LEIDSCHE COURANT. IS75. W. 295. VRIJDAG 17 DECEMBER. ST ADS-BER ICIITEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het f erslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. f 3.85. Ret verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 jaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. By deze Courant wordt verzonden N*. 50 blad 00 en 61) der Han delingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 8 der Verordening van den 4Jeo Mei 1872 (Gemeenteblad n". II); Brengen ter algemeene kennis dat tot het laten Inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid gegeven wordt: voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der lc klasse, voor jongens, in het schoolgebouw op de Aalmarkt der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Boommarkt der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de Pieterskerk straat; der 2e klassevoor meisjesin het schoolgebouw op de Breestraat en wel van den 6'ien tot en met den 18din December ek.dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen tot negen uren, en op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare aikondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 2 December 1875. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, In aanmerking nemende dat de eerste Kerstdag en de Nieuw jaarsdag ditmaal op Zaterdag invallen; Herinneren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de Verordening van den 9c'en Januari 1868 Gemeenteblad No. 1), de gewone WEEKMARKT, in plaats van op Zaterdag 25 December en Zaterdag 1 Januari e. k.zal gehouden worden op Donderdag den 23e" en Donderdag den 30oa December aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, v. d. BRANDELER, Burgemeester. 15 December 1875. E. KiST, Secretaris. BtNNEiNLANDSCHE BERiGTEN. LEIDEN, 16 December. De minister van koloniën beeft voorloopig bekend gemaakt, dat in het jaar 1876 voor de dienst van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederl. Indie benoodigd zijn minstens zestien praktisch ervaren opzigters 3e kl.die den leeltijd van dertig jaren niet zullen hebben over schreden dat daaromtrent in de maand April 1876 eene nadere oproeping zal geschieden; en dat liet daarvoor af te leggen examen zal plaals hebben te 'sGravenhage in den loop der maand Mei 1876. De Staatscourant bevat het verslag aan de Nederlandsche regering, betreffende de internationale tuinbouw-tcntoonstellinggehouden te Keulen, van 25 Augustus tot 26 September 1875, uitgebragt door de regerings commissarissen aan den minister van binnenlandschc zaken. De wis« en natuurkundige aldeeling der kon, akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De jongste bjj de regering ontvangen officiële medcdeelingen aangaande den stand der veeziekten in Zwitserland gewagen van eene nieuwe vrij sterke uitbreiding van het mond- en klaauwzeer gedurende de tweede helft van November. Het aantal besmette stallen was van 125 op 16 November vermeerderd tot 179 op 1 December. Volgens het ingestelde onderzoek was die uitbreiding aan onderscheiden oorzaken toe te schrijven, onder anderen aan den invoer van besmette varkens uit Frankrijk. In e'e'n geval was bet feit geconstateerd, dat de smetstof door menschen was overgebragt. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 15 Dcc. te Messina aangekomenop sleeptouw hebbende het Portugeesch transport schip India, dat mei gebroken machine door de Conrad bij Candia was ontmoet. Het stoomschip Acton, van Batavia naar Botterdam, is te Suez aangekomen. Tot leeraar in de Fransche taal- en letterkunde aan de hoogere bur gerschool ie Dordrecht is benoemd de heer Yaux, te Noorthey. Voor het prov. geregtshof in Noordholland stond eergisteren teregt J. K. de Mens, beschuldigd van poging tot doodslag met voorbedachten rade op den huismeester van het Binnen-gaslhuis te Amsterdam. Op 13 Aug. dezes jaars werd hij door den huismeester als bediende ontslagen. Hierover verstoordwapende hij zich met twee ontleed-messengenomen uit de ont leed-kamer, en bragt genoemden huismeester, toen deze hem bet verdiende loon uitbetaalde, met het grootste mes een diepe verwonding in de linker lies toe. Door spoedig aangebragte geneeskundige hulp en doeltreffende geneesmiddelen werd bet leven van den verwonde gespaard. Besch. heeft reeds verscheidene veroordeelingen ondergaan; in 1846 werd bij o. a. we gens diefstal in loontrekkende dienst veroordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf en een half unr te pronk stelling.- Oek maakte besch. dikwerf misbruik van sterken drankbetgeen zelfs zoover gingdat hij herhaaldelijk de spiritus der praeparaten gebruikte. Hij erkende het hem ten laste gelegde feit, en gaf als oorzaak op, dat de nietige reden, waardoor hij plotseling ontslagen werd en onmiddellijk vertrekken moest, hem in groote drift deed ontste ken. Het tweede mes had hij medegenomen om na het plegen der daad zichzelf van kant te maken. Besch. herriep zijn bekentenis dat hij den huismeester wilde dooden. Hij wilde alleen verwonden. Vijftien getuigen waren gedagvaard. Onder de verklaringen van dezen waren van belang die van drie dienaren van policie, welke hierop neêrkwamen dat de besch. tegen hen had gezegd: ik wou maar dat ik hem goed geraakt had, en van een inspecteur van policie, aan wien besch. had medegedeeld dat hij het tweede mes had medegenomen om dit te gebruiken, wanneer hij met het eerste zijn doel niet bereiken kon. De advocaat-generaal, jhr. mr. Backer, achtte de schuld wettig en overtuigend bewezen, beweerde dat besch. zijn eenmaal afgelegde bekentenis niet op aaunemelijke gronden had herroepen en ves tigde vooral hof's aandacht op de verklaringen van den inspecteur en de dienaren van policie. Hij geloofde, dat besch. groote wraak gekoesterd had tegenover den huismeester. Ten gevolge van een en ander requireerde het 0. M. een tuchthuisstraf gedurende 8 jaren. Nadat de heer mr. J. W. Tijdeman Jr. de verdediging van den beschul digde had voorgedragen werd de uitspraak bepaald op Dingsdag aanst. Naar men uit Zaandam meldt is liet gebleken dal de geruchten om trent eene verzakking der aarden baan voor den aanleg van den spoorweg Zaandam—Amsterdam overdreven zijn geweest. Wel is op eene enkele plaats de grond ter weerszijden van den weg gerezen, terwijl het gestorte zand wegzakte; maar men schijnt dit bezwaar overwonnen tc hebben. Omtrent den le Harderwijk gepleegden doodslag wordt het volgende gemeld De 66-jarige bewoner van het huis werdtoen lij} des nachts sliep, zacht door zijne vrouw gewektdie door het aansteken van een lucifer bemerkt had dat er onraad was in het slaapvertrek. Oogenblikkelijk ongekleed op staande, zag hij twee lorsclie mannen, die hij beiden met kracht aangreep. Nu ontstond er eene langdurige, hevige worsteling tusschen deze drie per sonen te midden waarvan een der indringers door een opengeschoven raam wist te ontsnappen. Inmiddels was de policie op hulpgeroep toegeschoten, die, den achtergebleven persoon willende aanhouden, dezen, naar men meende, in bezwijmden toestand aantrof. Weldra bleek echter dat hij door liet breken van zijn nek overleden was, terwijl ook de bewoner vrij erg was toegetakeld. De ontvlugte persoon is nog niet achterhaald. Daar het hier een werkelijke nooddwang van verdediging is, volgens art. 32t> van het Wetboek van strafregt toegelaten, is er bij de justitie van geene ver volging sprake. Te Deventer heeft zich weder een aan sterken drank verslaafd persoon aan jenever doodgedronken. Op zijne bedstede vond men nog een flesch, inhoudende y2 liter van dat vocht. Nabij Hengelo zijn de spoorwegreizigers aan een groot gevaar ontko men. Er lag namenlijk op de rails een groot stuk ijzer. Gelukkig werd zulks nog tijdig ontdekt, zoodat de trein kon stoppen en het ijzer verwij derd worden. Hoe het er op gekomen is, is nog niet bekend. Voor de arrond.-regtbank te Maastricht is behandeld de zaak van

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1