heeft zij tien geheelen dag luide klaagloonen doen liooren en in hare kooi loopen zoeken. Voor het prov. geregtshof in Noordholland werd onlangs behandeld de zaak van den 17-jarigen jongeling Bobeldijkuit Twisk bij Hoorn, beschul digd van 3 brandstichtingen en 26 diefstallen. De verdediger mr. S. Katz concludeerde, met het oog op het niet bestaan van toerekenbaarheid, lot ontslag van regtsvervolging, subsidiair tot een hernieuwd onderzoek. Het hof wees die subsidiaire conclusie toe met benoeming der bh. doctoren J. N. Ramaer en van Persijn tot deskundigen. Deze hebben thans een ver slag uitgebragt, hetgeen hierop neerkomt dat besch. volgens hunne meening de feiten gepleegd heeft onder den invloed van stoornis zijner verstandelijke vermogens, en die hem dus niet toe te rekenen zijn. Een opzending naar een krankzinnigengesticht wordt niet wenschelijk geacht, het houden van een naauwlettend loezigt echter noodzakelijk. Vrijdag 11. werd een arbeider, nabij het station Amersfoort bezig zijnde met het rangeren van wagens, door een der buiiers eener langzaam achter uitrijdende locomotief geraakt, met dat gevolg dat hem drie ribben werden gebroken. In den nacht lusschen 22 en 23 December is de drukkerij van de Nieuwe IFinschoter Courant een prooi der vlammen geworden. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. De brand werd ontdekt om streeks 2 uur in den nacht en na 7 uur 's avonds was er niet meer gewerkt. Het prov. geregtshof van Friesland heelt Donderdag 11. den gewezen burgemeester van llennaarderadeelY. II., schuldig verklaard aan ruim 200 valscbheden in authentieke en andere geschriften, en hem te dier zake ver oordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf en 380 geldboeten van ƒ50 en 22 geld boeten van 25. met bepaling van gevangenisstraf bij wanbetaling, mits de gezamenlijke geldboeten den tijd van één jaar niet te boven gaande. De voorlezing van het arrest duurde meer dan twee uren. 's GRAVENHAGE, 27 December. Aan den heer mr. P. Andreae is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als regter-plaatsvervanger in de arrond.-reglbank te Heerenveen. Z M. heelt goedgevonden: op pensioen te stellen: den kapitein, ter zee A. Schotborgh, op zijn verzoek, ter zake van langdurige dienst, onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten aan den lande bewezen; den inspecteur van administratie P. A. Ie Mahieuop zijn verzoek, ter zake van langdurige dienst, en de luilt. ter zee 2e kl. G. J. Fisscher en 11. van der Sande, ter zake van ongeschiktheid voor de militaire dienst ten gevolge van in en door de dienst ontstane ligchaamsgehreken te bevorderen: tot kapitein ter zee, den kapitein-luit. ter zee A. Rietveld; lot kapitein-luit. ter zee. den luit. ter zee 1' kl. C. F. T. van Woelderen; tot Init. ter zee lc kl.de luilt. ter zee 2e kl. H. L. Cadet, J. 11. de Bruyn, P. Zegers Veeckens, L. Backer Overbeek; tot inspecteur van administratie, den officier van administratie lc kl. F. Wolfson; tot officier van administratie lc kl., den officier van administratie 2e kl. .1. P. Faubeltot officier van admi nistratie 2' kl., den officier van administratie 3' kl. F. W. Sprenger; tot officier van administratie 3e kl., den scheepsklerk P. J. Muller; en tot leD luit.-kwartiermeester bij hel corps mariniers, den 2en luit.-kwarliermeester bij dat corps H. J. Lotsy. De consul der Nederlanden voor de stalen Noord- en Zuid-Carolina en Georgia, te Charleston, heeft den heer J. de Bruyn Kops, te Savannah, aan gesteld tol vice-consul aldaar voor den staat Georgia. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn bij den aanleg van staatsspoorwegen benoemd: tot adjunct-ingenieur, Th. A. M. Ruys, A. Por- tielje, F. B. 's Jacob en jh'. O. J. A. Repelaeren tot opzigter 3e kl. II. II. Dansdorp, E. Thiange en J. P. Ilengevcld. H. M. de koningin woonde op tweeden Kersdag de voormiddag-gods dienstoefening in de Waalsche kerk bij. Z. K. H. de prins van Oranje heeft zich gisteren in gezelschap van cenige heereii naar Ede begeven, ter bijwoning eener jaglpartij, uitgaande van baron de Constant Rebeeque. Z K. H. prins Frederik zal heden avond uit Nenwied alhier aankomen. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor vcrleenen. De heer mr. C. J. Pické. nieuw benoemd lid van de eerste kamer der statcn-generaal voor de provincie Zeeland, heeft heden in handen van Z. M. den koning den vereischten eed afgelegd. De policie alhier heeft eergisteren de hand gelegd op eene dievenbende, bestaande uit een zestal jongens lusschen de 10 en 13 jaren, die des avonds door de straten kruisten om heimelijk winkels binnen te sluipen en laden te ligten. Gisteren zijn de bordeelhouder de J. en zijne vrouw naar het huis van arrest overgebragt, ter zake dat zij een bezoeker van hun bordeel in de Bagijnestraat zijn horlogie en geld hebben ontstolen. BUITKINLAiNDSCHE BEH1GTKN. £S Jï S3 üb AS 19. LONDEN26 December. De telegraphische gemeenschap met Indië, China en Japan is, in weer wil van het breken van den kabel tusscben Shangai en Japan, weder overal hersteld. Woensdag morgen heeft op de Theems een treurig voorval plaats ge had. Nabij Gravesend lag op de rivier een oud linieschip, de Goliath, dat gebezigd wordt om knapen voor de zeedienst op te leiden. Aan boord waren ongeveer 500 jongens van 7 tot 14 jaren. Des morgens zaten de knapen aan de ontbijttafel, toen door het omvallen van een petroleumlamp brand ontstond, die zich aan het uitgedroogde hout van bet schip zóó snel meedeelde, dat toen de kommandant, de heer Bourchier, uit zijne hut kwam, de vlammen reeds over het. halve dek zich verspreid hadden. Pogingen tot blusschen baatten niet; er bleef dus niets over, dan zoo spoedig mogelijk de booten neer te laten; doch zelfs dit werd door den verslikkendeu rook zeer bemoeijelijkt. Twee sloepen vol knapen werden behoorlijk te water gebragt, ongelukkig viel een derde op eene dezer beide neer, en deed haar omslaan. Aan het neerlaten van meer booten viel nu niet te denken; de nog aan boord zijnde knapen moesten dus overboord springen, of zich aan touwen en kettingen laten zakken, om door de inmiddels van alle kanten toegesnelde vaartuigen opgevischt te worden. De vrouw en twee dochters van kapitein Bourchier sprongen mede in de rivier, van eene hoogte van 25 voet. Zij werden door een boot opgevischt. Een jongen sprong den kapitein om den hals, en smeekte hem zichzelf te redden. Doch Bourchier bragt den knaap in veiligheid. Na een paar uren brandens, viel de mast overboord, de ankerkabels knapten af, en het wrak dreef op den wal, waar het zonder verdere schade aan te riglen, afbrandde. Toen aan wal appèl gehouden werd, ontbraken 17 knapen en de schoolmeester, die in het vuur of in het water den dood moeten gevonden hebben. De correspondent van de Times, die den prins van Wales vergezelt, deelt het een en ander mede aangaande uitingen van sommige in de in- landsche taal geschreven Britsch-Indische bladen over het bezoek van den prins van Wales. De Shubha Suchak o. a. vraagtwelk nut Indië van dat bezoek zal hebben. De prins heeft immers eigenlijk zeer weinig te zeggen Al de wezenlijke magt is in handen van een parlementdat niet veel acht geeft op de Indische zaken en niet let op de Indische grieven. De prins kan geene onregtvaardigheden wegnemen, geen Guicowar herstellen: hij kon niet eens zijne eigene vrouw medebrengen naar Indië, omdat het parlement hem daarvoor geen geld wilde toestaan. se m, A Bf SA SS. 8=5 SS. Vrijdag is door de nationale vergadering een aanvang gemaakt met de ,i discussie over de drukperswet. De heer Grévy, rapporteur, zette de redenen uiteen, die de commissie hebben doen besluiten de wet betreffende den staat van beleg los te maken van de drukperswet, en het ontwerp der regering af te keuren. De heer Buffet, den heer Grévy antwoordende, her innerde dat het ministerie het programma nageleefd bad met medewerking van de conservative meerderheid. Die meerderheid was overwonnen. Docii waar was thans de zegevierende meerderheid, en wal was haar programma! De heer Buffet hield vol dat het tegenwoordige ontwerp niet raakte aan de vrijheid der drukpers. De staat van beleg zou in groote middenpunten van bevolking opgeheven worden na de bijeenkomst der nieuwe kamers. Een dringend beroep deed spreker op de conservative eenheid. De constitutie van 25 Februari), zeide hij, was nog niet beproefd; ervaring alleen zou kun nen uilmaken of zij het laatste woord was van politieke wijsheid; doch in middels was die constitutie de wet des lands. De heer Buffet besloot niet li verklaren dat aan het hoold des bewinds een man staat, wiens eerlijkheid en moed als waarborgen konden gelden, doch dat de natie behoorde mannen af te vaardigen, die geneigd waren met Mac Mahon eene politiek van orde te handhaven. Mac Mahon zou nooit een gedwee werktuig zijn van radicale harlstogten. Vervolgens nam de heer Laboulaye het woord, liet programma van den heer Buffet, zeide hij, zou de conservative eenheid kunnen helpen verwezenlijken, maar niet de eenheid des lands. Beheer Buffel biedt ons den maarschalk aan zonder de republiek, ja, zelfs tegen de republiek; doch de linkerzijde zal haar vaandel niet verloochenen; en dat vaandel is: de maarschalk met de republiek. Wij willen geene bijzondere eenheid, maar de eenheid van al Frankrijk's kinderen. Niet met de radica len wilde de heer Buffel zamenspanncn. Doch wat is een radicaal? Is het geoorloofd aan zekere leden van de vergadering eene benaming te geven, om hen af te zonderen van het Fransche gezin? Elk lid van de vergade ring had bet regt zijn regt te verdedigen, (lij voor zicli bestreed het wets ontwerp betreffende de drukpers, en cischte opheffing van den staat van beleg. De heer Dufaure verdedigde het ontwerp, en verzocht de vergadering de regering tijdens hel tijdperk der verkiezingen niet te ontwapenen door afscheiding van de opheffing van den staal van beleg en de drukperswet. Het wetsontwerp betreffende de drukpers had ten doel om volkomen vrijheid te verzekeren bij de verkiezingen. De vergadering besloot met 376 tegen 303 stemmen, het drukpers-ontwerp niet los te maken van den slaat van beleg. De krankzinnige te Saint-Omer, die het gesticht was ontvlugt en op het dak van het huis was geklommen, waar, op last van den substituut- officier van justitie en den onder-preleetop hem gescholen werd, heeft andermaal een poging gedaan om aan zijne bewakers te ontkomen. Hij bevond zich thans in het gesticht St. Anne te Parijs, liet was hem gelukt op de tweede verdieping van het gesticht te komen, zonder door iemand gezien te worden. Een raam open ziende staan, sprong hij naar beneden en kwam op een binnenplein teregt. Toen men bij hem kwamvond men het dijbeen gebroken. Op de vraag, waarom hij zich naar beneden gewor pen had, antwoordde hij kalm, dal hij zijne vijanden, die hem overal ver volgden, wilde onlvlugten. DV1TICHLANB. Uit Berlijn meldt men aan de hul. Beige dat men in politieke krin gen te Berlijn de hoop koestert, dat Engeland, onder zeker voorbehoud, zich wel zal willen aansluiten bij het voorstel van de noordelijke mogend heden betreffende het cischen van waarborgen van de Porte tol verwezen lijking van de beloofde hervormingen. Op grond der verklaringen van den aartsbisschop van Bamberg heelt de Beijersche minister von Lutz aan den bisschop van Regensburg berigt gezonden, dat hij een verder getuigenverhoor onnoodig achten geën redenen vindt om te herroepen wat hij in de kamer van afgevaardigden heeft ge zegd. Naar men verneemt, heeft ook de bisschop van nadere verhooren afgezien. OOST-I TtOIE. BATAVIA, 20 November. Op 20 November werd te Batavia op het kerkhof lc Tanah-abang, ia

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2