PER TELEGRAAF. Petrossa. Te Panjs en te Weenen was hij tentoongesteld en trok daar.de aandacht van vele oudheidkenners. De waarde bestaat niet alleen daarin, dat de gouden vazen, kannen, mandjes, enz. te zanten 16 KG. wegen, maar hoofdzakelijk uit een geschiedkundig en archaeologisch oogpunt wordt het verlies van de kunststukken betreurd. Een belooning van 5000 frs. is uit geloofd aan hem, die de dieven aanwijst of de voorwerpen terugbezorgt. BERLIJN, 16 December. De rijksdag heeft de rijksbegrooting aangeno men, nagenoeg geheel overeenkomstig de voorstellen der commissie. Eenige posten, die door de commissie waren geschrapt en die de minister van oor log er weder op wilde brengen, zijn verworpen. BREMEN, 16 December. Volgens de It'es. Zeit. heeft Thomas geenerlei mededeelingen gedaan omtrent medepligtigendie hij welligt had kunnen hebben. Zijn toestand moet thans hopeloos zijn. LONDEN16 December. De Pall Mall Gaz. heeft eene depêche uit Egypte, waarin wordt gezegd dat op vehzoek van de Engelsche regering de Egyptische oorlogschepen van Zanzibar teruggeroepen zijn. De Egyptische expeditie naar Abyssinië zal zich bepalen tot het eischen van voldoening of tot het doen van eene militaire demonstratie, waarna het leger naar Egypte zal terugkeeren. BREMERHAVEN, 16 Dacember. De Amerikaan Thomas is heden namid dag gestorven. Van hetgeen Thomas heeft bekend verneemt men het volgende: Hij heet William King Thomson uit Brooklyn bij New-York, is 35 jaar oud, en heeft als kapitein op het schip Old Dominion gevaren; hij veranderde van uaam, omdat hij vervolgd werd wegens het verbreken van de blokkade. Hij kocht zelf de ontplofbare stof in Amerika en liet die aan zijn adres ver zenden het uurwerk dat de ontploffing moest veroorzakenliet hij in Duitschland maken; hij had het zoo gesteld dat het na verloop van acht dagen springen moest. VERSAILLES, 16 December. De stemming voor de leden van den senaat had zonder incident plaats. Van de lijst der linkerzijde werden gekozen: Adam, Beringer, Billot, Cazot, generaal de Chabron, Denormandie, Laurent- Pichat, MagninSchoelcher, Jules Simon. De meerderheid was 296 stem men. Van de lijst van de regterzijde verkregen Saisset 222. de Cissey 216, Monlagnac 215 en de Broglie 166 stemmen. Men veruekert dat de linker zijde besloten heeft morgen de Cissey op hare lijst te brengen en waar schijnlijk ook Wallon en Alfred Andre". BUDA-PEST, 16 December. In het lagerhuis vroeg de heer Ernst Caspar ot de militaire bezetting van sommige deelen der opgestane Turksche pro vincie bedoeld werd en wanneer Oostenrijk-Hongarije dat deed, op besluit van welke mogendheden en met welk doel dit dan geschiedde. LONDEN, 16 December. Bij het dep. van koloniën zijn uit Malakka ge ruststellende lijdingen betreffende de onlusten in Ferak ontvangen. De aan wezige troepen zijn voldoende om den opstand te bedwingen De Engelsche divisie heeft de Maleijers uil hunne verschansingen nabij Ferak verdreven. generaals Colborne en Ross opereren elders. Nergens echter is feitelijk verzet merkbaar. Te Harwich werden gisteren de laatste 14 offers der schipbreuk van de Deutschland begraven. De deelneming was algemeen, alle winkels waren gesloten, alle klokken werden geluid. De Duitsche consul, de kanselier van het Duitsche consulaat te Londen en de vertegenwoordiger van Lloyd woonden de begrafenis bij. Te Londen zijn 250 tot ondersteuning van de noodlijdenden bijeengebragt. Te Sheffield heeft markies Hartington eene rede uilgesproken, waarin hij beweerde dat de regering merkbaar aan invloed verliest, en het niet-bijeen roepen van het parlement naar aanleiding van den koop der Suezkanaal- aandeelen afkeurde. De dépêches van lord Derby, die voorkomen in het te Versailles verschenen Gele Boek, bewijzen volgens spreker dat hel door de regering beoogde doel niet is in overeenstemming met de wensehen dei- openbare meening. De prinses van Wales is vertrokken; zij ontmoet hare moeder, de ko ningin van Denemarken, te Hamburg en zal waarschijnlijk Zaturdag van daar naar Kopenhagen reizen. BERLIJN. 16 December-'s avonds. In de avondzilting heeft de rijksdag de overige posten van de rijksbegrooting goedgekeurd en de begrootingswet in haar geheel bij tweede lezing aangenomen, overeenkomstig de voorstellen der commissie. De wetten tot het heffen van belasting van de brouwerijen en van de beursoperatiën werden bij tweede lezing verworpen. Namens de bondsregering zag de minister Delbrück van de verdere behandeling dezer wetten af. BERLIJN, 16 December. De Voss. Zeit. meldt dat de dikwijls voorko mende zeerampen de rijksregering op het denkbeeld gebragt hebben bij rijkswet voorschriften te geven betreffende het voorzien van de zeeschepen van booten, en betreffende de zekerheid dat de kapiteins, stuurlieden en machinisten de vereischte kennis bezitten. MADRID, 15 December. Het officiële blad bevat het koninklijk besluit, waarbij de generaals Quesada en Martinez Campos tot opperbevelhebbers van het noorderleger en van het leger van Navarre benoemd worden. INfiEZONDEN. DE MUNTQÜAESTIE. II. Nimmer zou men de meening hebben omhelsd, dat de kennis van het muntwezen zwaar was te verkrijgenindien men een duidelijker en beter gegrond begrip had der eigenschap waarde. Zij behoort alzoo allereerst te worden ontvouwd. Daartoe overgaande is in de allereerste plaats te wjjzen op 'smenschen onvolmaaktheid. Zij openbaart zich door oneindig veel gebreken, die tot de aanwezigheid van evenzoo vele behoeften aanleiding geven. Eenerzijds is hel caracler dezer behoeften eischend, anderzijds bevredi gend, naar gelang men de aandacht vestigt op den behoeften hebbenden of op hetgeen haar kan voldoen, 's Menschen onvolmaaktheid stelt buiten twij fel, dal dit laatste nimmer uitsluitend een menschelijk voortbrengsel wezen kan en immer allhans ten decle de medewerking der natuur no dig heeft. Echter laat dit de mogelijkheid toe, dat in vele gevallen de natuur ver- schaffe hetgeen de mensch behoeft, het beantwoordt de vraag niet, waar toe? of wat In algemeene bewoordingen durf ikzonder des wegens in bijzonderheden te treden, het ontbrekende aan te vullen en daartoe op te geven, de mensch behoeft welzijn, en datgene, 'twelk door zijne eigenschappen in staat is die behoefte te bevredigen. In zekeren zin heeft een en ander, zonder zijne bewustheid, geen den minsten invloed op hem, als denkend en voorbedachlelftk handelend wezen. Doch neemt men zijn aanleg van bewustheid daarbij waar, dan stemt hier mede weder overeen, dat de onvolmaakte mensch ook eene gebrekkige, voor ontwikkeling vatbare bewustheid heeft, en lol betere voorstelling kan geraken zoowel des welzijns als van zijne behoeften en der dingen geschikt om aan hare bevrediging bij te dragen. Zoo kan de mensch, door ontwikkeling allereerst zijner bewustheid, ook vorderingen maken in het onderscheidingsvermogen van zijn welzijn en van hetgeen beter en minder in staat is aan het behoud en aan de bevordering daarvan bij te dragen, d. i. van zijne behoeften hetzij dadelijke, hetzij meer verwijderde. Dit ware desniettemin zonder doel en geheel overbodig indien de bevredi ging dier behoeften geheel of niet plaats had door de werking der natuur, door eenewaarop de mensch buiten staat was eenen voorbedachlelijken eenen redelijken invloed uit te oefenen. Hel doeltreffende, het wijze en lief derijke der scheppingsbewerktuiging omvat derhalve de onderstelling, dat schoon de natuur veel vermag, de mensch in staat is, en hoe langer zoo meer door zijne ontwikkeling in staat kan geraken zijn welzijn te onderscheiden en zoo aan de instandhouding en bevordering daarvan d. i. aan de bevrediging zijner wezenlijke, dadelijke en verwijderde behoeften bij te dragen. In zoo ver hij dit kan, ligt daarin voor hem reeds eene reden van be langstelling, die hem noopt waarde toe te kennen aan de uilkomst op zijn welzijn, aan de bevrediging zjjner behoeften in dien zin. en naar den regel "qui veut la fin. veut les moyens" aan eene menigte krachten, gelegenheden en middelenmaar wijl hij zich daartoe moet inspannen of getroosten andere opofferingen te brengenhoudt het eene tweede bijkomende en aan vullende reden van belangstellingte wetende onvermijdelijke noodwen digheid opofferingen te doen. Hel uitwerksel dezer twee redenen is de eigenschap, welke men door het woord waarde aanduidt. LEIDEN WOERDEN. Uit het regeeringsantwoord op het verslag over de onteigeningswet voor den spoorweg Leiden—Woerden blijkt dat de minister bereid is te antwoor den omtrent de bijzonderheden der onderhandelingen tusschen de gemeente Leiden en de concessionarissen, maar de minister twijfelt of dit wel noodig is, daar de ongunstige geruchten omtrent die zaak uitgestrooid in den ge meenteraad van Leiden zijn gelogenstraft en thans daaraan niemand meer gelooft. Wanneer eens het rechle pad verlaten is dan geraakt men in een doolhof waar men niet meer uitkomt. Er hebben geen ongunstige geruchlen geloo- pen over onderhandelingen tusschen Leidens gemeenteraad en concessiona rissen der lijn Leiden—Woerden. Alle geruchten in deze zaak convergeer den op een puntde onverklaarbaarheid van het antwoord dat de minister over die zaak gegeven heelt aan Leidens burgemeester. Hel beroep van den minister op de logenstraffing door den gemeenteraad van Leiden heelt hier niets te beduiden. Al was er in dit beroep een greintje logica, dan nog was die zoogenaamde logenstraffing van weinig beteekenis. Immers de ge meenteraadsvergadering dd. 29 October jl. had een belangrijke desertie ondergaan; zeven leden ontbraken toen het aankwam op stemmen over het advies dat de minister had gegeven. Moraliter is de uilslag der stemming dd. 29 October jl. van nul en geener waarde. Wanneer van 22 leden 9 tegen stemmen 6 voor 7 deserteeren dan zal er altijd twijfel blijven over de vraag naar welken kant de balans zou doorgeslagen zijn als die desertie niet had plaats gehad. Het is verkie selijk dat in gemeenteraadsvergaderingen de leden op hun post blijven ook dan wanneer er over lastige zaken te stemmen valt. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongeregt te Leiden dd. 11 December 1875. 1 wegens het spelen met centen op de openbare straat. 1 wegens het builen eene openbare waterplaats (urinoir) verrigten van datgene, waartoe die inrigtingen bestemd zijn. 1 wegens hel rijden op de klinkerstraal. 4 wegens het op de openbare straat laten van ongemuilkorfde honden. 1 wegens het niet sluiten eener tapperij op den bepaalden tijd. 1 wegens het rijden met een voertuig op een voetpad onder de gemeente Leiderdorp. AKABEÏSIE-IÏIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Den 17J,° December de heer J. Timmers, geb. te Klunderl, in de wis- en natuurkunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over de beiveging van een punt op een oppervlak.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3