BIJVOEGSELbekomende tot de Leidsche OöUrdnt van Maandag 20 December J&75J'°. 297. BUiTKiNLAftiDSCllË BKIUGTEN. nenvestgracht uitloopt, zoodat de laatste hare wijdte moest behouden. Wel waren er plannen aanbangig om in die buurt een ander rioolstelsel in te voe ren, maar om nu voor iets dat in de toekomst lag het bestaande nog meer te bedervendaaraan zou hij niet mede doen. De heer Bijleveld verklaarde dat hij vroeger voor het toestaan van het verzoek had gestemd, maar dat bij er thans zou tegen stemmen, omdat hij te veel eerbied had om reeds nu het genomen raadsbesluit te vernietigen. Ten slotte werd de voordragt met 12 tegen 8 stemmen aangenomen. Ingevolge zijne toezegging gaf de voorzitter daarop het antwoord aan den heer Krantz, op diens vraag betrefïende de duinwaterleiding. Na het vroe ger door den raad genomen besluit in herinnering te hebben gebragl ver klaarde hij dat burg. en weth. den gestelden termijn voor de onderhande lingen met particulieren wilden afwachten, om dan te overwegen of ge meente-exploitatie beter is. Voor hel sluiten der vergadering verklaarde de heer van derLith tot zijn leedwezen te moeten terugkomen op de zaak van den spoorweg Lciden- Woerden, en wel naar aanleiding van het gezegde van den minister van binnenlandsche zaken bij de beantwoording van het verslag over de onteige ningswet, t. w. dat hij bij de mondelinge behandeling bereid is te antwoor den omtrent de bijzonderheden der onderhandelingen tussehen de gemeente Leiden en concessionarissen, maar twijfelt of dit wel noodig zal zijn, daar de ongunstige geruchten, omtrent die zaak uitgestrooid, in den gemeenteraad van Leiden zijn gelogenstraft en thans niemand daaraan meer geloolt. De heer van der Lith meende, omdat hij hierbij betrokken was, het votum van den raad in hel ware licht te moeten stellen. Voor dat het besluit door den raad genomen was had bij voorgesteld de zaak can te houden, omdat hij die nog niet rijp voor discussie achtte, en hierin werd hij door nog een lid ondersleuud. Van de 9 tegenstemmers waren er dus nog twee die op dien grond hunne stem uitgebragt hadden en dus gaf dit votum van den raad den minister geene aanleiding om zich op die wijze uit te laten. De heer van Hellinga Tromp vereenigde zich met het gesprokene. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 78 tot 89 volwassen personen en 22 tot 28 kinderen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat het goedkeu- ringsmerk, gedurende het jaar 1876 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en herijk der maten en gewigtende letter J in den gewonen drukvorm schuin gesteld; bij den ijk van weegwerktnigen voor gewoon gebruik en van gasmeters: de Koninklijke kroonbij den ijk van wcegwerktuigen voor fijnere wegingen: eene vijfstralige ster. Het merk van het kantoor waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, is voor Leiden het cijfer 7. Een bij het dep. van koloniën ontvangen telegram van den gouver neur-generaal van Nederl.-Indiëvan den 5de° dezer, bevat de mededeeling, dal de generaal-majoor Pel den 2dfn te voren uit Atchin bet navolgende ge- telegrapheerd heeft: De vijand deed van 26 tot 29 November herhaalde aanvallen op onze sterkten en bedreigde vooral Kolta Alam en Lemboeh. Radja Pakik is naar Pedir teruggekeerd. De radja van Merdoe is weder in Groot-Atcbin met vele strijders van de noordkust. De gezondheidstoestand is gunstig. De gemengde commissie voor de stenographie heeft bekend gemaakt, dat de heer C. A. Steger, eerste stenograaph, den 24sltn Januarij 1876 een zevenden jaarlijkschen cursus voor stenographie zal openen. Tot het ver krijgen van inlichtingen vervoege men zich bij den heer Steger, de Ruyter- straat, n\ 14, te 'sUage, van 3 tot 22 Januarij aanst. De 's Gravenhaagsche vereeniging tot bescherming van dieren heeft haar zilveren vergulde medaille toegekend aan het maandschrift Androcles. ge wijd aan de belangen der dieren, als een bewijs van waardering van den volhardenden ijver, waarmede dit tijdschrift aan zijne roeping getrouw blijft. Volgens eene bekendmaking in bet Politicblad is den 22'" Nov. jl. te Remagen een diefstal met braak gepleegd, waarbij ten nadeele van een horologiemaker aldaar zijn ontvreemd 55 gouden en zilveren horologiën, 32 kettingen, ongeveer 30 gouden ringen, ongeveer 36 gouden medaillons en verschillende andere voorwerpen van waarde. Bij ontdekking van een of meer dezer voorwerpen wordt berigt ingewacht bij bel departement van justitie. Te Gouda zijn Donderdag bjj het rangeren van treinen eenige wagens van den eenen tegen dien van een anderen aangekomenwaardoor schade aan de loopplank en ijzerwerk is tocgebragl en de wissclwachter J. Beze- mer is gedood. Te Utrecht heeft een persoonvroeger werkzaam bij de Nederl. Ccn- traalspoorwegmaalschappij«en kassier aldaar opgeligt voor de som van 200. Hij is echter een uur na het plegen van hel feit door de policie aangehou den juist toen hij op hel punt stond met het Rijnspoor naar 's llagc te vertrekken. Hij was nog in het bezit van een groot gedeelte der afhandig gemaakte som. Uil Leeuwen meldt men: Onverwacht is eene groole levendigheid in den labakshaudel ontstaan. Was de markt tot hiertoe stil geweest en werd er slechts hier en daar een enkel partijtje van de hand gedaan, als op een gegeven wenk deden de kooplui zich op en ving cr eene algemecne concurrentie aan, zoodat, zoo hier als in de naburige dorpen, bet grootste gedeelte van den aanwezigen voorraad verkocht is. De kooplust was zoo sterk geanimeerd dat de planters zelfs des nachts niet met rust werden ge laten. Goede partijen bedongen ƒ28 per kilo, mindere soorten ƒ22 en liooger. Bij de verdere behandeling voor het prov. geregtshof in Friesland, van de zaak van den voormaligen burgemeester van Ilennaarderadeel Y. R. heeft de procureur-generaal, de heer mr. Terpstra, de beschuldiging gehand- Ihaafd, alleen met wijziging in het getal der gepleegde valschheden in ge schriften. Hij eischte veroordeeling van den beschuldigde tot tuchthuisstraf 'i van 5-20 jaren, 446 geldboeten ieder van ƒ50, of bij wanbetaling voor I iedere boete 7 dagen subsidiaire gevangenisstraf, en 23 geldboeten ieder van ƒ25 of subsidiaire gevangenisstraf van 8 dagen voor iedere boete, met dien verstande dat de subsidiaire gevangenisstraffen te zamen den tijd van een jaar niet zullen te boven gaan, en voorts in de proceskosten, invorderbaar bij lijfsdwang. De verdediger, mr. Bloembergen, wees op verzachtende omstan- n digheden. De uitspraak is bepaald op 23 Dec. 's GRAVENHAGE 18 December, jj Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer jhr. mr. H. van der Wijck, referendaris bij het dep. van koloniën. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer jhr. II. Sandberg tot den Essenburg, HD. betaalmeester van het paleis en domeinen van het Loo, be noemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Door Z. M. zijn benoemdtot regter in de arrond.-regtbank te Middel burg de heer mr. E. P. Schorer, thans substituut-griffier bij het prov. ge regtshof in Zeeland; tot kantonregter te Arnhem de heer jhr. mr. P. J. van Beyma, thans officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Sneek; tot griffier bij het kantongeregt te Delden de heer mr. E. V. Kleyn van de Poll, advocaat te Almelo; tot griffier bij het kantongeregt te Heerenveen de heer mr. A, J. Dijckmcester, thans griffier bij het kantongeregt te Brielle; tot griffier bij het kantongeregt te Brielle de beer mr. J. J. B. van Eyk van Voortlniysen, thans griffier bij het kantongeregt te Ridderkerk; tot plaats vervangend kantonregter te Venlo de heer L. N. Heyl, ontvanger der re gistratie en domeinen aldaar. Aan den heer K. de Jong Rz. is vergund zijn notariële standplaats over te brengen van Wommels naar Sneek. Aan den heer J. A. Nuyts is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen enz. te 's Bosch. Door Z. M. zijn de lc luitt. G. C. Coster van Voorhout, de 2' luitt. J. C. van Dijk en F. P. L. van Driel, van het 6e, de 2C luitt. J. J. P. Buhlman en A. E. Roest van Limburg, van het 4e, en de 2e luitt. D. W. Binkhorst en C. M. Leussen van het 5e reg. infanterie, van het leger hier te lande, voor den tijd van vijfjaren gedetacheerd bij het wapen der in fanterie van het leger in Nederl. Indië. De eerste kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 27 December, 's avonds ten 8 ure. In eene gisteren avond door de tweede kamer gehouden zitting zijn de beraadslagingen over het hoofdstuk Oorlog der staatsbegróoting voortgezet. Het amendement van den heer de Roo, om ƒ100,000 op art. 23 meer uit te trekken als tegemoetkoming aan de aannemers van de forten bij Panner- den en in Bylmermeer, werd met 43 tegen 29 stemmen verworpenzoomede met 37 tegen 36 stemmen een amendement van den heer Heydenryck om voor bovenstaand doel een memoriepost uit te trekken. Tusschenbeide was, ingevolge eeu vroeger besluit, de veslingbegrooting aan de orde. Art. 1, dat zou kunnen prejudiciëren het oordeel over de verdere artikelen, werd verworpen met 43 tegen 16 stemmen. De minister van oor log wijzigde alsnu zijne begrooting van het vestingstelsel door afvoering der artikelen betrekkelijk het materieel voor de artillerie, dat hij nu overbragt naar hoofdstuk VIII (Gorlog.) Nadat alsnu de verdere artikelen waren aan genomen, werd de geheele veslingbegrooting verworpen met 37 tegen 36 stemmen en werd de discussie herval over het hoofdstuk Oorlog. De minis ter verklaarde zich bereid tot het geven van inlichtingen, maar voegde er bij dat, na de afstemming der veslingbegrooting, hij niet de man kon zijn om het budget van Oorlog uit te voeren. De minister van binnenlandsche zaken verzocht daarop schorsing van het debat lot den volgenden dag. Daar toe werd besloten. In de zitting van heden werd, op (voorstel van den voorzitter besloten aan de verdere beraadslaging over de begrooting van oorlog te doen vooraf gaan de behandeling van een aanlal wels-ontwerpen, die volgens vroegere bepaling eerst daarna zouden behandeld worden. Al die ontwerpen werden aangenomen. Daarna vroeg de minister van oorlog (de heer Enderlein) het woord en zeide: //Mijnheer de voorzitter! Ik heb de eer aan de kamers mede te dee- len dat ik van Z. M. den koning magtiging heb ontvangen om bet wets ontwerp tot vaststelling van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting te wijzi gen, ten einde het als credietwet aan de kamer te kunnen voordragen. Het zal zoo spoedig mogelijk aan de kamer worden ingediend." Door het kiescollegic der ned. herv. gemeente alhier is, ter vervulling der vacature, ontslaan door het overlijden van ds. J. J. van den Broek, uit het bevorens vermeld-zestal, het volgend drietal van predikanten zamenge- stelddd. van der Flier, th. dr. te Delft; van Iloogenhuyze, te Steenwijk en Smeding, th. dr. te Haarlem. S3 BI SS BLAND. LONDEN17 December. Volgens berigt uil Cairo zijn de heer Cave, kolonel Stokes en andere leden van de Engelsche missie, aldaar aangekomen en door den lvhedivc ontvangen. De Daily News doet uitkomen, dat sommige speculanten zich ver keerde denkbeelden maken omtrent de betrekkingen tussehen Engeland en Egypte. Zoo de Khedive goedvindt met bet nu van Engeland voor de Suez- aandeelen ontvangen geld dwaasheden te doen, in plaats van met dat geld zijne vlottende schuld te verminderendan moet hij dat weten. Zijn vier millioen zullen dan spoedig op zijn. Engeland heeft zich hoegenaamd niet verbonden om in de werkelijke en denkbeeldige behoeften van den Khedive te voorzien. Toch lieeft Engeland er wel degelijk belang bij, dat de Ehe-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5