LEIDSCHE COURANT. 1875. ZATURDAG 27 NOVEMBER. BINNENBANDSCHE BERÏGTEN. 278. De Courant verschijnt dagelijks, Zcn~ en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het F er slag der Rctdelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.115. Ret verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaars, luiten de ex p editie kost en. Afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtentiën is van J—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. r^TSK 3K3E1i LEIDEN. 26 November. Gisteren avond werd in de departementsvergadering van de maatschappij lol Nut van 't Algemeen door het bestuur verslag uilgehragt omtrent den locstand van het departement. Dat verslag mogt in menig opzigt zeer gunstig luidenniettegenstaande sommige inrigtingeu met geldelijke bezwa ren hadden te kampen. Ook het rapport der commissie tot het nazien der rekening en verantwoording van het departement en van de verschillende inrigtingen. behalve die van de spaarbank, uilgehragt door dr. Pal mer van den Broek, meldde den rigtigen staat van het beheer, niettegen staande daaruit dezelfde financiële bezwaren bleken. Die bezwaren hadden ook het bestuur tot zijn leedwezen gedrongen een ongunstig praeadvies uit te brengen op het verzoek van de commissie voor de leesbibliotheek om geldelijke ondersteuning. Na eenige discussie werd evenwel besloten op dit punt in eene volgende vergadering terug te komen. Aan het einde der werkzaamheden sprak de heer dr. C. J. E. Brutel de la Rivière. na eenige proeven aangaande de werking van den Volta'schen stroom, over den eleetro-magnetischen toestel van Gramme, waarvan hij de krachtige werking aanschouwelijk maakte. De vergadering was den spre ker hartelijk dankbaar voor zijne belangrijke bijdrage en de voorzitter sprak dien dank uit. lm de volgende vergadering, in Januarij, zal de heer Schaap spreken over het nieuwe opera-gebouw te Parijs. Niet mindere be langstelling moge aan die bijeenkomst ten deel vallen dan aan die van gisteren avond. Zondag morgen is in eene deftige woning midden in de stad een schoone houtsnip door een glasruit heen in de kamer komen vallen. Waar schijnlijk is het, dat de vogel, bij den hevigen storm op dat oogenblik boven de stad gedrevenbewusteloos geworden is en zoo door bet glas is heenge slagen. De snip is nog dienzelfden dag den weg gegaan van alle snippen in zulk eene omgeving. De Staatscourant bevat een bij het depart, van koloniën ontvangen rapport van den directeur van financiën aan den gouverneur-generaal van Nedcrl. Indië, betreffende het verb d van entreposering van Adrianopelroode waren en van verwerking van Bali-koffij in bet entrepot te Soerabaija. De nieuwe garnizoens-indeeling, waarbij de depöis achter de liniën worden gebragl, komt in groote trekken hierop neder: De infanterie: Is" divisie met reserve-brigade, Zuidholland, Zeeland, wes telijk deel van Noordbrabant, hoofdkwartier 's Hage. 2de divisieNoord- en Zuidhollandhoofdkwartier Haarlem. 3dï divisie, oostelijk Noordbrabant en Limburg, hoofdkwartier 's Bosch. 4de divisie, oostelijke provinciën benoorden de groote rivieren, hoofdkwar tier Arnhem. De cavalerie, een regiment in Zuidholland, een in Noordholland, een in Noordbrabant en Limburg en een aan den IJssel. De veld-arliilerie, een regiment te 'silage, Leiden en Breda, en een te Arnhem, Utrecht en Zutphen. De rijdende artillerie verecnigd ie Amersfoort. De mineurs en sappeurs te Utrecht. De pontonniers te Dordrecht. Volgens eerst thans ontvangen berigt was het stoomschip Prinses dmalia op 14 Nov. te Padang aangekomen. Eenigen tijd geleden werd het prachtig zilveren stuk. dat den heer Gunther von Bultzingslöwen aangeboden werd ter berinnering aan zijne menschlievende zorgen voor de gekwetsten te Atchin naar Indië gezonden. Toen het daar aankwam, was de heer von Bultzingslöwen echter reeds naar ons land vertrokken. Zalurdag 11. is in een dorschvloer aan de Schiekade, onder Kethel, onder het stroo, het lijk gevonden van een onbekend manspersoon. Men gist dat de man den vorigen avond of nacht, ter bescherming tegen de koude, in de schuur en onder het stroo is gekropen, doch daar, welligt wegens gebrek aan voedsel, den dood gevonden heeft. Bij burg. en weth. van Amsterdam, meldt het Ilbl., bestaat, naar belgeen wij van onderscheidene kanten vernemen, geneigdheid de paleis- stadhuis quaestie te beslechten in den geest van het adres der heeren Al- berdingk Thym c. s. Zij willen dus waarschijnlijk medewerken om aan bet paleis zijne vroegere bestemming terug te geven. Bij hen wegen echter de bezwaren, aan eene verplaatsing verbonden, vooral niet het oog op de ruimte in het paleis, niet ligt. Daarbij komt nog dal, in geval van ver plaatsing, een voor den koning en de kon. familie passend verblijf moet worden gebouwd. Ook van financiële zijde zullen dus vele bezwaren moe ten worden overwonnen. De eindbeslissing blijft natuurlijk aan den raad die in afwachting is van rapporten en voordraglen te dezer zake. Bij de jongste overstrooniingen zijn in het Gooiland een groote hoe veelheidmen zegt meer dan 50000 heet. aardappelen verloren gegaan, die door het in de kuilen dringend water bedorven zijn. Men schrijft van Terschelling aan het Hbl.De zware NW. storm, in den nacht van 19 op 20 Nov. jl., heeft ook op onze woonplaats zware ver liezen berokkend. Een paar scheepjes zijn deerlijk gehavend uit zee terug gekomen. terwijl van een ander de mast met het zeil teruggevonden en hier aangebragt is. Men vreest hier het ergste, want van de bemanning, een oppassende huisvader, met zijne twee zonen, is tot nog toe niets vernomen. Nog een ander, vader van eene zeer groote huishouding, die naast den eerstgenoemde vischlc, is tot nog toe weggebleven. Als de vermoedens hier tot zekerheid worden gebragl, dan is dit weder eene vreeselijkc ramp. Te Kampen is Zondag II. het 25-jarig bestaan gevierd van het instruc- lie-balaillon. Bij die gelegenheid is door den majoor A. Pompe aan het bataiilon aangeboden een fraai album, inhoudende de portretten der officie ren. die sedert de oprigting hij het bataiilon werkzaam zijn geweest. Uit Almelo meldt men dat ook daar het water buitengewoon hoog is. Vele kelders staan vol water, terwijl de aardappelen, die in de kuilen ge borgen zijn, als verloren kunnen worden beschouwd. 's GRAVENHAGE, 26 November. Door Z. M. zijn de hh. dr. Steplian, generaal postdirecteur van het Dnitselie rijk, en M. von Briill, consul-generaal der Nederlanden te Buda Pesth, benoemd respeclivelijk tot grootkruis en tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Z. M. heeft benoemd tot Broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, den lieer J. Tamson, eervol ontslagen ontvanger van 's rijks belas tingen te St. Anna Parochie. Tot burgemeester der gemeente Boxtel is benoemd de heer F. G. A. R. baron van Lamsweerde. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. Ingekomen zijn de laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wels-ont- werpen, waaronder die uitmakende de Indische begrooting voor 1876. De afdeelingen der kamer hebben zich heden bezig gehouden met het onderzoek der Indische begrooting. De heer de Roo van Alderwerelt heeft als amendement op de conclusie van liet verslag der commissie betredende de spoorwegaansluiling Ie Rotter dam voorgesteld haar te doen luiden 1°. den minister van binnenlandsche zaken dank te zeggen voor de ver strekte inlichtingen 2'. te verklaren, dat art. 4 der overeeenkomst van 5 Juiij/29 Junij 1875 tusschen de ministers van binnenlandsche zaken en financiën en de Ned. Rjjnspooiwegmaaiscliappij gesloten, in verband met de 2e alinea van arf. 1, afkeuring verdient. Rij de discussie in de zitting van de tweede kamer van gisteren, in zake de spoorweg-aansluiting, heeft de minister van binnenlandsche zaken in zijne verdediging aangemerkt dal de regering ter verantwoording geroepen wordt wegens liet niet behoorlijk heharligen van een algemeen bel mg: liet belang der aansluiting te Rotterdam. Welnu, de kamer is in liet bezit van een ont werp tot xiuteigeningwaardoor de verbinding van den Hollandschen en den Rijnspoorweg verzekerd wordt. Naar den raad van state is verzonden een wets-ontwerp tot onteigening, waardoor de lijn Leiden - Woerden is verze kerd. Ter visie liggen stukken tot onteigening en binnen weinige weken zal kunnen worden ingezonden een ontwerp tot verbinding van het Rijnspoorte Amsterdam met hel centraal-station aldaar! Bij de beoordecling daarvan zal de kamer staan noch voor de quaestie van subsidie, noch voor die van pri vilegie of begunstiging, welke ook. Geene enkele clausule zal daaraan ver bonden zijn, die deze werken in den weg zou kunnen staan. De totstand koming dezer drie werken zal geheel afhangen van de vertegenwoordiging en bij aanneming zal het der schatkist geen penning kosten. In dien stand |j van zaken nu wordt voorgesteld eene strenge afkeuring, volgens welke de

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1