COURANT. LEIDSCHE W. 3. WOENSDAG 5 JANUARIJ. STADS-BERICHT EN. PATENTBLADEN. BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, lloofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1875/6, voor de wijken VII. VIII en IXbij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van hun aanslagbiljet verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van een tot drie uren, en wel tot en met den !5d,D Januari e. k.; terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leides, 4 Januari 1876. v. d. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 6d™ Januari 1876, des namiddags te twee uren. 1». Benoeming van eene Regentesse van het R. K. Armbestuur en R. K. I Wees- en Oudeliedenhuis. (1) 2". Ontwerp-verordening regelende het pensioen aan gemeente-ambtenaren te verstrekken. (164, 173, 179, 208, 282 en 309) 3". Voordracht strekkende om aan den conceesionaris voor de verbouwing van de brug te Koudekerk aan te bieden, de meerdere kosten benoodigd teu einde de doorvaartwijdte van de brug te brengen op 7.50 meter, tot een maximum van ƒ700 voor rekening van de gemeente te nemen. (2) LEIDEN4 Januarij. Bij kon. besluit van 21 Dec. jl. zijn ingevoerd gezegelde briefomslagen van 5 en 12% cent. Zij worden verkrijgbaar gesteld tegen betaling van 5% en 13 cents. Bij de heden gehouden herstemming voor een lid van den gemeente raad te Leiderdorp zijn van de 130 kiezers 120 opgekomen. Op 21 Decem ber jl. stemden 115 kiezers. Tot gemeente-geneesheer te Leiderdorp is voor het jaar 1876 benoemd de heer D. J. van der Craght. In het tijdperk van vier weken, 28 Nov. tot 25 Dec. 1875, zijn, blij kens bij het dep. van binnenl. zaken ingekomen ambtsberigten, door long ziekte aangetast: in Zuidholland 33 runderen; in Noordholland 3; in Utrecht 3; in Friesland 30; in het geheel 69 runderen Gedurende het afgeloopen jaar (27 December 1874 tot 25 December 1875) werden door longziekte aange tast 2227 runderen; in 1874 2414. 1873 2479; 1872 4009; 1871 6078. In de week vóór Kersmis zijn te* Hamburg door eenige directeuren van meteorologische instituten vergaderingen gehouden, ten einde te beraad slagen over doelmatige en snelle openbaarmaking van de dagelijksche weer kundige waarnemingen. Prol'. Buys Ballot uit Utrecht, kapt. Hoffmeijer uit Kopenhagenprof. dr. Neumayer uit Berlijn en dr. Koppen uit Hamburg waren o. a. tegenwoordig. Op deze vergadering is namelijk gehandeld over eene wisseling van telegrapliische tijdingen tusschen de verschillende landen aan de Noord-westkust van Europa en over eene bekendmaking daarvan op overeenkomstige wijze. Hoofdzakelijk zal vooiloopig de Nederlandsche wijze gevolgd worden. Men verneemt dat het Z. M. den koning behaagd heeft de tuchthuis straf van vijf jaren, waartoe de commissionair in effecten H. te 's Hage bij arrest van het hof in Zuidhollaud van 24 Julij 1875 is veroordeeld, te ver anderen in eene cellulaire gevangenisstraf van twee jaren. Den 16,n dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar Rotterdam vertrekken een detachement suppletietrocpen, sterk 125 man (waaronder 6 onder-officieren), om dienzelfden dag over te gaan aan boord van het via Snez naar Java bestemde stoomschip Groningen. Het bevel over dal detachement is opgedragen aan den kapitein der infanterie van het O.-I. leger jhr. U. Bowier, die van verloi naar Java terugkeert. De maatschappij van weldadigheid heeft dezer dagenbij de aflossing van den tweeden en laatsten termijn van de in 1864 gesloten rentelooze leening, van vier deelhebbers een gezamenlijk bedrag van ƒ250 ten ge schenke ontvangen. Door den minister van binnenl. zaken is benoemd tot leeraar in de plant- en dierkunde aan de rijks-kweekschool voor onderwijzers te Haarlem de heer dr. J. E. Rombouts. De brand in Heinekens bierbrouwerij te Rotterdam was ontstaan tus schen de plafonds. Door de werking van een 14-tal spuiten is men er in geslaagd dien te beperken tot het zoogenaamde kosthuis, zoodat in de brou- werij de werkzaamheden geregeld kunnen worden voortgezet. Te Rotterdam reed gisteren een sleeperswagen, bespannen met een paard, van den Hol bij de Zandstraat, toen eensklaps het lemoen uit den haak schoot en de wagen, waarop 1000 kilogram gewigt was geladen, naar beneden rolde, waardoor een kind groot gevaar liep overreden te worden. De voerman, dit willende beletten, sprong van den wagen, doch geraakte zelf daaronder, ten gevolge waarvan de beide voorwielen hem over hel ligchaam gingen en hij zwaar gekwetst werd. Te Amsterdam hebben heden morgen 50 werklieden aan de kon, fabriek van stoom- en andere werktuigen den arbeid gestaakt, naar hun zeggen ten gevolge van een verschil over het beleid der zaken. Vrijdag 11. zijn weder twee militairen van het koloniaal werfdepot te 1 Harderwijk in burgerkleeding gederserteerd. De tooneelisten van het Théótre des Variétés voerden hier gisteren avond op eene groote vaudeville, getiteld: "Het Geld, de Roem en de Vrou wen". Het soort van tooncelstuk èn, op eene kleine uitzondering na, het spel was van het gehalte, dat Cremer in zijn nieuwen roman «Tooneel- spelers" zoo meesterlijk heeft aan de kaak gesteld. Wat het stuk betreft, het is een kermisstuk, waarin van het geld. den roem en de vrouwen juist alles verteld wordt, wat in het dagelijksch leven comedie wordt genoemd en in een taal overvloeijende van dusdanig's, dezulke's, desniette- min's, fa n ta s m a ago r ie, gerwwt'ineerd's enz., boven en benevens een afwisselend plat Amsterdamsch en Vlaamsch accent. Niettegenstaande of welligt ten gevolge van dit alles heeft het publiek zich uitstekend ver maakt. De heer Judels houdt zich dapper en was nog weer dezen avond de meesterlijke komiekdie zich slechts behoeft te laten zien om het publiek te doen lagcheu. De bevallige dames VV. en II. Sluiters zouden van hare talenten een veel gelukkiger gebruik kunnen maken, dan op te treden in zulk een mal stuk. Geen wonder, dat zij herhaaldelijk werden toege juicht en dat, nevens haar en Judels, de overige leden van het gezelschap, met den heer Pietersen incluis, geen schitterend succes verwierven. 's GRAVENHAGE, 4 Januarij. Z. M. heeft den heer F. T. Burgers, staats-president der Zuid-Afrikaan- sche republiek, benoemd tot ridder-grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw, en tot ridders dier orde den heer jhr. VV. J. Backer, civiel-ingenieur te Rotterdam, en den heer VV. van Konijnenburg, referendaris bij het dep. van financiën. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan S. de Visser, P. van Dam, J. Brant en G. van Bavel te Zwaluwe en aan P. Oos terdag te Klundert, wegens de redding der bemanning van een tjalkschip, aan J. P. Bent, brievenbesteller te Amsterdam, wegens de redding van E drenkelingen, en aan J. van ürongelen, C. Ritmeester, J. Boelhouwers en M. Corsmid, wegens de redding van een nabij den Moerdijk in levensgevaar verkeerend visscher, toegekend voor ieder de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer J. Kruseman, consul van Italië te Soerabaija, thans hier te lande verblijf houdende, tot het aan nemen der versierselen van ridder der orde van de Kroon van Italië, hem door den koning van Italië geschonken. Z. M. heeft den heer mr. E. H. 's Jacob benoemd tot staatsraad in buitengewone dienst. Aan de hh. H. van Hooff en H. Verhoeven is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Maasheeze en Riethoven. Z. M. heeft den heer A. Zonnevijlle, thans rijks-ontvanger te Delfs- havenals zoodanig benoemd te Delft c. a. Bij den rijkstelegraaph zijn benoemd: tot telegraphist le kl. G. J. Scholten, A. Obbes, L. A. Haringman, L. F. Smeltzer, A. H. Krieger, W. Posthuma, J. G. Muller, W. J. Bierlee, R. J. Mahieu, A. H. van Mackelen- berg, J. 11. Ummels, W. van Pulten, C. A. Willemse, C. C. J. Rupp, K. J. Hobbel, J. C. Tersteeg, H. J. Jochems, F. van Andel, W. F. H. Bronneren W. F. A. de Rijk, allen thans telegraphist 2e kl.; tot telegraphist 2' kl. R. J G. Bakhoven en P. Chivat, thans leerlingen-telegraphist, J. Vergouwe en H. G. Icke, thans telegraphisten 3e kl.J. Reyenga, thans leerling-tele- graphist, en 11. Pauwels en S. Wigersma, thans telegraphisten 3« kl. -- De commissie van enquête wegens den ijk der gasmeters, bestaande uit de hh. F. A. T. Delprat, voorzitter, dr. F. J. Stamkart, W. T. Koster en dr, Th. van Doesburgh, is ontbonden, met dankbetuiging voor de vele en belangrijke door haar bewezen diensten. Door Z. M. zijn bij liet wapen der infanterie van het leger in Neêr- landsch Indië benoemd tot 2,n luitenantde sergeanten H. P. Willemstijn en C. T. von Geusaubeiden van het instructiebataillon. G. D. van Epen, van het 5e, en G. P. Wijnmalen benevens H. M. Sloot, beiden van het 6e reg. infanterie, M. F. Blaauw en F. J. Erdtsieck, beiden van het reg. grenadiers en jagers, J. Langenbach. van het 2e en F. C. Hering, van het 3' reg. in fanterie, L. P. F. Schimpf, van het reg. grenadiers en jagers. A. C. Dorren- boom, van het 5e, A. J. Engelman, van het 1% W. H. G. Carbentus, van

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1