BUITENLANDSCHE BERSTEN. De volgende leerlingen werden lot eene hoogerc klasse bevorderd: van de le naar de 2e klasse: M. van der Linden, F. Smit, M. II. Schlö- manu, L. Springer, J. M. Boekwijt, W. M. de Graaf, L. van Essen. B. van Dorsten, M. Pander, A. Martin, G. Brulel de la llivière, M. Comelissen, G. de Wal, A. M. E. Middelkoop, C. J. Kapteyu, S. S. Ballego, L. Yeld- huyzen, C. Ilolswilder, J. P. de Jong, J. Quant, W. F. van Hartrop, 11. J. Couvcc, L. Couve'e, E. 11. Proot, J. A. M. BijkG. Rogge, J. Comelis sen en E. Kindt. van de 2e naar de 3e klasse: II. Bremmer, C. II. Bock, M. Groeneveld, M. A Rogge, C. B. RenaudM. M. DuyvermanC. Groen, M. van Hartrop, B. Levedag, A. J. Schmier, A. E. v. d. Meer, J. J. de Ilaas, C. A. L. G. Schmier, A. Slallinga, P. G. Wassenaar, I. Smulders, tl. C. Meerburg, J. II. Meerburg, J. L. Boekwijt en D. II. Tcrburgh. Gisteren avond trad in de Ilollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen als spreker op de heer M. A. Perk, van Amsterdam, die eene uitstekende redevoering hield over /'de geschiedenis van het Stabat Mater", dat heerlijk schoone kerkgezang, in de middeleeuwen geboren en, dank zij ook dc toonzettingen der grootste maestro's, nog in onzen tijd hoogelijk gewaardeerd. In eene bijdrage gaf de spreker ons eenige opmer kingen ten beste over het spreekwoord: "Elk vogeltje zingt, zooals 'tge bekt is", doormengd met de voordragt van eenige dichtstukken van ver schillende auteurs, welke een aangenaam geheel opleverden en bewezen dat deze spreker geeite reden had om zich als misdeeld van aanleg voor de sprake des lieds te beschouwen. Wij wensehen den redenaar hier meer le zien optreden en bejammeren het dat, ten gevolge der gewoonte van geene rekening met vaste lees-avonden te houden, in de Sladszaal eene uitvoering der Bnrgerzangschool plaats had, welke het publick verdeelde en aan de opkomst zoo hier als daar schade deed. Bij de le Leiderdorp gehouden verkiezing van een lid van den gemeen teraad zijn uitgebragt 115 stemmen. De heer J. J. Koning bekwam 46 stemmen; dc heer J. D. Speet 37 stemmen, de heer P. Rijnsburger 29 stem men, zoodal tusschen de twee eerstgenoemden eene herstemming moet plaats hebben. Tot benoeming van een prorector aan hel gymnasium te Delft worden door curatoren aanbevolen de hh. dr. G. van Helbergen, conrector van het gymnasium te Assen; dr. G. F. II. Coenen, conrector van het gymnasium te Leeuwarden; dr. J. van der Vliet, rector van hel gymnasium le Zalt- Bommel. Eergisteren avond, meldt de «V. E. C., is een aakscheepje van den heer J. de Jong, te Sliearecht, bevaren door Aart van lleinsbergenen zijn 14-jarig knechtje J. van der Waart (het scheepje was geladen met hoepels en had daardoor een groolen opperlast), door den wind en de deining, ver oorzaakt door de voorbijvarende stoomboot Johan de Wittin de Maas, onder de gemeente IJsselmonde, omgeslagen. De schipper en zijn knechtje hebben zich in den mast gered, vanwaar zij per roeiboot zijn. afgehaald door een knecht van de zalmvisscherij van IJsselmonde. Gisteren ochtend is ook het vaartuig geviseht, doch cr zijn eenige zaken benevens 250 bossen hoepels weggedreven. Te Gorinchem is Maandag 11. eene vrouw, na een hevig lijden, bezwe ken aan de gevolgen van brandwonden, ontstaan doordien zij daags te voren, alleen op hare kamer zijnde, zich te digt bij de brandende kagchel had gewaagd en hare kleederen vlam gevat hadden. Eerst toen haar bijna alle kleederen van het lijf gebrand waren, is zij in deerniswaardigen toe stand door de benedenburen ontdekt. liet prov. geregtshof in Noordholland heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen Jacob Karei dc Mens, vroeger bediende in het Binnen-gasthuis le Amsterdam. Hij is schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde poging tot moord op den huismeester H. Velthuysen en deswege veroordeeld lot een tuchthuisstraf van zeven jaren. Te Amsterdam heeft zich de vereeniging «vliet Nerierlandsch tconeel" als zedelijk ligchaam geconstitueerd. Tot leden van het bestuur werden ge kozen de hh.: mr. J. E. Banck, te 'silage; L. A. 11. Ilarlogh, J. Elias Hacke, II. J. Schimmel en A. C. Wertheim, te Amsterdam. Het doel der vereeniging, waarvan het volteekende waarborg-kapilaal 100,000 bedraagt, is: de Ncderlandsche tooneelspeelkunst le bevorderen door het exploiteren van de hoold-schouwburgen in Nederland en langs dien weg hel vereenigen van dc lot dusver al te zeer verspreide tooneelkrachten. Zonder gewigtige hervormingen in de toekomst uit le sluiten, wenscht zij zich voor het tegenwoordige le bepalen tol het vereenigen onder een goed directorium van wat verspreid is, ten einde te geraken tot een zoo goed mogelijk geheel. Te Amsterdam is in de kazernes der brandweer eene algemeene dag order opgehangen, waarin wordt medegedeeld, dat de heer E. A. van Vloten, oud marine-officier, te Brussel woonachtig, door tusschenkomst van den heer A. van Violen, te dier stede, de som van duizend gulden heeft bijge dragen tot slijving van hel Brandweerlonds, om zoo mogelijk de renten daarvan le doen strekken tot tegemoetkoming in de behoeften van gepen sioneerden ol in de dienst der brandweer hulpbehoevend geworden personen. Op hel tjalkschip Vrouw Helena, liggende in het Oosterdok bij den Kampei-steiger aldaar, ontstond eergisteren avond brand ten gevolge van eene ontvlamming van petroleum, die door eenige schippers werd gebluscht. Dc eigenaar van het vaartuig, zekere K.t werd in hechtenis genomen, als verdacht van den brand tc hebben gesticht. Hij heelt bekend en is naar dc cellulaire gevangenis gebragt. -- Te Utrecht is eergisteren buiten de Willevrouwen-barrière een be woond huis ingestort. De bewoners hebben zich gelukkig kunnen redden. Te Deventer is dezer dagen eene handelsfirma door de rijkscommiezen bekeurd, daar zij 40 heet., 50% liter gedistilleerd te veel in voorraad had in hare bergplaats voor doorloopend crediet. De boete bedraagt/10,733.82%. Eenige dagen later werd zij op nieuw bekeurd wegens vervoer van 51% liter jenever zonder geleibillet of quilantie. 's GRAVENI1AGE22 December. Door Z. M. is aan Stepbane Stcphan, beiioorende tot de bemanning van het Fransclie postschip le Colignyseheepsdivisie Cherbourg, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een jeugdig sche peling van hel Nederl. visschersvaarluig de Kinderdijk, van Maassluis, nabij Calais, toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. zijn de leden en de plaatsvervangende leden benoemd van de geneeskundige raden in de onderscheidene provinciënter vervanging van hen. die met 1 Jan. aftreden en niet herkiesbaar zijn. Tot leden van den geneeskundigen raad in Zuidholland zijn benoemd: de hh. dr. P. J. A. H, Vermeulen, te Delftdr. K. A. Rombach, te 's Gravenhage; J. C. Iluysman, apotheker te Brielle; A. C. Cramer, apotheker le Botterdam; en tot plaats vervangende leden de hh. dr. M. F. Onnen, te Dordrecht; dr. J. N. Ramaer, te 's Gravenhage; J. Thorn Leeson, heel- en vroedmeester te Stad aan 't Haringvliet; J. C. Th. Vigelius, apotheker te 's Gravenhage. Aan den O. 1. ambtenaar J. P. C. lvnibbe Ituloffs, laatstelijk adminis trateur der tinmijnen in het district Merawang (Banka), thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verteend uit 's lands dienst. De le luit. T. C. C. van Orsoy-Veeren, van het wapen der infanterie, gedetacheerd gewees.t bij het leger in Nederl. Indië, zal bij zijne weder- indeeling bij het leger hier le lande, worden geplaatst bij hel reg. grena diers en jagers. De le luit. der artillerie G. J. V. Vinkhuyzen, die voor 2 jaren bij het O. I. leger is gedetacheerd geweest, is weder bij het reg. veldartillerie van het leger hier te lande ingedeeld. De plaatsing van den benoemden officier van gezondheid 2' kl. A. Prins (arts) aan boord van het ramschip Guinea, wordt ingetrokken en beschouwd als niet te zijn geschied. Volgens een op heden bij het dep. van marine ontvangen telegram, is het schroelsloomschip Leeuwardenonder bevel van den kapitein ter zet B. D. van Trojen, te St. Thomas aangekomen. - In de zitting van de tweede kamer van heden zijn dc beraadslagingen voortgezet over de begrooting van oorlog voor 1876. De minister van jus titie verdedigde het ontwerp en verklaarde dat dc minister van oorlog zijn ontslag aan den koning heeft verzocht. Amendementen door de commissie van rapporteurs voorgesteldom op de begrooting le brengen posten voor aankoop van geschut en aanmaak van geweren, werden door dc regering overgenomen. Posten voor vestingbouw werden aangenomen met 41 tegen 26 stemmen. De oppositie verlangde eene afzonderlijke bcgrooting. Hoofd stuk VIII, in zijn geheel, werd aangenomen met 56 legen 12 stemmen. De begrooling voor Ommerschans en Veenhuizcn voor 1876 werd met algemeene stemmen aangenomen. De nieuwe conclusie der commissie betrekkelijk de overeenkomst aange gaan tusschen dc regering en de Bijnspoorweg-maalschappij (vroeger mede gedeeld) werd na discussiemet algemeene stemmen aangenomen. Zonder discussie werden ook met algemeene stemmen aangenomen de ont werpen tot onteigening voor de spoorwegen van Leiden - Woerden en van Rotterdam Houten. Dc lih. van der Does de Willebois, van Nispen en van Rappard hebben hnn ontslag genomen als leden der kamer, wegens hunne benoeming tot reglcr- lijke betrekkingen. De kamer is op reces gescheiden. In de gisteren gehouden gemeenteraadszitting is overeenkomstig liet gevoelen van burg. en weth. vastgehouden aan de meening dat het in brnik- baren en veiligen toestand brengen der laan van Nieuw Oostcinde valt in de termen van het provinciaal reglement op de wegen en voetpaden. De raad besloot derhalve aan het verlangen van gedep. stalen tot het voordra gen van middelen tot dekking der ƒ4300, door dat coliegie voor herstelling van den weg op de gemeenle-begrooling gebragt, niet toe te geven. Bij de discussie omtrent deze zaak werd gewezen op den strijd, die op dit punt tusschen de provinciale en gemeentewet bestaat. Het voorstel van burg. en weth. om ter voldoening aan bet verlangen van gedep. staten en ter bevor dering van een geregelden gang van zaken het subsidie voor het burgerlijk armbestuur met ƒ2500 te verminderen en dus te bepalen op 94050, is aangenomen. Naar men verneemt zal de zaak van Jut en zijne huisvrouw in de maand Fcbruarij voor het geregtshof alhier behandeld worden. ÈS Si E L A W K. LONDEN 21 December. Dezer dagen zijn 36 scheepstimmerlieden, die om eene nietige reden het..werk hadden gestaakt op de Nelson-scheepstimmerwerf, op het oogen- blilf dat zij een werk onder handen hadden, dat voor 1 Jan. moest gereed zijn, veroordeeld tot eene geldboete van ƒ60 ieder, j Aan de Times wordt het volgende gemeld: Voor den Turkschcn Jamiarij-coupon (dat wil zeggen voor de helft er van) is hel geld bij elkaar. Maar hel is letterlijk bijeengeschraapt door de gruwelijkste knevelarij. De bevolking is wanhopend, vooral in Klein-Aziö, dat reeds zooveel geleden heeft door hongersnood. De belastingen zijn bij voorbaat geïnd en dc ach terstallen, die wegens de ellende der bevolking niet waren ingevorderd, zijn nit met het grofst geweld opgeëischt. Berigten uit de Vereenigde Stalen deelen het berigt uit Porlorico mede dat de stad Areacibo bijna geheel door aardbeving is vernield. Slechts twee kerken en zes huizen zijn ongeschonden gebleven. F K A KT K E£ H. Naar men verneemt heeft de heer Buffet, in den jongslen ministerraad aan zijne ambtgenooten kennis gegeven van de houding, welke hij bij de

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2