BUITEN LAN DSCHE BEBIG1 EN. 5 PER TELEGRAAF. 12dt0 dezer aan le bieden De bank zal bun recepissen afgeven, waarop vermeld slaat dat het bedrag der coupon voor de helft in specie betaalbaar is. Deze recepissen zullen tien dagen na dalo aan de bank moeien worden aangeboden; voor de helft, betaalbaar in rentetitels, zullen de houders an dere recepissen ontvangendie later tegen schuldbrieven zullen worden ingewisseld. FKAKKKIJK. Zondag avond is H. M. de koningin der Nederlanden uit Parijs naar Cannes vertrokken. Zij had dien dag een aantal bezoeken ontvangen, o. a. van prins Napoleon. Deze verliet, haar eerst, toen zij in het rijtuig stapte van prinses Mathilde, die 11. M. naar het station bragt. II. M. is Maandag avond ten 7 ure te Cannes aangekomen. Belreflende de ministeriële crisis, waarvan het Journ. des Déb. heeft gesproken, verneemt men nader dat daartoe aanleiding heeft gegeven de eisch van Mac-Malion, gedaan aan den heer Say, minister van financiën, die zich in het depart. Seine-et-Oise candidaat voor den senaat had gesteld, met de hh. Féray en Gilbert-Boucher, die candidatuur in te trekken. De heer Say wilde dit niet doen en bood zijn ontslag aan, dat werd aangenomen. De heer Dufaure verklaarde daarop zonder den heer Say niet in het kabinet te willen blijven en bood mede zijn ontslag aan. De heer Buffet moet veel moeite gedaan hebben om Dufaure te behouden. Den heer Say ziet hij niet ongaarne vertrekken. Volgens thans loopendc geruchten zou het verschil in het kabinet weder zijn bijgelegd en overeenstemming omtrent het verkiezings programma zijn verkregen. Den 10dcD dezer is de katholieke hoogeschool te Parijs door den kardi naal-aartsbisschop ingewijd. --- Te Marseille is in een tabakswinkel hel gas met zoo groole hevigheid ontploft, dat de onderpui geheel verbrijzeld, en cene 25-jarige vrouw, die zich achter de toonbank bevond, op straat geworpen werd. Zij is, deerlijk gehavend en met brandwonden overdekt, opgenomen. OBITSCHLAN». Men weet te Keulen niet werwaarts de aartsbisschop, die onlangs die stad verliet, zich te begeven heeft. De Volkszeit., orgaan der aartsbis schoppelijke curie, verklaart het niet te weten en zich dus niet te kunnen belasten met de verzending van brieven aan zijn adres. Berigten uit Rusland maken melding van een vreeselijk spoorwegongc- lijk. Een trein met militairen, die ontspoord was, viel, in de nabijheid van Odessa, van eene hoogte af en geraakte vervolgens in brand. Niet minder dan 68 personen werden gedood en 54 zwaar gewond. laden werd het paard schichtig. Kttys, die hel dier trachtte tot bedaren le brengen, geraakte tusechen de kar-en een boom, met het noodlottig gevolg, dat hem de ruggegraat werd gebroken en hij binnen weinige oogenb.ikken een lijk was. De ongelukkige laat eene zwangere vrouw met twee kleine kinderen na. Men meldt uit Oss aan de N. R. C'.: In den nacht van 8 op 9 dezer vond een bierbrouwer, de heer J.bij zijne tehuiskomst een buurman in zijne woningdie op hem zat te wachten en betaling voor timmerwerk verlangde. Daar de brouwer niet spoedig genoeg hiertoe overging, werd hij door den timmerman aangegrepen, die vervolgens voor eene waarde van ongeveer ƒ50 aan porselein en glaswerk op zijn hoold aan stukken sloeg. Nadat de brouwer den woedenden man beloofd had de rekening te zullen voldoen en hem nog 100 daarenboven te zullen gevenw erd hij losgela ten. De heer J.wiens hoofd en gezigt als het ware gekerfd isheelt veel bloed verloren en is niet buiten gevaar. De zaak is in handen der justitie. 's GRAVENHAC.E12 Januarij. Z. M. heeft bevorderd lot commandeur in de orde van den Nederl. Leeuw mr. C. Th. baron van Lijnden van Sandenbnrg, minister van justitie. Tot officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Winschoten is be noemd de heer mr. P. A. Ramaer, thans substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Groningen, en aan den heer W. F. Mensing is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Heusden. Tot schoolopziener in het 3Je schooldistrict van Zeeland is benoemd de heer jhr. mr. D. G. van Teylingen, le Middelburg, in de plaats van den heer jhr. mr. G. L. Schorer, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. De 2' luit. C. van Dura, van het wapen der infanterie, thans op non- activiteit, is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. en de 2' luit. G. J W. Vos, van let 3e reg. infanterie, is overgeplaatst bij het wapen der infanterie van ge noemd leger. - De deputatie uit Brussel voor de aldaar te houden tentoonstelling van verplegings- en reddingsmiddelen heeft heden ochtend de residentie verlaten. In de audiëntie van jl. Maandag heeft Z. M. zich ongeveer een uur met de commissie bezig gehouden. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. In de afdeelingen is heden het onderzoek voortgezet over de ontwerpen der slaatsbegrooting voor 1876. De aanbeveling voor de eerste reglersplaats alhier bij de arrond.-regt bank beslaat uit de heeren: m,s. van Lyndenvan Rotterdam; Laman Trip, van 's Bosch; en van Ileusde, van 'sHage; voor de tweede regtersplaats de heeren m". Olivier, van Leiden; de Glercq van Weel, van Haarlem, en Ueelaerls van Bloklandvan 's llagc. BELCcIE. De werkstaking van de Henegouwer mijnwerkers levert nog altijd stof tot ongerustheid. Gelukkig is tot hiertoe de rust niet gestoord geworden, maar niet zonder grond is men voor eene uitbreiding der werkstaking be vreesd zoodat het zenden van troepen naar Charleroi eene goede voorzorgs maatregel is. Van de mijnwerkers is een manifest uitgegaan, als secretaris onderteekend door zekeren Barleon, aan de slagtoflers van het kapitaal, welk stuk in zeer opruijende bewoordingen is vervat. De Ind. Beige meldt dat de fabriek van Wheeler- en Wilson-naaima- chines te East-Bridgeport, in Connecticut, onlangs in de asch gelegd is. De oorzaak is niet bekend. Des avonds te zes ure zag een nachtwaker de vlammen en eenige oogenblikken later wierpen eenigg spuiten stroomen water in de vuurzee, doch de noordwestenwind maakte alle inspanning vruchteloos. Vóór zeven ure was hel hoofdgebouw, het magazijn van vernis en olie bereikt en sloegen de vlammen zoo hoog uit, dat zij te Newhaven, achttien mijlen ver, duidelijk zigtbaar waren. Um negen ure vielen de laatste muren omwaardoor een aantal personen omgekomen en gewond zijn en twee uren later was er van de uitgestrekte zaak niet meer dan een puinhoop over. K X ii K I, A JG LONDEN11 January. De koningin zal. vergezeld van de prinses van Wales, in persoon de parlementszitting openen. De prins van Wales nam te Lucknow deel aan een groote zwijnen-jagt. Lord Carrington viel daarbij van het paard en brak het sleutelbeen. De prins wordt te Delhi verwacht, waar groote toebereidselen voor zijn ont vangst worden gemaakt. Van Delhi zal hij Cashmir bezoeken. Ook daar zal de receptie buitengewoon schitterend zijn. De Rajah liet voor den prins een paleis bouwen, dal in vier maanden gereed was en 50000 kostte van meubileren. Het geheele ameublement werd uit Europa aangevoerd. Met 120 rijtuigen, eltt door 4 paarden gelrokken, zal de prins met zijn gevolg van het station naar het paleis worden gevoerd. Zondag werd het lijk van sir Anthony Rothschild op het Israëlitisch kerkhof te Willes ter aarde besteld. De stoet bestond uit 60 rouwkoetsen en eene menigte andere. De opperrabbijn, d'. Ailler, sprak eene korte lijkrede bij het graf uit. De overledene heeft 20000 vermaakt aan de Israëlitische armschool. Te Erith is een werkstaking begonnen aan de ijzerfabrieken van de hh. Eastons and Anderson, welke, naar het schijnt, ondersteund zal worden door al de leden van de werkliedenverceniging van alle arbeiders in ijzer fabrieken. Volgens berigt uit Konstantinopel kondigt de Ottomanische bank de betaling aan der coupon over het laatst verloopen halve jaar, en worden de houders der schuldbrieven a 5 pCt. uitgenoodigd hunne coupons den 'sGRAVENIIAGE, 12 Januarij. De heer Th. M. Roest, te Leiden, is benoemd tot tijdelijk directeur van het kabinet van munten en penningen aan de hoogeschool te Leiden. PARIJS, 11 Januarij De ministerraad behandelde heden het verkiezings-f programma, en zal de discussie morgen voortzetten. Men hoopt dat de oplossing van dien aard zal zijn dat het kabinet onveranderd bljjven kan. PARIJS, 11 Januarij. Men verzekert dat in den heden gehouden minister raad slechts algemeene beraadslagingen gevoerd zijn en geen besluit geno men is. PARIJS, 11 Januarij. De heer Decazes, minister van bniteniandsche zaken, is in het achtste arrondissement van Parijs candidaat gesteld. Volgens de .dgence Uavas heeft deze minister veel tot herstel der eensgezindheid in het kabinet bijgedragen. BERLIJN, 11 Januarij. Graaf Ledechowski, aartsbisschop van Gnesen en Posen, zal 3 Februarij uit de gevangenis ontslagen worden, en van zijn verder gedrag zal het afhangen of de regering daarin aanleiding zal vinden op nieuw tegen hem op te treden. Mogt hij de leiding van zijne diocees weder opnemen en bisschoppelijke regten aldaar beginnen uit le oefenen, dan zou hij, krachtens de rijkswet van 4 Mei 1874 tot hel tegengaan van de onbevoegde uitoefening van kerkelijke ambten, geïnterneerd worden, m. a. w.het verblijf in zekere deelen des rijks zon hem ontzegd, of het staatsburgerschap zou hem ontnomen worden, hetgeen zijne uilwijzing uit het gebied van het Duitsche rijk ten gevolge zou hebben. BERLIJN, 11 Januarij. De uit Parijs vermelde tijding, dat ook de andere gezanten te Konstantinopel bij voorbaat bezwaren opperen tegen alles wat de souvereiniteit van Turkije zon kunnen benadeelen, is wel hier nog niet bevestigd, doch wel waarschijnlijk Bovendien was het bevreemdend dat Turkije zijne vooraf gemaakte bedenkingen juist te Parijs moest aankondi gen. Desniettemin blijft hel vooruitzigt gunstig en verwacht men dat Turkije de nota zal aannemen. INGEXONDEN. Mijnheer de Redacteur. Gun mij een plaatsje voor een paar opmerkingen, 't Is mij niet le doen om het laatste woord; maar het belang der zaak dringt mij het volgende te constateeren. 1. Vele punten, door mij ter sprake gebracht, gaat de heer ten Klooster stilzwijgend voorbij; eene rechtvaardiging van zijne houding bij deze verkie zing wordt niet gewaagd. 2. ZE. rukt mijne woorden uit hun verband. Waar ik sprak van «slechts één der belangen" enz. Iaat ZE. mij zeggen: een belang, dat hier op den voorgrond treedt, 't Maakt eenig verschil. 3. Het stond aan den heer t. KL om te bewijzen, dat hij door onze partij in zijn persoon en werk is gelasterd. Dit bewijs is niet geleverd; daarentegen de aanklacht verzacht. Nu heet het: er wordt van ant. rev. zijde gezegd; "mij en mijn werk" is nu teruggebracht tot "mij in mijn werk".

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2