LEIDSCHE COURANT. 1875. K°. 283. VRIJDAG 3 DECEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant ts per vierendeel jaars 3.franco p. p, 3.60; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'jjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtcntiën is van 1—4 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden IV'. 47 blad 58) der Bundelingen van den Gemeenteraad. STADS-BER ICHTEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 14,len October 1875, is vastgesteld de volgende VERORDENING, waarbij wordt gewijzigd de Herordening houdende Reglement voor de Rank van facetting te Leiden. De Verordening houdende Reglement voor de Bank van Leening te Lei den, vastgesteld den 12 Juli/20 November 1873 (Gemeenteblad n°. 9 van 1874), goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 19 Eebruari 1874, n°. 3, wordt gewijzigd als volgt: Art. 10 wordt aldus gelezen: //Het is aan alle ambtenaren verboden voor eigen rekening, middellijk of onmiddellijk, bij de Bank geld te leenen of aan anderen geld op onderpand voor te schieten; zonder machtiging van Commissarissen, middellijk of onmiddellijk, aan- koopen te doen op de door de Bank te houden veilingen." Art. 22. laatste alinea, wordt gelezen als volgt: //Op de dagenwelke voor het houden van de veilingen of het tellen der panden worden aangewezen, kunnen Commissarissen het getal uren,'gedu rende welke de Bank voor het publiek openstaat, beperken, zonder echter 4e\\ toegang den geheelen dag te sluiten." Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zijne openbare verga dering van den I4,1tn October 1875. De Burgemeester, v. d. BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde deze Verordening goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 10,le" November 1875, n°. 13. En is hiervan afkondiging geschiedt waar het behoortden ^""Decem ber 1875. Rurgemeesler en Wethouders voornoemd, v. d BRANDELER, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 8 der Verordening van den i'" Mei 1872 (Gemeenteblad n». li); Brengen ter algemeene kennis dat tot het laten Inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid gegeven wordt: voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude F est voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der ie klasse, voor jongens, in het schoolgebouw.op de Aalmarkt der ie klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Boommarkt der 2C klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de Pieterskerk straat der 2e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Breêstraat en wel van den 6,le" tot en met den 18'1'" December ek.dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen tot negen uren/en op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 2 December 1875. E. KIST, Secretaris. lilMNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 2 December. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- hragtdat de eerstvolgende verzending der brievenmaal voor Nederl. Indië. langs den weg van Napels, en verder met het stoomschip Koning der Ne- landenvan de maatschappij //Nederland", zal plaats hebben op Zondag den 511"1 December aanst.door middel van de op de volgende uren vertrekkende treinen: te 7 's morgens uit Amsterdam; te 6.25 's morgeus uil Rotterdam, en te 6.15 's morgens uit 's Gravenhage. Volgens gedane aankondiging beeft kapitein Boyton ook heder hier in de zwem- en badinrigting Rhijnzigt proeven afgelegd met zijn reddingstoe stel, ten einde de deugdelijkheid daarvan aan te toonen. Die proeven wer den door bet opgekomen publiek met belangstelling gadegeslagenvooral de zamenslelling van het vlot eti andere verriglingen om schipbreukelingen te hulp te komen. Even als elders maakte hij ook hier een maaltijd op het water gereed en bakte daartoe den visch, dien men zich moest voorstellen dat hij gevangen had. Aan de Haagsche trekvaart, even buiten de voormalige Wittepoort, onder Zoeterwoude, zijn gisteren namiddag van een kind, 2% jaar oud, Johannes llubertus van der Weyden genaamd, dat op een bankje bij de kagcliel zatde kleederen in brand geraaktwaardoor het ernstige brand wonden aan den rug bekwam. Geneeskundige hulp werd verleend door dr. Pekelharing, op wiens last het kind naar het akademisch ziekenhnis werd vervoerd. Het moet in bedenkelijken toestand verkeeren. Ten behoeve van de afdeeling //hoogcre burgerschool" van het gym nasium Willem III te Batavia, wordt verlangd: 1». een leeraar in de En- gelsche en Hoogduitsche taal- en letterkunde, die de volkomen geschiktheid bezit tot het geven van liet onderwijs in de Engelsche en Iloogduilsche talen en letterkunde in de drie hoogste klassen; 2". een leeraar in de Ne- derlandsche taal- en letterkunde, die in hel bezit is van een diploma van doctor of eandidaat in de letteren, of eene acte van middelbaar onderwijs; en 3». een leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde, die in het bezit is van een diploma van doctor of eandidaat in de letterenof eene acte van middelbaar onderwijs Zij die genegen zijn zich in de gemelde betrekkingen aan 'slands dienst in Nederl. Indië te verbinden, kunnen, ter mededinging, zich, uiterlijk tot en met 20 December 1875, bij een op zegel geschreven requestlot het dep. van koloniën wenden. Verdere bijzonderhe den worden door de Staatscourant medegedeeld. Men schrijft ons: Niet alleen dat door den plotseling begonnen winter de schade aan bevroren bloemkool eenige duizenden gulden bedraagt, maar ook de nog drukke scheepvaart ondervindt daarvan allerwege groot nadeel. Het is bekend boe het daarmede in de noordelijke provinciën gelegen is. Niet beter is hel op de vaarten in deze provincie gesteld. Verscheidene met turf en hout geladen schependie met het stormweer niet konden afko- komen, pakschuiten, beurtschepenmet aardappelen en andere.waren gela den vaartuigen, groote partijen houtvlotten, zitten hier en daar in het ijs en de sneeuw vast, zonder uitzigl van spoedig los te komen, terwijl de handel meende nog ongestoord te kunnen verzenden en eene menigte pak huizen op meerderen voorraad wachtte. De schippers hadden intusschen lustig blijven varen tot Kersmis toe, als van zelf de markten dan gesloten raken. Was de lente nu zoo nabijals men thans den winter te gemoet gaaler kon gegronde hoop gekoesterd worden op een spoedig afscheid van den laalslen. Nu integendeel is de vorst, in weerwil dat het op den duur blijft sneeuwen, toegenomen, zoodat de thermometer heden morgen ten 8 ure 20" teekende. Toch is het meer gebeurd dat op St. Andreas (30 No vember) allerwege het ijs met schaatsen werd beredende dooi inviel en de winter zich weinig of niet meer liet gelden, doch hierop te bouwen is voor het minst gewaagd. In de'Zatitrdag II. te Amsterdam gehouden zitting der kon. akademie van wetenschappen, afd. wis- en natuurkunde, zijn van den minister van marine ingezonden een tal van waarnemingenter kennisneming overge maakt, van officieren der Nederlandsche marine op Venus' jongsten overgang voorbij de Zon: zij zijn bereids den directeur van Leidens Slerrewachl in handen gesteld. Uit eigen naam en dien van de hh. Zeeman en Place brengt de heer van Geuns rapport uil betrekkelijk de mogelijke gevolgen der droogmaking van een deel der Zuiderzee, waarvan de conclusie luidt: //dat, onder voorwaarde dat de droogmaking geregeld plaats vinde en door het graven van kanalen en slooten behoorlijk gezorgd worde voor de afwate ring der drooggemaakte gronden, zoodat zij op den juisten tijd in cultuur gebragt worden, voor het ontstaan van kwaadaardige epidemiën in den Zuiderzeepolder geen bijzondere vrees gekoesterd behoeft te worden". De commissie voor de zaken der Waalsche kerken heeft tol de evan gelie-bediening toegelaten en beroepbaar verklaard in de Waalsche gemeen ten, den heer J. D. üaubenton, geboren te Amsterdam, kweekeling der theologische school te Lausanne. liet stoomschip Groningenvan Batavia naar Rotterdam, is op 1 De cember van Suez vertrokken. De Koning der Nederlanden is in den mor gen van 1 December van Southampton naar Batavia vertrokken.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1