BUITEN LANDSCHE BEHIG1EN. PER TELEGRAAF. het 4«, A. Visser, van liet 3', H. C. Stuf kens, van het 64, P. A. P. Ver meulen, van het lc, en A. van der Lee. van het 8e reg. infanterie. A. J. Hoven en J. II. 11. Steinmetz, beiden van het reg. grenadiers en jagers, H. J. van Palenstein Helderman, van het 8e, J. C. de Vaal, van het le en F. Schretzmeijervan het 5e reg. infanterie; voorts de sergeant-majoor M. Bonn, van het reg. grenadiers en jagers, benevens de sergeanten S. B. van Bijlevelt, van het 7e. en 1'. C. van Galen, van het 3e reg. infanterie. Voorts is het tijddvak der detachering van den officier van gezondheid 2e kl. A. J. van der Stok, brj het leger in Nederl. Indië, bepaald op twee jaren, met twee jaren verlengd. De burg. kamer van de arrond.-regtbank alhier gaf heden haar vonnis in de voor eenigen tijd medegedeelde quaestie tusschen vader en zoon M., welke betreft de afgifte van effecten en het doen van rekening en verant woording, waartoe de vader zijn zoon wenscht veroordeeld te zien. De regtbank was met den eischer van meening dat reeds een begin van bewijs bij geschrifte aanwezig is en heeft hem zijne vordering tot toelating van een getuigenverhoor, alvorens de hoofdzaak te beslissen, toegewezen. Het getuigenverhoor is bepaald op 18 Febr. aanstaande. De gemeenteraad heeft lieden benoemd tot leeraar in de Hoogduitsche en Engelsche talen aan de hoogere burgerschool alhier den heer B. Koster te Delft. De heer Parser te Scheveningen heeft bij den minister van binnen- landsche zaken concessie aangevraagd voor den aanleg van een haven te Scheveningen, waarvoor, volgens zijne verzekering, het benoodigde kapitaal aanwezig is. Het slaat tevens in verband met de riolering van Schevenin gen en 's Hage. BELCfIG. Onder de arbeiders der kolenmijnen de la Louvière in Henegouwen zijn onlusten uitgebroken. Het garnizoen van Bergen is onmiddellijk der waarts gezonden. Oproerige liederen worden in grooten getale onder de werkstakers uitgedeeld en overal gezongen. EIGELAXD. LONDEN3 Januarij. De prins van Wales heeft op Oudejaarsdag te Calcutta Indische ruiter- manoeuvres en des avonds een bal bijgewoond, terwijl hij in den loop van den dag aan al de hospitalen een bezoek bragt. In het St. George-kanaal heeft eene aanvaring plaats gehad, waarbij 22 menschen zijn omgekomen. De stoomboot Dantetoebehoorende aan de firma Glover Brothers te Londenwas van Liverpool naar Bombay op w eg. Omstreeks middernacht tusschen Woensdag en Donderdag werd eensklaps zeer in de nabijheid het roode licht van een snel naderend schip gezien. De beweging van het roer kwam te laat of was verkeerd. De stoomboot werd aangevaren door een Noorweegsch schip, dat voor den wind in snelle vaart naar Liverpool op weg was. De Dante werd in de zijde getroffen en zonk zeven minuten daarna. FRANKRIJK. De vaste commissie, door de nationale vergadering vastgesteld, bestaat uit dertien afgevaardigden van de linker- en twaalf van de regterzijde. Onder hen bevinden zich: generaal d'Aurelle de Paladines, generaal Chan- garnier, de heeren de la Rochefoucauld, hertog van Bisaccia, Antonin Lefè- vre-Pontalis, Lepère, generaal Mazure, Ernest Picard, Tirard e. a. De maarschalk Canrobert heeft aan het Bonapartistische lid der na tionale vergadering Ilaentjens het volgende briefje geschreven«Niet wil lende. dat mijne candidatuur voor den senaat worde voorgesteld als eene aan het hoofd van staat, maarschalk de Mac Mahon, mijn ouden, waarden wapenbroeder, vijandige manifestatie, wijs ik, met die, welke ik door uwe geachte tusschenkomst in het dep. der Sartbe had aanvaard, alle mij in vele andere departementen aangeboden candidaturen van de hand; zelfs, hoeveel het mij persoonlijk kost, die in het dep. der Lot, waar ik ge boren ben." De bisschop van Orleans vertrekt naar Rome, naar men zegt, om an dermaal bij den Paus aan te dringen op het zaligspreken van de Maagd van Orleans. Voor de regtbank te Parijs hebben dezer dagen eenige personen teregt- gestaan wegens aanwerving voor het Ned. leger in Indië, daar de Fransche wet van 1860 straf bedreigt tegen ieder, die zonder verlof van de Fransche regering lieden aanwerft om het land te verlaten. De hoofdbeschuldigde is een Belg, de Wampe genaamd, die tweemalen in de Petites Affiches /'onafhankelijke en gezonde mannen" had opgeroepen //voor 600 fr. premie en 300 a 500 fr. lijfrente, vrije reis van Parijs naar Batavia heen en terug, met voeding, woning en klecding." Uit het regterlijk onderzoek is geble ken, dat ongeveer 1000 Franschen in het vorige jaar door de Wampe en anderen voor de koloniale dienst zijn aangeworven, vooral uit Parijs, Lyon Bordeaux, Marseille en Nantes. De Wampe beweerde, dat hij geenszins uit winstbejag had gehandeld, en geen 25 fr. per man had ontvangen. Wel had men hem van tijd tot lijd wat geld gezonden, maar eigenlijk handelde hij, althans voor de helft, uit menschlievendheid. Hij had alleen personen aangenomen, die zich tot hem wendden, die geen onderkomen hadden en op het punt stonden van zich zeil of anderen te vermoorden. Hij ontkende ten sterkste, dat hij ook Fransche soldaten had trachten te werven; maar de policie getuigde het tegendeel. De regtbank veroordeelde hem tot 500 fr. en twee medepligtigen tot 300 en 50 fr. boete. Een van de laatslen was zelf te Harderwijk afgekeurd en had toen het beroep van werver opgevat. Uit de behandeling dezer zaak bleek dat de personen, die te Parijs waren aangeworven, tot het uitschot der maatschappij behoorden. DUITSCHLANB. Met 1 Januarij is de rijkswet op het burgerlijk huwelijk in werking getreden. De kerkelijke autoriteiten, zoowel protestanlsche als katholieke, hebben in den vorm van herdelijke brieven aangemaand de kerkelijke huwe lijksinzegening van het huwelijk niet te verwaarloozen. In sommige dier brieven wordt met minachting van de wet gesproken. OOIT-INDIE. BATAVIA, 26 November. Bij ordonnantie van den gouverneur-generaal is boven het crjfer der begrooting van Nederl.-Indië voor het diensjaar 1875 een crediet geopend van 4,500,000, tot aanvulling van de onderafdeeling//Expeditiën en troe pen te velde. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den controleur le kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura J. C. H. M. Denie. Ontslagen: eervol, als buitengew. lid bij den resid.-raad te Beng- kalis, J. H. Meijer. Benoemd: tot controleur le kl. bij hel binnenl. bestuur op Java en Madura, de ambtenaar op non-activiteit O. A. Burnaby Lautier; tol buitengew. subst.-griffier bij den landraad te Modjokerto mr. A. E. Pool; tot buitengew. lid bjj den resid.-raad te Bengkalis (Oostkust van Sumatra), J. S. G. Gramberg, secretaris der resid. Oostkust van Sumatra. Departement van oorlog. Alsnog toegekend: de titulaire rang van luit.- kolonel, aan den op verzoek eervol uil de dienst ontslagen majoor der inf. A. M. van der Heer. Gesteld: op verzoek, op non-activiteit, voor den tijd van zes maanden, de le luit. der inf. L. 11. L. llimpe. 's GRAVENHAGE4 Januarij. Generaal Pel meldt uit Atchin: den 275l,n December is Ketapang Doed, den 28"tB Loong, zonder verlies, den 29stel> Djempitmet eenigen weerstand, genomen en bezet. Bij het nemen van Ketapang vond menwegens de op den vorigen dag door den vijand geleden verliezen, geen tegenstand. Bij Lamhasan. waar eene op 30 December naar Pakan opgerukte kolonne kwam, was de tegenstand hevig. De geest der agerende troepen is uitmuntend, de gezondheidstoestand gunstig, behalve bij de Barissan van Bangkallan. Van het begin der actie droog weder. Van ons sneuvelden 4 minderen. De luitenants Acilkama, Verhofstad en Ahu zijn ligt gewond. Simpang Olim en Tandjong Semansch hellen tot onder werping over. BERLIJN. 3 Januarij. De Reicksanz. maakt een keizerlijk bevel aan den chef der admiraliteit bekend, betreffende de organisatie van den staf bij de marine en van het overige corps zeeofficieren. LONDEN, 4 January. De Standard bevat eene uit een vertrouwbare bron afkomstige correspondentie uit Rome, waarin verklaard wordt, dat tusschen den onderkoning van Egypte en den heer Gave, zijnen Engelschen financiëlen raadsmaneen ernstig geschil is gerezen. De lieer Cave acht het noodig dat de minister van financiën vervangen worde, en dat de rekeningen van den staat en van den khedive afzonderlijk worden gehouden. De onder koning is het hiermede niet eens. De Times meldt uit Berlijn, dat Rusland zich gereed maakt in deze maand Margilan en Andingantwee steden in Turkestante bezetten. De inlijving Zuid-Khokand is waarschijnlijk en zou Rusland tot nabuur van Afghanistan maken. INGEZONDEN. Was het voor de liefhebbers van degelijke, classique muziek eene ware teleurstelling dat de aangekondigde uitvoering van het Florentijner kwarlett Jean Becker gepasseerde jaar winter ten gevolge van een noodlottig ongeval den executanten overkomen niet kon plaats hebben, thans kunnen wij met zekerheid melden, dat genoemd kwarlett zich op Vrijdag 28 dezer in de stads- zaal zal doen hoorenterwijl het programma een genotvollen avond waarborgt. Wij wenschen den heer Becker c. s. een talrijk auditorium toe, overtuigd dat niemand onvoldaan de concertzaal zal verlaten. Mijnheer de Redakteur! In een adresboek, dat duizenden namen, woonplaatsen enz. bevat en met spoed moet worden samengesteld, zijn misstellingen onvermijdelijk. Met zelfvoldoening mogen wij dus op den 17'" jaargang van ons Algemeen adres boek der gemeente Leiden neerzien, nu het scherpziend oog en het welbe proefd geheugen van den heer E. N. van der Horn daarin slechts één abuis hebben kunnen ontdekken en niet meer dan één dito in de opgave der veranderingen. Waarom echter genoemde heer de eer dezer ontdekkingen voor zich eischt en met welk doel hij naar het hem bekende vraagt, is ons duister; we deelden hem reeds op den eersten dezer maand mondeling mede. dat zijne beide opmerkingenook door anderen gemaaktjuist waren en daar enboven hoe de beide fouten zonder onze schuld waren ontstaan. Mocht het in zijne bedoeling liggen om die mondelinge mededeeling ook in 't publiek te ontvangen, dan heeft hij gerekend buiten de bescheidenheid der uitgevers, die dankbaar gebruik maken van ontvangen inlichtingen, maar de mogelijke vergissingen hunner berigtgevers niet aan de kaak stel len zoolang kwade trouw onbewezen is. Mocht het zijne bedoeling zijn geweest om de nauwkeurigheid van ons Adresboek te prijzendan zij hem onze beleefde dank toegebrachtmaar blijven we toch meenen dat er wel meer misstellingen in zullen zijn en ons aanbevelen voor onderteekende opgaven daarvan, ten einde er een gepast gebruik van te kunnen makeu. Met hoogachting steeds Uwe Dienstwillige, Leiden, 4 Januari 1876. DE BREUK SMITS. Practica est multiplex. Een opligterij in en om Leiden! Ik wensch het publiek te waarschuwen. Een niet heel groote, tamelijk gezette, nog al roodkleurige vent, van. naar ik gis, tusschen de 25 en 30, belt vrij brutaal aan en zegt, dat hij van mgn boterboer H. te S. komt om de leege botertonnen te halen. Geen kwaad vermoedende, laat ik ze hem geven. Waar echter de vaten ook zijn aangeland, -- bij H. te S. nietzeker bij een of anderen opkooper. Ik was gefopt. Waar mag het logies zijn van den bedrieger? De kerel oefent dat kunstje uit op vrij groote schaal, met een stoutheid, die doet vermoeden, dat hij het al lang heeft bij de hand gehad en er in uitgestudeerd is. Behalve mij heeft hij ook van mijne kennissen op die wgze om den tuin geleid en afgezet. Mogen anderen op hunne hoede zijn en toezien, om, zoo mogelijk, dien assuranten roofvogel te knippen. Z. v. B. Het schrijven vanSch. en dat van v. G. zullen in een volgend nommer geplaatst worden. 28»'" 8 taats-Loterij. Fijfde Klasse. Trekking van 4 Januarij. Prijs van 10000: N». 3568. 1500: 17072. h 1000: 1297 7482 12542 12590 18023. 400: 3099 13713 14537 19177. 200: 5374 5992 9215 15925 15954 17784. 100: 2904 5780 5883 5901 6454 7231 8403 10948 13650 15129 18271 19666.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2