LEIDSCHfi C 01 It A ft 8 r. m. 1875. ZATURDAG 1J DECEMBER. De Courant verschijnt dagelijksZon- en f eestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco pp, 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor '2.50 'g jaars. buiten de esp editie kost en. Ajzonder lij he nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents De prijs der Advert ent i€n is van 1—4 regels i.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BER ICUT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 8 der Verordening van den 4deD Mei 1872 (Gemeenteblad n». II): Brengen ter algemeene kennis dat tot het laten Inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid gegeven wordt: voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het tchoolgebouw aan de Oude Vest voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der le klasse, voor jongens, in het schoolgebouw op de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Boommarkt; der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de Pieterskerk- itraat; der 2e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Breédraat en wel van den 6dt° tot en met den 18dl'n December ek., dagelijks (de Zondag uitgezonderd)van des voormiddags half negen tot negen uren, en op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Cowo ut. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 2 December 1875. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEIDEN. 10 December Heden aanvaardde de heer dr. II. Oorl bet hoogleeraarsambt bij de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de lioogeschool alhier, met het houden eener redevoering over: //Israël het volk van den godsdienst." Blijkens gedane aankondiging zal morgen avond ook bier voor belang hebbenden bij den tabakshandel de gelegenheid openstaan van gedachten te wisselen over de door den minister van financiën voorgestelde belasting op den tabak. Voor heil, die liet initiatief hebben genomen, zal het aange naam zijn dal alle belanghebbenden die vergadering bijwonenten einde volledig bekend te worden met liet algemeene gevoelen over deze voor den handel zoo belangrijke zaak. liet stoomschip Koning der Nederlanden is op den middag van 9 Dec. van Napels naar Batavia vertrokken. Het stoomschip Celebes is op 3 Dec. le Batavia aangekomen. Volgens het V. D. is de hoogleeraar Koster, te Utrechtaan eene ernstige ongesteldheid lijdende, ten gevolge van eene gedane sectie. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam is in hare vergadering van gisteren een adres aan den minister van financiën vastge steld, tegen de voorgestelde tabaksbelasting. Tc Rotterdam verliet gisteren namiddag de vrouw van den werkman A. A. N., aan de Slaakkade, hare woning om eene boodschap le verriglen, in hare voorkamer twee kinderen van 2 en van 4 jaren achterlatende. Een half uur later te huis komende, vond zij het oudste kind mei brandende kleederen op den vloer liggen. Op dit gezigt viel de moeder onder een angstig hulpgeschrei in onmagt, waarop de buren kwamen toeschieten, die ile brandende kleederen van het kind bluschten en heelkundige hulp inrie pen. Die hulp was echter te vergeels, want kort daarna overleed liet kind. Uit Monnikendam meldt men: Ongeveer 2 uren beoosten het eiland Marken zijn de Hamburger stoomboot, bestemd naar Amsterdam, en een schoener in de Zuiderzee vastgevroren. De schoener, die reeds vroeger aan den grond was geraakt en in gevaar verkeerde, was door de boot op sleep touw genomen, doch beiden zijn, door de strenge vorst in het begin van deze week, in het ijs blijven zitten. Dingsdag zijn 4 bewoners van het eiland Marken met levensgevaar naar de schepen gegaan; zij hebben den Muurman herwaarts gebragt, van waar hij gisteren naar Amsterdam is ver trokken. De schoener is geladen met wijn, terwijl de boot eene groote parlij meel, erwten, boonen, enz. inheeft. Te Apeldoorn is eergisteren avond brand ontstaan in de herv. kerk; alle krachten waren terstond in de weer om den voortgang van het vuur te stuiten. Te middernacht was men de vlammen meester. De brand is ontslaan in het turfhok. Door wijlen mej. J. van Ee, wed. C. van den Anker, zijn de navol gende aanzienlijke legaten vermaakt, als: aan diakenen her herv. gemeente le Tiel een huis en erf, geschat op eene waarde van ƒ5000, benevens een perceel bouwland ter waarde van ƒ6000; aan regenten van het protestanlsch burgerweeshuis aldaar landerijen ter waarde van 90000; aan regenten van het oud-burger mannen- en vrouwenhuis aldaar vaste goederen onder Och- ten, Wamcl en Drumpt, gezamenlijk geschat op eene waarde van ƒ30500 Dingsdag is nabij Hengelo de trein, die van Oldenzaal kwam, uit het spoor geraakt, ten gevolge waarvan de locomotief van de rails in eene sloot werd geworpen, een paar andere waggons, alsmede de postwagen, geheel op zijde hingen. Voor zoover men weet, hebben er geene ongelukken bij plaats gehad en z(jn de passagiers in andere waggons overgeplaatst en ver der vervoerd. Te Wanneperveen heelt Zondag avond een geweldige vechtpartij plaats gehad onder een parljj schaatsenrijders. Zekere H. L. heeft zijn tegenpartij een zeer diepe snede over het aangezigt en een gevaarlijke verwonding aan den arm loegebragt; een ander, die tusschen beiden kwam, kreeg een mes steek aan de zijde van liet hoofd. H. L. was gewapend met twee zakmes sen en een scheermes. Op liet initiatief van de onderafdeeling Wonseradeel van het Ned. Zen delinggenootschap was voor eenigen tijd het plan gevormd om, als de heer J. Wiersma, zendeling in de Minahassa, thans met verlof, naar zijn stand plaats terugkeerde, een boeren werkman en eenige werktuigen voor den landbouw le zijner beschikking te stellen, ten eindé, zoo mogelijk, tegelijk met de geestelijke ontwikkeling van den inlander ook diens stoffelijke ont wikkeling te bevorderen. De heer Wiersma was met dat plan zeer ingeno men. Een geschikt persoon vond men in den arbeider P. Post. Wat de kosten betreft, reeds meer dan de vereischte som. circa ƒ1000, is door de giften van particulieren uit verschillende oorden des lands bijeenge- bragt. De genoemde werkman maakt zich den tijd vóór zijn vertrek o. a. ten nutte met het leeren van het boekbinden, waarin hij te Harlingen onderrigt ontvangt. Ook daarmede hoopt hij zoover te vorderen, dat hg, in den tgd dat er geen landwerk is, nuttig voor zich zeiven en anderen kan zijn. Het prov. geregtshof in Friesland heeft uitspraak gedaan in de zaak van D. G., beschuldigd van manslag op de met hem by mr. P. Heringa Cats te Oranjewoud inwonende vrouwelijke dienstbode. Het hof heeft hem aan die misdaad schuldig verklaard en veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tjjd van 12 jaren. De provinciale staten van Groningen hebben zich met 21 tegen 16 stemmen vereenigd met het gevoelen der centrale commissie, dat een hoof delijke omslag wegens praclische bezwaren voor een provinciale belasting niet geschikt is. Door de arrond.-regthank te Middelburg is, ter vervulling der vacature van regter in dat collegie, de volgende voordragt opgemaakt: mr. E. P- Schorer, subst.-grififier bij het prov. geregtshof in Zeeland; mr. P. Roetert Tak Ez.subst.-grififier bij de arrond.-regthank te Middelburg, en mr. S. Gratama. kantonregter te Vlaardingen. In de zitting van de arrond.-regthank te Middelburg werd Woensdag namens den gezagvoerder der Deensclie stoomboot Phoenix conclusie van antwoord genomen op den eiscli van schipper M. de Bruyn, tot vergoeding van alle schade, geleden door de aanvaring van zijn tjalkschip Drie Ge broeders door de Phoenixop 25 Maart jl. De conclusie van den gezag voerder strekt om de vordering van den eischer af te wijzen, terwijl hij zelf vergoeding vraagt van alle schade, door bet conservatoir arrest van 19 October geleden, onder opmerking* dat de voorzitter van de regtbank daartoe last heeft gegeven ten pericule van den verzoeker; bewerende de gezagvoerder verderdat dit beslag moet worden beschouwd als eene onregt- matige daad, vermits 1° schipper de Bruyn geen regt of actie had ter zake van de aanvaring of lot liet nemen van conservatoire maatregelen, en 2' dat schipper de Bruyn in strijd met de wet de Phoenix gedurende hare

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1