BUITENLANDSCHE BERIGTEN. H. D. V., daglooner le Maastricht, aangeklaagd van op den 3,n dezer zijn vader moedwillig geslagen, gestoolen en met een mes verwond te hebben. De eisch van hel O. M. strekte tot eenzame opsluiting voor den lijd van zes maanden. Do regtbank sptak hem echter vrij. Het O. M. moet tegen deze uitspraak in hooger beroep zijn gekomen. Blijkens de door de betrokken besturen aan den koning gevraagde magtiging tot aanvaarding, zijn door wijlen den heer mr. F. L. Beels be sproken de volgende legaten: 1°. een legaat van ƒ5000 aan de Verecniging van den H. Vincentius van Paulote Oosterhoul (Middelwijk); 2°. een legaat van ƒ15000 aan de Vcreeniging van dien naam, aldeeling weeshuis; 3°. een legaal van ƒ8000 aan de r. k. parochiekerk van St. Jan, le Oosterhout (Middelwijk), en 4«. een legaat van ƒ10000 aan het gast- of ziekenhuis le Ooslerhout, alles onder den last van kerkelijke diensten. Volgens den provincialen almanak van Limburg zijn er thans 45 kloosters in Limburg gevestigd. Berigten uit Paramaribo, van 20 Nov., melden, dat voor zoover aan het bestuur bekend is, er reeds eenig Surinaamsch goud is uitgevoerd, o. a. door tussehenkomst der Surinaamsche bank naar Amsterdam en daar ter plaatse verkocht; dat het gehalte daarvan was, na smelting, respectivelijk 944 939 en 925 duizendstcn. Voorts wordt medegedeeld, dat eene niet onbelangrijke hoeveelheid goud, afkomstig van de Boven-Suriname, ter waarde van omslreeks ƒ2200, weder voor uitvoer gereed is, dat ook uit de Maro- wyne dezer dagen eene aanzienlijke hoeveelheid le Paramaribo zou zijn aau- gebragt; dat plannen beraamd zijn om de gouddistricten onderling te ver binden, dat het nog aan middelen ontbreekt uitbreiding aan de wegen van gemeenschap le geven. Uit Curasao meldt men dai men aldaar per telegram over New-York be kend is met den slaat der betrekkingen tusschen Nederland en Venezuela. Er heeft zich voor alle eventualiteiten eene commissie van zes leden ge vormd lot oprigting van een corps vrijwilligers. Sedert 1". Nov. worden schict-oefeningen met zwaar geschut langs het strand gehouden. 's GBAVENHAGE16 December. Aan den heer mr. L. H. W. Losecaat Vermeer is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kanlonregter te Terborg De kapilcin-luil. Ier zee C. P. van der Star, uit 0. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. M. de koning geeft heden een groot diner, waartoe verschillende leden van het civile en militaire huis en eenige van het corps diplomatique zijn genoodigd. In de zitting van de tweede kamer van heden is hel hoofdstuk Finan ciën der staatsbegrooling aangenomen met 59 tegen 4 stemmen. Ingevolge liet vroeger genomen besluit was thans aan de orde de voortzetting der beraadslaging over de interpellatie van den heer van Wassenaer van Cat- wyck omtrent de exercitien der troepen in den afgeloopen zomer in de nabijheid van 's Ilertogenbosch. De heer van Wassenaer van Calwyck ver- j. klaarde bevredigd te zjjn met de inlichtingen door den minister van oorlog in de memorie van beantwoording gegeven. Hiermede was deze zaak afge loopen. Bij de daarop geopende beraadslagingen over het hoofdstuk Oorlog hebben de lilt. de Roo en Stieltjes het regerings-bcleid van den minister bestreden. De minister heeft zeer uitvoerig geantwoord. Morgen voortzetting. De Haagsche afdeeling van het met «Volksonderwijs" ineengesmolten Schoolverbond heeft gisteren avond tot hare ontbinding besloten. Oogen- blikkelijk na de sluiting der vergadering namen het bestuur en de meerderheid der aanwezige leden van de voormalige afdeeling hel initiatief tot de op rigting van een Haagsch schoolverbond dat hetzelfde doel zal beoogen als het vroegere Nederlandsch schoolverboed. De dag der gieting van de 1000' molenas in de ijzergieterij »de Prins van Oranje" is gisteren in die fabriek feestelijk gevierd. Des avonds woon den de werklieden, hunne vrouwen, en dochters inden Ilollandschen schouw burg eene ten hunner genoegen gegeven voorstelling bij, die o. a. vereerd werd met de tegenwoordigheid van den minister van biunenl. zaken en den burgemeester. Jammer dat de feestvreugde eenigzins werd verstoord door een ongeval, dal een der gezellen trof. Gedurende de pauze hel schouwburg- locaal voor eenige oogenbiikken verlatende, werd hij bij het overloopen van de straat overreden. Hel wiel van het rijtuig ging den man over borst en aangezigtzoodat hij in deerniswaardigen toestand huiswaarts moest wor den vervoerd. Gelukkig verkeert hij buiten gevaar. E W E E A W LONDEN 15 December. Eene depulatie uit den «London Trades Council" bezocht Maandag den heer Forster, out te klagen over den boegen prijs van het vleesch, die, volgens haar, groolendeels te wijten is aan de beperkende bepalingen op den invoer van builenlandsch vee. Je heer Forster antwoordde, dat de hooge prijs in werkelijkheid was toe te schrijven aan de vermeerderde con-' sumptie; dat de bedoelde bepalingen er weinig toe konden bijdragen, en bovendien noodig waren tot wering van besmettelijke ziekten. De mayor van Harwich heeft omtrent het niet tijdig te hulp komen van de Deutschland eenige ophelderingen gegeven, die de Times echter zeer onvoldoende acht. lie mayor vraagt verder dankbaarheid en lof voor andere zeelieden van de haven van Harwich, die materialen en lading van de Deutschland gered hebben. De mayor, zegt de Times, bedoelt zeker het scheepsvolk van de langs de kust zwervende loggers, die steeds op redden uit zijn, maar niet, wanneer het alleen menschenlevens geldt, omdat j dit hun niets opbrengt. Deze loggers zijn van goede reddingbooten voorzien I en hadden beier hulp kunnen aanbrengen dan d: Liverpoolzij waren ook niet zoo ver van de zandbank verwijderd. Het kan zijn, dal zij de nood- I seinen, die te Harwich bespeurd werden, niet gezien hebben. Maar naait- welijks had de Liverpool de schipbreukelingen van de Deutschland aan boord, of een zwerm van deze loggers ging op het wrak af om te plun deren. Men beweert zelfs, dat de lijken niet ongemoeid bleven. De Times meent, dal dergelijke dingen in onze dagen op de Engelsche luist niet moesten kunnen gebeuren. - Zaturdag 11. heeft eene volksmenigte van 25,000 personen zich op zeer eigenaardige wijze zelve regl verschaft. In de grootste orde en op volmaakt ernstige en bedaarde wijze werd overgegaan lot het amoveren van een ras terwerk op de zoogenaamde «Hackney Downs," hetwelk daar door den eige naar was geplaatst om eene wandeling, die tot nu toe publiek was geweest, af te sluiten. De politie zag rustig toe. De eigenaar had den vorigen dag de hekken laten teren, in de hoop, dat men er dan zou afblijven, maar dit was geen bezwaar, en de na afloop van het vernielingswerk aangestoken houtmijt brandde er te beter door. In het hospitaal te Norwich heeft een krankzinnige, zonder eenige aanleiding, aan vier knapen met een tang de hersens ingeslagen. V II £4 K U K. De minister Buflet heeft eene circulaire aan de prefecten doen toe komen betreffende het uitroepen van wolven; welke dieren, zoo hel schijnt, in sommige districten van Frankrijk ongemeen lastig zijn. Op ééne plaats zijn onlangs uit eene kudde van 397 schapen 72 dood gevonden en 28 ver dwenen. De heer Buflet beveelt aan, de gendarmes met het op touw zetten van klopjaglen te belasten. In het dep. der Meuse zijn ook de wilde zwijnen zoo talrijk, dat er onlangs in het boseh van Ligny, op eenige kilometers afstand van Bar-le-Duc, door een gezelschap jagers in vijf dagen lijd met minder dan negentien gescholen zijn. - De Temps spreekt van een gerucht, volgens hetwelk Frankrijk aan de mogendheden voorgesteld zou hebben het kanaal van Suez onzijdig te ver klaren, doch zonder goed gevolg. Het blad gelooft echter niet dat het ge rucht juist is. ra U S T S C ÏI li A NT I». Naar men uil Bremen meldt is bij het verder onderzoek door de policie door Thomas erkend dat hij hel vernielend werktuig vervaardigd heeft, dat hij daarbij voegde het uuiwerk, hetwelk elders vervaardigd is en, in bepaalden tijd afloopende, onvermijdelijk eene ontploffing ten gevolge n oest hebben. Het is nog niet bekend welke onlplolbare stof gebezigd is, en of het vat behalve die stof nog andere ontplofbare instrumenten bevatte. Daarentegen is gebleken dat Thomas hel val in gereedheid bragt in een stal, welke in het meest bevolkte deel der stad is gelegen. Een onderzoek in dezen stal heeft geen resultaat opgeleverd: wel werden pak-materialen, maar geen ontplofbare stoffen gevonden. Volgens de /Les. Zeit. heeft hij op nieuw getracht zich van kant te maken. Hij heeft het verband van zijne wond afgerukt, ten einde dood te bloeden. Om hem dit te beletten heelt men hem nu gebonden. Over liet algemeen is hij thans zoo opgewondendat hij voortdurend moet worden bewaakt. Dingsdag voormiddag heeft hij weder een verhoor ondergas/), waarbij hij, naar men verneemt, weder in staat was duidelijk te spreke». Omtrent dit verhoor is overigens nog niets nader gebleken. Voor zoover men kan nagaan, moet er echter geen twijfel meer beslaan dat hij te Southampton een partij goederen aan boord had willen doen bezorgen, waarvoor hij na het vergaan van het schip, de hooge assurantiegelden zon hebben opgeëischt. Dingsdag zijn de slagtoffers van de ramp ter aarde besteld. Reeds des morgens ten 6 ure stond er voor hel lijkenhuis van het hospitaal een reeks van dertig lijkwagens, alle met rouwvlaggen en kransen overdekt. Voor de bespanning hadden de gezamenlijke rijtuigverhuurders en voerlieden te Bre merhaven, Geestemunde en Lelie op verzoek der openbare autoriteit hunne paarden beschikbaar gesteld. Op de meeste wagens werden twee lijkkisten geplaatst, op de overige slechts een. Tegen half 9 kwam oud en jong, rijk en armvan alle kanten opdagen om zich bij den ireurigen stoet aan te sluiten. Het stedelijk bestuur, de gemeenteraad, het onderwijzers-college, het corps officieren van het reg. artillerie te Lelie, de geestelijken der Christelijke en Israëlitische gemeenten, kortom alle autoriteiten en ver tegenwoordigers van alle corporaliën namen daaraan deel. Op het kerkhof aldaar stonden de Harmonie-vereeniging en de Militaire kapel. Bij de aan komst van den stoel deed de eerstgenoemde de melodie van een koraal hooren terwijl de laatstgenoemde zich op het achtergedeelte van het kerk hof plaatste. Aldaar waren vijftig graven op eene rij gereed gemaakt, door een aarden wand van elkander gescheiden. Terwijl de kisten er in werden nedergelalenhetwelk ruim een uur doofde en waarbij menig hartroerend tooueel voorviel, terwijl vele aanwezigen kransen op de kisten legden, speelde de militaire muziek het koraal «Jesus, mcine Zuversichl". Nadat vervolgens de predikant Wolff eene roerende lijkrede had uitgesproken en de gebruikelijke inzegening was volbragl. eindigde de plegtigheid met de uitvoering van het oude treffende koraal «Es ist bestimml in Gottes Bath". Uit Konslanlinopel meldt men dat de keiz. firman betreffende de in le voeren hervormingen is afgekondigd. Alle onderdanen zonder onderscheid zullen zelvcn de regters en leden der regtbanken en de provinciale raden van bestuur kiezen. Regtsgedingen tusschen Mohammedanen en andere per sonen zullen voor de burgerlijke regtbanken komen. Niemand zal in hech tenis gehouden worden zonder bevelschrift. Slechte behandeling zal niet worden geduld. De belastingen zullen in billijke verhouding opgelegd, die, welke voor de bevolking te drukkend zijn, verligt worden. Er zullen maat regelen beraamd worden om tot eenheid van belasting le geraken en wil lekeur in de inning der tienden le voorkomen. De inning der belastingen zal niet langer aan de policie worden opgedragen, en de bevolking, hetzij Mohammedaanseh of niet, zal zelve de belastinggaarders kiezen. Het grond bezit zal herzien en het eigendomsregt aan alle onderdanen verzekerd worden. De firman bevestigt hel gezag van den patriarch en de andere kerkelijke hoofden ten aanzien der gemeentelijke aangelegenheden en d«

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2