LEIDSCHE COURANT. MAANDAG 29 NOVEMBER. ST ADS-BERICHT EINc BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p.p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiün is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. N°. 379. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet le weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 26ste° dezer maand invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het patentrecht, over het tweede kwartaal dienst 1875/6; terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 27 November 1875. v. d. BRANDELER. LEIDEN. 27 November. Het bestuur der afdecling Leiden van de maatschappij tot bevordering der toonkunst heeft ter kennis der leden gebragl dat het door den bijzon deren ijver, waarmede de zangvereeniging hare oefeningen hehartigt, instaat vs. swsieldop advies van den directeur, den heer de Lange, reeds over wei nige weken eenige compositionvoor een koor van maligen omvang bere kend, ten gehoore te brengen, liet bestuur heelt voor dezen winter een drietal openbare muziekuitvoeringen vastgesteld, die tusschen de quartet- en orchestavonden der maatschappij van toonkunst invallen; namelijk; 1°. op Donderdag 27 Januarij: uitvoering met koor; 2°. op Donderdag 24 Ecbruarij uitvoering van kamermuziek; 3°. op Donderdag 20 April: tweede uitvoering met koor. Bij den uitgever D. B. Centen te Amsterdamziel het licht de Christe- ielijke Volks-Almanak voor 1876, proza en poëzij verzameld door dr. E. Laurillard. Het is een goede bekende dien men in vele gezinnen on gaarne zou missen. Ook dit jaar biedt het mengelwerk eene aangename afwisseling. Behalve van den verzamelaar vindt men er bijdragen in van ten Kate, llascbroek, Dercksenvan lleyst, M. C. L. L. en anderen. Uit liet geheel rijst een liefelijke geur op, die het boekske met regt den naam van Christelijke Volks-Almanak doet dragen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 69 tot 74 volwassen personen en 20 tot 23 kinderen. De Staatscourant bevat eene nominative opgave (42c vervolg) van Europesche officieren, onderofficieren en minderen, overleden na evacuatie uit Atchin, voor zooverre daaromtrent tot op 23 October 1875 bij het dep. van oorlog in Ned. IndiS berigt was ingekomen. Die lijst bevat de volgende namen: F. J. Schoch, J. A. Fuchs, 1. van der Velden, J. F. Fortunatie, C. J. Zweers, I. L. Kiinig. De minister van binnenl. zaken heelt bekend gemaakt dat het rijks prentenkabinet te Amsterdam, tot nadere aankondiging, voor hel publiek is gesloten. De uitslag der najaarsexamens voor onderwijzers in de verschillende provinciën is geweest: Hoofdonderwijzers 145 toegelaten, 167 afgewezen; hoofdonderwijzeressen 30 toeg., 12 afg.; huisonder wij zeresscn 8 toeg.1 afg.; hulponderwijzers 160 toeg., 112 afg.; hulponderwijzeressen 109 toeg., 54 afg..-- Fransch: onderwijzers 66 toeg., 98 afg.; huisonderwijzers 3 toeg.; onderwijzeressen 87 toeg., 59 afg.; huisonderwijzeressen 14 toeg., 2 afg. Eiigelsch: onder wijzers 23 toeg., 17 afg.: huisonderwijzers 8 toeg.; onderwijzeressen 48 toeg., 17 afg.; huisondcrwijzeressen 10 toeg., 1 afg. Hoogduitsch: onder wijzers 26 toeg., 14 a(g.onderwijzeressen 47 toeg., 13 afg.; huisonderwij- zeressen 22 toeg. Wiskunde; onderwijzers 64 toeg., 57 afg.; huisonder wijzers 3 toeg., onderwijzeressen 3 toeg. Teekenen: onderwijzers 15 toeg., 19 afg.; huisonderwijzers 4 toeg., 1 afg.; onderwijzeressen 3 toeg., 7 afg.; huisonderwijzeressen 1 afg. Landbouwkunde: onderwijzers 15 toeg., 11 afg. Gymnastiek: onderwijzers 18 toeg., 5 afg.; huisonderwij- ik zers 2 toeg., onderwijzeressen 1 toeg. Handwerken: onderwijzeressen 155 toeg., 37 afg.; huisonderwijzcressen 9 toeg., 3 afg. Het totaal der afgelegde examens is 1805, waarvan 1092 met goed gevolg. De Nederlandsche commissie voor de /'Exposition internationale et Con- grès d'hygiène et de sauvelage", in 1876 te Brussel, heeit eenige uitbreiding ondergaan. Zij verzoekt ons ter kennis van belanghebbenden te brengen dat de leden de werkzaamheden volgenderwijze onder zich verdeeld hebben, en men diensvolgens wordt uitgenoodigd zich te wenden: voor de zaak van het brand wezen: tot den heer P. W. Steenkamp, kom- maudant der brandweer, te Amsterdam: voor de zaak van redding uit zeegevaar: tot een der volgende hh. jh". S. Dedel te AmsterdamL. M. Beels van Heemstede te Amsterdamvoor zitter en secretaris van de Noord- en Zuidhollandsche redding-maatschappij VV. van der Hoeven, president-directeur van de Amerikaansche stoomvaart maatschappij te Rotterdam, N. M. J. Kroef, kapitein ter zee te Rotterdam, en D. L. Wollson, directeur van de Ned. stoombootmaatschappij te Rotterdam voor de zaak van hulp in oorlogstijdtot den Init.-generaal F. Y. A. rid der de Stuers, of den heer dr. B. Carsten, adjunct-inspecteur voor het ge neeskundig staatstoezigt in Zuidholland te 's Gravenhage voor de zaak der hygiène: tot een der volgende hh.B. Eickma, wethou der te Rotterdam, dr. G. A. N. Allebé, lid van de gezondheids-commissie te Amsterdam, dr. J. van Geuns Jr.med. dr. te Amsterdam, dr. K. M. Giltay, 1 voorzitter van de openbare gezondheids-commissie te Rotterdam, dr. F. Rien- derhofï, directeur van het stads-ziekenhuis te Rotterdam, en dr. I. Teixeira de Mallos,, adjunct-inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt in Noord holland te Amsterdam Voor de zaak van de instellingen tot verbetering van den toestand der arbeidende klasse: tot een der volgende hh.mr. J. baron Mackay, lid van de tweede kamer te 'sGravenhage, J. C. van Marken Jr., industrieel te Delft, en mr. G. J. Royaardsreferendaris bij den raad van state te 's Gravenhage. Voorts verzoekt ons de commissie bekend te makendat zijdie voorwer pen naar de tentoonstelling wenschen in te zenden, worden uitgenoodigd de "demandes d'admission" behoorlijk ingevuld en franco in te zenden aan den secretaris der commissie, ten raadhuize te Amsterdam vóór den '12d£n December e. k. Het stoomschip Acton is op 16 November van Batavia naar Rotterdam vertrokken; de Madura, van Batavia naar Nieuwe Diep, vertrok op 26 November van Suez. -- Te Rotterdam is gisteren eene vergadering gehouden van belanghebben den bij hel artikel "tabak", naar aanleiding van het door de regering inge diende wetsontwerp tot heffing van een accijns op tabak. Daarin werd besloten eene commissie te benoemen, die zich in betrekking zou stellen met de kamer van koophandel en met andere commissien die voor hetzelfde doel zich in ons land zouden vormen, en die verder adressen zou ontwerpen en al die maatregelen nemen, die kunnen strekken om deze handel en industrie doodende ramp af te wenden. Te Dordrecht ontdekte Donderdag morgen een der knechts van de heeren de K.op het kantoor komendedat de kantoordeur en de beide lessenaars waren opengebroken; onmiddellijk werd daarvan aangifte bij de 1 politic gedaan, waarop een onderzoek volgde, hetwelk tot de ontdekking leidde, dat de daders, na zich door middel van een valschen sleutel den toegang lot het pakhuis, waarachter het kantoor gelegen is, te hebben verschaft, de kantoordeur met een zoogenaamde dommekracht hebben open gewrongen en toen de beide lessenaars met behulp van een scherp werktuig geopend. Gelukkig had de heer de K. op dat oogenblik slechts zeer weinig geld in zijn lessenaar geborgen zoodat de dieven zich met dit weinige en eenige sigaren hebben moeten tevreden stellen. Te Amsterdam is gisteren avond ongeveer 8% ure brand ontstaan in een onbewoond buis op de Prinsengracht, tegenover den Stadstimmertuin waar kort te voren werklieden bezig geweest waren. Hoewel de vlammen dadelijk lievig uitsloegen en er zeer gegronde vrees voor de belendende percelen bestond, gelukte het aan de brandweer, binnen het uur den brand meester te worden, zonder dat andere schade is aangerigt, dan dat de twee bovenverdiepingen van het huis vernield werden. Ongeveer te middernacht werden alweer de brandschellen in beweging gebragt. en werd de hulp der brandweer vercischt in de Teerketelsleeg. De vlam sloeg uit in een pakhuis en met behulp van vier spuiten werd de brand niet eerder beperkt, dan toen twee naast elkander slaande percelen waren nitgebrand. Teen men (Zie verder het Bijvoegsel.)

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1