BÜ1ÏEINLANDSCS1E BERIGTEN. reis heeft tegengehouden, zulks nog wel huilen «de reede" van Vlissingen. en alzoo niet ter plaatse door den voorzitter der regtbank bij zijn verlol tot beslag aangewezen. Na het nemen dezer conclusie is aan den eischer eene temise van 3 weken verleend om op den eisch in reconventie voort te procederen en te antwoorden. Omtrent het treurig ongeval van vergiftiging te KapellcZeeland meldt men nog, dat de schuld voornamelijk te zoeken is in de onachtzaam heid van den bediende des apothekers. Laatstgenoemde had namelijk eene collectie medicijnen overgenomen uit de apotheek van den overleden doctor te 's lleerenhoek en gaf zijn bediende last, de verschillende soorten behoor lijk te bergen. Terwijl deze daarmede bezig was, vond hij een flesch, ver moedelijk zonder etiket, die hem na vlugtig onderzoek toescheen ijzer tinctuur tc bevallen, waarom hij den inhoud overstortte in een flesch in den winkel, waarin dit preparaat bewaard werd. Nu ontving in de vorige week de apotheker een bestelling van een zekere hoeveelheid ijzer-tinctuur voor den doctor te Kapelle bij Biezelinge, welke als gewoonlijk uit de daar toe bestemde flesch werd genomen en den doctor toegezonden. Zonder on derzoek, te goeder trouw, gaf deze zijn kleine patiente een dosis in en de rampzalige gevolgen van de vergissing lieten zich niet wachten. Ilr. Jul. Jacobs en J. N. Dijkman, rijksveearts te Lochem, beweren in het »Ned Tijdschrift voor Geneeskunde", dat de koeijen, aan welke dagelijks in hun drank of voeder 0.4 gram, dal is 6 grein salicyl-zuur werd toegediend, al stonden ze tusschen de zieke koeijen in, zoodat ze met het besmettelijke speeksel steeds in aanraking waren, volkomen bevrijd bleven van de tongbiaar. Bij het onderzoek van de onteigeningswet ten behoeve van een spoor weg van Rotterdam naar Houten in de afdeelingen der tweede kamer gaf men nagenoeg algemeen te kennen, dat dc aanbieding daarvan op den lld,n Nov. bevreemd of verrast had. Vermits men meende te weten dat de uit voering der concessie voor dien spoorweg lot nog toe schipbreuk had gele den wegens gebrek aan kapitaal en de toestand der geldmarkt thans nog veel slechter is, werd gevraagd wat dan aanleiding kon gegeven hebben om op dit oogenblik eene onteigeningswet iu te dienen, die geen doel zou treffen, als de beslaande geldelijke bezwaren niet uit den weg waren ge mind Men beschouwde haar als een soort van aequivalent voor het ont boden der op de Rijnspoorwegmaatschappij rustende verpligling tot het maken dier vertakking met den lloll. spoorweg. De bedenkingen legen de ligting van deze spoorweglijn ingebragt, als zul lende de uitbreiding der gemeente Rotterdam beletten en het belang van de eigenaren der in aanmerking komende percelen benadeelen, klemden te meer, omdat men zich naauwelijks kon voorstellen dat de Rotterdam Munster-spoorwegmaatschappij levensvatbaarheid heeft en daarom ook het algemeen nut der onteigening kon worden betwijfeld. Hoewel cenige leden geloofden dat de verbinding met Capellc een voldoend] aequivalent opleverde voor de regtstreeksche aansluiting tus schen de stations der Rijn- en Hollandsche spoorwegen, was men meer alge meen van oordeel, dat hier aan een afdoend aequivalent niet te denken viel, omdat die spoorweg in vergelijking met den weg der regtstreeksche aansluiting, cenen verbazendeu omweg maakt. Bovendien werd de tot standkoming der aansluiting betwijfeld met het oog op dc concurrentie!, die tusschen de beide maatschappijen in het leven zal worden geroepen. 'sGRAVENlIAGE, 10 December. De heer H. Lambers, thans ontvanger der directe belastingen te Stads kanaal (gedeelte Onstwedde), is tevens benoemd lot ontvanger der in- en uitgaande regten aldaar. Door den minister van koloniën is de heer W. 11. de lloo gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië. om te worden benoemd lol ambtenaar bij de burgerlijke dienst daar te lande. -■ De luit. ter zee 2' kl. R. C. van der Meulen, uil O. 1. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. -- In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen een ont werp tot onteigening ten hehoeve van den spoorweg tot verbinding van de Hollandsche en staatsspoorwegen te Amsterdam. De beraad-dagingen zijn voortgezet over de afdeeüng Waterstaat van hoofdstuk V der staatsbegrooting. Het bouwen van een nieuw departement van justitie is aangenomen met 52 tegen 15 stemmen, zoomede de memorie- post, voorgeste'd door de hb. Tak en Stieltjes, lot verbetering van den Ouden-IJssel; verworpen is echter hun voorstel wat betreft de verbetering van de Berkel. Ook is verworpen, met 48 tegen 22 stemmen, dc memorie- post. door dezelfde heeren voorgesteld, tot aanleg van een kanaal van Am sterdam naar de Waal bij Doodewaard. Op voorstel van den voorzitter is met 50 tegen 19 stemmen besloten Zaturdag zitting te houden, teil 11 ure, en om Maandag op hetzelfde uur te beginnen. BELGIË. Volgens de Brusselsche National wil Rusland een Europeschc confe rentie beleggen om het Suez-kanaai onzijdig te verklaren. Over de onzij digheid zou dan een internationale commissie waken waarin Nederland het voorzitterschap en Engeland het ondervoorzitterschap zou bcklecdcn. Dingsdjg avond heeft op den spoorweg tusschen Berchem en Mortsel ccn ongeval plaats gehad. De sneltrein, die ten 8 ure uit Brussel vertrekt, is op een goederentrein uit Antwerpen gestootcn. De schade is aanzienlijk; verscheidene wazens, met koopwaren geladen, zijn verbrijzeld. Ecnige rei zigers hebben slechts ligte kneuzingen bekomen; het grootste gedeelte is te v,;et naar Aptwerpcn gegaan. Dc overigen zijn door een anderen trein afgehaald. 5C rs €3 E 14. Jï, LONDEN 9 December. De heer Stephen Gave vertrekt niet alleen naar Egypte om den Khe dive in de regeling van diens financiële aangelegenheden tc helpen, maar wordt derwaarts vergezeld door kolonel Stokes, voormalig afgevaardigde ter internationale commissie te Konstanlinopel voor de regten van het Suez- kanaal, den heer Buckley, ambtenaar aan het depart, van builenl. zaken, die als secretaris-generaal van de missie zal optreden, den heer Whale, van het depart, van oorlogdie als financieel secretaris, en den heer Taylor, van het depart, van builenl. zaken, die als politiek secretaris werkzaam zal zijn. De Economist blijft volhouden dat zoowel uit een financieel als uit hel handels-oogpunt de aankoop der Suez-aandeelen nadeelig is voor Enge land. Het belast Engeland met de mocijelijke taak om op de Egyptische financiën het oog te houden, die allerlei lastige gevolgen kan hebben. Veel invloed op het bestuur vac. de zaken van het kanaal zal Engeland voor eerst wel niet kunnen uitoefenen en toch zal het van de regering ver- vacht worden. De Khedive had zijnen invloed meer aan zijne positie als souverein van Egypte dan aan zijne hoedanigheid van aandeelhouder te dan ken. Ook behoudt hij het regt om een specialen commissaris bij het centraal bestuur der kanaal-maatschappij te benoemen. Met de politieke voor deden van den koop heeft het blad ook niet veel op, en zij wcnscht in ieder geval, dal de regering, nu het parlement niet terstond bijeenkomt, niet langer zal uitstellen nadere inlichtingen aan de natie te geven. De dagbladen declen het volgende mede omtrmt het vergaan Van het stoomschip Deutschland: Dat schip verliet Bremen verleden Zaturdag, met bestemming naar New-York. Het schijnt dat het Zondag avond, bij een geweldigen sneeuwstormslootte tegen een zandbank iu de Noordzee nabij de Engelschc kust, de zoogenaamde Kentish Knock. Men trachtte vergeefs hel af te krijgen, en de zeeën sloegen daarover heen, zoodat het veel van zijn tuig verloor. In den ochtend toen het schip op hel pnnt stond in stukken te breken, wilde de kapitein Brinckenslein de booten neerlaten. De eerste boot, waarin zich de bootsman Beek en twee zeelieden bevonden, dezelfde die later in zoo jammerlijken toestand opgevischt zijn, werd los gelaten en dreet weg; de andere booten werden van het dek geslagen en verbrijzeld, zoodat de schipbreukelingen verder weerloos hun lot moesten afwachten. Nadat Beek Dingsdag avond gevonden was en hel gebeurde had bekend gemaaktspoedde zich de sleepboot Liverpool naar de plaats des onheils. Zij vond de Deutschland onder water; mannen, vrouwen en kin deren klemden zich nog aan het want vast; vele anderen waren reeds van koude gestorven, of in de hutten verdronken. De Liverpool nam dadelijk de nog levende passagiers en bemanning aan boordin hel geheel 150 zielen. Deze schipbreukelingen werden te Harwich aangebragt. Men rekent dat er een 50 personen van de 210. die aan boord waren, bij deze ramp het leven hebben verloren. Van de 210 behoorden er circa 100 tot de be manning; de overigen waren grootendeels voorschip-passagiers. De Ueulsch- land behoorde aan de Noordduitsche Lloyd. Zij ligt thans gezonken in vadem water. De regering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft een oor logsschip naar Liberia gezonden, ter eventuële bescherming der aldaar ge vestigde Noord-Amerikaansche burgers. F R A. 3^ H. R 13 KL Eene in April 1872 benoemde commissie uit de nationale vergadering voor eene enquête naar den toestand der arbeidersbevolking in Frankrijk, heeft dezer dagen een uitvoerig verslag uilgebragt. Bij dat onderzoek was aan de commissie gebleken dat van de geheele bevolking van Frankrijk slechts 2 millioen inwoners van dc opbrengst van bezittingen leven en mits dien 34 millioen door arbeid in hunne behoeften voorzien. Van dit laatste cijfer zijn 18 millioen der bevolking met landbouwbedrijf bezig, als: 9 mill, grondeigenaars, welke persoonlijk hunne bezittingen bebouwen, en 9 mill, pachters en veldarbeiders; dc handel, het bankwezen en de vervoermiddelen leveren aan 1.490,008 (of, hunne gezinnen medegerekendaan 5,332.946) personen een bestaan, de fabrieksnijverheid aan 3.134.989 (of 8,400.000) personen. In de stad Parijs bestaat de bevolking, welke in de fabrieksnij verheid haar beslaan vindt, uit 38772 meesters en bazen en 550,000 werk lieden, waarvan 62000 te hunnent arbeiden. De opbrengst van den land bouw wordt op 8000, die van dc labriek- en handwerknijverheid op 12000 millioen fr. in het jaar geschat. Wat de stoffelijke omstandigheden van den Franschcn werkman betreft, voert de commissie onder anderen aan dat de kansen voor den veldarbeider om zich tot eene zekere welvaart en grondbezit te verheflcn veel grooler zijn dan die van den fabriekarbeider om patroon te worden, gelijk blijkt uil dc omstandigheid, dat het grondbezit van Frankrijk op het oogenblik verdeeld is tusschen negen millioen grondeigenaarswelker getal nog van jaar tol jaar toeneemt. De commissie heelt bij haar onderzoek overal en altoos twee beginselen in strijd gevondende regeling en de vrijheid van den arbeid. Is eene re geling, zegt hij, van den arbeid mogelijk zonder eene regtstreeksche belem mering van wetenschap, ontwikkeling, verbetering en vooruitgang? Met de vijftien eeuwen tellende geschiedenis der nijverheid voor oogen, beant woordt de commissie deze vraag ontkennend. De door de Constituante af gekondigde vrijheid van arbeid is de hoeksteen van l et gebouw der indus triële welvaart. Zij geeft aan alle Fransche burgersmeesters en werklieden de vrijheid om hunne onderlinge betrekkingen naar goedvinden te regelen: zij verbiedt elk ligchaamwelken naaminrigting of oorsprong het ook hebbe, om dat persoonlijk initiatief te verdringen. De bestaande wetten verlcenen uitsluitend bescherming en bezegelen de door de partijen van weerszijde vrijelijk gesloten overeenkomsten. Deze wetten, onvolmaakt even als elk werk var. menschenhandcnmoeten in overeenstemming gehou den worden met den vooruitgang en dc beschaving. Maar zij belmoren

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2