LEID8CHE COURANT. 1875. 287. WOENSDAG 8 DECEMBER. STADS-BE RICHTEN. j BINNENLANDSCBE BEICGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.8Ö; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden IV'. 48 blad 59) der Handelingen van den Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 9den December 1875, 's namiddags le twee uren. 1» Benoeming van eene hulponderwijzeres aan de meisjesschool der 2le klasse. (296) 2«. Idem van een adjunct-marktmeester. (293) 3«. Voordracht betrekkelijk de rioleering van hel Ziekenhuis en de daarbij gelegen buurt. (292 en 299) 4«. Idem tot wijziging van de verordening regelende het onderwijs op het Gymnasium. (294) 5' Verzoek van het Bestuur van het studenten-muziekgezelschap Sempre Crescendo, om vrijstelling van de betaling van zaalhuur. (295 en 298) 6*. Verzoek van J. J. Van Tertholen om ontslag als onderwijzer 2<lï klasse aan de school n». 1 voor minvermogenden. (297) 1'. Voordracht betrekkelijk eene overdracht van de aan de gemeente be- hoorende torens aan de betrokken Kerkbesturen. (Zie Memorie van ant woord op Volgn. 95 der begrooting voor 1876). LEIDEN, 7 December. Be minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dat uit hoofde van den gewijzigden loop der posten op Duitsch grond gebied, de veertiendaagsche brievenmaal naar Batavia, langs den weg van Triest, tijdelijk, te rekenen van den 7den dezer, des Dingsdags namiddags ia plaats van des Woensdags morgens zal worden verzonden, en wel met den trein Rijnspoorweg, welke ten 3.5 av. uit Amsterdam, ten 2.40 av. uit Rotterdam en ten 2 35 av. uit 'sGravenhage vertrekt. Gisteren namiddag zijn op den Zoeterwoudschen weg, even buiten de Koepoort, de paarden, voor een mestwagen gespannen, even nadat de la ding was gelost, op hol gegaan. Zij renden stadwaarts langs de Koepoorls- gracht, door de Molensteeg en Bakkersteeg tot aan de Sterrewacht op de Kaiserstraatmaar bleven daar met het deel van den wagen, dat nog overig was, aan het hek haken, hetgeen gelegenheid gaf hen meester te worden. De provinciale staten van Zeeland lieDben heden tol lid van de eerste kamer der slaten-generaal gekozen den heer mr. C. J. Pické, raadsheer bij het hol in Zeeland, met 24 stemmen. De heer Molenburgh bekwam 7 en de heer de Jonge van Ellemeet 6 stemmen. De Staatscourant bevat een overzigt van de verslagen der in 1875 gehouden eind-examens van de hoogere burgerscholen. Blijkens dat over zigt hebben van de 209 candidaten 197 een voldoend examen afgelegd. Bij de Nederlandsche hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling te Philadelphia is een schrijven ontvangen van de hh. Jonckbloet en de Casem- brool, leden dier hoofdcommissie, welke naar Philadelphia zijn gezonden tot regeling der verschillende aangelegenheden, die in betrekking staan tol de lertegenwoordiging van Nederland op de tentoonstelling. Uit dit schrij ven blijkt, dat deze heeren uitnemend geslaagd zijn in het verkrijgen van de noodigc plaatsruimte in de verschillende gebouwenzoowel voor de nijverheid als voor de kunst en den landbouw Zij roemen zeer de groote voorkomendheid, zoowel van den directeur-generaal, den heer Goshorn alsook van de leden der Nederl. hoofdcommissie, den consul-generaal Bur- lage te Nieuw-York en den heer Westergaard, Nederl. consul, te Phila delphia. De hh. Jonckbloet en de Casembroot koesleren de overtuiging, dat de tentoonstelling, zoo zij beantwoordt aan de zorg, die men in Amerika aanwendt om haar te doen slagen, alle1 vorige zal overtreffen. Men be schouwt de zaak aldaar als eene groote nationale aangelegenheid. De ge bouwen zijn prachtig en in geheel de wereld is waarschijnlijk geene zoo achoone localiteit als Fairmonnl-Park te vinden. De Nederl. hoofdcommissie beeft daarenboven een schrijven ontvangen van mevr. Gillespie, waarin wordt medegedeeld, dat een afzonderlijk gebouw wordt opgerigt voor vrouwen arbeid, en de Nederl. hoofdcommissie wordt uitgenoodigd de Nederlandsche dames aan te sporen tot deelneming aan dien wedstrijd. Het stoomschip Madura, van Batavia naar Nieuwe Diep. is op 5 Dec. te Napels aangekomen. De Koning der Nederlandenop weg naar Batavia, is in den morgen van 5 Dec. Gibraltar gepasseerd. Den hle0 December is in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam eene vergadering gehouden van de commissie lot het besturen van nationale tuin bouw-tentoonstellingen. De voorzitter, jlt'. 11. J. Butgers van Rozenburg, deelde o. a. mede, dat voor de in dit jaar van 8—13 April gehouden ten toonstelling voor hei aankoopen van medailles ƒ2290 was ontvangen. Er werd besloten in 1876 van 611 April weder een tentoonstelling te houden, indien door belanghebbenden minstens ƒ1500 voor de onkosten van medailles enz. wordt bijgedragen. Uitgeloofd zullen worden 40 gouden, 44 verguld zilveren en 15 bronzen medailles. Zaturdag 11. is Ie Amsterdam gehouden de tiende algemeene vergade ring van het aardrijkskundig genootschap. Onder de aanwezigen merkte men op den luit. ter zee 2e kl. Koolemans Beynen, die met de Pandora, onder kapitein Young, een reis naar de Noordpoolslreken heeft medege maakt. Genoemde kapitein werd op voorstel van den voorzitter, prof. Vetli, bij acclamatie benoemd tot eerste ecre-lid van het genootschap. Omtrent de bijdragen voor de ontworpen Sumatra-expeditie waren de beriglen niet zeer gunstig. Eene som van ruim 6000 op de ƒ35000, die noodig zijn, was gevonden. De beer W. F. Versteeg gaf daarop een verslag van het plan der wetenschappelijke expeditie in quaeslie. De heer Versteeg had de beste ver wachting van de expeditie en zeidc dat de Sultan van Djambi zijn eigen zoon als gids had aangeboden. In deze vergadering werden voorts de belooningen uitgereikt, door Neder landers op de tentoonstelling te Parjjs behaald. Men had die uitreiking op ecnigzins plegtige wijze willen doen geschieden, en achtereenvolgens prins Hendrik, de ministers van binnenlandscbe zaken, koloniën en marine uit genoodigd zich met die uitreiking te willen belasten, doch allen waren ver hinderd. Daarom geschiedde dit thans door den voorzitter, prof. Velh. Aan den heer Versteeg zou een //lettre de distinction", de hoogste belooning, zijn toegekend voor zijne kaarten van Indië, indien hij geen lid van de jury te Parijs ware geweestvoorts werden uitgereikt aan de geographische dienst in Indië een //lettre de distinction", aan den heer dr. G. Schlegel een medaille 2e kl.aan het ministerie van marine een //lettre de distinction"; aan het meteorologisch instituut een //lettre de distinction"; aan het mijn wezen in Nederl. Indië een medaille 2e kl.aan den heer Oudemans, voor zijne Flora van Nederland, een medaille 2C kl.; aan de heeren Pollen en van Dam een id.; aan den heer Leemans een medaille le kl.; aan den heer Voute een id. 2e kl.aan den heer Fred. Muller een id 2e kl.; aan den heer de Jonge een id 2C kl.; aan prof. de Goeje een eervolle vermelding; aan den heer de Bussy een medaille 2' kl.aan den heer Staring een id.; aan hel lopographisch bureau een //lettre de distinction"; aan den lieer Stemler een medaille 2e kl.; aan den beer Kan, secr. van hel gen., een id.; aan den lieer Voltelen een id.; aan de hh. Noorduyn, Seylfardt, Smulders en v. Slolen een eerv. vermelding; aan het instituut voor Ind. land-, taal- en volkenkunde een «lettre de distinction"; aan prof. P. J. Veth een med. le kl., welke onder luide toejuiching aan hem werd uitgereikt door den heer Versteeg, Zaturdag morgen is le Gottda een knaap verdronken in den Turfsingel. Onvoorzigtigheid op het nog zwakke ijs is de oorzaak van dit ongeval. Tot lecraar bij de Israëlitische gemeente te Gouda is beroepen de heer L. Rood, te Middelharnis. Te IJsselmonde verliet Zaturdag 11. eene vrouw voor eenige oogen- blikken hare woning, waarin een meisje van vier jaren alleen achterbleef. Toen de moeder weer in huis kwamvond zij haar kind in bedmet brand wonden overdekt. Waarschijnlijk was het kind in liet vuur gevallen en had het zich, door de pijn gedreven, in bed verborgen. Het is aan de ge volgen overleden. Te Zwolle heeft Zondag avond een zware brand gewoed, waardoor bet huis van een winkelier in de Diezerstraat is vernield. Tien spuiten werkten, maar de brand werd zóó dreigend, dat om hulp naar Kampen werd ges«iud. De storm ging gelukkig liggen en daardoor werden de aangrenzende buizen, die veel geleden hebben, voor geheele vernieling bewaard. Men meldt uit Kampen: Door bemoejjing van den weihouder Bóele zijn met eene sleepboot, die uil Zutphen is ontboden. 24 schepen, die bij den Ketel in nood verkeerdennaar hier gesleept. De heer Boele benevens de hh. Jules van Hasselt en G. P, van der Veen bevonden zich aan boord der sleepboot en voorzagen de schippers van levensbehoeften. De erkente lijkheid der geredden was groot.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1