PER TELEG RA AF. ADVERTENTIE N. «eslemd, om op zijne spoedige terugkoiiïst te kunnen aandringen. De heer Bichter, die hem het regeren zoo dikwijls moeijelijk maakte, kon welligt door zijne begaafdheden eenmaal opklimmen tot den rang van minister; maar mogt hij het eenmaal zoover hebben gebragt, dan hoopte Bismarck dat «Richter" op zijne beurt een «Richter" mogt vinden. Volgens de Metzer Zeit. is er bij hel ministerie van oorlog ernstig sprake van een plan, om niet slechts het geheele active leger op oorlogs sterkte met al zijn reserve, maar ook de geheele landweer met Mauser geweren te wapenen. Volgens beriglen uit Weenen boezemt de hooge stand van het water op den Donau ernstige bezorgdheid in De indertijd uit den Berncr Jura verbannen katholieke geestelijken zijn, nu de wet hunnen terugkeer niet langer verhindert, allen op een dag, den jgjen dezer, in hunne vroegere woonplaatsen teruggekomen en door de katholieke bevolking in enkele plaatsen feestelijk ingehaald. 'sGRAVEN 11 AGE, 24 November. Een bij het departement van koloniën ontvangen telegram uit Ned.-Indië, van den IC'" dezer, luidt: Generaal- majoor Pel is den 9Jn dezer wederom als militair en civiel-bevelhebber in Atchin opgetreden. De gezondheidstoestand aldaar is gunstig. Het zieken- scliip Salakop is op de reis naar Atchin verongelukt. De schipbreukelingen zijn te Padang aangebragt. VERSAILLES, 23 November. De nationale vergadering heeft de beraad slaging in derde lezing der kieswet voortgezet en de artikelen 2 en 3 aan- «uiomen. Toen dit laatste artikel in behandeling genomen was, verzocht Ernest Picard inlichtingen omtrent de bedoelingen der regering aangaande de officiële candidaluren. De heer Buffet zeide, dal de kamer, door art. 3 aan te nemen, daardoor nog niet aannam wat iedereen in dit artikel ge liefde te leggen. De regering had niets aan hare vroegere verklaringen toe te voegen nicli er iels van terug te nemen. Hij beriep zich op een vroeger uitgesproken gevoelen van Thiers. De heer Gambetta merkte op, dat/Bullet juist de voornaamste zinsnede uit de redevoering van Thiers wegliet. De lieer Bullet protesteerde tegen de insinuatie alsof hij met opzet aan de rede- roering van Thiers een verkeerde uitlegging gegeven had. llij las vervol gens eene redevoering voor, door Jules Simon in het wetgevende ligchaam uitgesproken. De heer Jules Simon antwoordde dal hij toen van gevoelen verschilde met zijne ambtgenooten der oppositie. De "heer Tolain viel het kabinet in hevige bewoordingen aan en beschuldigde het van ondermijning der republiek. De heer üufaure viel hem in de srede en zeide, dat deze woorden belecdigend waren voor de regering. Tolain nam acte van dit pro- lest. Daarop nam de kamer art. 8 in zijn geheel aan. PARIJS, 24 November. In de wijk Belleville werd gisteren een bijeen komst gehouden; drieduizend personen waren tegenwoordig. Paul de Cas- sagnac zeide, dat hij de hem gedane uitnoodiging als een bevel des volks aanmerkte, in zijne rede betoogde hij: dat de republieken der oudheid het volk onderdrukt hebben; dat de republiek van 1793 den volke niet van nut is geweest; dat de republiek van 1848 hel volk heeft bedrogen; hij herin nerde de plotselinge schorsing van de republiekeinschc regering en den tïveeden-December. Cassagnac zeide dat op den tweeden-December Napoleon de wet schond, even als dit door de bewerkers van vicr-Seplember was gedaaa, doch later Frankrijk raadpleegde, hetgeen de bewerkers van vicr- Seplember. niet deden. In naam van hel keizerrijk beloofde de redenaar de afschaffing van octrooijen (stedelijke accijnsen) en de invoering van de inkomstenbelasting. Hij verdedigde de theorie van het beroep op het volk, verlangde een plebisciet, en deed uitkomen dat de republikeinén dit niet willen, omdat zij vrees hebben. Niemand voerde daarna het woord. BERN, 28 November. Frankrijk heeft aan Zwitserland het op 30 Jttnij 18C4 gesloten handelstraclaat tegen 24 November 1876 opgezegd. St. JEAN DE LUZ. 23 November. Carlislischc houwitsers hebben zes matrozen gedood of gekwetst van de brik Fernando Catohca, die met pas sagiers binnenliep. IN GEZONDE IV. Voor ecnigc jaren werd in de dagbladen door ongenoemden de roè ge zwaaid legen den opzigter van de gebouwen der hervormde gemeente, omdat hij, bjj het reslattreeren van den zuidlranseptgevel der Hooglandsche kerk, verzuimd had daarvan het leelijke topstuk weg te nemen en te doen ver vangen door een passend ornament, een kruis of eene kruisbloem, in Gothischen bouwtrant. De opmerking als zoodanig was juist, maar kwam wat laat, daar het werk gereed en de steiger reeds weggenomen was. Hoe veel gemakkelijker had men nu aan de Zijlpoort de versierselen kunnen j' herstellen, waarvan reeds voor meer dan tien jaren in de «Leidsche Courant" gesproken was. Het slads-wapcn, met zijne fiere leeuwen, heeft de meeste (leurons van de kroon verloren; een der lictoren-bijlen is weg en de Mu- dusakop mist zijn neus. Is er iels ergers te bedenken dan een kop, al is hij dan maar van steen, zonder neus? Daarenboven hij en al het andere kilelwerk waren eene herstelling overwaardig, en het zou wel een wonder j zijn als in ons land geen bekwaam beeldhouwer kon worden gevonden om dal te doen. Zoo'n zaak was hel toch niet. Er is getimmerd en geverwd, misschien ook geglazenmaakt; wezenlijk, de poort is zorgvuldig opgeknapt naar het boekje van den werkbaas. Dat is de eenige. misschien wel wat schrale hulde, die men nogtans aan het werk mag toekennen. Bij het ver wen van de Doelenpoort schijnt er een wiel van een der op de poort slaande kanonnen gebroken te zijn. Welnu wat nood, er is een wiel van hout voor in de plaats gekomenhier en daar met een strookje bandijzer omwoeld, om daarmede zoowat de andere wielen na te bootsen. Wie zou dat ook zienals de poort maar weer geverwd was. Beeldwerkornamen ten aan de Zijlpoort en de Doelenpoortkortom alles ziet er weer op zijn Zondags uit met den verwkwast. Daar vertoont zich de Waag, die van boven tot onder ook eene goede heart heelt gehad. De marmeren plaat, die vroeger al wit geverwi; was om haar voor geheele vernieling te behoeden, en toch reeds voor verschei dene jaren voorziening vereischte, is er thans zonder verwen afgekomen. Wat er aan te doen? Vooral de koppen van het fraai gebeiteld stuk heb ben, al jaren herwaarts, veel door vocht geleden, doch waar kwam men ooit op den inval om echt marmeren beeldwerk te verwen? Dal is waarlijk dc kunst in het hart treffen. De zoo teekcnachtigein biksteen gehouwen voorstelling boven hel Boterhuis, die nog in ongeschonden staal verkeert en nog or.gevcrwd gekend is. kreeg onlangs voor de vierde maal de laag. Eene stem uit den gemeenteraad maakte tegen dat werk bedenking. Nu werd er de verw weêr afgewasschen. Is het stuk daarmede verbeterd? De oude verwkorst schijnt nu door de niet gaaf weggenomen nieuwe heen en geeft alzoo een kakelbont tafereel te aanschouwen. Zou men niet eens kun nen beproeven om dat kunststuk van alle korst te ontdoen? Dal verwen van gehouwenzelfs van gebakken steen is toch maar een heerlijk ding. Die zegt <dat er nog een menigte gebouwen zijn aan te wijzen waarvan de gehouwen steen nooit geverwd is en de scherpte van den beitel nog zoo goed uitkomt, al zijn de vlakke partijen dan ook wal groen geworden, al is de steen zelfs wat verkleurdhij is doordrongen van den Jan-Saliegeest voor het oude. Die beweert dat de invloed van den tijd slechts hel spaar zaam gebruik van den oliekwast aan gehouwen steen regtvaardiglen er durft bijvoegen dat zoo gehouwen- of baksteen vergaan is er geen andere weg openstaat dan vernieuwing, hij wordt met den nooit rustenden verw kwast gedreigd. En loeit, ondanks die bedreiging, moest het verwen van baksteen eenvoudig worden overgelaten aan particulieren, die gaarne hunne woning opsmukken, of aan lutisjes-melkers, die met ouden steen den gevel hebben opgelapt en nu alles heel neljes onder ée'ne waterchocolade-kleur willen brengen met witte streepjes. Terwijl men buitenslands er op bedacht is de verw van gehouwen steen af te halenis men er hier en elders op bedacht de leekebroêrs van het St. Lttcas-gilde met potten, vo. lijvig toebereide gele oker te wapenen en telkens alles te doen bcsmceren. «Maar lieve vriend, zoo'n lekker gladde glazige laag staat immers oneindig veel molliger dan die natuurlijke, soms zoo gek gevlamde kleur van den gehouwen steen?" Wel zeker, daarom er maar op los, nagenoeg zooals de schoonmaakster met den witkwast. Zij toch dient ieder jaar den boel eens terdege goed eene beurt te geven, want muren moeten wit zijn, dat spreekt van zelf, en de geestige sater-beeldjes als pilasters onder den ouderwelschcn keuken-schoorsteenmantel ook. «Gut, je zoudt ook een rare zijn met je geestige beeldjes en je pilasters; je liet alles maar zitten, geloof ik". Daar gaan zij, wie weet voor dc hoeveelste maal, onder dc kalklaag. De oogen zijn van lieverlede al vol geloopen, de neus vervloeit in de bolle wangen, hel haar is ééne dikke massa geworden, voor den ntond is maar een schrap te ziende handjes schijnen als in wan ten en de voetjes als in wollen kousen gestoken; het geheel gelijkt een sneeuwpop bij ingevallen dooi. Wie zon willen instemmen met hetgeen jhr. Victor de Si tiers zich vermat te schrijven van «gruwelen", die hier en elders plaats hebben? Met betrekking tot Leiden wees hij o. a. op den fraai gesneden eikenhouten preekstoel in de St. Pieterskerk, die «met een soort van oranje-verf dik besmeerd is", terwijl hij daarbij den zand- steenen voet niet vergat, die heel lieftallig wit gemarmerd is! Omtrent het koorhek, waarvan de fries met zulk uitmuntend snijwerk is versierd, liet hij zich niet gunstiger uit, toen hij zei: «Hel koorhek hebben de barbaren even dwaas opgeknapt; de vlakke paneelen zijn geel en het fijne beeldhouw- wein is donkergroen geverfd, waarschijnlijk om brons na te bootsen!" Volgens eene geloofwaardige bron is er geen gelukkiger mensch dan een verwer, die mag «eikenhouten", en hij gevoelt zich als in den derden hemel als daarbij het echte eikenhout betrokken is, daar, volgens zijne be scheiden mcening, het laatste niet zoo «geestig" gegroeid is, als de kwast wel vermag te geven. fp'ordi vervolgd.) ö^rgcrlijfcc Statib. Van 18 tot cn met 24 November 1675. BEVALLEN: 11. Bubbcrman, geb. Hessels, D. M. Burgerjon, geb. Krassen- burg, Z. C. M. Odenberg, geb. van Wageningen, Z. - - S. Cornet, geb. Bekooy, Z. H. Jong, geb. Leget, Z. M. Chaudron, geb. Jong, Z. P. Bocbmer, geb. Molenaar, Z. -C. van Polaanen, geb. MassaalZ. J. Iley. geb. Robbers, D. E. M. Rabus. geb. Monch, Z. - E. Voorzaal, geb. van der Veer. D. T. Fiplet, geb. Timp, D. S. Braggaar, geb. van der Leek, Z. C Fallaux.geb van der Woerd, Z. M. R. Jongbloed, geb. Frankhuizen, D. A. Tegelaar, geb. Zwarts, Z. J. Roman, geb. van 't Hooft, D. - J. de Boer, geb. Bekooy, D. J. Mieloo, geb. van Erkel, Z. G. Fleur, geb. van Beek, Z. H. H. van As, geb. van der Post, Z. A. van Leeuwen, geb. Bazel, Z. D. J. Pabst, geb. Teeling, D. P. C. Wassenaar, geb. Ju, D. GEHUWDA. Lagas, jm. en S. van Egmond, jd. G. A. van Bemmel, wedr. en J. van Tongeren, wede. - A. Favier, jm. en II C. van den Oever, jd. J. Vijl- brief.jm. en A. Vertney, jd. P. Ifarkema, jm. en M. du Croix, jd. J. C. A.Tho- nus, jm. en C. M. A. Sciaronc, jd. OVERLEDEN: J. Piek. V„ 79 j. M Stappers, 89 j. J. Marlijn, D„ 9 j. A. E. van T Zant, geb. Heyling, 72 j. E. Bennik, geb. Dirkse, 80 j. -— H. lirug- mans, geb. Blom. 75 j. C. D. van der Henst, 73 j. tl. Sierkeman, 54 j. A. Smit, geb. van Es. D. levenl. - C. M Voermans. wede. A. Gijbels. 83 j. -- J. Alter, Z., lm. J. M. S. Schreudei', V.,55j.J. J. Meuleman, 68 j. M. Kok, D., lm. - G. C. Prevo, geb. liagemans, 52 j. M. Nicuwenhuizen, D.,2 m. C. M. Robert, D., 6 j. Bevallen van een Meisje P. VAN DER REST PARMENTIER. Batavia, 10 October 1875. Bevallen van een Zoon ANTJE BAZEL, geliefde Echtgenoote van Leiden, 23 November 1875. H. J. VAN LEEUWEN. Voor de vele blijken van deelneming, betoond bij het overlijden van mij nen geliefden Echtgenoot, betuigt de Ondergeteekende, ook namens hare kinderen en bchuwd-kinderen, haren hartelijken dank. Leiden, 24 November 1875. Wed. T. LOS, geb. Binnendijk.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3