PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. boven alles en op tie meest stellige wijze te eerbiedigen de persoonlijke vrij heid van den arbeid. De groote havensteden hebben gedelegeerden gezonden naar Parijs, om hij de afgevaardigden en het ministerie aan te dringen op de spoedige be handeling van de nieuwe suiker-conventie, tusschen Frankrijk, Engeland, Nederland en België gesloten. Wanneer deze conventie niet bekrachtigd wordt vóór de scheiding van de vergadering, zouden de raffinaderijen toch, te rekenen van 1 Maart 1875, onderworpen zijn aan de //exercice", terwijl die van de overige contracterende lauden daarvan geheel vrijgesteld zouden zijn. C IT8€ SS L,A JB. Bljjkens eene opgave omtrent de intrekking van buiten omloop ge stelde muntsoorten, door 's rijks kanselarij aan den rijksdag ingezonden, was op het einde van den termijn van inwisseling voor eene waarde van ruim 98% millioen mark aangeboden, terwijl in vroegere jaren door de verschillende Duitsche staten voor eene gezamenlijke waarde van 539 millioen in goud was aangemunt. Waarschijnlijk heeft dus voor eene waarde van 440% millioen het vroeger gemunte goud zijnen weg naar den smeltkroes gevonden. Het gerucht dat van de zijde van het openbaar ministerie de eisch is gesteld aan den heer von Arnimom te Berlijn voor den regter te ver schijnen. bevestigt zich. De heer von Arnim zou daaraan, op grond van zijnen lijdenden toestand, niet willen voldoen. De opperpresident der Rijnprovinciën heeft den heer Melchersaartsbis schop van Keulen, den eisch gesteld, om zijn betrekking neder te leggen. Wil hij die blijven bekleeden, zegt de Köln. Zeit., dan ligt zulks geheel en al in zijne hand; dan behoeft hij slechts de staatswetten gehoorzaam in acht te nemen en zonder verder verwijl over te gaan tot het bezetten der opengevallen betrekkingen der pastoors, overal waar dit volgens de bepalingen der wet sedert lang door hem is verzuimd. Wie de bepalingen der wet van 18 Junij 1875 gehoorzaamt, kan ook zonder twijfel de wetten van 1873 en 1874 navolgen. De regerende vorst van Lippe-Deluiold is overleden. Paul Frederik Emilius Leopold was geboren 1 November 1821 en regeerde sedert 1 Janu ari] 1851. Graaf Wendt zu Eulenburg, de verloofde van de dochter van von Bis marck, wiens overlijden reeds is medegedeeld, was van de typhus genezen, toen een longverlamming in weinige oogenblikken een einde maakte aan zijn leven. Hij werd den I8,1en Mei 1845 geboren te Koningsbergen, ontving zijn opleiding op het gymnasium te Mariënwetler, waar zijn vader geruimen tijd regerings-president was. Nadat hij op de hoogeschool te Bonn in de regien had gestudeerdwerd hij referendaris te Mariënwetler en te Wies- baden en later assessor bij het Kammergerichl te Berlijn. Sedert 1 Jannarij 1874 was graaf Eulenburg geattacheerd aan het ministerie van buitenland- sclie zaken en bij den rijkskanselier, met wiens cenige dochter, gravin Maria, bij sedert September jl. verloold was. De veldtogt van 1800 maakte de graaf mede als onderwachlmeesler bij het kon. regiment huzaren, hij nam aan den Franschen oorlog deel als ordonnancc-officier van generaal v. Göben en verwierf het ijzeren kruis. Hoewel reeds een drietal jaren sedert de //optie" achter ons ligt, zijn wij de bezwaren, daaruit ontstaan, nog niet te boven, zoo meld! men uit Metz aan de Bank- und Hand. Zed. De oorzaak daarvan ligt niet slechts aan Duilschland, maar evenzeer aan Frankrijk- beide staten geven een uit legging aan sommige bepalingen van het vredesverdrag, welke niet strookt met die van den medecontractaat. Onder de verschillende soort van aan leiding tot bezwaren komt ook de volgende voor. Indertijd hebben hoofden van huisgezinnen zich bij optie verklaard ten gunste van de Fransche natio naliteit. De zoons van dergelijke oplionislen zijn inttisschcn dienstpligtig geworden en op last der Fransche regering ingelijfd bij het leger. Velen dier oplionislen zijn sedert teruggekeerd naar Elzas-Lotharingen. Zoodra zij hun vast verblijf in de rijksprovincie weder kwamen vestigen, werd bunne vroegere optie verklaard te zijn zonder effect, tenzij de betrokken personen het land ruimden. Die in de rijksprovincie gevestigd bleven, wer den derhalve beschouwd als behoorende tot de Duitsche nationaliteit, en hunne dienstpligtige zonen, zoodra zij binnen de grenzen kwamenin arrest genomen en bij het Duitsche leger ingelijfdniettegenstaande zij vroeger reeds bij het Fransche leger in dienst waren getreden. In een der beide slaten loopen zij derhalve gevaar als disserteur te worden behandeld. In April van het volgende jaar zal te Keulen door de firma J. M. 11 e- berle (II. Lemperlz Söhnc) in vereeniging met de firma van Pappelendam Schouten, te Amsterdam, worden geveild de verzameling kunstvoorwerpen, nagelaten door den heer Chr. Rh. Ruhl. den 6de" Augustus te Keulen over leden. (Builen eenige fraaije werken van moderne meesters, bevat deze collectie hoofdzakelijk schilderijen uit de llollandsche en Vlaamsche scholen der zeventiende eeuw, antieke stukken van llemling, Bernard van Orley, Meister Wilhelm, enz., gravures en etsen door Albert Durer e. a.ivoren snijwerken en andere antiquiteiten, manuscripten, enz. enz. RI§L4ND Bij hel op 8 Dec. te St. Petersburg gehouden feest der orde van St. George heeft de keizer een dronk ingesteld op de gezondheid van keizer Wilhelm en keizer Frans-Jozef, als leden der orde. Hij voegde er bij: /-Ik acht mij gelukkig, bij deze gelegenheid te kunnen verklaren, dal het innige bondgenootschap tusschen onze drie keizerrijken en onze drie legers, door onze doorluchtige voorgangers voor de verdediging van dezelfde zaak geslicht, op dit oogenblik nog in zijne volle kracht beslaat. Dat bondge nootschap heeft slechts ten doel het behoud van rust en vrede fn Europa. Ik koester het volle vertrouwen, dat, met de hulp der Voorzienigheid, onze gemeenschappelijke pogingen het doel zullen bereikendal wij ons voor oogen stellen, dat door geheel Europa wordt gewenscht, en waaraan alle slaleij behoefte hebben. God beware beide keizers, voor hel geluk van hun volk." De aartshertog Albrecht dankte, namens beide vorsten. //Zij deelcn volkomen", zeide hij, //de gevoelens, door U. M. geuit." De (loslenrijkschë aartshertog Albrechtdie zich thans te Petersburg bevindt, heelt van den keizer van Oostenrijk in last ontvangen, den keizer van Ruslat d ter gelegenheid van het St. George-feest het ridderktuis der Militaire Maria Thcresia-orde ter hand te stellen. Uit de Moscouer Zeit. blijkt, dat de toestand van den ex-industrieel Slronsberg, die te Moskou gevangen zit, niet bijzonder gunstig is. Hij is overgebragt naar een andere gevangenis dan waarin hem aanvankelijk een verblijf was aangewezen, en thans bevindt hij zich in een kerkerdie slechts voor staatkundige misdadigers en andere personen wordt gebezigd, op wier bezit de justitie grooten prijs stelt, liet genoemde blad deelt mede, dat, toen het bevel tot zijn overbrenging naar bedoelden kerker aan hem werd medegedeeld, een gansche omkeer in zijn houding zich vertoonde en het vertrouwen op een gunsligen loop van zijn geding ten diepste werd ge schokt. Het duurde echter niet lang of hij herstelde zichde eerste vraag welke hij tot de dienaren der justitie riglte, was van dezen aard: zal ik in het nieuwe verblijf mij op eigen kosten kunnen inrigten en voor mijn tafel zorgen, zooals hier in de gijzeling? Tot heden is het niet bekend of dat verzoek is iugewilligd. LISSABON, 9 December. De koning heeft den president der Transvaal- sche republiek bij zich aan tafel genoodigd. De president zal zich binnen kort weder naar Nederland begeven. BERLIJN, 9 December. Het voorstel Hoffman c. s., om art. 31 der rijks grondwet in dien zin te wijzigen, dat geen der leden zonder toestemming van den rijksdag in den lijd der zitting gearresteerd of voor den regter van instructie mag geroepen worden, is met 142 tegen 117 stemmen bij tweede lezing verworpen. Het Kammergericht heeft, met wijziging der conclusie van bet Stadlge- richt, de Pius-vcreeniging definitief gesloten verklaard. VERSAILLES, 0 December. Generaal de Cissey heeft het wets-onlwerp betreffende de administratie van hel leger teruggenomen, met de verkla ring, dat de regering het ontwerp niet intrekt, maar den tijd ongenoeg zaam acht voor drie lezingen. be uitslag van de verkiezing van senatoren is bekend gemaakt. Er zijn uitgebragt G88 stemmen (een briefje in blanco): volstrekte meerderheid 344. Hertog d'Audiffret-Pasquier kreeg 550. Martel, uit Pas-de-Calais, 344 stemmen. Deze alleen zijn tot leden van den senaat geproclameerd. De candidalen, op welke voorts de meeste stemmen werden uitgebragt, zijn die van de lijst der linkerzijde. De geproclameerde namen komen uitsluitend op één van de twee lijsten voor. Op de lijst der linkerzijde zijn gemiddeld uitgebragt 324 a 325 stemmen, op de lijst der regterzijde gemiddeld 317 a 318. De zitting is ten 10 ure gesloten. LONDEN, 10 December. Gisteren hield hel vischverkoopersgild zijn jaar- lijksch feestmaal. De hertog van Cambridge voerde bij deze gelegenheid het woord en zeide o. a. dat het dwaasheid zou zijn. de militaire hervormingen niet zoo ver mogelijk uil te strekken. //Ziet," riep hij uit, //nog steeds zijn de \redebeirekkingen tusschen Engeland en China afgebroken; ziet wat groote rijken doenen zegt of uw zuiver verlangen tot behoud des vredes als onmogelijk moet doen aanmerken de eventualiteit van een oorlog vóór dat wij ouder zijn geworden. Over cenige weken misschien zullen wij meer krijgsvolk noodig hebben, en nu zou het bespottelijk wezen, als wij heden aan hel invoeren van de conscriptie gingen denken." KONSTANTINOl'EL9 December. In een officiële mededeeling wordt voor onwaar verklaard het beursgerucht, volgens hetwelk de betaling van de Januarij-coupou uitgesteld zou zijn; deze coupon zal op den vervaltijd betaald worden, hetgeen reeds nu verzekerd is ten gevolge van de aanhou dende stortingen door de schatkist bij de Oltomanische bank. Een officiële bekendmaking is verschenen, waarbij de houders van schalkislbons 1875 uitgenoodigd worden hunne stukken in te leveren, om ze tegen obligaliën der algemeene schuld te doen verwisselen welke inwisseling facultatief is. Heden overleedin den ouderdom van bijna 80 jarenMejufvrouw HELENA KANEMAN, Weduwe van KORS KERKVLIET, na vroegtijdig voor zien te zijn geweest van de Heilige Sacramenten der Stervenden. J. KANEMAN, Leiden, 7 December 1875. Executeur. Op den zevenden December 1875 is te Leiden overleden de Wei-Edel Gestrenge lieer DANIEL GUILLAUME MOUN1ER. Namens de familie, Eenige kennisgeving. Mr. G. J. MOUNIER. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden van onze ge liefde Behuwd-moeder en Moeder Mejufvrouw de Wed. HOEFNAGELS VAN OS, betuigen wij onzen hartelijken dank. VV. DE VAL. Leiden, 9 December 1875. M. A. A. DE VAL, Hoefnagels. Het Bestuur der VEREENIGING VAN DE 11. ELISABETH alhier betuigt den twee onbekenden gevers, ieder van ƒ25, hartelijken dank. Hun edel voorbeeld moge ter navolging strekken aan velen, ten einde helgroot aantal arme zieken des te beter van versterkende middelen te kunnen voorzien.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3