LEIMCME COURANT. 1875. W°. 203. WOENSDAG 15 DECEMBER. RINNENLANDSCHE BER1GTEN. Ri lTEÏS LANIïS<(HE BKRKÏTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar roer 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcnliën is van 1—4 rege'.s 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN14 December. De Staatscourant bevat eene nominative opgave (44' vervolg) van Europesche officieren, onderofficieren en minderen, overleden na evacuatie uit Atchin, voor zooverre daaromtrent tot op den 6den November bij het dep. van oorlog in Nederl. Indiö berigt was ingekomen. Die lijst bevat de volgende namen: J. Ybema, J. H. Schmitz, J. Scheen. A. Katbrein, K. Hahn, J. Terpstra, H. van Tol, J. C. van Riet, J. J Verhey, J. van Mosel, A. Vereeke. 's Lands middelen over de elf eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 83,227,102.20% zijnde f2,100,179.24% meer dan in hetzelfde tjjdvak van 1874. De raming bedroeg 76,783,453.45. De meubelmakersvereeniging alhier, onder de zinspreuk //Welvaart zij ons doel", gaf gisteren avond in de stads-gehoorzaal haar gewoon jaarfeest. Door eenige leden werden bij die gelegenheid twee tooneelstukjes opgevoerd: De Struikroovers van Calabrie of de onveilige wildernis, in drie bedrijven, en Klaveren Vrouw, in een bedrijf, welke uitvoering de meeste voldoening schonk. Tot laat bleef men onder dans en zang gezellig bijeen. Het stoomschip Prins Hendrik is op 10 December te Batavia aangekomen. Te Amsterdam is eergisteren een tabaksmeeting gehouden, belegd door bet Amsterdamsche bestuursverbond der verschillende vakvereenigingen. De volgende moiie werd bij acclamatie aangenomen: //De vergadering, gehoord hebbende de slem des volksverklaart den accijns op de tabak onregtvaar- dig en onhoudbaar; omdat hij onreglmalig wordt geheven, omdat hij het meest zal drukken op den stand, welken de afschaffing van den accijns op het geslagt het minst ten goede zal komen. De vergadering acht noodig en regtvaardig, dat alle in- en uitgaande regten worden opgeheven en eene inkomstenbelasting worde ingevoerd. -- Naar men uit Amsterdam meldt is de schilderij van den heer Karei Klinkenberg (voorstellende eene episode uit het Beleg van Leiden), welke, op de laatste tentoonstelling in Arti, de door Z. SI. uitgeloofde gouden me daille verwierf, door eenige kunstvrienden aldaar aangekocht en aangeboden aan de .Vereeniging tot het vormen van eene openbare verzameling van hedendaagsche kunst" daar ter stede. Zekere P. V., wonende in eene achterbuurt te Harderwijk, ontdekte Vrijdag avond omstreeks 11 uur, terwijl hij volgens zijne opgave in eene achterkamer zijner woning te bed lag, in de voorkamer licht. Het bed verlatende, ontwaarde hij, dat zich twee hem onbekende personen in die kamer bevonden, liet een van hen geraakte bij handgemeen, terwjjl de andere de vlugt nam, en bij de worsteling daardoor ontslaan is de indrin ger door den bewoner zoodanig toegetakeld, dat hij reeds den geest gege ven hadtoen de policie op het geschreeuw van moord was binnengekomen. De verslagene had kort te voren dienst genomen bij het koloniaal werf depot, maar was nog niet gekleed en had dus ook nog geen handgeld genoten. Zaturdag II. is in de gemeente 't Bildt eene boerenplaats hij verkoop gebragt op ƒ151.000. 'In 1852 had de tegenwoordige eigenaar die plaats gekocht voor ƒ42000. Te Groningen wil men, op grond van een nieuw onderzoek der Ver- eeuiging lot bevordering der volksgezondheid, drinkwater aanvoeren uil de Drentsche Aa, dat voor dat doel volkomen geschikt is gebleken. Slen heeft nn aan den minister van binnenl. zaken gevraagd om concessie tot voort durend gebruik der Aa voor gemeld doel, indien de gemeenteraad bet daar toe bestaande plan mogt goedkeuren. 's GRAVENHAGE14 December. Tot burgemeester der gemeente Grave is benoemd de heer F. M. Gescher, fflet toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Waspik. Door Z. M. zijn benoemd bij het gcregishof, dat te 'sGravenhage zal gevestigd zijn: tot president de heer Francois, thans president van hei hof in Zuidholland; tol vice-president de heer Spoor, thans advocaat-generaal Wj het hot in Noordholland; lot raadsheeren de bh. van Bell, thans raads heer bij het hof in Zuidholland; de Jonge, thans raadsheer bij het hof in Zeeland; van Panhuys, idem; tlanlo, thans raadsheer bij het hof in Zuid holland; Raedt van Oldenbarneveldt, idem; Wentholt, idem; Lette van Oost- ^oorne, idem; Loke, idem; de Graaf, idem; tot procureur-generaal de heer Machielsenthans procureur-generaal bij het hof in Zuidholland; tot advo caat-generaal de hh. van Maanen en Gregory, thans in gelijke betrekking bij genoemd hof; tot griffier de heer Wyckerheld Bisdom; tot substituut griffier de hh. vau Strijcn en Wittert, thans in dezellde betrekkingen. Door Z. M. zijn benoemdtot kanlonregter te Heusden de heer mr. T. G. A. Slingelandthans kanlonregter te Heinkenszandtot griffier bij het kantongeregt te lJsselstein de heer mr. A. W. C. T. Grothe, advocaat te Utrecht; en tot griffier bij het kantongeregt te Goor de heer mr. J. A. F, baron de Vos van Steenwijk van Essen, advocaat te 'sGravenhage. Aan den E. J. A. Boellaard is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als commies der posterijen der 2' klasse. De heer C. L. Klein, thans ontvanger der directe belastingen te Baarlo c. a.is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Asten c. a. De heer mr. J. T. Buys is, met ingang van 1 Januarij 1876, op nieuw benoemd voor den tijd van drie jaren tot secretaris van het collegie voor de zeevisscberijen. Tot Nederl. vice-consul te Elmina is benoemd de heer G. W. H. van der Meer de Walcheren, te 'sGravenhage. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Volgens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is het schroef- stoomschip Prinses Hlaria, onder bevel van den kapitein-luit. ter zee jhp. E P. E. de Stuers, den 12den dezer te St. Thomas aangekomen. In eene gisteren avond door de tweede kamer gehouden zitting is overgegaan tot het maken eener nominatie van vijf candidaten voor de vace rende raadsheersplaats in den hoogen raad, tot wier vervulling kan worden overgegaan op grond van het kon. besluit van 28 Nov. jl. De gehouden stemmingen leverden den volgenden uitslag op. Eerste candidaat mr. J, Telting, raadsheer in hel prov. geregtshof in Friesland, bij de eerste stem ming met 44 van de 66 uitgebragte stemmen. Tweede candidaat m'. C. W. E. Vaillant, president van het prov. geregtshof in Zeeland, bjj de tweede stemming met 42 van de 64 uitgebragte stemmen. Derde candidaat mr. A. A. de Pinto, raad-adviseur bij het depart, van justitie, bij de eerste stem ming met 34 van de 64 uitgebragte stemmen. Vierde candidaat mr. A. R. van Bel, raadsheer in het prov. geregtshof van Utrecht, bij de tweede stemming met 38 van de 64 uitgebragte stemmen. Vijfde candidaat mr. P. Hofstede, procureur-generaal bij het prov. geregtshof in Groningen, bij de tweede stemming met 37 van de 58 uitgebragte stemmen. Deze candidaten- lijst zal Z. M. den koning schriftelijk worden aangeboden. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over hoofdstuk V der staatsbegrooting. Het amendement van den heer Moens tot oprigting van drie kweekscholen voor onderwijzers is aangenomen met 42 tegen 33 stemmen. Het amendement van den heer Kuyper, om premiCn te verleenen voor de opleiding van onderwijzers, is verworpen met 43 tegen 32 stemmen. Ten slotte is de geheelc begrooiing voor binnenlandsche zaken aangenomen met 52 tegen 24 stemmen. De hooge raad behandelde heden het cassatieberoep van schipper Wel- tevrede. die door hel hof van Zuidholland, wegens het, om zich te bevoor- declen en anderen te benadeelen, onbruikbaar maken van zijn schip, toen hij een gedeelte der lading van het gestrande schip Talisman ten vervoer naar Rotterdam had overgenomen, is veroordeeld lot 2 jaren gevangenis straf. Tot toelichting van dit beroep werden door mr. Vreede twee midde len ontwikkeld, die door advocaat-generaal Romer onaannemelijk werden geacht. Hij concludeerde derhalve tot verwerping van het beroep. De uit spraak is bepaald op 27 dezer. In de qttaestie van de firma Werlheim en Gompcrtz te Amsterdam tegen hh. curators in het laillissement Overklift en C". heeft de arrond.- regtbank alhier haar vonnis gewezen en overeenkomstig de conclusie van het openb. min. de vordering van de eischende firma, tot toelating als con- currente-creditricetoegewezen. BELGIË. Voor de correctionele kanier der regtbar.k te Brussel stonden dezer dagen te regt twee onder-commissarissen van policie en een agent, onder de aanklagt d.it zij officiële bescheiden verduisterd en stukken verzonneu hadden, ten einde manschappen te werven voor het leger in Ned.-Indie,

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1