PER TELEGRAAF. bijvoeging der uitgestotenen en der tusschcnlijds overledenen, was voor de ligliug van 1875 17270; in 1871 bedroeg dil aantal 17425, in 1872 17085. '[J)_1873 16952 en in 1874 17115. Het cijler dezer vrijstellingen is dus in 1875 weder hooger geweest dan in hel laatst voorafgaande jaar, toen het aantal ingeschrevenen met dat van deze Iigting slechts een verschil van twee man opleverde. De vereeniging tot bevordering der zoetwatervisscherij in Nederland gevestigd te Dordrecht, heeft de volgende prijsvraag uilgeschreven//Een zooveel mogelijk volledige beschrijving (liefst met leekeningen opgehelderd) van de zoetwatervisscherij, netten en gereedschappen en hun gebruik.'' Zij looft uit een premie van j200 voor het volledigste, door de commissie van beoordeeling goedgekeurde antwoord. De antwoorden moeten ingezonden worden aan den secretaris der vereeniging, den heer C8. Stal, te Drimme- len, vóór 31 December 1876. liet stoomschip Prins van Oranje heeft op 28 Dec. van Southampton de reis naar Batavia voortgezet, en dc Torrington vertrok op 27 Dec. van Suez derwaarts. Door het prov. gereglshof van Noordholland is de ter zake van moed willige brandstichting en 26 diefstallen beschuldigde 0. Bobeldijkvan Twisk, ontslagen van alle reglsvervolging. Hel hol oordeelde de ten laste gelegde feiten wel bewezen, maar vereenigde zich met het gevoelen der in deze benoemde deskundigen, dat de beschuldigde, tijdens het plegen dier misdrijven, in een toestand verkeerde van waanzin, die de toerekenbaarheid zijner handelingen uitsluit. Te Amsterdam is eergisteren avond een jeugdig meisje, in dienst op dc Keizersgracht, vermoedelijk hij hel wegwerpen van vuilnis in het water geraakt; in weerwil van de spoedig aangebragte hulp werd zij dood opge haald. Gisteren is aldaar op een vaartuig in de Brouwersgrachtbij het ophjjschen van den gaffel, hel louw gebroken, zoodat de gaffel met blok ken en ijzerwerk naar beneden viel. Een persoon werd zoodanig gekwetst, dat hij onmiddellijk een lijk was; een ander bekwam een ernstige armbreuk. Te Amsterdam is heden nacht een hevige brand uitgebarsten op het llckelveld, waardoor twee percelen geheel en een gedeeltelijk zijn afgebrand. Nabij het station tc Kuilenburg is Maandag 11. door het fluiten van een trein een paard op hol geraakt van een rijtuig waarin twee personen gezeten waren. Een jongmensch die juist van den trein kwam, kon niet in tijds ontwijken en geraakte onder het rijtuig, zoodat hij zwaar ge kwetst werd. Door mej. J. Kcnlie, te Dordrecht overleden, is. na aftrek van eenige aanzienlijke legaten, een tiende deel barer nalatenschap vermaakt aan het prol. weeshuis te Neerbosch. Dat tiende gedeelte zal vermoedelijk 20000 bedragen. Voor de arrond.-regtbank te Middelburg is Woensdag 11. voortgezet de behandeling der bekende /'/loeuf.r-tjuaestie. Namens schipper de Bruyn is gevraagd een onderzoek van deskundigen als de vordering tegen den ge zagvoerder der Phoenixonverhoopt, niet dadelijk loewijsbaar werd geacht; voorts is ontkend, dat het ophouden der Phoenix gedurende de reis met de wet strijdt en dat art.- 582 burg. regtsvordering toepasselijk zou zijn. Ten slofte strekt de conclusie tot ontzegging van den ingestelden reconvenlio- nelen eisch en veroordeeling van den reconventionelen eischer in de kosten. Op verzoek van den eischer is veertien dagen uitstel verleend om voort te procederen. 's GRAVENIIAGE, 30 December. L. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nedcrl. Leeuw den kapitein ter zee W. Enslie en den dirigerenden officier van gezondheid 'bij de zeemagt dr. 1). llellema, en aan den kapitein-luit. ter zee P. J. Buyskes, chef der afdeeling hydrographie bij het dep. van marine, verleend den titu- lairen rang van kapitein ter zee. Aan den heer M. Merckclbach is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Wittem. Tot raadsheer in het gereglshof te Leeuwarden is benoemd de heer m'. N. II. van Nes van Meerkerk, thans advocaat-generaal bij het prov. geregts- hof in Zeeland. Tot notaris zijn benoemd; te Utrecht de heer J. G. Brouwer Nijhofl, thans notaris te Haastrecht; te Haastrecht, arr. Rotterdam, de heer II. J. F. lleyman, cand.-notaris te Vianen; te Waalwijk, arr. 's Herlogenbosch, de heer A. J. Bink, cand.-notaris te Raamsdonk. De luit. ter zee le kl. B. M. van der Weide, dienende aan boord van hel wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld. De hooge raad heelt heden eenc openbare algemeeoe vergadering ge houden, waarin de leden van de nieuwe hoven zijn beëedigd en die hoven achlervolgens zijn geïnstalleerd. De voorzitter, mr. F. de Grevc, hield eene aanspraak, waarin hel groote gewigt van den dag werd aangetoond; hulde werd gebragt aan de regering en de vertegenwooidigers, en den benoemden werd geluk gewenscht. Hij gal' dc hoop te kennen dat de nieuwe geregls- hoven zouden medewerken tot versterking van den nationalen band van eendragt. Een talrijk publiek woonde de plegtigheid bij. - In de zitting van de eerste kamer van heden is een aantal wets-ont- vverpen aangenomen, waaronder hoofdstuk I der slaalsbegrooting voor 1876 (huis des konings), hoofdstuk V'll A (nationale schuld) en de wet op de middelen. De verdere behandeling der staatsbegrooling werd verdaagd en de kamer is uiteengegaan lot Dingsdag avond 11 .lanuarij. Aan het ministerie van binnen!, zaken is heden aanbesteed het maken van liet zuidelijk landhoofd der brug over de Waal heneden Nijmegen. Min ste inschrijver was K. van Wijngaarden Uz.te Sliedrecht, voor/210 850. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. ESGELANB, LONDEN29 December. De prins van Wales is te Calcutta begroet geworden door eenige inlandsche vorsten, wier aantal wel niet zoo aanzienlijk, maar wier magt en invloed over het geheel genomen grooter waren dan die van de inland sche hoofden en vorsten, die te Bombay bij den prins hunne opwachting maakten. Onder hen, die hem te Calcutta verwelkomden, was ook de koningin-weduwe van Bopal met hare dochter. Z. K. 11. woonde het diner bij op Kersmis te Barrackpore le zijner eere door den onder koning gegeven. Den volgenden dag bezocht de prins de Fransche nederzetting te Chandermagore. Kolonel Owen Williams, die op het oogenblik met den prins van Wales in Indië vertoeft, heeft bevel ontvangen op zijn terugreis zich in Egypte voor eenige maanden ter beschikking van den Khedive te stellen ter organi sering van de Egyptische cavalerie. De kunstschat van dc //National Gallery" heeft een groote aanwinst gedaan in de kostbare schilderijenverzameling, haar door hel onlangs over leden parlementslid Wynn Ellis vermaakt. De verzameling bevat werken van de beroemdste Nederlandsche. DuitscheItaliaansche en Spaansche mees ters. Aan verschillende liefdadige instellingen vermaakte de erflater boven dien legaten tot een gezamenlijk bedrag van 120,000 FBAAKR I.Ï Uit het antwoorddezer dagen door den heer Thiers gegeven aan een kies-comilé dat, hem de caudidatuur voor den senaat kwam aanbieden, is ge bleken dat hijals hij le Belfort tot senator gekozen mogt worden en elders tol afgevaardigde, zich voorbehoudt een keus te doen tusschen het eene en het andere. Vooralsnog kon hij hieromtrent niet eene beslissing nemen. Naar mate het belang der zaak, die hij en zijne vrienden voorstaan, het vordert, zal hij handelen. In eene der jongste ziftingen van de nationale vergadering heeft eene hevige woordenwisseling plaats gehad tusschen Jules Favre en de Bonapar- tisten dc Valon en ilaentjens. De eerste had op het gevaar der Bonapartis- lische pamfletten gewezen, wat het antwoord ontlokle, dat die pamfletten een gevolg waren van de leugens van Favre. Hierdoor kwam men op 4 Sept. Valon meende het een leugen, dat, zooals Favre had beweerd, Duilschland te Ferrières Elzas en Lotharingen had geëischt en die leugen had tot voortzet ting van den oorlog gedreven. Favre was voor het verlies van Lotharingen verantwoordelijkwant had men toen vrede gesloten Duitschland zou met Elzas, drie milliarden en de overgave van Parijs tevreden zijn geweest. Jules Favre zeide, dat hij al zulke beleedigingen verachtte, vooral wanneer zij van een partij kwamen die Frankrijk had ten ondergang gebragt. Als die partij hem verweet, dat zij op 4 September bet roer hadden in handen genomen, dan wenschte hij haar te vragen: waar zijt gij dien dag geweest? Wie zou toen den vrede hebben geteekend Een vergadering bijeen roepen was toen onmogelijk. Favre beweerde, dat reeds bij den aanvang van den oorlog, waarvoor het keizerrijk de geheeie verantwoordelijkheid moest dra gen, de vijanden brslotcn hadden de beide provinciën van Frankrijk af te nemen. Is er gelogen, dan heeft het keizerrijk dit gedaan, en het verbaasde Favre zeer, dat de partij, die door een plegtig vonnis der vergadering was veroordeeld, op nieuw op het spreekgestoelte durfde verschijnen. De natie zou echter spoedig regt doen. De jaarlijksche productie van glacé-handschoenen in Frankrijk wordt geschat op 2,500,000 dozijn paren van de eerste, tweede en derde qualiteit. De gemiddelde prijs bedraagt 35 a 40 frs. per dozijn; de waarde der geheeie productie ongeveer 100 millioen frs. Van deze industrie leven ongeveer 90.000 menschen. ZWITSERLAND. Te Hellicon had op den eersten Kersavond, gelijk gemeld is, eenc nood lottige gebeurtenis plaats. Aan de schooljeugd was in een ruim bovenlokaal van l'.el schoolhuis een feest bereid en reeds vroeg waren de jeugdige gas tenvol verlangen naar al het heerlijke dat hun te wachten stond, naar binnen gesneld en hadden voor de gesloten deur van het feestlokaal post gevat, weldra gevolgd door eene menigte ouders en andere belangstellenden; zoodal er, op het oogenblik dat het feest zou worden geopend, in den huisgang, op de trappen en in de gangen der bovenverdiepingen, met in begrip der 110 kinderen ongeveer 300 personen uit Hellicon en Wegensiet- ten stonden opeengedrongen. Met veel moeite gelukte het den onderwijzer zich door de schare heen le wringen en de deur van het lokaal te bereiken. Juist terwijl hij den sleutel iu het slot had gestoken en dc deur meende te openen, hoorde men eensklaps een vreesselijk gekraak, een hevigen angst kreet en meteen lagen beide bovengangen en trappen met de aldaar aanwe zigen in het benedengedeelte van het gebouw nedergestort. Onder den vloer van den bovensten gang was een balk gebarsten en door de beweging en drukking der van daar vlugtende personen gebroken. Daardoor was alles nedergekomen op de eerste verdieping, die onder den dubbelen last insge lijks was bezweken, zoodat in een oogwenk balken, planken, puin, ouders en kinderenalles door elkander op de feestgenoolen beneden was teregt- gekomen en ook deze onder de puinhoopen bedolven lagen. In weerwil van de algemeene ontsteltenis werden er spoedig handen aan het werk ge slagen, om zooveel mogelijk redding aan te brengen. Terwijl eenigen hier toe op de puinhoopen klommen, bragten anderen op het plein voor het schoolhuis een groolen hoop slroo bijeen, waarop voorloopig eenige dooden en gekwetsten nevens elkander werden nedergelcgd. Volgens opgave zijn er 72 lijken opgehaald en telde men een 20-tal ligt- en 21-tal zwaar ge kwetsten. Onder de dooden zijn uit Hellicon twee huisvaders, 14 vrouwen, 20 schoolkinderen en 28 andere jongelieden: uit Wegenstetten eene vrouw, vier groote meisjes en drie knapen van 14 a 16 jaar. EXIlTICHLASIfi. De districls-regtbank te Paderborn heeft den gewezen bisschop, dr. Mar tin, op de lijst der gesignaleerdcn geplaatst en eene lastgeving uitgevaardigd J om hem aan te houden. Eenige reeders uit Bremershaven hebben een adres aan den rijksdag gerigt, waarin zij vragen om wettelijke.voorschriften betreffende het ver voer van ontplofbare stoffen en om het vaststellen van strafbepalingen tegen hen, die door het heimelijk vervoeren van ontplofbare sloffen andere goe deren in gevaar brengen. VERSAILLES, 29 December. Na verschillende opmerkingen, welke door den heer Dufaure werden beantwoord, nam de nationale vergadering de artt. 5 tot 9 der drukperswet onveranderd aan. De minister Buffel hield een langdurige rede voor het wets-ontwerp op den staal van beleg. Hij herinnerde aan de geschiedenis van het jaar 1851 en zeidedat ten gevolge van de ontstane vrees voor de openbare orde de opheffing van de publieke vrijheden hoegenaamd geen leedwezen had ge wekt in een groot deel van het land. Hier werd de spreker op zeer luid ruchtige wijze in de rede gevallen. Hij antwoordde: uw geweld zal mij nooit bang maken. Toen ik sprak over deze maatregelen tegen de vrijhe den, sprak ik niet voor mijzelf, die ze van harle betreur, maar ik dacht aan bet landdat reikhalzend uitziet naar orde. Zorgt dat men niet gelooft of geloovcn kan, dat orde slechts bij een dictatuur mogelijk is. De artikelen voorgesleld door de commissie, om overal den slaat van beleg op le heffenwerden verworpen met 377 tegen 329 stemmen. Dc opheffing van den staat van beleg in Algerie werd aangenomen. De handhaving van den staat van beleg werd goedgekeurd voor de departemen ten Seine, Seine el Oise, Rhone, Monden der Rhone.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2