LEIflSClIE COURANT. 1870. K°. 4. DONDERDAG 6 JANUARIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Oemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Uet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nemmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrlentiën is ran 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. 3T ADS-BER ICIIT EN. vijlt I, II, III, IV, V, VI, VII, HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den 289ten December 1875, n°. 29/1 Provinciaalblad n°. 86), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in dc verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1876; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der wet van den 7eD April 1869 tStaatsblad n°. 57), tot hel doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde lengtematen, de inhoudsmaten voor de natte waren en de gewichten onder mededeeling dat daartoe door den ijlter zitting wordt gehouden in het locaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de lengtematen eu de inhoudsmaten voor de natte waren op den 11 Januari, 12 en 13 Januari, n 14, 18 en 19 Januari, 20, 21, en 25 Januari, 26, 27 en 28 Januari en 1 en 2 Februari, 3, 4, 8, 9, 10, 11, en 15 Februari, 16, 17, 18, 22, 23, en 24 Februari, VIII, en de buitenwijk, op den 25en29 Februari en 12 en 3 Waart, voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik hij medicijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars en verdere ui goud en zilver handelende personen, voor wijk I, II, III, IV en V, op den 7 en 8 Maart, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 9 en 10 Waart, talken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 nren dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring huiten de standplaats, zitting binnen deze gemeente zal worden gehouden, op den 1 3, 15 en 18 April, 6, 8, 26 en 27 Mei, 17 en 19 Juni en 1 en 3 Juli, van des mor gens 9 lot des namiddags 3 uren, en wijders na den 14 Juli, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lsleD September nog aan den ijker, op de daarvoor aangege ven dagen, ter her-ijking moeten aanbieden; en c. dat na het eindigen van den termijn van den her-ijkhet gebruiken of voorhan den hebben van maten en gewichten, niet \oorzien van de vereischte stempel- merken, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is. Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van BinnenlaniLche Zaken, van den 17den December 1875, de letter J, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel bij den ijk als hij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroonbij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, hij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingenterwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7 En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant Burgemeester en AVethouders voornoemd, Leid£N 5 Januari 1876. v. d. BRANDKLER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. b UINNENLANDSCtlE BER1CTEN. LEIDEN. 5 Januarij. In de maand December zijn binnen de gemeente Leiden geboren 140 kinderen, als: 75 zoons en 65 dochters, waaronder zijn begrepen 2 twee- iinggeboorten. Overleden 109 personen, als: 21 mannen, 31 vrouwen, 20 zoons en 29 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 9. Gehuwd 22 paren. Gedurende het jaar 1875 zijn binnen deze gemeente geboren 844 zoons en 754 dochters, te zamen 1598 kinderen; overleden van bet man nelijk geslacht 585, van het vrouwelijk geslacht 579, te zamen .1164, waar van ongehuwd van het mannelijk geslacht 378, van het vrouwelijk geslacht 344gehuwde mannen 147. gehuwde vrouwen 120weduwnaars 60wedu wen 115. Nog zijn alhier ingeschreven 23 personen van het mannelijk en 11 van het vrouwelijk geslacht, elders overleden, doch alhier sewoond heb bende, en 82 kinderen als levenloos aangegeven. Gehuwd 368 paren en ingeschreven 2 echtscheidingen. Bij de plaats gehad hebbende herstemming, vtor een lid van den ge meenteraad van Leiderdorp, is gekozen de heer J. D. Speet met 63 van de 120 geldig uitgebragte stemmen. Men meldt ons uit Warmond: Bij de gisteren alhier gehouden verkie zing van een notahei bij de Ned. herv. gemeente, is met 19 van de 36 uit gebragte geldige stemmen als zoodanig verkozen de heer L. Oudshoorn alhier. De Ned. hoofdcommissie voor de Dhiladeiphia-lentoonstelling heeft den Nedcrlaudschen inzenders voor die tentoonstelling medegedeeld, dat al de voorwerpenvoor de tentoonstellifig bestemdvóór of op 1 Februarij e. k. te Vlissingenalwaar de inscheping plaats vinden, moeten zijn bezorgd, en dat hun eerstdaags de adressen en verdere benoodigde stukken zullen worden toegezonden. De Staatscourant bevat eene opgaveJ46e vervolg) van gewonde en ge sneuvelde Europcsche militairen van de expeditionaire magl te Atchinse dert 16 November 1875. Als gewond komen daarop voor: G. C. C. Simmer- macher, T. J. P. N de Steenhuysen, 11. J. Jas, R Brinkman, Eduard Schwartz, F." L. Wijchgel, Ph. Greeve, L. T. H. Cranen, en als gesneuveld W. P. de Bie. Sedert den l 'en Jannarij 1876 worden dringende telegrammen, tegen het drievoud van den gewonen prijs, ook toegelaten in het verkeer met het buitenland, doch uitsluitend met die staten, welke zich tot de aanne ming van telegrammen dezer soort hebben bereid verklaard. Zij kunnen dus voorloopig slechts worden gewisseld met Belgife, Duitschland, Frank rijk. Griekenland. Italië, Portugal, Roumanië, Rusland en Spanje. Kaart- telegrammen tot welker overbrenging de buitenlandsche telegraafbesturen evenmin verpligt zijnkunnen vooreerst slechts worden verzonden naar België. Frankrijk, Spanje en Portugal en, langs een omweg, ook naar Oos tenrijk en Rusland. -- De werkzaamheden aan 's rijks mnnt te Utrecht, die sedert 9 Decem ber gestaakt waren, zullen binnen weinige dagen weder met kracht hervat worden. Sedert het laatst van Julij lot 9 December zijn 4,170.000 stuks gouden tientjes aangemaakt, dus voor een bedrag van ƒ41,700,000. Bij de hervatting der werkzaamheden wordt het aanmunten van goudgeld voort gezet. Men schrijft aan de N. R. C. dal er sprake van is. tot verdere los making van de banden tusschen slaat en kerk, eenvoudig in te trekken het besluit van den sottvereinen vorst van April 1814 en het kon. besluit van Juni 1862, bepalende het getal predikantsplaatsen bij de hervormde en bij de waalsche gemeenten. Met 16 dezer wordt in dienst gesteld het schroefstoomschip 4« ki. Arubaen liet bevel daarvan opgedragen aan den luit. ter zee le kl. jhr. J. A. Roëll. Omtrent het gebeurde op de kon. fabriek van stoom- en andere werk tuigen le Amsterdam meldt het Hbl.: Vier personen uit Alblasserdam zijn als arbeiders op deze werl aangenomen, en ongeveer 300 der werklie- ded weigerden deze //vreemdelingen" als kameraden te begroeten, omdat ze //vreemdelingen" zijn. Daar de Alblasserdammers gehandhaafd hieven, staak ten de werklieden heden ochtend den arbeid, die in den namiddag echter door een gedeelte werd hervat. De //vreemdelingen" zijn nog niet aan liet werk, en de ontevredenheid is niet geheel geweken. Toch schijnt het dat de quaestie spoedig zal worden opgelost, door de toegevendheid der werk lieden, daar de Alblasserdammers in alle gevallen worden behouden. Te Utrecht had gisteren morgen in de gasfabriek eene geduchte ontploffing plaats, waardoor het gebouw, dienende tot bergplaats van kalk, tegen de fabriek a.ingebouwd, werd vernield en de baas en eenige werklie den min of meer werden gebrand of gewond. Sedert eenige dagen had men te vergeefs gezocht naar eene verstopping in de fahrieksbuizen; tot dat einde werd dien morgen het mangat in een dier buizen, in de bergplaats van kalk gelegen, geopend, waatdooreene belangrijke gasontsnapping heeft plaats ge had, welke door de bergplaats van kalk een uitweg heeft gevonden naar de stokerij, alwaar het gas met den brandenden oven in aanraking kwam en ontploite. Dezer daaen heeft zieh op hel bureau van den kommandant van het koloniaal werfdépól te Harderwijk eene dame gepresenteerd, om 3 Belgische recruten, die zij van Charleroi derwaarts had geleid, voor dc koloniale militaire dienst aan te brengen. 's GKaVENHAGE5 Januarij. Het heeft Z. M. behaagd ter zake der krijgsverrigtingen tegen Atchin; a. voornamelijk wegens dc operalien tegen de kampongs Znid-Setoe, Lam- teboe en Gil jiel-Uleiloe (2 Mei II.), te benoemen tol ridder 4e kl. der Mili taire Willemsorde, den 1'" luit. der infanterie jhr. E. 11. F. Leyssius, den sinds lot 1'" luit. bevorderden 2'° Init. der artillerie jhr. II. P. Tindal en den fuselier J. L'do: en bij alzondcrlijke dagorders, zoo in Indië als in Neder land. eervol te doen vermelden: den kapitein J. J. Korndörliër. den 1™ luit. jhr. W. F. Clifford Rock van Rreugel en den sergeant-majoor G. P. C. van Bijsterveld, allen van liet corps mariniers, benevens den le° luit. der infan terie A. V\'. K. Ier Beek. den korporaal der artillerie E. F. de Sausin, den ziekenvader F. Keiler en den kanonnier 2' UI. T. van der Werf; b. wegens verschillende uitstekende diensten, door hen op liet oorlogstno- neel volbragtte benoemen tol ridder der orde van den Nederl. Leeuw, den militairen apotheker 2'' kl. J. II. Schmidt, en den van hel leger hier te lande gedelacheerdeu officier van gezondheid 2r ki. J. il. iiijstra.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1