LEIDSCHE COURANT. rs. VRIJDAG 31 DECEMBER iV. 306. BINNENLANDSCIiE BEHIGTË.N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.i>0 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, Dc prijs der Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. Uithoofde van den Nieuwjaarsdag zal Züatnrdag avond deze Courant niet worden uitgegeven. LEIDEN, 30 Deeember. In de zitting van den gemeenteraad van heden werd door den voorzitter medegedeeld dat van gedep. staten was ontvangen oene missive van den minister van binnenlandsehe zaken, waarin ingevolge het adres van den kerkeraad der Ned. hervormde gemeente alhier betredende de bekende rang schikking van het U. G. of arme wees- en kinderhuis, namens den koning, wordt geantwoord dat die vraag niet valt in de termen van art. 69. maar in die van art. 72 der weten dus ter beslissing moet blijven van de regterlijke magt. Van dc hit. T. en A. Hooiberg is ingekomen een adres houdende bezwaar tegen de gunning van het drukwerk der gemeente bij de laatst gehouden aanbesteding. Aangezien zij de minste inschrijvers waren, was die handeling ten hunnen opzigtc grievend, daar zulks kon toegeschreven worden aan mindere soliditeit als anderzins. Zij verzoeken den raad die gunning af te keuren. Dit adres werd gesteld in handeu van burs en wel houders De voorzitter deed mededeeling van de ontvangst eener missive van den heer H, P. C. Stoffels, waarbij deze kennis geelt dat hij, wegens verzwakte gezondheid en zijnen leeftijdzijn ontslag neemt als wethouder en lid van den gemeenteraad, hoewel hem dit, na zoovele jaren in den raad zitting te hebben gehad, innig leed doet. Met dankbaarheid zag hij echter terug op de blijken van toegenegenheid, die hij steeds van den raad en het dagclijksch bestuur had ondervonden. De voorzitter geloofde dal, even als hij, al de leden dit besluit van den heer Stoffels zouden betreuren, vooral om de redenen die daartoe geleid hadden. Hij drukte den wensch uil dal de man die 22 jaren lang de belangen der stad had behartigd, aan den avond van zijn leven nog eenigc gezonde dagen mogt genieten, om terug te zien op zijne werk zaamheid ten dienste der gemeente, die hij zoo lief had. De voorzitter deelde verder mede dat burg. en vvclh. dientengevolge dc ver kiezing van een lid van den raad bepaald hadden op 11 Januarij aanst. Je lieer van der Lil li zeide gaarne van den vourzitter de reden te willen weten waarom deze verkiezing op zoo korten termijn gesteld was. Vooraf moes ten, gelijk men wist, nog eenige handelingen plaats hebben, die lijd vorder den. Er moesten thans, meende hij, gevvigtige redenen bestaan om van de gewoonte af te wijken en de verkiezing zoo spoedig te doen plaats hebben. De voorzitter antwoordde hierop dat het ontslag door den heer Stoffels reeds den 20eD werd genomen en dat bij dat terstond Ier kennis van de leden van den raad had gebragt, zoodat de zaak niet onbekend was. Wat betreft eene gewigtige reden van den spoed die gemaakt werd, die lag daarin dat de be trekkingen, door den heer Stoffels vervuld, thans opgedragen waren aan au - dere leden van het dagelijksch bestuur en dat men gaarne bet dagelijksch bestuur voltallig had. Burg. en weth. hadden den termijn niet te korl ge acht. Dc heer van der Lith drukte zijn leedwezen uit dal die lijd zoo kort zou zijn, met het 002 op dc zaken die vooraf verrigl moesten worden De voorzitter verklaarde dat burg. en weth. volgaarne aan het bezwaar wilden tegemoet komen, door de verkiezing eene week later, en dus op den 18<° Januarijte stellen. Overgaande tot de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen werd tot lid der commissie van bestuur van liet akademisch ziekenhuis op nieuw benoemd de heer A. 11. Eigcmm, die zich die benoeming liet welgevallen. Tot onderwijzer 2(le kl. aan de school 11®. 1 voor minvermogenden werd be noemd F. A. van Dam. Tot leden van de plaatselijke schoolcommissie wer den op nieuw benoemd de hit. dr. D. Bierens de Haan, dr. W. N. du lïieu, dr. J. M. van Bemmeien en dr. W. P. Weebers. liet verzoek van .1. Bolt, om continuatie van de aanneming van hel onder bond der plantsoenen, wrrd net 11 tegen 7 stemmen toegestaan. Lenige leden waren tegen dergelijke onderhandsebe gunningen, als zijnde in strijd met den geest onzer gemeente-instellingen. De voordrag! betrekkelijk de kweekschool voor onderwijzers en onderwij zeressen, waarover reeds een tal van stukken het licht zagen, gaf tot eene zeer uitvoerige discussie aanleiding, liet al ol' niet noodzakelijke der thans weder voorgestelde uitbreiding, in verband met het van rijkswege toegekende subsidie, gaf daartoe aanleiding. Van de eene zijde werd de meening verde digd dat het rijks-subsidie was aangevraagd en toegestaan om de vroeger reeds tot stand gebragte uitbreiding en ook die welke thans nog werd noodig gc- ttcht ten uitvoer te brengen; van de andere zijde achtte men het subsidie toe- j geslaan ook gedeeltelijk als eene tegemoetkoming aan de gemeente voor de gemaakte kosten ten behoeve dezer instelling. De billijkheid van de verhooging der bezoldiging van den directeur werd. tegenover het gevoelen van de commissie van financiën, door onderscheidene leden in het licht gesteld, i De hh. van lterson en van der Lith lieten in hunne beschouwingen over de zaak 0. a. ook uitkomen dal reeds nu aan de kweekschool eene uitbreiding was gegeven legen de bepalingen der bestaande verordening. De laatste stelde daarbij in het licht dat men moeijelijk daar buiten kon, en dat het verschil in de ontwikkeling der leerlingenwaarmede men eerst na dc opening van den cursus bekend wordt, noodwendig tot splitsing van klassen aanleiding geelt. Om hierin te voorzien stelde hij voor aan art. 3 der ver ordening eene zinsnede toe te voegen, t. w. de volgende: «tenzij in het belang van het onderwijs eene verdere splitsing wordt noodig geacht, waar toe jaarlijks de goedkeuring van den raad zat worden vereischt." Na eenige discussie of het al of met met het reglement van orde overeenkwam dat dit voorstel reeds thans werd behandeld werd met 11 tegen 8 stemmen daartoe besloten en daarna het voorstel van den heer van der Lith met 12 tegen 7 stemmen aangenomen. Vervolgens werden de onderscheidene punten der voordrag! mede aangenomen: de verhooging van het tractemenl van den directeur van ƒ500 op /700. met 12 tegen 7 stemmen; het brengen van de bezoldigingen der overige onderwjjzers op /3650, met 14 tegen 5 stemmen; en de magligiug aan burg. en weth. ont uit de begrooting voor dit jaar te voldoen hetgeen bcunodigd is voor de lessen, die reeds in den loop dezes jaars zijn gegeven, ten bedrage van ƒ175, met 13 legen 6 stemmen. Wegens hel vergevorderde uur werd de behandeling der concept-verordening regelende het pensioen van gemeente-ambtenaren tol later uitgesteld. Bij dc op lieden plaats gehad hebbende openbare verhuring van gras gewas en teelgronden langs de Haarlemmertrekvaart voor den tijd van zes jaren, van 1 Januarij 1876 lot 31 December 1881. zijn de navolgende per sonen huurders geworden, als: van perceel 1 en 2 P. R. van der Lubben, voor 65.60 's jaars; van perceel 3 J. Segaar, voor ƒ11 'sjaars; van perceel 4 II. Bcmmelswalvoor ƒ35 'sjaars; van perceel 5 en 7 W. Diemei, voor ƒ17 25 'sjaars; van perceel 6 en 8 W. van Eeden, voor ƒ177 'sjaars, en van perceel 9 C. Broekholl', voor ƒ36 'sjaars. Gisteren avond had er in het Gereformeerd Minnehuis een indrukwek kende plegtigheid plaats, die door regenten en diakenen werd bijgewoond, namelijk de installatie van de nieuwe vader en moeder van genoemd gesticht, alsook de aftreding van mej. de wed Keyzer, geassisteerd in den laalsteu tijd door haar schoonzoon den heer Pippel, waarbij alle verpleeg den tegenwoordig waren. Brouwer voerde uit naam vau allen het woord en bragt in een warme toespraak zijnen dank aan de weduwe en haren schoonzoon voor de naauwgezetle pligtsvervulling waarmede zij dc belan gen van het gesticht hadden behartigd, en gedacht hierbij nog aan den ont slapenen vader. Hij installeerde de nieuwe vader en moeder naar aanleiding van het woord uit den brief van Jacobus: «Indien iemand van 11 wijsheid ontbreektdat hij ze van God begeere", en beval de verpleegden in hunne zorg en liefde aanwaarbij tot slot door alle aanwezigen hun werd toege zongen«Dal 's Heeren zegen op u daal" enz. Een treurig geval heeft heden morgen, 30 December, diepen indruk gemaakt op dc gemoederen der bewoners van de Hooge Morscli onder de gemeente ttegstgecsten de bewoners van den Rijndijk tussehen het Ifaag- sclie schouw en de Vink onder de gemeente Voorschoten. Gisteren avond namelijk ging J. Brnssee ten half elf ure uit de herberg van Seller, onder Voorschoten, naar zijn huis aan de Morsch, onder Oegstgeest, en moest alzoo den Rijn over. Hij koos daartoe den overgang van de spoorbrug aan de Vink, en daar hij een plank over moest, voor de gewone passage, daar de brt'.g open lag schijnt hij misgestapt te hebben en is dientengevolge jammerlijk verdronken. Zijn lijk is heden morgen opgehaald. Naar wij vernemen hebben de uilgevers Blom Olivierse, te Kuilen burg. het plan opgevat, om alles wat over de tabaksquaestie in de dag- en weekbladen is geplaatst en nog zal geplaatst worden, te verzamelen en in den vorm van een boekje, waarvan den leden van de eerste en tweede kamer een exemplaar gratis zal gezonden worden, uit te geven. Bijdragen daarvoor zullen, om de uitgave zoo volledig mogelijk te maken, genoemde uitgevers gaarne ontvangen. De Staatscourant bevat hel rapport van den minister van binnenland- sche zaken aan den koning, betreffende den afloop van de ligtiog der natio nale militie van 1875. Hel bedrag dier ligting was op 11000 man vastge steld, waarvan 600 voor de dienst ter zee te bestemmen, liet getal inge schrevenen bedroeg 30710 tegen 30708 in 1874. Zoo bij de militie Ie land als bij de zeemilitie zjjn 10865 man ingelijld, en 135 ontbreken dus ten ge volge'van gebrek aan beschikbare lotelingen in 81 meestal kleine gemeenten. I11 1871 bedroeg hel tekort 93 op_32240, in 1872 91 op 32407, in 1873 125 op 31190 en in 1874 154 op 30708 ingeschrevenen. Vergeleken dus bij de ligting van 1874, toen het aantal ingeschrevenen op twee na overeen kwam met dat bij de ligting van 1875, is er bij het tekort over dit laatste jaar eene niet onbelangrijke vermindering waar te nemen. Het aantal lote lingen, dat zich voor de zeemilitie heeft aangeboden, is lot dusverre jaar lijks vermeerderd en in 1875 tot 1641 gestegen, voorzeker een bewijs van toeuemendeu lust voor die dienst, liet getal ingelijfde plaatsvervangers bij de ligting van 1875 bedraagt 1749, dus nagenoeg een zesde deel van het aantal afgeicvcide manschappen: van de bevoegdheid lot» het stellen van plaatsvervangers is in 1875, ofschoon tot een lager bedrag dan in 1873. ruimer gebruik gemaakt dan in 1871, 1872 en 1874. Daarentegen is er, ten aanzien van de nonimerverwisseling, eene toenemende vermindering waar te nemen; het getal voor de ligting van 1875 opgetreden nommerver- wisselaars bedraagt 549. tegen 661 in 1871, 682 in 1872, 617 in 1873 en 594 in 1874. liet getal opgetreden plaatsvervangers en nonimerverwisselaars te zanten bedraagt 2298, alzoo ruim 1/5 van hel geheeie bedrag der ligting. Het totaal bedrag der om verschillende redenen vrijgestelde lotelingen, met

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1