het onredelijke van haren eisch voor oogen stellen. Zalnrddg avond heeft het hier sterk gesneeuwd, waardoor het verkeer zeer werd belemmerd. De sterke noord-oostenwind heeft daarenboven den i Theems zeer doen rijzenwaardoor de bevolking van de lager gelegen dis tricten zeer voor overstrooming vreest. Men heelt dan ook reeds de noodige voorzorgsmaatregelen getroffen. V Ut A A 54 51 IJS E. Het Journ. Off. deelt den staat der in- en uitvoeren mede over 1875. Daaruit blijktdat de invoeren bedragen hebben eene som van 3672 millioen en dat de uitvoeren geklommen zijn tot het cijfer van 4022 millioen. waar van aan gefabriceerde goederen 2224 millioen. Genoemd blad bevatte Zaturdag ook een besluit betreffende de benoeming der afgevaardigden voor de kiescolleges voor den senaat, waarbij, met het oog op de ongemeen slechte weersgesteldheid in een zeker aantal departe menten, met name van het zuiden des lands, bepaald wordt, dat de tweede en derde oproeping der gemeenteraden tot die benoeming zullen kunnen worden verdaagd. De republikeinschc leden der nationale vergadering, die thans zich te Marseille bevindenbenevens de leden van den algemeenen raad en van den arrondissementsraad aldaar, hebben aan de gemeenteraden van het dep. der Monden van de Rhöne een manifest toegezonden, hetwelk als het programma j, der radicalen schijnt te kunnen worden aangemerkt. Hunne weinige inge- j nomenheid met de constitutie wordt daarin duidelijk uitgesproken; vele ba rer bepalingen zijn alleen het uitvloeisel van ongemotiveerd wantrouwen tegen de democralie. Thans moet de leus zijn het verkregene te behouden en het bestaande ie verbeteren. Bij de verkiezingen belmoren daartoe alle j monarchisten, onder welke gedaante zij zich ook voordoen, meêdoogenloos j van de candidatenlijst te worden verwijderd. -- Eenige prefecten en onderprefecten nemen geen notitie van art. 3 der drukperswet, waarbij aan de administratie de magt is ontnomen, den open- baren verkoop van dagbladen te verbieden. Door dat artikel namelijk mog- ten alle bladen, die met opheffing, schorsing of verbod van openbareu verkoop gestraft waren, weer vrijelijk verschijnen van hel oogenblik, dat de bedoelde wet was uitgevaardigd. Vooral de prefecten van Loiret, Vau- cluse en de beide Sèvres doen, alsof die wet niet beslaat. In Hérault tusschen Cette en Bésiers heeft een kolossale sneeuwval het verkeer totaal onmogelijk gemaakt. Tusschen Cette en Vias zijn onderschei dene spoortreinen niet dan met zeer veel moeite en onder zeer gevaarvolle omstandigheden doorgekomen. Het dak van een groot pakhuis te Cette is onder de zwaarte van de sneeuw bezweken. De wegen waren niet meer te herkennen. Een brievengaarder verdwaalde bijna en vond slechts na veel inspanning het regie spoor. DIIITgCHLAHD. De policie te Berlijn heelt aan een berigtgever van de Gazette de France het verder verblijf in de hoofdstad ontzegd. //Monsieur Gardet, zegt de Deutsche Reichs-Corr. woonde sedert den oorlog te Berlijn en leverde aan zijne courant aanvankelijk berigten, die van een bij Franschen zeer zelden aangetroffen begrip van Duitsche zaken getuigden. Later echter ge raakte deze berigtgever hoe langer hoe meer in het ultramontaansche vaar water en liet zich in den laatsten tijd zelfs tot majesteits-beleedigingen verleiden. OOST-INDIE. BATAVIA, 9 December. De luit.-kolonel Cavaljé, sedert kort van verlof uit Nederland hier teruggekeerd, vertrok Dingsdag van hier, ten einde als kommandant van Borneo's Westkust op te -treden. Den heer Lammers van Toorenbnrgdie heden Samarang zou verlaten om zijn mandaat in Solo te aanvaarden, zal een luisterlijke afscheidspartij aangeboden wordenwaartoe door schier alle ingezetenen gezamenlijk voor 15000 is ingeteekend. Uit Tjiamis schrijft men van 1 Dec.: De aardbevingen alhier houden steeds aan. Die van gisteren avond omstreeks 9 ure was niet alleen zwaar, maar rok van langen duur. Naar het wachtvolk beweert, is zij den daarop volgenden nacht door vijf kleine aardbevingen gevolgd. De steenen gebou wen hebben zwaar geleden; men vreesde voor instorting; de muren zijn horizontaal en verticaal gescheurd. Eenige ingezetenen hebben uit vrees voor herhaling huune woningen verlaten. De adsistent-resident heeft den afgeloopen nacht met zijne lamilie in een bamboezen woning doorgebragt. (je controleur heelt zich in de kazerne der Pradjoerits ter ruste begeven. De Chinezen hebben troost gezocht in de voorgalerij hunner woningen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik- kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan 1 den ingenieur le kl. bij den waterstaat dr. G. Uylenbroek; aan den hoofd commies bij het depart, van onderwijs, eeredienst en nijverheid J. F. Din ger; voor den tijd van een jaar, aan den ambtenaar op wachtgeld P. N. van boorninck. Ontslagen: eervol, de gewezen steenkolen-magazijnm. te Bandjermasin W. L. de Vos; de bnitengew. snbst.-griffier bij den landraad te I'oerwodadi. J. A. llardeman. Benoemd: tot hnlponderwijzeres aan de openb. 2' lagere school te Batavia, mej. H. J. Hellendoorn, thans als zoo danig aan die school werkzaam; tot hulponderw. aan de openb. lagere school te Serang (Bantam), G. Reeman; aan de openb. lagere school te Riouw, A. van der Kolff, tot 2'° hulponderw. aan de openb. lagere school te Tagal. A. J. Ponlier; lot 5'" hulponderw. aan de openb. 2e lagere school j te Samarang. Th. Gatsonides; lot buitengew. subst.-griffier bij de regtbank te Poerwodadi, H. de Chauvigny de Blot, adspir.-controleur bij het binnenl. bestuur aldaar. Departement van oorlog. Gesteld: op verzoek, op non-activiteitvoor den tijd van zes maanden, de le luit. der inf. A. K. Eichhollz. Tijdelijk gedetacheerd bij den staf der genie, de le luit. W. J. M. Georges, van het 9e bataillon. WEENEN, 17 Januarij. Het heerenhuis heeft bij tweede en derde lezing de wel op de kloosters, overeenkomstig de voorstellen der commissie, met slechts geringe wijzigingaangenomen. Daarentegen werd verworpen de wet op de region der oud-katholieken, die in het huis van algevaardigden was aangenomen. MUNCHEN, 17 Januarij. Van geloofwaardige zijde wordt bevestigd, dat de Beijersche regering geen antwnoord zal geven op het protest van den Paus legen de vermeende schending van het concordaat door invoering der rijkswet op het burgerlijk huwelijk. LONDEN, 17 Januarij. Het dagbladberigt betreffende onderhandelingen van den onderkoning van Egypte met Engelsche kapitalisten over den aan koop van de Egyptische spoorwegen is in zoo ver gegrond, dat voorloopig de zaak besproken is, doch dat de voorbereidende onderhandeliugen afge broken werden. Naar men beweert wenscht de regering, ter voorkoming van den voort- durenden verkoop van wapenen aan de Ashantis, de Fransche nederzettin gen ter Goudkust of eenig ander grondgebied je koopen. PARIJS, 18 Januarij. Te Beifort, in 11e Vilaine, Somme, Pas-de-Calais. Haute-Savoie, Marne en Urne is de meerderheid der gekozen gedelegeerden conservatief. In Isère en Ain staan de krachten der conservativen en repu blikeinen gelijk. BERN, 17 Januarij. Het internationaal postcongres is heden hier bijeen gekomen, heeft den heer Heer, lid van den bondsraad, tot voorzitter gekozen en den aanvang der werkzaamheden uitgesteld tot morgen, omdat de Belgi sche gedelegeerden nog niet waren aangekomen. WASHINGTON, 17 Januarij. Het huis van vertegenwoordigers heeft met 158 tegen 112 stemmen verworpen het voorstel lot intrekking van de wet op de speciebetaling. De minderheid bestaat voornamelijk uit democraten. In den senaat heeft Sherman het voorstel gedaan tot het invoeren van eenheid van munt voor de Vereenigde Staten en Engeland. Hij wenscht dat de senaat den president der Unie uitnoodige, een tractaat voor te leggen, waarbij de dollar als eenheid wordt aangenomen; vijf dollars zouden gelijk staan met een pond sterling, wettigen koers hebbende in beide landen. De dagbladen van New-York melden dat in de ijzerfabrieken vanFredfgar, te Richmond, de arbeid geschorst is. LEID SCHE SCHOUWBURG. „De Speler of Kevenge-Praag", tooneelspel in 5 bedrijven, naar het Hoogduitsch, van W. A. Iffland en „De ware mensch- Ilevendheid", oorspronkelijk blijspel in 1 be drijf, door J. Huf van Buren. Het tooneelspel, dat gisterenavond ten voordeele van den heer Spoor door de Ilaagsche tooneellisten werd opgevoerd, is zooals ieder weet een stuk uit de oude doos. Wanneer bejaarde personen vertellen welke stukken zij in hun jeugd gezien hebben, dan vernemen we meestal de titels van «Abal- lino", "De dood van Rolla" (als stereotype aardigheid «de dood op rollen" genoemd) en «De Speler of Revenge-Praag". Of hetgeen vroeger fureur maakte het nu nog kan doen blijft een vraag, die niet altijd bevredigend notaris le Watergraafsmeer. De student voor de militaire geneeskundige dienst der zeemagt A. Roller i is, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslagen. Door den minister van koloniën is de hoofdonderwijzer E. A. H. van der Heide gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indie, om le worden benoemd tot onderwijzer 3« kl. voor de dienst daar te lande -■ De minister van justitie zal morgen geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden, na eenige discussie, de begrooting van staatsspoorwegen voor 1876 aangenomen met algemeene en de begrooting voor Curagao met 25 tegen 2 stemmen. Morgen ten 11 uur in de staatsbegrooting aan de orde. Uit het regeringsantwoord omtrent hoofdstuk V blijkt dat de minister meent dat de afschaffing der plaatsvervanging geene aanbeveling verdient. In 1873 heeft de tweede kamer, blijkens de verwerping van het voorstel tot afschaffing der plaatsvervanging, die nadeelen overwegend geoordeeld; zich hij dit gevoelen aansluitende, heeft de regering in hare aanhangige voor- dragt lot wijziging der militicwel de afschaffing der plaatsvervanging niet voorgesteld. In de memorie van beantwoording omtrent het dep. van Financiën wordt vermeld, dat eene herziening van de patentbelasting en van de zegelbelasting in bewerking is en dat die van de personele belasting wordt voorbereid, in j verband waarmede eene vermindering van de zoutbelasling en afschaffing van de zeepbelasting aan de orde zullen komen. Niet gaarne zou de minister eene eindbeslissing omtrent de muntquacslie uitstellen lot dat de toestand bezwaar opleverde. De geschiedenis der'laatste jaren toont genoegzaam aan hoe duur ons dit uilstellen te staan kwam en nog te staan komeu zal.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2