ïjs gezakt. Een landbouwer trachtte le vergeefs het kind te redden. Een iiuzaar slaagde er daarna in het met levensgevaar uit het water te halen doch het was reeds te laat. Tocu het kind op het drooge was stierf het. - Te Itoerniond heelt zich een gevangene, beschuldigd van diefstal met braakin de gevangenis door ophanging van het leven beroofd, nadat hij te vergeefs was onlvlugt. llij was namelijk op de wandelplaats, in tegen woordigheid der bewakers, in een oogwenk over den muur geklommen en in de stad gevlugl, doch werd spoedig weder gevat. Men sloot hem in een hok en daar maakte hij een einde aan zijn leven. Blijkens het eindverslag der afdeelingen van de eerste kamer over de onteigenings-wet teu behoeve van den spoorweg LeidenWoerden, zijn tegen het algemeen nut van den aanleg van dezen spoorweg geene beden kingen medegedeeld. Sommige leden wilden niet geacht worden eene con- pensatie voor het ontslaan des Rijnspoorwegmaatichappij van hare verpligting tot aansluiting te Rotterdam in dit wets-onlwerp te vinden en zag men zich voor een voldongen feit gesteld, zoodat niets meer overbleef dan het ontwerp aan te nemen, wijl men door afstemming daarvan zou verklaren dat de aanleg van dezen weg in het publiek belang niet noodig was, hetgeen men niet doen ken noch wilde. De meeste leden hebben, vooral uithoofde van hetgeen omtrent die zaak reeds voorgevallen is, gewenschl zich daar mede nu niet verder bezig te houden. Sommigen betreurden hetgeen ge beurd is. anderen vertrouwden dat zoodanige beschikkingen niet meer bui len medewerking van de vertegenwoordiging zouden worden genomen. 's GRAVENHAGE, 17 Januarij. Tol substituut-officier van justitie hij de arrond.-regtbank te Amster dam is benoemd de lieer mr. A. Telders, thans substituut-officier van justitie hij de arrond.-regtbank te Gorinchem, Re kapitein ter zee jhr. M. W. van Rensselaar Bowier is eervol ont heven van het bevel over het wachtschip te Willemsoord en op non-activiteit gesteld; hij wordt vervangen door den kapitein ter zee W. Enslie. Re ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. in de zitting van de eerste kamer van heden zijn al de aan de orde gestelde wets-ontwerpen aangenomen, waaronder de onteigeningswet voor den spoorweg Leiden—Woerdenna eene korte toelichting van den minis ter. met algemeene stemmen, en de onteigeningswet voorden spoorweg Rotterdam Houtenna discussie, met 23 tegen 4 stemmen. Al de overige kleine ontwerpen zijn met algemeene stemmen aangenomen. Daarna is de kamer overgegaan in comité-generaal, tol het ontvangen van inlichtingen van den minisler van buitenl. zaken over de zaken met Venezuela. Na de heropening der zitting zijn de eindverslagen over verschillende be- grootings-ontwerpen uitgebragt Tegen morgen ten 1 ure zijn aan de orde gesteld de begrooting der staatsspoorwegen en de bcgrooting voor Cura sao, 1876. Aanstaanden Vrijdag zal ten hove eene luisterrijke soiree plaats heb benwaarvoor namens Z. M. de koning aan de leden der diplomatie en ver schillende autoriteiten, civile cn militaire, uitnoodigingen zijn rondgezonden. BUITENLANDSCHE BERICTKM. E ari, a fi R. LttNREN 16 Januarij. liet Crédit Ottoman maakt bekend, dat de Ttirksche regering, op 40000 na, het bedrag gestort heeft tot dekking van de lieift der coupons. Re bons zullen binnen drie dagen worden ingewisseld. Volgens het Britisch Bed. Journ. is de raad van het //Royal College of Surgeons" tot het besluit gekomen om voortaan ook vrouwen toe te laten tot het examen ter verkrijging van hel wettelijk diploma tot uitoele- ning van de verloskunde. De stad Harwich heeft thans een der grootste reddingbooten van de «National Lifeboat Institution" ontvangen. Mej. Rurmester beeft deze boot, welke 35 voet lang en 9 voel breed is, aan Harwich geschonken. De Daily Telegraph heeft een telegram uit Cairo ontvangen, meldende dat de Khedive berigt heeft verkregen uit Abyssinië, dal zijne troepen be langrijke voordeelen behaald hebben, en den Abyssinischen'generaal Kirk- bam en twee andere Engelsche aanvoerders gevangen hebben gemaakt. Volgens berigteu uit de Vereenisde Staten heeft in Kentucky een geduchte orkaan gewoed, waardoor, naar men verzekert, geheele bosschen vernield zijn geworden. Twaalf woonhuizen en pachthoeven werden omver geworpen en de bewoners slaagden er niet dan met groole moeite in. hun leven te redden. Te Mayfleld werden twee menschen onder hunne invallende huizen verpletterd cn elders zijn nog twee blanken en een neger om het leven gekomen. V SI A X H n IJ K. De correspondent van de Times te Parijs schrijft dat de bekende pro clamatie van Mac Malton niet het werk van één minister is, maar dat elke minister met eene afzonderlijke alinea in den zak op bet paleis van het Elyséc is gekomen, ten einde zoodoende zijn deel aan de proclamatie te hebben. En daar nu ieder zijn alinea verdedigde, maar door de overige ministers min of meer zag afkeuren, zoo werd geen enkel der oorspronke lijke brokstukken gaaf aangenomen. Alle werden gewijzigd Re correspon dent is zells in staat gesteld de alinea's in haar oorpronkelijken vorm mede te deelen, en tevens op te geven, van uien zij afkomstig waren. Toen Mac Malton de beraadslaging stilzwijgend had bijgewoond, stond hij op, nam eene pen, en zeide; «Wat mij aangaat, ik zal een enkelen regel, maar een die afdoende is, aan de proclamatie toevoegen". Hij schreef hierop aan den voet: «Re president der republiek". Zondag hadden de voorbereidende verkiezingen plaats, die de senaats verkiezingen moeten voorafgaan. In de zuidelijke departementen blijft de gemeenschap op vele plaatsen gestoord wegens de groote massa sneeuw die gevallen is. Oran, in Algerie, is door een geweldigen storm geteisterd, waaronder het havenhoofd cn de voor anker liggende schepen grootclijks geleden heb ben. De aangerigte schade wordt op 500,000 fr. geraamd. I# U TT 8 C 82 ïL A S». Zondag morgen is de l'ruisssische landdag in de Witte zaal'van het koninklijk paleis door den vice-president van het kabinet, minister Camp- hausen, geopend. Ongeveer 80 afgevaardigden waren aanwezig: De troon rede, bij die gelegenheid door den minister voorgelezenbetreurt in de eerste plaats den op handel cn nijverheid drukkenden algemeenen economi- schen toestand, doch spreekt de zekere verwachting uit dat de geestkracht van het Pruissische volk er in slagen zal de moeijelijkheden van deu tegen- woordigen toestand te overwinnen. De inkomsten van den staat zijn niet zoo hoog geraamd als bij de vorige begrooling, doch zij zullen voldoende zijn om het beheer van den staal op denzellden voet te handhavenen om bovendien de groote bouwondernemingen van staatswege verder voort te zetten. Re troonrede kondigt de onmiddellijke indiening aan van het bud get. verder een ontwerp betredende de bevoegdheid der nieuw in het leven geroepen staats-ambtenareneen ontwerp lot wettelijke bekrachtiging van het algemeene synodale reglement en een ontwerp, houdende regeling van het regl van toezigt van den staal op de evangelische staatskerk. PER TELEGRAAF. PARIJS, 16 Januarij. De gemeenteraad van Farijs heeft tot gedelegeerde voor de keuze van senatoren Victor Hugo gekozen met 53 van de 73 uitge- bragte stemmen, en tol zijn plaatsvervanger Spuller. PARIJS, 17 Januarij. Re republikeinsche bladen melden dat zeer vele ver kiezingen van gedelegeerden in repubiikeinschen geest zijn uitgevallen, zoo als te Toulouse, Lyon, Bordeaux, Le Mans, Boulogne-sur mer, Rijssel, Ca- hors. Chateauroux "en Dijon. Conservative gedelegeerden zijn gekozen te Vesoul. Montauban, Orleans en Nimes. PARIJS, 17 Januarij. Van slechts vijf departementen is de uitslag der verkiezingen van gedelegeerden ter senatoren-verkiezing bekendSeine, Seine-et-Marnc, FinistèreVienne en Allier. In elk dezer departementen is een conservative meerderheid verkregen. ROME, 16 Januarij. Het Vatikaan heeft aan de bisschoppen van Trieren van Keulen instruction gezonden, volgens welke zij moeten trachten een middel te vinden om hunne ambtsontzetting te voorkomen. INGEEONBEN. Mijnheer de Redacteur 1 liet is een treurig verschijnsel, en hierin ben ik het met den schrijver van het artikel in uwe Courant van Zaturdag 15 Januari jl. volkomen eens, dat in Leiden de vreemdelingenpas aangekomenzoo op den voorgrond worden gesteld. Trouwens, niet alleen bij de verkiezingen voor den G.-R., maar ook bij benoemingen voor andere, en niet het minst voor bezoldigde betrekkingen komen, met achterstelling van Leidenarenvreemdelingen in aanmerking. Het geldt hier alweder «Een profeet is niet geëerd in zijn eigen land." Ik zou hierover nog verder kunnen uitweiden, doch wil mij voor ditmaal liever bepalen tot de beide candidaten, door de kiezers-vereenigingen Het Al gemeen Belang en Nederland en Oranje voorgesteld. Door de kiezers-vereeniging Het Algemeen Belang wordt in de Couranten aanbevolen de Heer de Laat de Kanter, die naauwelijks het radicaal heeft, verkregen om verkiesbaar te zijn. Re Heer de K. is eerst sedert Januari 1875 in Leiden gevestigd en komt niet op de kiezerslijsten voor. Re aanbeveling is nog al opgeschroefd, men heeft alle mogelijke materialen aangebragt om aan tc toonen wat de Heer de K in Nederlandsch-lndie heeft verrigt. Maar in de aanbeveling ontbreekt juist datgene wat men daarin in de eerste plaats zou moeten vinden, namelijk, wat de lieer de K. voor Lei den heeft gedaan. Nu zal men zeggen: daartoe is hij nog niet in de gele genheid geweest. Dit is bijna ondenkbaar. Geen vreemdeling, die weinige weken na zijne vestiging niet reeds voor het lidmaatschap van een of andere commissie wordt aangezocht. Wel wordt gezegd dat de heer de K. zich reeds het vertrouwen van zijne medeburgers heeft mogen verwerven. Maar ik ben wal nieuwsgierig, ik zou zoo gaarne willen welen waardoor dit is gebleken, daar de lieerde K. bij de meeste kiezers zelfs bjj naam onbekend is men wist naauwelijks dat er iemand van dien naam in onze gemeente woonde. Waarom heeft liet be stuur van Alg. Belang ook dit niet opgenomen bij het vele andere? Ik wil gaarne aannemen dat de Heer de K. een knap en werkzaam man in Indien is geweest en vele diensten heeft bewezen, maar om nu die dienstenaldaar bewezen, in aanmerking te nemen bij de candidatuur voor den Leidschen G.-R. gaat nog al ver. te meer daar men in gebreke is gebleven aan te toonen, wal de Heer de K. voor Leiden heeft gedaan. Wel wordt er in voorgespie geld wal die lieer voor Leiden zal kunnen doen. Maar daarenboven, de belangen van Indien en die van de gemeente Leiden zijn nog al verschillend. Wij hebben reeds het voorregt in den Raad Indische specialiteiten te heb ben. Dc 1111. Seclig. v. d. Zweep, ook Juta, die als zeeofficier in Indien is geweest. Re kiezersvereeniging A. B. is, mijns inziens, van den goeden weg dien zij bewandelde, bij deze verkiezing zoowel als bij de beide vorige, afgeweken niet alleen tocii dat er omtrent de beginselen van de voorgestelde candidaten van gedachte werd gewisseld, maar ook werd niet minder in aanmerking genomen, of de candidaten niet alleen door woorden, maar ook door daden getoond hadden belang te stellen in de gemeente Leiden en hare veelvuldige instellingen. Op de laatste verkiezingen van de HH. v. d. Lith, v. d. Zweep en nu ook bij den Heer de Kanter, schijnt men daarop in het geheel niet le hebben gelet. Wie kan mij opgeven, wat die tleeren voor Leiden hadden gedaan toen zij candidaat werden gesteld voor den G.-R Het bestuur van A. B. neemt reeds de vrijheid om den Heer de IC. als met den vinger aan te wijzen als Wethouder van Fabricage. Ik herinner mij dat het eenige jaren geleden der redactie ian hel Leidsch Dagblad zeer euvel werd geduid, dat door haar de Heer M1'. C. W. Hubrecht, als opvolger van den Heer Bucaille, werd aangewezen. Om een nieuw lid zoo maar terstond Wethouder te maken gaal toch ook niet aan. En zijn er niet nog ook andere leden in den Gemeenteraad, die ook over den nooriigen lijd kunnen beschikken? Terwijl ik dit schrijf, komt eene nieuwe aanbeveling van den ljeer de K. mij in handen. Ik vind daarin o. a. dat de fleer de K. met voorlijgavg van vele anderen tot lid en Secretaris der Commissie voor de Haven te Batavia is benoemd geworden. Men zou waarlijk wel mogen vragenlever het bewijs dat de regeering toen billijk handelde. Ik noodig mijne medekiezers uit, om in afwachting van hetgeen de Heer de K. voor Leiden misschien zal uilrigtcn, voor ditmaal hunne stem men niet op dien candidaat uit tc brengen, ten einde later, met de bewust heid eene inderdaad goede keuze te doen, cn wanneer hel zal bljjken, dat hij het voornemen heeft zich voor goed in Leiden le vestigen, den Heer de IC. tot lid van den G. R. te kiezen. Daar bet nu op dit oogenblik niet raadzaam is, om den raad te volgen van den schrijver in uwe Courant, namelijk dat. zonder acht te geven op de aanbevelingen der kiezersvereeni- gingen, de kiezers, zelfstandig zullen kiezen, zoo beveel ik den kiezers aan. om hunne stemmen uit te brengen op den Heer Jhr. COENEN VAN 's GRA VENSLOOT, candidaat van Nederland en Oranje.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2