LEI18€iE C 0 UIIA Ji T. DEVGSDAG 28 DECEMBER r. 303. STADS-BERiCHTEN. 3« Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting 1875. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p.p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer 2.50 'sjaars, builen de expeditiekosien. Afzonderlijke nommera der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Adverteniiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. By deze Courant wordt verzonden N°. 52 blad 64) der Handelingen ran den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vak LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den 29sten Juni 1851 Staatsblad N". 85); Doen te weten, dat het 3e Suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting over 1875 op heden voorloopig is vastgesicld en van heden tot en met den 10,|cn Januari 1876, ter Secretarie dezer gemeente (financiëele afdeeling), van 9 tot 4 uren, voor een ieder ter lezing is ncdergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELERBurgemeester. Leiden, 27 December 1875. E. KIST Secreiaris. LEIDEN, 27 Deeember. Heden is aan het locaal van het provinciaal bestuur te 's Hage aanbe steed: I". het gedurende 1876 onderhouden van en liet doen van herstellin gen aan de gebouwen van de boogeschool alhier. Minste inschrijver was de heer J. van der Kamp alhier, voor 23.444.44. 2°. Het bouwen van een porle-cochère mot portiersloge enz., het in verband daarmede veranderen van den afshiitmimr en doortrekking daarvan tot den stads-singelen het gedeeltelijk overwelven van de Binnenvestgracht bjj en om het academisch ziekenhuis alhier. Minste inschrijver was)de heer J. Sprei, te Koudekerk, voor 23,587. -• Bij dc op lieden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ25 00, 5.30 en/2.60 en de laagste prijzen ƒ25.00, ƒ5.00 en ƒ2.50. Vrijdag avond werd alhier in dc Stads-zaal een eigenaardig feest gevierd. De commissie voor de volksbjjeenkomsten had hare trouwe bezoe kers bijeengeroepen met hunne kinderen en daar voor de kleinen een prach tig versierden kerstboom opgerigt, waaruit aan het jonge volkje allerlei soort van geschenken werden rondgedeeld. Terwijl de ouders mede genoten in liet geluk hunner kinderen, voerden de leerlingen der volkszangscholen eeuige liederen uit en liet een muziekcorps zich afwisselend hoorei). De zeer bezochte zaal boodvan de gaanderij gezieneen alleraardigst schouw spel met dien lichtenden kerstboom in liet midden en de commissie heeft in haar gelukkig denkbeeld en dé goede uilvoering daarvan wederom getoond, hoe uitnemend zg voor hare vaak lastige laak is berekend. De volksvoorstelling der Ilaagsche tooneelislen op gisteren avond mag niet onvermeld blijven. Bij die gelegenheid werd een oorspronkelijk tooneel- spel in 4 bedrijven, getiteld: »De oude kassier", van den heer Rosier Faassen, opgevoerd, aan welk stak op den internationalen prijskamp te Antwerpen, in 1874, eene bekrooning te beurt viel. Die onderscheiding verwondert ons niet, want »De oude kassier" is met regt eene aanwinst voor onze oor- spronkeiyUe tooncellittcratuur, en de heer Faassen. die reeds verscheidene proeven van zijn talent als schrijver gegeven heeft, is ditmaal meer dan ooit gelukkig geslaagd. De intrigue is eenvoudig en goed uitgewerkt. Door een onderhoudenden dialoog en zonder knaleffect wordt de toeschouwer ge boeid. De karakters zijn naar waarheid geschetst. In dc drie eerste be drijven gebeurt er niets, dat niet even goed in het dagelijksch leven gebeu ren kan. Alleen het 4° bedrijf had minder emslaglig kunnen zijn, en deed weer een weinig aan het Fransclie genre denken. Het stuk werd uitmun tend gespeeld. De heer Faassen stelde den ouden, braven kassier meesterlijk voor. Vooral het oogenblik als hij liet tekort in dc kas ontdekt en zijn zoon voor den dief houdt, was aangrijpend schoon. De heer Chrispijn. die de rol van den zoon vervulde, beloofL veel voor de toekomst. Door een aangenaam voorkomen en eene ongedwongene houding maakt hij terstond een goeden indruk. Ook de overige vertooners verdienen den meestcn lof. liet publiek gaf bij herhaling de duidelijkste blijken van goedkeuring en de heer Faassen werd tweemalen afzonderlijk ten tooneele geroepen. Blijkens bij de regering ontvangen berigt heeft "the Committee of Council on education" te Londen het voornemen op 1 April des volgenden jaars eepe tentoonstelling van wetenschappelijke instrumenten en toestellen in het South Kensington Museum te openen. Zoodanige instrumenten, (lie voor wetenschappciyUe doeleinden hebben gediend en daarom historische waarde bezitten, of die belangrijke verbeteringen hebben ondergaan, alsmede de zoodanige die voor het ondervvjjs hoven andere uitmunten, vallen voorna melijk in het plan der tentoonstelling. Volgens het daarvan uitgegeven pro gramma hebben de instrumenten en toestellen betrekking tot de rekenkunde, de meetkunde, maten en gewigten, de bevvegingleer, staLica en dynamica, de moleculaire natuurkunde, liet geluid, het licht, de warmte, het magne- lismus, de electriciteit, de sterrekunde, de toegepaste werktuigkunde, de meteorologie, de aardrijkskunde, de geologie en ontginning van mijnen, de mineralogiede krislallographie en de biologie of leer van het leven. Voor Nederland heeft zich ten behoeve van deze tentoonstelling eene commissie gevormdwaarvan voorzitter is de staatsraad hoogleeraar dr. P. L. Rijke, te Leiden, en secretaris d'. D. de Loos, directeur der hoogere burgerschool aldaar. De verdere leden dezer commissie zijn de hceren d™. 11. G. van de Sande Bakhuizen, C. 11. D. Buys Ballot, J. Bosscha, P. C. Donders, J. W. Gunning, R. A. Mees, V. S. M. van der Willigen. De minister van koloniën heeft bekend gemaakt dat de gelegenheid tot dienstneming voor het leger in Oost-lndië blijft geopend voor allen, die van 18 tot 40 jaar oud zijn, geschikt zijn voor de militaire dienst aldaar c;j zich aanmelden bij eenig plaatselijk- of garnizoens-kommandant. Wie zich verbindt voor vier jaren ontvangt eene som van twee honderd gulden: wie zich voor zes jaren verbindt bekomt drie honderd gulden. Voor jonge lingen van 16 tot 18 jaren bestaat gelegenheid om bij het bataillon mineurs en sappeurs te worden opgeleid voor korporaal of sergeant bij de mineurs en sappeurs in Oost-lndië; zij verbinden zich voor tien jaren, ontvangen aanstonds vijftig' guldeu, en. als zij na drie jaren naar Indië vertrekken, drie honderd gulden. Biykens bij het ministerie van binnenlandsche zaken ingekomen ambls- beriglen zijn in de maanden September, October en November in liet rijk 40 gevallen van dolheid bij honden voorgekomen. In September overleed te Rijswijk een meisje, dat in Augustus door een dollen hond gebeten was. In dezelfde maand werd een knaap te Meppel door een dollen hond gebe ten; het is niet gebleken dat dit geval noodlottige gevolgen heeft gehad. In October werd te Oostluiizcn een kind gebeten, naar het schijnt zonder nadeelige gevolgen. Te Roermond bragt een dolle hond eene wond toe aan een mail, die ook, volgens latere berigten, gezond gebleven is. In Novem ber stierf een 4-jarige knaap te Beemster onder hevige hersenverschynselen na zeven weken geleden door een dollen hond te zijn gebeten. Door den geneesheer werd als oorzaak van den dood hersenontstekening opgegeven. Bovendien werden in September twee runderen, die gebeten waren, dol, waarna zij zijn afgemaakt. In October werd te Barsingerhorn een schaap dol bevonden. In November werden een schaap en drie geiten gebeten door een dollen hond. Ter voldoening aan de toezegging gedaan in de zitting van 10 Dec. jl. heeft de minister van binnenlandsche zaken aan de tweede kamer doen ge worden de opgave der kosten van onderhoud van tolhuizen en lolboomen op elk der groote wegen. Daaraan wordt ontleend dat de gemiddelde kosten van jaarlijksch onderhoud over 1865—1874 bedroegen in: Noord-Brabant 2970, Gelderland ƒ3879; Zuidholland ƒ4237; Noordholland ƒ3280; Utrecht ƒ907; Zeeland ƒ270; Friesland ƒ2630; Overijssel ƒ1897; Groningen 996, Drenthe ƒ1046 en Limburg geene, totaal ƒ22,102. De kosten van onderhoud gedurende 1874 waren: in Noordbrabant onbe kend; Gelderland ƒ4392; Zuidholland ƒ3391; Noordholland 3681Utrecht ƒ1146; Zeeland ƒ283; Friesland f 2765; Overijssel ƒ2471: Groningen 784; Drenthe ƒ1573 en Limburg onbekend, te zamen ƒ20,486. Door dc examen-commissie te Groningen zijn lot apothekers bevorderd de hh. L. 11. van der Harst, van Middelburg, en J. Heynis. van Boskotp. Van de 9 candidaten, die zich hadden aangegeven, hebben 3 zich terugge trokken vóór hel examenvan de 6 overigen zijn 5 geslaagd. liet stoomschip Koning der Nederlanden heeft op 23 Dee van Aden de reis naar Batavia voortgezet. Het overgebleven jong der ijsbeeren in dc Roltcrdamsche diergaarde is later mede gestorven. De moeder wendde alle pogingen aan om het in het leven terug te roepen. Nadat men het haar me! veel moeite had ontnomen,

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1