LEIDSCHE COURANT. DINGSDAG 14 DECEMBER. STADS-BERICIÏTEN. J A G T. BINNENLANDSCHE BEBÏGTEN. 1875 M°. 292. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosien. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Stalen van den G^"1 December 1875 ir. 50; Gelet op art. 11 der wet van den 13*,Fn Jung 1857 Staatsblad n". 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij bovengenoemd besluit van de Gedeputeerde Staten de jagt op klein wild in deze Provincie wordt ge sloten op Vrijdag den 318lel1 December aanstaande met zonsondergang met uitzondering van het in art. 15, snb lett. g. dier wet bedoeld jagtbe- drijf, van hel vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, het welk blijft toegelaten tot en met den l»'*11 April 187G. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aan geplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, 'sGhavenhage, 8 December 1875. F 0 C K. LEIDEN, 13 Deecmber. Rij de op heden ten raadhuize gehouden openbare verhuringen, zjjn de navolgende personen huurders geworden, als van V Het bevisschen van eenige wateren buiten de gemeente gelegen, tot de V'roonvisscherij behoorende, J. C. Spaargaren, te Oegslgeest voor 650 'sjaars. 2' Twee stukken weiland, gelegen in den Pesthuispolder aan de laan van de militaire strafgevangenis, J. II. H. Borgerding te Leiden, ƒ610 'sjaars. 3° Het grasgewas op de stadswallen enz. perceel 1, L. Bol voor ƒ11. perc. 2, 11. Verstegen voor ƒ19, perc. 3, G. van der Veer voor ƒ14, perc. 4, G. van der Veer voor ƒ8, perc. 5, L. Bol voor 22 en perc. 6, Th. Juflermans voor ƒ25. 4» Een party Weiland, gelegen in den Stadspolder a/d Slaagsloot onder Leiderdorp, K. Zwetsloot voor ƒ269 'sjaars. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ51.00. 26.50, ƒ5.40 en 2.75 en de laagste prijzen ƒ51.00 ƒ25 50, ƒ5.10 en ƒ2.60. Door den kerkeraad der Waalsche gemeenie alhier is de heer F. E Daubanton, candidaat tot de U. dienst, benoemd tot hulpprediker bij die gemeente. Morgen zal de heer dr. L. S. van Praag op zijne 55-jarige loopbaan als geneeskundige alhier mogen terugzien. Zaturdag avond hielden de tabakshandelaren en fabrikanten te dezer slede eene vergadering ter bespreking van het ministerieel wetsontwerp tot heffing van eenen accijns op den tabak, daartoe uitgenoodigd doordeheeren fabrikanten G. Wilhelmy Damste', B. Verbrugge Comp en C. Voet, Die zeer druk bezochte vergadering werd gepraesidcerd door den heer G. Wil helmy Damsté. Genoemde heer begon met de lezing eencr lol hem gerigte circulaire van de te Amsterdam gevormde c mmissie uit den groothandel in tabak, waarin het doel en het verzoek werd uitgedrnkt om ter bestrijding van den voorgestelden accijns in alle plaatsen van Nederland door de han delaars en fabrikanten in dit artikel vergaderingen tc doen bijeenroepen, ten einde de bezwaren tegen eene belastingheffing ais de voorgestelde uit te drukken, en de middelen te beramen cm de aanneming te voorkomen van het voorgedragen ontwerp van wet door onze vertegenwoordiging, als zijnde het in strijd met de algemeene handelsbelangen en koopvaart, en wel in het bijzonder doodend voor dien in ons land zoo bloeijenden tak "van koophandel en nijverheid. Vervolgens trad de heer Damslé in een uil- gebreid betoog ten bewijze dat deze belasting zijn zou eene immorele, omdat zij den werkman treft in een zijner eerste en weinige behoeften. Ook zal deze stand groolendeels de lasten dragen van zulk een accijns zonder daartegenover van de voordeelen tc genieten, de prijsvermindering op bet geslagt, waarvan het gebruik toch builen zijn bereik blijft, terwijl de gegoede standen dit wel kunnenen in hun tabaksverbruik niet in die mate als de eersten zullen getroffen worden. Zoo wees de spreker er op, dat de voorgestelde maatregel hoogst onpraktisch heeten moest in een tijd als den onzen, waarin men overtuigd is, dat het lot van den werkman ver betering behoeft, den minderen man te drukken, terwijl volksmenners hem reeds toeroepen: //weg kapitaal, weg erfenis"; dat zeker onder den wer kenden stand over de invoering van dezen accijns ontevredenheid ontstaan zou en dat die menschen zelf overtuigd zijn dat zij door de weinige prijs vermindering van het vlecsch, die daartegenover staat, niet worden gebaat, bewees de heer Damslé met de voorlezing van een schrijven door den pre sident eener werkmansvereeniging tot hem gerigt, dezelfde verzekering inhoudende, en een aanbod om met de Leidsche commissie bij de tweede kamer mede te werken legen de invoering van den zoo zeer gevreesden accijns op den tabak. Vervolgens meer in details tredende toonde de heer Damsté aan hoe nadeelig de accijns werken zou op de tabaksleverantiën in bet buitenland en eindigen moest met die onmogelijk te maken; hoe de fabrikatie van sigaren de meeste bezwaren ondervinden zal door zulk een accijns, bezwaren die onmogelijk kunnen opgeheven worden, tenzij de fabrikant zieh de opoffering kan of wil getroosten allen accijns vooruit te betalen of.... de gehecle ambtenaarswereld naar zijn hand trachtte te zetten. Kortom de spreker achtte de aanneming dezer wet ten hoogste onraad zaam uit het oogpunt van het vrij-handelstelsel en z. i. zou verhooging van den accijns op het gedistilleerd of een patentwet voor het boerenberoep regt- vaardiger zijn. De heer C. Voet trad in eene nadere uitlegging van de bezwaren, er op wijzende dat de 1.76 accijns, die voorgesteld is, op sigaren van 12 het duizendtal een belangrijk prijsverschil maken zal en hoegenaamd niets op hetzelfde aantal dat voor 80 omgezet wordt. Wel had de minister in zijn ontwerp dit bezwaar gevoeld en te kennen gegeven, dat de handelaars zelve dan den accijns wel hooger stellen konden voor duurdere tabakssoorten, om de mindere te ontlasten, doch hij verklaarde dit voor onmogelijk, om dat het fabriceren van ordinaire en van fijne sigaren twee geheel verschil lende vakken zijn, die zelden zamen gaan. Evenzeer zou het vervoer voor hoeveelheden van iets meer dan 5 kilo's den kleinhandel oneindig veel be zwaren en geharrewar geven, terwijl voor den sigaren-debitant gemiddeld een verhooging van bedrijfskapitaal noodig worden zou door dezen accijns van 2000, wat menigeen hoogst bezwarend zoo niet onmogelijk moet zijn. Hij verzocht evenals de vorige spreker den aanwezigen handelaren de han den ineen te slaan en eene commissie te benoemen, die zich in verbinding stellen zou met de centrale commissie te Amsterdam om denoodige middelen te beramen tot verijdeling van dit voor hunnen handel gevaarlijke project van wet. Oogenblikkelijk benoemde daarop de vergadering de heeren G. Wilhelmy Damsté, B. Verbrugge en C. Voet tot leden dier commissie, met het regtzoo noodignog andere hier wonende handelaren te assumeren. Vervolgens riglle de heer Damsté een warm woord van aanbeveling tot de heeren leden van de I.eidschc kamer van koophandel (mr. P. du Rieu en P. I. de Fremery) hier tegenwoordig, om hun invloedrijken steun in deze voor den tabakshandel zoo belangrijke aangelegenheid te willen schenken, waarna de vergadering uiteenging, nadat nog eene kleine discussie had plaats gehad over bet verzamelen van handteekeningen van tabaksverbrui- kers op een tegen-adres der kamer aan te bieden; een voorstel dat tot later werd aangehouden. Laatstleden Zaturdag gaf de Leidsche Vereeniging //Jacob Cats", teWou- brugge, eene looneelvoorslelling, ten huize van den heer W. Stryland, be staande in //Mijn Tuinhuisje", tooneelspel, door J. de Jong, en //Het Boerinnetje van Woubrugge", blijspel met zang in 2 bedrijven, door J. K. de Begt. De zaal was geheel bezet en de voorstelling gaf, te oordeelen naar de onophou delijke toejuichingen, zeer veel genoegen, zoodat de vereeniging uitgenoodigd werd dezen winler nog eenmaal tc willen terugkomen. Men meldt ons uil Ocgstgeest: De heer P. J. Cloos, commies volon tair ter secretarie alhier, is benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Ermelo (Gelderland). De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge^ bragt dat de registreeksche verzending der brievenmaal uit Nederland naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip ilJaas. van de Nedcrlandsch- Amerikaansche stoomvaartmaatschappij, eerst zal plaats hebben uit Rotter dam op 14 December aanst. Het stoomschip Holland, van Nieuwe Diep naar Balava, is op 9 Dcc. het Snez-kanaal ingegaan. Het V. D. deelt mede dat de ernstige ongesteldheid van prof. Koster eene gunstiger wending schijnt te hebben genomen.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1