BUITENLANDSCIIE JJERIGTEiN. PER TELEGR AA F. Zaturdag avond wilde een voerman uit Makkutn van Harlingen met zjjn rijtuig, waarin drie personen zaten, naar huis terugkeeren, toen hij, welligt door de sneeuw misleid, vart den puinweg aireed en het rijtuig om sloeg. De passagiers bezeerden zich allen min of meer, maar de 60-jarise voerman is onder het rytuig geraakt en was reeds eenljjk, toen hulp kwam opdagen. Zondag avond is de van 's Bosch komende trein nabij Hedel door cene sneeuwmassa tegengehouden. Gisteren heeft eene afdeeling mineurs, 80 man sterk, de emeenschap hersteld. Uit Maastricht meldt men dat eene vrouw, moeder van 5 kinderen, spoorwegwachtster tusschen die plaats en Lanaeken (Grand Central), terwijl zij een hek wilde afsluiten, door een locomotief aangereden en dadelijk gedood is. 's GRAVENHAGE 7 December. By beschikking van den minister van financiën is bepaald, dat| de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne funciiën zullen uitoefenen als volgt: De commiesen der 2e klasse: 11. Eekhout, ten postkanlore te Haarlem; A. Muller, te Zutphen; H. N. Boddaert, te Tilburg; J. A. A. Kiiller, te Utrecht; E. J. A. Boellaard, te Gorinchem; J. G. I'looster, op het spoorweg- poskantoor te Rotterdam Antwerpen. De commiesen der 3e klasse: G. de Wit, ten postkanlore te Leiden; P. 11. Queysen, te Zwolle; J. A. Seefat, te 's HertogenboschA. J. A. baron Mulert, op het spoorwegpostkantoor te Utrecht—ZwolleH. Arntzenius, ten post kanlore te 's Gravenliage. De commiesen der 4e klasse: W. F. L. Oudenhoven, ten postkantore te Rotterdam; J. J. G. Sifitterheimte Arnhem; 1'. W. Papegaay, ten spoor- wegpostkanlore Rotterdam -Antwerpen; F. A. de Klcrck Jr., ten postkanlore te Middelburg; J. G. van Nes van Meerkerk, te Utrecht; C. Koens, ten spoorwegpostkanlore Ie Rotterdam—Antwerpen; R. L. Houw ink. ten post kanlore te Rotterdam; C. E. van de Kamer, te Leiden; P. J. Th. Voet, te Utrecht; 11. van de Werk, te Gorinchem; P. 11. L. Verwey, te Eindho ven; S. Wybenga, te Leeuwarden. De surnumerairs: T. G. van de Ramhorsl de Brouwer, ten postkanlore te Zwolle; J. P. W. Galand, te Groningen; N. llaremaker, te den Helder; J. C. de Vulder van Noorden, te Goes; 11. W. Tydeman, te den Helder; A. de Kok, te Kampen; J. F. Ilennequin, te Rotterdam; J Mutts 1'., te Edam, 11. B. Nieuwenhuis, te Utrecht; 11. llouwink. te Rotterdam, A. W. Boon, te Tiel; J. S. Parker, te Deventer; W. K. van der Dreggen, te Rotterdam; W. F. van Oldenborgh, te Zutphen; G. Giltjes, te den Helder. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van vle tweede kamer hebben de hh. Cremers, Geerl- 5ema, van Houten en Kappeyne de houding cn de politiek van den minister bestreden. De hh. van Rappard, Baar, van der Hoeven en Baslert hebben die beschuldigingen en de ingebragte bezwaren wederlegd, evenals de minister zelf zeer uitvoerig zijne politieke gedragslijn heelt verdedigd. De minister' is bij zijn gevoelen gebleven dat de regeling van het hooger onderwijs aan de regeling van het lager moet voorafgaan. Ten 8 ure zal er eene avondzit ting worden gehouden. De heer Moens heelt op hoofdstuk V der staalsbegrooting bij de afdee ling onderwijs verschillende amendementen voorgesteld, die de strekking hebben eene som van ƒ152.000 voor onderscheidene posten ten behoeve van het onderwijs uit te trekken. De heer Bredius heeft voorgesteld een subsidie van 4000 te bestemmen voor de te Dordrecht gevestigde hoogere burgerschool voor meisjes. Men verneemt dat de heer P. 11. graaf van Limburg Stirum, grool- ofïTcier van het huis des konings en als zoodanig toegevoegd aan het huis van Z. K. 11. prins Frederik der Nederlanden, zeer ernstig ongesteld is. Ter herinnering aan den geboortedag van wijlen Z. M. koning Wil lem II, is gisteren door de weduwe van J A. van Tetrode, volgens belolte aan haar echtgenoot op zijn sterfbed gedaan, een krans op het voetstuk van het standbeeld op het Buitenhof ncdergelegd. ESGELA X t& LONDEN 6 December. De kolonel Storkes, gouverneur der militaire akademie te Woolwich, heeft bevel ontvangen, zich onmiddellijk met eene bijzondere zending naar Egypte te begeven. De Times behelst lijdingen uit Alexandrië, waarin gemeld wordt dal hel berigt, dat de Porie vertoogen tot den Khedive heeft gcrigt wegens den verkoop zijner aandeden, verzonnen is. Voorts wordt gemeld dat F.gyple volstrekt niet gezind is Abyssinië of eene provincie van dat rijk in Ie lijven. Het wil den koning alleen noodzaken zijne onderdanen te beletten op Egyp tisch grondgebied te plunderen, gelijk deze reeds vijf jaren lang gedaan hebben. De Egyptische troepen hebben enkel bevel gekregen niet op Abys- sinisch grondgebied te rukken, indien de koning vooraf de gewcnschte ver zekeringen geeft. De Times deelt een en ander mede van een plan van mobilisatie van het leger, hetwelk spoedig door den minister van oorlog zal worden be kend gemaakt. Dat de minister van oorlog liever een plan publiek maakt van hetgeen in andere landen geheim gehouden wordtdan dat hij de En- gelsche officieren omtrent de in geval van mobilisatie op te volgen instruc tion iu hel onzekere laatacht het blad goed gezien. De Morning Post vertrouwt, dat eindelijk door dit plan de oogen der natie zullen opengaan voor het feit, dal de militaire magt, waarover Enge land op dit oogenblik beschikken kan, niet geëvenredigd is aan de waar digheid positie cn belangen van het rijk en ook niet aan de gevaren waaraan liet blootstaat. Mogt de natie, als het mobilisatieplau volledig be kend is, toch blind bljjven op dit punt, dan zal de regering in elk geval haren pligt gedaan hebben FKAVKRMK De beer Louis Blanc heeft de republikeinsche partij tot verzoenings gezindheid bij de verkiezingen aangespoord, ten einde van de natie de echte republiek te verkrijgen. Men behoort zich, meent hij, van bekrom- pen uitsluiting te onthoudenmaar ook geene candidaten toe te laten dan zij, die met een republikeinse!] programma optreden. Onderscheidene dagbladen houden zich nog altijd bezig met het geven van beschouw ingen over den aankoop der Suez aandeelen door Engeland. Vooral wordt dit onderwerp behandeld door de Tempsdie Frankrijks ge- krenkten nalionalen trots moeijclijk kan verbergen. Dat blad zegto. a.: En geland verbiedt de eene zaan, en dwingt ons in de andere te berusten. Frankrijk moet deze onaangenaamheid dulden eu niet al te boos zich too- nen. liet is zeer best mogelijk, dat Engeland op andere lijden minder snel gehandeld zou hebben en niet zoo ruw zijn belangen zou hebben gesteld tegenover onze teergevoeligheid. Onze oude bondgenoot in den Krim heeft geprofileerd van den staat, waarin de oorlog van 1870 ons heeft gebragt, en waarvan wij, wat de politiek aangaat, nog niet zijn opgekomen. Onze eerste pligt is thans aan dien toestand te denken eu niet boos te worden. Men moet vooral kalm redeneren. Deze zaak is doodend voor ons. maar het is iels, waaraan men zich kan en moet onderwerpen, omdat zij uit den stand van zaken voortvloeit. Rekent men met de antecedenten dezer on derneming, die wel in den grond der zaak internationaal is, maar zoo door en door Fransch, door zijn stichter, door de sympathie en den steun haar steeds door het Frausche gouvernement verleend, dan was natuurlijk Frank rijk de aangewezen persoon, zoodra een deel der actiën iu handen eener regering komen moest. Maar, ter verontschuldiging van hel heden en ter beschuldiging van een noodlottig verleden, moeten wij er bijvoegen, dal de Fransche regering, indien zij den koop had kunnen sluitende meest drin gende redenen gehad zou hebben om te bedanken. Op hel oogenblik zijn wij onmagtig en zonder valsche schaamte dienen wij dit te erkennen. Wal de toekomst betreft, moet de Fransche politiek geheel vrij blijven. Wij weten niet. waartoe de zorg voor onze belangen ons brengen zal. Op onze betrekkingen met Engeland mag deze zaak geen invloed hebben. Het moet zijn of zij niet is gebeurd. Als er spraak is van een intcrualiouaal syndi caat, ten einde bel kanaal onzijdig te verklaren, dan moeten wij die po gingen ondersteunen. Het stedelijk overschot van mad. Déjazel is op plegtige'wijze leraarde besteld. Uit alle rangen en standen, vooral uit den kring van haar kunst vrienden. waren vrienden en vereerders zaamgekomen, om haar de laatste eer te bewijzen. Linten en kransen, bloemen en lauwerbladen bedekten de lijkbaar. De slippen werden gedragen door de lib. Victorien Sardou, Huzier, E. Blavet, Laferrière en door Déjazel's oudste vrienden d'Anthoinc en Cuchlens. Tegenwoordig waren de zoon en de dochler van de overledene, Na afloop van de lijkdienst in de kerk zette de stoet zich in beweging naar het kerkhof Père la-Chaise, waar de heer Morcau, namens de «Société de artistes", eene toespraak hield. SPANJE. Naar men thans uit Madrid meldt zullen de verkiezingen voor di Cortes weer uitgesteld worden, liet slechte weder belet den koning vóór de eerste dagen van Januarij naar het Noorden te trekken; dienten gevolge zal het decreet tot oproeping der kiezers eerst omstreeks den 16'1" Januarij verschijnende verkiezingen zullen plaats hebben in de laatste helft van Februarij cn de opening der Cortes in het begin van Maart. ITALIË. De Opinions meldt dat de hertog de Gallieva. lid van den senaat, den minister van openbare werken heelt aangeboden het plan eeiur over eenkomst betreffende de uitgaven voor de havenwerken van Genua, en voor een hospitaal aldaar. Voor die doeleinden heeft hij tevens een kapitaal van 22 millioen beschikbaar gesteld. DU1TSCHLAIV». Er is eene strafreglelijke vervolging ingesteld legen monsgr. von Kei- teler, bisschop van Maintz, wegens onwettige aanstelling van een waarne mend geestelijke te Rödelheim in het district Wiesbaden, behoorendeonder hel bisdom van Maintz. Te Berlijn werd Zaturdag avond cene algemeene vergadering gehouden door de leden der sociaal-democratische partij. Omstreeks 10 U ure stormde een sociaal-democraat de zaal binnen. Zonder zich te storen aan bet regle ment van orde, viel bij eensklaps den spreker, die aan bel woord was, in de rede en riep met luider slem: «Mijne heeren! Ik kom u de aangename tijding mededeelen, dat de groolc fabriek van Borsig aan de vier hoeken in volle vlam staat"Naauwelijks had hij die woorden gesproken of er ont stond een algemeen geschater; de spreker hervatte zijn rede en begon met te verkiaren, dat de zauk hem onverschillig was! VERSAILLES, 5 December. In de nationale vergadering is heden het rappor! voorgelezen van de commissie voor de ontbinding. Daarin wordt gezegd, dat de werkzaamheden der vergadering niet langer mogen duren dan tot 31 dezer, en dat zij zoo mogelijk vroeger dienen geëindigd te zijn. Het rapport concludeert ten slotte tol het aannemen der bekende data. De commissie stelt wijders voor de aan de orde gestelde ontwerpen in behan deling te nemen, nadat de wet op de instelling der kiesdistricten zal zijn aangenomen en de 75 senatoren benoemd zullen zgn. Dienoverkomstig beeft de kamer besloten. VERSAILLES, 7 December. In de nationale vergadering bestreed Rotivier het ontwerp tot hervorming van het regtswezen in Egypte; hij maakte een toespeling op den aankoop door Engeland van de aandeelen in de Suez-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2