LEIDSC1E URANT. DONDERDAG 25 NOVEMBER. STADS-BERiCHTEN. RINNENLANDSCHF. BEU RITEN. r. 27c», De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Ds prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.,'ranco p. p. f 3.50; met het f er slag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f '2.50 'sjaars. buiten de expeditiehosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cent», franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiim is van 4 regels iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat, ingevolge het bepaalde bij de Verordening van 9 Januari 1868 [Gemeenteblad n\ 1). de St. Nicolaasmarkt dit jaar in deze gemeente wordt gehouden op Maandag den GdeD Mcccmber. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester, Leiden, 22 November 1875. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 24 November Naar wij vernemen zal de heer C, A. Jeekel, uit Leerdam, op Zatur- dag a. s.in eene vergadering der Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid in het Nutsgebouw mededeelingen doen over de vervaar diging van het hardglas. De ondernemende fabrikant stelt zich voor alsdan door proeven de zeldzame hoedanigheden van deze glassoort aan te loonen. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op het hierachter aangekondigde concert, dat door het studenten-muziekgezelschap Sempre Crescendo op Woensdag 1 December aanst. ten voordeele der algemeene armen alhier zal gegeven worden. De concerten van Sempre Crescendo staan hier te gunstig aangeschreven, om niet zeker te zijn dal ook deze uitvoering weder een genotvol ten avond, uit het oogpunt der kunst beschouwd, zal opleveren, te meer nog daar men op dien avond kennis zal kunnen maken met het talent van den Berlijnschen baszanger Henschel, die, naar wij vernemen, zich hier te lande slechts op vier concerten zal doen hooren, Hierbij voe gende het weldadig doel dat men met dit concert tracht te bereikeniets lijj te dragen tot leniging van den nood der armen, dan zullen gewis velen in ons midden zich opgewekt gevoelen hunne namen op de inteekenlijst te plaatsen. De uitkomst moge doen zien dat de concertgevers in deze leregt hebben gerekend zoowel op deu kunstzin als op den weldadigheidszin van Leidetis ingezetenen. Heden overleed, op vergevorderden leeftijd, A. Ingencgen, custos bij liet natuurkundig kabinet, een der meest verdienstvollc beambten onzer hoogeschool. Eene buitengewone male van vindingrijkheid ging bij den afgestorvene gepaard met groote handigheid en zeldzame werkzaamheid. De nederigheid, die hem daarenboven onderscheidde, zal er het hare toe bijdra gen, om allen, die Iugenegcn gekend hebben, zich zijner altijd met liefde lc doen gedenken. Men schrijft ons: Sedert het najaar van 1872, toen hel bijna drie maanden regende, was de boezemstand niet zoo hoog als 11. Zaturdag, toen hij, opgestuwd door den hevigen NNW. wind, ver boven peil was gerezen. Nadat de wind door het noorden gegaan, naar het NO. getrokken en het wéér kalmer geworden was, opende zich de gelegenheid om water naar zee af te voeren, tengevolge waarvan dan ook van lieverlede val in den boezem begint te ontstaan. - Blijkens eene in de Staatscourant voorkomende opgave (41e vervolg) van gewonde en gesneuvelde Enropesche militairen van de expeditionaire magt te Atchin, sedert 17 September 1875, zijn gewond: C. Sehreuders, H. V. Joostens, W. van Eyzereu, liet stoomschip Conrad, omstreeks 15 Nov. van Batavia vertrokken, passeerde op 23 Nov. Point de Gaile. Bij de N.ed. herv. gemeente te Utrecht is tot predikant beroepen ds. A. R Ruitenschild, pred. te Oegstgeest; bij die te Dordrecht ds. A. Couvée, Pred. te Breukelen; bij die te Deventer dr. 1 van den Bergh pred. te Zaandam. Uit Maassluis meldt men dat in den nacht van 19 op 20 dezer het aldaar tehuis behoorende vischloggcrschip Kinderdijk in de Noordzee door groot schip werd aangevaren; volgens thans ingekomen berigt van den «onsul te Calais is het wrak van de Kinderdijk aldaar op 21 dezer op sirand geraakt. Aan boord bevond zich een van de opvarende jongens volgens diens verklaring was de overige e'quipage, beslaande uit 15 perso- "M, op het schip, door hetwelk de vischlogger was aangevaren, over sprongen. Te Rotterdam is in een vergaarbak van vuilnis, staande aan den Dier- gaardesingelnabij den Beukeldijkschen weg, gevonden het lijkje van een van het vrouwelijk geslacht, ongeveer 8 a 10 dagen oud. Nabij Gouda., aan de Rcenwijksche brug, is gisteren een rijtuig in het water geraaktvan de daarin zittende 11 personen hebben er twee het leven verloren. Te Amsterdam is thans ook de vrouw, die door het omslaan eener petroleumlamp zoo deerlijk gebrand werdoverleden. Nabij Weesp is eergisteren een man, werkzaam op de spoorbaan, op het oogenblik dat hij bezig was met het toeschroeven der rails door een locomotief overreden, met het noodlottig gevolg, dat hij verbrijzeld werd. Bij arrest van het prov. geregtshof in Utrecht van gisteren, is vernie tigd het vonnis van de arrond.-regtbanlc te Utrecht op den 7'"n October II. uitgesproken tegen den hoofdredacteur van het Ütr. D., mr. L. E. Bosch, en door het hof. op nieuw regldoende op de klagt van den broodbakker J. F. de Laat, verstaan, dat in het berigt van dat blad van 10 Aug. 11. niet is ten laste gelegd een daad, welke, indien zij had plaats gehad, ge noemden bakker óf aan vervolging krachtens de stralwet zou blootstellen óf aan den haat en de verachting zijner medeburgers prijsgeven. Naar aan leiding hiervan is, bij breed gemotiveerd arrest, de hoofdredacteur vrijge sproken van het feit hem bij acte van dagvaarding ten laste gelegd, met verwijzing van den staat in de kosten van beide instanlien. liet onderzoek door de regterlijke magt uit Arnhem te Ellecom inge steld, betrof het verduisteren van een kind, van hetwelk de gehuwde moe der, die echter reeds 2 jaren niet meer met haar man in gemeenschap leeft, bevallen is. De vrouw beweert het kind aan den vermoedelijken vader te hebben overgegeven, terwijl deze verklaart van de zaak niets te weten. Van het kind is geen spoor gevonden. Berigten uit Noordbrabant maken steeds melding van het wassen van het water, waardoor reeds enkele dijken zijn doorgebroken. - Betreffende de belasting-ontwerpen, in de vorige week bij de tweede kamer ingekomen, kan het volgende worden medegedeeld: 1°. Het tarief van regten: houtgeest wordt gebragt van 1 tol ƒ1.15 per liter, en aether, chloroform enz. van ƒ2 tot ƒ2 25 per liter; de rubriek granen en peiilvrnchlen vervalt; de invoerreglen van tabak worden geheven behoudens de accijnsbepalingeninvoerregt op thee ƒ35 per 100 kilo; de rubriek vleesch zal luiden als volgt: vleesch van alle soorten, niet afzon derlijk belast, en worst, gezouten, ƒ1; gerookt of gedroogd ƒ1.25 per 100 kilo. De regten op uitvoer van lompen volgens de wet van 15 Augus tus 1862 worden bepaald: voor linnen en katoenen lompen enz. op ƒ2.50 en voor de onvermengde lompen op ƒ1 25 de 100 kilo. Deze regten ver vallen een jaar na het in werking treden dezer wet. De heffing van leges en emolumenten door de ambtenaren der in- en uitgaande regten vervalt. Bjj koninklijk besluit worden, als algemeene maatregel van inwendig be stuur, de kosten geregeld, die voor het rijk in rekening worden gebragt: wegens toezigt 1". op lossingen of ladingen buiten de wettig aangewezen losplaatsen of den gewonen diensttijd, en 2°. wegens verrigtingen van ge noemde ambtenaren ten gerieve of op verzoek van belanghebbenden. 2°. Het gedistilleerd wordt gebragt van ƒ53 op 57 per hectoliter ad 50 pCt. sterkte. 3°. Invoering van een accijns op den tabak ad 22 per 100 kilo, waar onder ook begrepen geplette en ongeplette stelen en gekorven tabakrollen, karotten sigaren, snuif en andere bewerkte tabak. De opbrengst wordt geraamd op ƒ2,500,000, doch voor hel eerste jaar op ƒ2.000 000. Tegen over deze opbrengst zal echter slaan eene vermindering van de opbrengst, van het invoerregt op tabak ten bedrage van ƒ90000 'sjaars, daar bij heffing van den accijns het bestaande invoerregt op tabak dient te vervallen. Het ligt niet in de bedoeling den accijns in te voeren om de inkomsten der schatkist te verhoogenmaar de regering wpnseht die belasting te doen strekken ter vervanging der verbruiksbelasting op het vleesch, nagenoeg geëquivaleerd door den accijns op tabak ƒ3.400,000. De regering zal echter niet lot afschaffing van den vleeschaccijns overgaan, tenzij de tabakaccijns wordt aangenomen. In de toelichting tot deze voorstellen verdedigt de regering den verhoog den accijns op het gedistilleerd met verwijzing naar de debatten daarover in 1874. liet verbruik van gedistilleerd neemt steeds toe en de minister weet geen redendie de regering kan weerhouden dit onnoodig consumtie- middel zoo hoog mogelijk te treffen, al erkent zij gaarne dal de natie veej

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1