LEIESCHE COURANT. WOENSDAG 10 JANUARIJ. STARS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BEJGGÏEN. 1870. M°. 15. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditie kosten, afzonderlijke notnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentien is van 1—4 regels j 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden biaiis. 7IQ der Handelingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat in gevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, iedere houder van een of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31!len Januari bij den Gemeente-Ontvanger aangilte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet; dat bedoelde invullingsbiljetten voor het dienstjaar 1876 van heden al kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 3 Januari 1876. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 18 Januarij. Door Z. M. zijn benoemd de militaire leden en plaatsvervangende leden van de militieraden voor het jaar 1876. In het district van Zuidholland, hoofdplaats Leiden, zijn benoemd als lid de majoor W. G. Wcier, en als plaatsvervangend lid de kapitein VV. G. F. van der Plas, beiden van het 4» reg. infanterie. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad zijn op heden inge leverd: in de lste afdeeling 344 en in de 2de afdeeling 417 stembriefjes; te zamen 761 stembriefjes. Vermits vele ingezetenen van oordeel schijnen te zijn dat de honden zonder muilkorf mogen rondloopen, achten wij het niet overbodig er de aandacht op te vestigen dat het laatste bevelschrift, krachtens welk alle hondendie zich buiten woningen of vaartuigen (geene openbare middelen van vervoer zijnde) in de gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, van een muilkorf, volgens vastgesteld model, moeten zijn voorzien, is afgekondigd den 27ste» September 1875, en derhalve van kracht blijft tot en met 27 Januarij 1876. Ten vervolge op een vroeger berigt uit Atchin wordt medegedeeld dat de majoor F. J. Mekern, die zwaar gewond was, is overleden Blijkens telegraphische mededeelingen van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, bij het dep. van koloniën ontvangen, is het navolgende door den generaal-majoor Pel aan de Indische regering berigt omtrent de gebeur tenissen in Atchin van 1 tot 13 Januarij: 1 Januarij. De kampongs Garoet en Lampadang. uit welke, niettegen staande zij de witte vlag hadden geheschen, ons bivouak te Pakan-bader was beschotenwerden verbrand. 2 Januarij. De gemeenschap met Oleh-leh verzekerd. 3 Januarij. De zwaar versterkte stelling Bital-Lamtermin, ten gevolge van onze manoeuvres door den vijand verlaten, werd bezet. Drie onzer binnenwaarts gelegen posten konden nu ingetrokken worden. 4 Januarij. De versterking van Pakan-bader werd voortgezet en eene vlotbrug over de lagune bij Sinangri voltooid. 5 Januarij. Verkenning in de rigting der kloof naar de IV Moekim. Zeer ongunstig terrein. Een Madurees sneuvelde en een inlandsche luitenant adjudant der barissan werd ligt gewond. 7 Januarij. Een togt gemaakt naar Lamtenga en Sabong. Bij de moskee van Lamtenga sneuvelde aan 'svijands zijde panglima Moeda Lamtoeto; wij kregen twee gewonden. Sabong werd bezet. De VI Moekim zijn thans ge heel in ons bezit. Toekoe Lampasei vertrok met een oorlogschip naarKloe- wang om de hoofden der IV Moekim op te roepen. 10 Januarij. Het hoofd van Lampager (IV Moekim) is naar ons bivouac gekomen om zich te onderwerpen; hij bevordert den terugkeer van het volk naar de kampongs aldaar. 11 Januarij. Eene verkenning gemaakt naar Lampager; met de bevolking gesproken en eene bezetting achtergelaten. 12 Januarij. De bevolking van Lampager heeft onze hulp ingeroepen te gen Toekoe Nanta en Toekoe Tjihik Lamnga. 13 Januarij. Verkenning naar Lambadak, ook om te trachten de hoof den der VI Moekim te ontmoeten. De geest der agerende troepen bleef uit muntendde gezondheidstoestand was gunstig; behalve (althans tot 5 Ja nuarij) bij de Maduresche barissan. De algemeene gezondheidstoestand was bevredigend; evenwel begon zich weder meer cholera te vertoonen. De N. R. C. bevat het volgende schrijven van den heer mr. W. II. E. baron van der Borgh, op den huize Hondsdonk bij Breda: "De ondergeteekendegetroffen door de mededeeling van jhr. Quarles van Ufford betreffende de schilderijen van Frans Hals, thans in eigendom bij het hofje van Berenstein te llaatlem. noodigt belangstellende landgenooten uit, om met hem pogingen in het werk te stellenten einde: 1°. van de regen ten van genoemd hofje gedaan te krijgen, dat zij denverkoop van genoemde schilderijen gedurende eenigen lijd uitstellen: 2°. van landgenooten de ge vorderde som bijeen te krijgen om daarmede de schilderijen te koopen en voor Nederland te behouden. Uit Stolwijk meldt men ons, van gisteren, dat het ijs in de rivier de Lek zich overal langs de Krimpenerwaard heelt vastgezet. De overtogt ge schiedt geregeld te voet. Zondag was de Mcrwede bij Gorinchem tot op een vierde na vol drijfijs. De overtogt is uiterst moeijclijk. De posten komen zeer ongeregeld aan. Te Amsterdam is Zatnrdag 11. in de stoomdrukkerij der hh. Roelofzcn en Hübner een meisje, zoogenaamde inlegster, in het drijfwerk der machine geraakt. Al de kleederen werden haar van het lijl gescheurd en gekwetst werd zij naar het gasthuis vervoerd. Te Hilversum vierde Vrijdag 11. de heer J. J. van Oostvcen, hoofdonder wijzer aan eene der openbare scholen aldaar, zijn 25-jarig jubile' als kapitein commandant der dienstdoende schutterij. Door Z. M. den koning-groothertog is de jubilaris benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Te Harderwijk wordt in de infirmerie een koloniaal militair verpleegd, geboortig uit Frankrijk, die getracht had te deserteren en de kust der Zuiderzee over het ijs schijnt gevolgd te hebben, maar, onbekend met de rigting. te Lemmer is aangehouden, van waar hij over Leeuwarden naar Harderwijk is teruggebragt. Tengevolge der uitgestane koude is een zijner voeten bevroren. Door wijlen mejufvr. J. M. van der Laen is aan de algemeene armen van Zwolle f 2000 gelegateerd. Uit Ooststellingwerf meldt men dat het lijk van zekeren J. O., van Bovenknijpe, die vermist werd, is opgevischt in de nabijheid van het Nan- ninga'ster vallaat. Er heelt eene uitwendige schouwing van het lijk plaats gehad, en vervolgens zijn onderscheidene personen uit het dorp Oosterwolde in verhoor geweest. De overledene was een oppassend jongeling en 25 jaar oud. De 93-jarige D. J. Kuipers, van Wolvega, maakte dezer dagen een reisje op schaatsen naar Echten, een afstand van drie uren, heen en terug, om zijn jongeren broeder, van 89 jaar, een bezoek te brengen. Uit Rozendaal meldt men; Het ijsvermaak heeft ook hier weder'zijne slagtoffers geeischt. Vier personen in de kracht des levens hadden zich op schaatsen op het Langwater in Kruisland vermaakt. Bij het huiswaarts keeren schijnen zij door liet ijs gezakt te zijnalthans alle vier zijn leven loos opgehaald. Twee hunner waren gehuwd en laten kinderen na. Te Breda had Vrijdag II. bij het schijfschieten van het 6« reg. inlan- qerie een ongeluk plaats, dat een treurig gevolg had kunnen hebben. Ter wijl een soldaat aanlegde om te schieten, kwam juist de korporaal van den observatie-post om een schijf, die door den hevigen wind omgevallen wasweder regtstandig te plaatsen. Het schot ging op dat oogenblik af en de korpoaaal ontving den kogel in het dikke van het been. Drie met geweren gewapende stroopers werden voor eenige dagen door de marechaussees van Roermondeen gemeente- en een onbezoldigden rijks veldwachter, nabij Horn (Limburg), vervolgd. Gesommeerd zijnde de wapens, die zij tegen de policie gekeerd hadden, af te leggen, weigerden zij niet alleen dit te doen, maar lieten het zelfs aan bedreigingen niet ontbreken, waarop de mannen der wet hunne karabijnen op de aanvallers afschoten, die daarop, vreeselijk bloedende aan schouders en beenen, de vlugt namen. 's GRAVENllAGE, 18 Januarij. Men verneemt dat het Z. M. den koning-groothertog behaagd heeft te benoemen tot groot-officier der orde van de Eikenkroon den heer mr. J. D. W. Pape. vice-president van den hoogen raad der Nederlanden. Z. M. heeft benoemd tot rijks-ontvanger te Arcen c. a. den heer A. VV.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1