LE1DSCIIE O ER A AT. 1875. S°. 280. DINGSDAG 7 DECEMBER. ST A DS-BER ICIÏ T EN. BINNENLAISDSCHE DER UITEN. <msf De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.E0; met het Verslag der Handelingen van den (iemeenteraad t 3.35franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars. buiten de expeditie koeien. Afzonderlijke nvmm er s der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrlcntiën is van 1—4 regels j 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 8 der Verordening van den 4Jen Mei 1872 (Gemeenteblad n'. II); Brengen ter algemeene kennis dat lol het laten inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid gegeven wordt; voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der ie klasse, voor jongens, in het schoolgebouw op de Aalmarkt der !c klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Boommarkt; der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de Pieterskerk straat der 2e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Breé,trant eu wel van den 6llc° tot en met den 18d™ December ek.dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags half negen tot negen uren, en op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leides, 2 December 1875. LEIDEN. 6 December. Het wets-ontwerp tot onteigening ten behoeve van een spoorweg van Leiden naar Woerden is thans rondgedeeld. In het eenig artikel daarvan wordt verklaard, dat hel algemeen nut de onteigening vordert, ten name van de spoorweg-maatschappij Leiden-Woerden, van de eigendommen noo- dig voor den aanleg van een spoorweg van Leiden naar Woerdenin de gemeenten: Oegstgeest, Zoeterwoude, llazerswoudeAlphen, Zwammerdam, Bodegraven, Barwoutswaarder, Waarder en Woerden, aanvangende aan hel station Leiden van den Hollandschen ijzeren spoorweg, gaande over den Rijn, westelijk langs de kom der gemeente Leiden, vervolgens in oostelijke tïgling ombuigende, om ten zuiden van en nagenoeg in evenwijdige rigling met den Rijn te worden voortgezet tot den Rijnspoorweg in de gemeente Woerden en aan dien spoorweg met een hoog in noordelijke rigling aan te sluiten op een punt, ten zuiden van de Kromwijksche wetering. Ingevolge de voorwaarden van concessie zalvolgens de memorie van toe lichting, de spoorweg aan de beslaande spoorwegen te Leiden en te Woer den aansluitenzoodat de wagens der onderscheidene ondernemingen onge hinderd van den eenen spoorweg op den anderen kunnen doorloopen, en zal het gemeenschappelijk gebruik van de stations te Leiden en te Woerden hij afzonderlijke overeenkomst worden geregeld. Bij Leiden zal daarenboven in de gemeente Zoeterwoude een slation worden gemaakt voor goederen, waarop de noodige gehouwen voor berging van locomotivenrijtuigen en werkplaats zullen worden opgerigt. Behalve de hierboven vermelde stations 4i" stations en halten ontworpen te Koudekerk, Alplien, Zwammerdam en [ie BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN vestigt de aandacht der inge- zeienen op hel bepaalde bij art. 20 der Algemeene Politieverordening: »0e bewoner of bruiker van een pand is verplicht, binnen drie uren na aanzegging van wege den Burgemeester, de sneeuw of liet ijs op de straat Toor of rondom zijne woning of zijn ert weg te ruimen en bijeen te bren gen, in de straten midden op de straat, op de grachten aan de waterziide en op de pleinen tot op den afstand van vier meter uit den gevel ol muur. Vóór «ÏIc aanzegging is het wegruimen of hijcenbreuïcn verboden." Hij noodigt de ingezetenen uit, tol de slipte naleving dier bepaling mede Ie werken. De Burgemeester voornoemd, Leidex, 6 December 1875. v. d. BRANDELER. I T Bodegraven. Omtrent de ontworpen plaatsing dier stations en halten zal worden beslist nadat gedep. staten van Zuidholland zullen zijn gehoord. De exploitatie van den spoorweg zal, voor rekening van de spoorweg-maat schappij Leiden— Woerdendoor de Nederl. Rijnspoorweg maatschappij ge-3 gebieden en geregeld worden overeenkomstig de laatste alinea van art. 58 der concessie. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 54.00, 28.00, 0.10 en ƒ2.95 en de laagste prijzen ƒ54.00 ƒ27 00, J 5.40 en ƒ2.85. Gisteren namiddag zijn zes jongelieden, die zich aan den vcstwal tns- schen den Vliet en de Kaiserstraat op het nog broze ijs hadden gewaagd, in het water geraakt. Aan spoedig verleende hulp hadden zij hun behoud te danken zoodat zij er met een frisch bad zijn afgekomen. De heer A. R. Ruitenschild, pred. te Oegstgeest, heeft het beroep r.aar Utrecht aangenomen. Door den gemeenteraad van Rijnsburg zijn lot hoofdonderwijzers aldaar benoemd de hh. A. Collee, te Haarlem, en J. J. van Teriliolcn, te Leiden. Heden, meldt het U. D., is ons hel berigt bevestigd, dat door den i) ocureur-generaal bij het prov. geregtshof in Utrecht beroep tot cassatie is ingesteld tegen het arrest door gemeld geregtshof gewezenwaarhij in hooger beroep onze hoofdredacteur is vrijgesproken van de beschuldiging van laster, in zake de vischmarklgeschiedenis. De spoorwegbrug over het Noordzee-kanaal moetvolgens de Zaanl. Ct., in zoover niet aan de verwachting beantwoorden, dat ongeveer een kwartier uurs noodig is zoowel voor liet openen als voor het sluiten der brug, waardoor natuurlijk voor de scheepvaart groot oponthoud te wachten is. Het orgel in de kerk te Soest, hetwelk door den jongstcn brand on bruikbaar geworden is, zal, naar men verneemt, vervangen worden door een nieuw orgel, hetwelk prins Hendrik ten geschenke geeft. Gisteren nacht zijn de twee hooibergen en later ook de twee nabjj gelegen havermagazijnen in brand geraakt van den heer H. Gerritsen, te Amersfoort, aannemer der fourrages voor de paarden van het garnizoen aldaar. De gebouwen liggen tegenover en dus digt hij de stallen van het rcg. rijdende artillerie. Deze stallen bleven gespaard; doch voormelde hooi bergen en magazijnen zijn met al hunnen voorraad door de vlammen ver teerd naar men schat tot eene waarde van p. m. 30,000. Een cn ander was geassureerd hij verschillende maalscliappijen. Terzelfder plaatse zijn op 21 October 1874, des avonds, evenzeer de hooibergen en hel havermaga- zijn van den aannemer Gerritsen afgebrand; en in den nacht van 11 op 12 November 1874 heeft de heer G. mede een anderen hooiberg door brand verloren. De Asser C. meldt het volgende: Donderdag morgen heeft In den omnibus, rijdende van Stadskanaal op Assen, liet volgende plaats gehad. Men had tot verwarming der voeten van de vijf in den omnibus zijnde rei zigers twee stoven met vuur daarin geplaatst. Nadat een eindweegs was afgelegd schijnen de passagiers door den zich in den wagen verzamelden kolendamp te zijn bevangen; men heelt ze ten minste bij de eerstvolgende pleisterplaats allen bedwelmd gevonden en een van lien in die mate, dat men nieL dan inct groole moeite hem weder heeft kunnen bijbrengen. Hij kon echter de reis niet voortzetten, wegens de malheid, waarin hij ver keerde. Ook de overigen gevoelden zich, toen zij te Assen kwamen, nog duizelig en flaauw. Gelukkig mag men hel noemen, dat de halteplaats niet verder af was. want hadden de reizigers nog een kwartier in den wagen gezeten, dan was liet geval waarschijnlijk niet zonder dcodelijke gevolgen, afgeloopen. Te Grouw heeft Zaturdag de eerste der in Friesland aangekondigde hardrijderijen op schaatsen plaats gehad; 36 rijders namen daaraan deel. Het prov. geregtshof in Zeeland heeft J. G. Klippel, arbeider te Sla- vcnisse, beschuldigd van moedwilligen manslag, vrijgesproken, op grond dat het hof niet de overtuiging heeft gekregen dal de beschuldigde de dader van het feit is. Te Middelburg zijn Vrijdag een vierjarig kind cn Zaturdag een twee jarig kind, die zonder opzigl waren ge'aten, in brand geraakt. Ofschoon aan beiden spoedig hulp werd verleendvreest men voor htm leven. Bij de tweede kamer is ingekomen een wets-ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent de belasting op hier en azijn. De strekking daarvan is

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1