LEIRSCStE COURANT. 1875. s°. 2m, WOENSDAG 22 DECEMBER, ST ADS-RER ICiïTEN. B1NNENL A IN DSC RE BEK IGTE N De Courant verschijnt dagelijksZo7)- en Feestdagen uitgezonderd* De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.35, franco p.p. f3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaart. buiten de espeditie kost en. Ajsonderlijke uommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p, p. 6 Cents, De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij deze den ingezetenen, dal de gelegenheid tot kostelooze Vaccinatie en Revae- cinatie voor onvcrinogenden in het lokaal der Siads-waag, bij voortdu ring wekelijks is oj.enarestelden wel op Vrijdag 24 December, Vrijdag 31 December, Zaterdag 8 Januari, Maandag 17 Januari, Dinsdag 25 Januari, en zoo vervolgens, telkens met eene tiisschenruimle van acht of, als die ilag op een Zondag valt. van negen dagen, 's namiddags te één uur voor de vaccinatie eu te twee uren voor de revacciuatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. u. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 17 December 1875. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 21 December. De minister van financiën heeft vastgesteld de 290<le staatsloterij. Die loterij bestaat uit 21000 loten10500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 17 January en gesloten op Zaturdag 29 Januari] daaraanvolgende. De trekking der eerste klasse begint op Maandag 14 Februarij en de laatste 100 nommers worden getrokken op Zaturdag 6 Mei. Heden morgen ten 9% ure is L. B.bezig zijnde een bind uil le aemeii van den zolder van een stal aan de Papengracht, gevallen, waardoor bij een arm brak. Hy is naar het akademisch ziekenhuis overgebragt. Men meldt ons uit Leiderdorp: Bij de op lieden plaats gehad hebbende stemming voor een lid van den gemeenteraad, in plaats van wijlen den heer P. Rijnsburger, zijn van de 130 kiesgeregtigden 115 opgekomen. De Staatscourant deelt liet volgende uittreksel mede uit het mailrap- port van 11 November 1875. Het stoomschip ff illem Kroonprins der Nederlandenaan boord lie li llende de per Engelsche mail overgevoerde poslpaketten, is na cene aanva ring met het stoomschip Atjeh op Vrijdag avond 5 dezer nabij het eiland Noordvvachter gezonken. De passagiers en de bemanning zijn op enkele na behouden op de Atjeh overgekomendoch overigens kon niets worden gered. Ter plaatse van het onheil schijnt omstreeks 15 of 16 vadem water te slaan. Eene Herberls- bakenton is aldaar verankerd. De gouverneur-generaal heeft den directeur van binnenlandsch bestuur per draad gemagligd om, in overleg met den koinmandant der zeemagt en den directeur der burgerlijke openbare werken, het noodigc te verrigten, opdat pogingen worden aangewend tot redding der mailpakkelten. Afgescheiden hiervan is een stoomschip van de firma Landberg en Zoon te Batavia bereids naar de plaats des onheils vertrokken. Er zou getracht worden duikers te vinden, ten einde spoedige pogingen te doen om zoo veel mogelijk van de mail te redden. Zoowel het een als het ander werd iuiusschen aan groot bezwaar onderhevig geacht. Den 23,teD en 24st,n dezer zal in het logement "de Vergulde Roskam" te Loosduinen voor de leden dei' Hollandsehe maatschappij van landbouw en voor het publiek te zien zijn de verzameling van voortbrengselen van akker bouw, tuinbouw, zuivelbereiding enz., welke het hoofdbestuur der zooeven genoemde maatschappij op de wereldtentoonstelling te Philadelphia denkt in te zenden. Men meldt uil Stclwijk: Zaturdag 11. gaf de rederijkerskamer "Voor- tiilgang", te Stolwijk, voor dezen winter hare eerste openbare voorstelling. De drie stukken: "Het spreekuur van den dokter"; "De profecy der star ren" (dramatische legende door W. J. Hofdijk) en "Wie ben ik" werden op meesterlijke wijze uitgevoerd. Het talrijk publiekopgekomen zoowel uit Stolwijk als uit omliggende gemeenten, gaf door vele bijvalsbetuigingen zijne tevredenheid te kennen. Aller wensch is, de leden van "Vooruitgang" spoe dig weder te zien optreden. Te Amsterdam is Zondag in eene meeting van timmerlieden de vol gende motie aangenomen: De vergadering, overwogende hebbende wat haar verder, na bet thans gehoorde, te doen slaat, verklaart zich bereid van dit oogenblik af te trachten al liet mogelijke aan te wenden, ten einde, na door aansluiting de noodige sterkte verkregen te hebben, tegen het aan staande voorjaar te beproeven, wat sterker is, het eenstemmige: »wy wil len" der gezellen, of het willekeurige "wij willen niet" der patroons. Door den heer D. L. van Woelderen, oud-burgemeester van Gendrin- gen. den 8"1-11 dezer te 's Heerenberg overleden, is o. a. gelegateerd aan de kerkvoogdij der kerv. gemeente aldaar eene som van ƒ3000, waarvan de renten grootendcels moeten strekken tot verbetering van het predikants- traetement. In den laatstcn tijd zijn in het noorden der provincie Groningen vooral onder Middelstem, eenige paarden gestorven. De ziekte overvalt de dieren plotseling, onder verschijnselen van hevige koliek, waarbij spoedig slapheid in het achterstel voorkomt, zoodat zij neervallen en niet overeind kunnen komen. Deze toestand duurt gewoonlyk kort, zoodat zij na 24 uur bezwijken. Slechts enkelen herstellen. Als oorzaak meent men aan vergiftiging door cryplogamen op de voederstoffen te moeten geloovenhoe wel dit nog niet is uitgemaakt; later onderzoek zal dit moeten bevestigen. - Vrijdag 11. is de stoomboot, varende tusschen Delfzijl en Groningen, in het Damsteruic-p gekanteld en gezonken. De passagiers zijn allen gered. Te Ueesbeeri is dezer dagen eene landbouwersschunr met den daarin voorbanden oogst, waaronder 3000 kilogr. hooi, in de asch gelegd. De schade is aanzienlijk. De brand is veroorzaakt door 3 kinderendie bran- j dende lucifers in liet hooi hadden geworpen. Te Tilburg zijn twee jongens, die zich op het ijs hadden gewaagd, er door gezakt. Een hunner, een 8 jarig knaapje, werd er levenloos uit gehaald. De minister van oorlog heeft eene nota van wijzigingen aan de tweede kamer ingezonden, in den zin eener credietwet, voor het hoofdstuk Oorlog, dienstjaar 1876. Uit de 12le aldeeling vervallen de art. 55, 56 en 57 voor het materieel der artillerie. Van de kazernering vervallen uit art. 58 der onderdeelen B. C, D, F. G en IJ en wordt dus dit artikel gebragt op ƒ325,000. Afdceling 18 (voltooijing van het vestingstelsel) bevat in art. 59 het volgende: Voortzetting van reeds aangevangenen betalingen voor reeds aanbestede werken, 1,600,000. Het totaal van hoofdstuk VIII wordt uitgetrokken op ƒ18.505,175. Het ontwerp wordt aangevuld met een nieuw artikel 4, luidende: "De uitgaven, krachtens deze wet voor het dienstjaar 1876 te doen, zullen niet te boven gaan de helft der sommen, in art. 1 genoemd. Hiervan zijn uit gezonderd de sommen, uitgetrokken in de art. 12, 58 en 59, welke voor liet gelieele bedrag worden toegestaan." Bij dit ontwerp is gevoegd eene afzonderlijke toelichting van art. 59, hetwelk in totaal voor de hierboven bedoelde werken bedraagt /2.109,000, welke uilgaven worden gedeki 1°. door de aangevraagde som voor het ge wijzigd art. 59 ad ƒ1,600,000 en het vermoedelijk batig slot der rekening van de vestiiigbegrooting voor 1875 ad ƒ500,000, te zamen ƒ2,100,000. 's GRAVENIIAGE 21 December. Door Z. M. is aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat R. B. Steinbruck, van hel koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van het Dnitsclie hcrinneringskruis voor het deelnemen aan den veldtogt tegen Oostenrijk in 1866, van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinne ring aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870 en 1871en van het Pruis- sische onderscheidiiigsleeken 2,le kl. voor 15-jarige trouwe dienst. Naar men verneemt, is door Z. M. den koning benoemd tot lid. kamer heer en tweede particuliere secretaris jh'. Vegelin van Claerbergenoud- luit. 2jc kl. der marine. Aan den heer W. G. J. Verwey is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Breskens. Aan den heer mr. G. van der Linden is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als regter-plaatsvervanger in de arrondissemeiiis-regtbank te 's Gravenbage. Z. M. heeft den heer C. J. A. Stakman, thans rijks-ontvanger te Spij- kenisse, als zoodanig benoemd te Rijp; den heer P. J. Booms, thans te Gennep, te Boxtel; den lieer C. Rooseboom, thans te Driebergen en Doorn, te Nieuwcr-Amstel. De prins von Wied is heden morgen naar Dnitschland teruggekeerd. De minister van binncnlandsche zaken zal Zaturdag geen gehoor vcrleenen.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1