Violoncel. Prijzen (Isle klasse): E. Rijke, J. H. Rogge, A. A. Andreson Bevorderd: Van de Iste tot de 2de klasse: A. A. Andreson. Van de 1ste tot de 3de klasse: E Rijke. Klarinet. Prijzen (1ste klasse): W. C. van Boekeren. (3de klasse): C. Lau, J. J. Knotter. (5de klasse)W. van der Blij. Eervolle vermelding (3de klasse): G. de Hueter. Bevorderd: Van de 1ste tot de 2de klasse: W. C. Koopmans van Boekeren. Van de 3de tot de 4de klasse C.Lau, J. J. Knotter, G. de Hueter. Van de 5de tot de 6de klasse: W. van der Blij. Zang. (Iste klasse). Prijzen: J. ReimeringerL. C. van 'tHooft, W. F. Werst, A. II. Bertei. Kerv. vermelding: A. J. Kraal, S. Suringar, J. M. v. Bemmelen, II. G. Reimeringer, A. M. Doeff, A. II. Hartevelt, E. L. Modderman. Bevor derd: Van de 1ste tot de 2de klasse: J. Reimeringer, A. J. 0. Zuurdeeg, L. C. van 'tHooft, A. J. Kraal, W. F. Werst, S. Suringar, J. M. v. Bemmelen, A. A. M. E. Visser, A. II. Bertei, W. F. Grasstek, H. G. Reimeringer, J. M. Krantz, C. II. de Waal, J. A. Krantz, A. M. Doen', G. H. Ivoetser, A. H. Hartevelt. (2de klasse). Prijzen: M. C. Blok, J. Knappert, A. v. SehilfgaardeA. B. Surin gar, C. M. Riimke. M. II. G. Reimeringer, J. de Loos, C. J. H. Roelants, M. II. LiefrinckF. Koopmans v. Boekeren, K. S. Vos. C. II. N. v. Lawick v. Pabst, E. C. Knappert. Eerv. vermelding: M. E. A. Simom Thomas, E. C. Roelants, S. M. de Bink, II. de MunnikG. M. Pleyte, A. P. Backer, H. C. Backer, F. E. C. Heynsius, S. N. Vos, D. v. Lawick v. Pabst, F. van Praag, F, A. Lielrinck, W. II. O. Kraal. Bevorderd: Van de 2de tot de 3de klasse: M. W. Grasstek, C. Wilhelmy Damsté, A. F. van Bemmelen, J. J. van Bemmelen, A. A. Kolff, G. E. Kolff, M. J. du IlieuJ. P. de Bruyn Kops, W. Boonacker, C. II. lveuker, A. A. Andreson, II. G. Hagen, M. E. A. Simon Thomas, E. C. Roelants, S. M. de Bink, S. W. de Bink, H. de Munnik, A. van Sehilfgaarde, J. M. G. de Waal, C. M. Pleyte, D. v. Lawick v. Pabst, C. H. N. v. Lawick v. Pabst, F. van Praag, G. Sijthoff. (3e klasse). Prijzen: M. E. Boogaard, M. A. Ter Laag, M. E. Pijnappel, G. F. Vos, II. Brummelkamp, J. M. Heynsius, B. J. Wilhelmy Damsté, G. F. Goudsmit, M. J. de Loos, M. D. A. Van 't Hooft, C. EigemanW. Boonacker, M. W. Grasstek, C. Wilhelmy Damsté. Eerv. vermeldingQ. C. Barnaart, J. M. du RieuJ. Kraal, M. Nicola, G. A. Werst, M. H. Zirkzee, C. A. Pijnappel, J. F. J. Simon Thomas, D. van Ilettinga Tromp, E. B. v. 't Iloott, M. J. du Rieu, A. A. Kolff, C. Wilhelmy Damsté, .1. P. de llruyn Kops, C. H. lveuker, J. J. van Bemmelen II G. Hagen, W. C. Blankwaardt, L. Springer, W. C. Koopmans van Boekeren, A. F. van Bemmelen. Theorie. Prijzen (2de klasse)J. van Hartrop, A. M. M. Welvaars, G. E. M. Blank waardt, M. E. Boogaard, M. A. ter Laag. Eerv. vermelding (Iste kl.)A. B. Surin gar, II. de Munnik, H. Brummelkamp, J. Suringar.|2de klasse): T.F.Vlieland, J. G. Arentz, W. van der Blij, S. E. van Hartrop, L. Springer, W. C. Blank waardt. Bevorderd: Van de 2de tot de 3de klasse J. v. Hartrop, A. M. M. Welvaars, G. E. M. Blankwaardt, M. E. Boogaard, M. A. ter Laag, T. F. Vlie land, J. G. Arentz, W. van der Blij, S. E. van Hartrop, L. Springer en W. C. Blankwaardt. Bij liet te Groningen gehouden examen is als apotheker toegelaten de heer 1'. van Holtenaldaar. Het stoomschip Torrington, van Rotterdam naar Batavia, is op 21 llec. Malta gepasseerd. liet stoomschip Prins van Oranje, kapt. T. J. Aukes, maatschappij •■Nederland", zal den 25SLt" December van het Nieuwe Diep naar Padang en Batavia vertrekken via Napels. Z. K. 11. prins Alexander der Nederlanden werd bij zijne aankomst te Algiers begroet door den Nedcrlandsehen consul en door een adjudant van den gouverneur-generaal van Algeriëgeneraal Chanzy. Z. K. H. werd met een rijtuig van den gouverneur-generaal naar het hotel de la Ilégenee ge voerd waar de eerste verdieping voor den prins is afgehuurd. Den 28sl<n December aanst. zal, ter vervulling van kweekelingsplaatsen bij de stenographische inrigting ten dienste van de beide kamers der statcn- generaal, een vergelijkend examen worden gehouden. Alleen zij, die ge noegzame kennis van de Nederlandsehe. Fransche, Hoogduilsche en En- gelsche talen, alsmede van de vaderlandsche geschiedenis, de beginselen van staathuishoudkunde en van Ncderlandsch slaalsregt bezitten, kunnen in aanmerking komen. Voor doctoren in regten en letteren en voor hen, die in het bezit zijn van het diploma naar aanleiding van art. 57 der wel op het middelbaar onderwijs verkregenis het vergelijkend examen van be perkten aard. Degenen, die, naar de genoemde betrekking wenschen te dingen, worden uitgenoodigd zich schriftelijk aan de gemengde commissie voor de stenographic uit de beide kamers der staten-generaal te wenden. Hunne verzoekschriften moeten geadresseerd worden aan den griffier dier commissie, tevens griffier der tweede kamer, bij wien nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. De heeren m". J. H. de Sloppelaar cn J. Haakman, regters in de ge mengde reglbanken in Egypte (te Cairo en te Alexandria)hebben aan de tweede kamer een adres gerigt, met verzoek dat de kamer in overweging neme of het met Nederlands belang strookt, dal zij als Nederlandsehe reg- lerlijke ambtenaren ontslagen en met Egyptische ambtenaren gelijkgesteld zijn. Zij riglen hun verzoek tot de kamer, omdat, naar hunne meening, alle overleg met de regering is afgesneden, omdat het verzoek tot intrek king van hun ontslag, door mr. Haakman aan Z. M. gerigt, den 5a,D October van de hand is gewezen. Tegenover de meening der regering, dat hun reg- terschap is ecne bediening door een vreemde regering opgedragen en zij voortaan als Egyptische ambtenaren zijn aan te merken trachten adressanten aan te toonen, dat deze opvatting in strijd is met tien feitelijkenden regts- en den historischen "grondslag der gemengde regtspleging in Egypte. De kamer heeft het adres aan de regering gezondenmet verzoek om inlich tingen. Door de Initt. Francke en de Meester, instructeurs aan den hoofdcursus bij het 5,le reg. inf. te 's Bosch, is het initiatief genomen, om ook vooronder- officieren eett weduw en- en weezenfonds in het leven te roepen. Hunne be rekeningen cn een ontworpen reglement zijn door de divisie- en regiments commandanten goedgekeurd, liet doel is niet. geheel in het onderhoud der weduwen te voorzien, maar tegemoetkoming te verleencn, zoo bij het over lijden als later. Volgens de berekeningen zal. bij voldoende deelneming, aan de weduwe van een onder-officier onmiddellijk na het overlijden van ha ren aan eenc tegemoetkoming van ƒ40 uitbetaald en verder per weekpl. m. ƒ1 uitgekeerd worden. Volgens hel II. D. heelt de directie der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij eene overeenkomst gesloten met de hh. Copijn, boomkweekers aan deGroe- nekan bij Utrecht, tot het beplanten van bermen en andere grondstukken langs de spoorweglijn van Gouda naar 's Gravenhage. De beplanting zal geschieden met appel- en pereboomenaardbeziënstruikenpopulieren en griendhonl. Zoo deze proef naar vvensch uitvalt, moet het de bedoeling der directie zijn later ook gelijke beplanting langs hare andere lijnen te doen plaats hebben. Bij den penningmeester der afdeeling Amsterdam van de maatschappij van weldadigheid is van een onbekende ingekomen eene gift, groot ƒ6000. De heer J. A. Daarncn. notaris te Tilburg, heeft van wege de commissie van beheer der nalatenschap van wijlen Z. M. koning Willem II een zilve ren inklstel met toepasselijk gedreven beeld out vangen uil erkentenis voor goede en belanglooze diensten door hem aan die commissie bewezen. In de diergaarde te Rotterdam heeft de ijsbeerin twee jongen gewor pen, het eene dood. het andere levend. De N. R. C. meldt hieromtrent het volgende: Die bevalliug is voor haar niet de eerste. Reeds verleden jaar in December had zij een jong ter wereld gebragt, hetwelk echter, hetzij door haar, hetzij door den beer, is opgepeuzeld. Om dit thans zooveel mogelijk te voorkomen, heeft men haar reeds sinds een paar maanden buitengewoon sterk gevoed en den beer door een ijzeren hekwerk van haar gescheiden. Nadat zij nu gisteren ochtend ten 7 ure een dood, zeer misvormd jong had gekregen, hetwelk door den directeur met twee oppassers met zeer veel moeite is weggenomen, om het als eene anatomische merkwaardigheid te bewaren, is des middags ten half een ure het tweede jong gekomen, een vrij beweeglijk diertje, ter grootte van een jong konijn. Het voedt zich geregeld bij de oude en maakt van lijd lot tijd hetzelfde scherpe geluid als een varken. Het ligt thans op een bed van stroo bij de moeder, die liet uiterst zorgvuldig verpleegt en nu volop bediend wordt met haar lievelings kostje; kippeboutjes met levertraan. Op het oogenblik staat hare kooi afge sloten door eene omheining, die weggenomen zal worden, zoodra madame geen volstrekte behoefte meer heeft aan de stille der kraamkamer, maar zich met baar kleine mag verlootten. Tot nog toe is het. voor zoover bekend, behalve hier, nog slechts tweemaal gebeurd dal eene ijsbeerin in eene Euro- pesche diergaarde jongde. Die beide keeren had het plaats te Londen. Üe eerste maal is ook aldaar het jong door de ouders opgegeten; de tweede maal werd het bij een hond gebragt om het te zogendoch daar deze het diertje niet wilde aannemen, bragt men het bij een ander, die het kort daarna, boos wordende omdat het wat al te gevoelig krabbelde, heelt dood gebeten. liet lijk van de jonge vrouw, dat Zondag II. te Amsterdam uit de Kei zersgracht werd opgehaald, is dat van zekere jufvrouw S., die sedert een paar maanden wordt vermist Het is Ier beschikking van de justitie gesteld, omdat er vermoedens zijndal hier een miedaad is gepleegd. Aan den straatweg lusschcu Voorthuizen cn Hoevelaken zijn Zaturdag een man cn een vrouw levenloos uit het water opgehaald; de man was on langs nog bedelende gezien. Men vermoedt dat de een den ander heeft wil len redden en dat zoo beiden omgekomen zijn. Te Deventer kreeg in de vorige maand eene vrouw des avonds laat op den cpenbaren weg twist met haren man. Zij wierp hem tegen den grond, ging op hem zitten, trok haren pantoffel uit, en gaf hem daarmede eenige slagen op liet hoofd, hetgeen zij nog eenige malen herhaalde. Op het hulp geschrei van den man kwam een policieagcnt opdagen, die de woedende vrouw tnel groote moeite van haren man afweerde, waarop zij, op aan drang van den agent, naar hare woning ging. Tehuis werd de man nog eens afgeranseld. De vrouw stond eergisteren wegens deze feiten voor de arrond. regtbank teregt. liet O. M. eischle 3 maanden celstraf en 8 boete. Onder Dallsen is eene boerenwoning met hooiberg, 20 stuks hoornvee en 2 paarden een prooi der vlammen geworden. 's GRAVENHAGE23 December. Tol notaris te Budel (arrond. Eindhoven) is benoemd de heer A. J. 0, W. de Bie, cand.-notaris aldaar. Als schoolopziener in Zuidholland zijn herbenoemd: 4Je schooldistrict de heer mr. J. A. F. Cocbergh, te Leiden; 10JC schooldistrict de heer B. Boers, te Brielle. --- Tot secretaris bij den geneeskundigen raad in Zuidholland is voor kt jaar 1876 benoemd de heer dr. C. P. Pous Koolhaas, te 'sGravenhage. Door Z. M. zijn bij het corps ingenieurs, mineurs en sappettrs benoemd: tot luit.-kolonelde majoor P. Stolk: lot majoor, de kapitein J. II. A. Cromhout; tot kapitein 2« kl., de le luit. J. VV. Kaiser, allen van het corps. Voorts is aan den gepensioneerden luit.-kolonel A J. C. de Bruyn, van het corps ingenieurs, mineurs en sappcurs, de rang van kolonel, cn aan den gepensioneerden majoor G. N. Ninaber, van het 3« reg. vesting artillerie, de rang van luit.-kolonel toegekend. Het ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden, liggende te Wil lemsoord, wordt met 1 Januarij aanst. in dienst gesteld en hel bevel over dien bodem opgedragen aan den kapitein ter zee A. N. L. Koops. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen berigt, is het schroef- stoomschip Zilveren Kruis, ouder bevel van den kapitein ter zee W. C. Klis, den 21st"1 dezer te St. Thomas aangekomen, en zou, na St. Martin en St. Euslatius te hebben aangedaan, naar Curagao vertrekken. Z. K. II. prins Frederik is heden morgen tiaar Duitschland vertrok ken, en wordt aanstaanden Maandag alhier terugverwacht, Volgens dezer dagen alhier ontvangen telegraphische beriglen is dc resident van Soerakarlade heer Keucheniusgepensioneerd cn vervangen door den beer Lammers van Toornenburg, thans resident van Samarang, vroeger reeds resident te Solo (Soerakarta), terwijl tol resident van Sama rang is benoemd de heer van der Kaa, thans resilient van Madura. In de zitting van de tweede kamer van gisteren bij dc behandeling der nieuwe conclusie der commissie betrekkelijk de overeenkomst tussclien de regering en de Rijnspoorweg maatschappijheeft de heer Gevers Deynoot het woord gevoerd. Hij begon met te verklaren dat hij zich vereenigt met de conclusie der commissie om twee redenen: 1". omdat zij matig is en juist; 2". omdat ook spreker een einde'aan deze zaak wenscht. Dat de rege ring heeft te kort gedaan aan het gewenscht overleg met de vertegenwoor diging, deze uitspraak is volkomen juist. De regering was volkomen be voegd dus te handelen, maar zij heeft onvoorzigtig gehandeld door in zulk eene gewigtige zaak de vertegenwoordiging niet te kennen. Hoe men daar uit heeft kunnen distilleren dat het algemeen belang niet is behartigd, ver klaart spreker niet te begrijpen. De appreciatie dezer zaak is van alle zijden zeer overdreven geworden. Juist met het oog op zijne verhouding tot de R. S. M. acht spreker zich verpligl deze hier te verdedigen. Wel is waar is in de langdurige debatten geene beschuldiging tegen deze maat schappij gerigt. maar men heeft toch de handelingen dier maatschappij uit een verkeerd oogpunt beschouwd. Met vroegere tijdstippen hebben wij niet te doen. Het uitgangspunt moet zijn 1867. De It. S. M. heeft geen ander voornemen gehad dan eerlijk en volkomen uit te voeren de onteigeningswet van 1874. üe maatschappij heeft zich zeer belangrijke kosten getroost cn groote offers gebragt voor eene zaak, die voor Rotterdam van betwistbaar nut was. Maar de zaak is door het amendement-Tak bedorven en omvergeworpen. Ten gevolge van die wijziging mogl de R. S. M. zich ontslagen achten van de aansluiting. Dit was ook het gevoelen van vijf uitstekende reglsgcleerden. Nu zal spreker de aanleiding lol het amendement-Tak niet herinnerenmaar toch wil hij hierop wijzen dat. men in de eerste kamer heeft verklaard dat de R. S. M. die rigting had verlangd met het oog op de lijn van den Hoek van Holland, eene lijn die door de R. S. M. nooit ernstig is begeerd. En juist dit werd door den heer PincofTs in de eerste kamer beweerd: //dat dit voor

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2