Te Middelburg is aangehouden een persoon uit Ooslkapelle, die in ver schillende dorpen in de buurt papieren namaaksels van gouden tiengulden stukken trachtte uit te geven, welke in een winkel te Middelburg als speel goed worden verkocht. Bij een winkelier te Gapinge was hem dit gelukt. Te Zierikzee is door den storm in den nacht van Vrijdag op Zalurdag de schoorsteen van een huis in net Korte Groenendaal omgestort en door het dak heen op den zolder van een belendend huis neergekomen, waar kinderen sliepen. Een dezer kinderen, een jongentje van ruim 1 jaar, werd door het puin doodelijk getroffen. Te St. Oedenrode is dezer dagen eene vrouw door den wind omvergeworpen. Zij was onmiddellijk dood. Betreffende den moord op een onbezoldigd rijksveldwachter gepleegd, meldt men uit Maastricht dat bij een geneeskundig onderzoek is gebleken, dal de verslagene eerst een schot op zekeren afstand moet hebben ontvan gen, terwijl eene wond aan het hoold schijnt aan te duiden, dat de dader, na zijn slagtoffer eerst nedergeschoten te hebben, daarna, door het plaatsen van den geweerloop op het hoofd, hem verder heeft afgemaakt. In verband met dezen moord zijn reeds drie personen aangehouden. 's GRAVEN tl AGE 22 November. liet Mém. Luxemb. meldt, dat het Z. M. den koning-groothertog be haagd heeft, den heer Target, gezant van Frankrijk bij ons Hof, te benoe men tot ridder-grootkruis der orde van de Eikenkroon. - Door den minister van koloniën is J. F. C. Vauk gesteld Ier beschik king van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd lot tweeden stuurman bij de gonvernements-marine daar te lande. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer der staten generaal is tegen Donderdag 25 dezer, 'savonds ten 8 ure, bijeengeroepen. - De leden van de tweede kamer van heden zijn in de afdeelingen ver gaderd geweest tot het onderzoeken van verschillende wets-voordragten. Door de commissie uit het prov. geregtshof in Zuidholland werden Zaturdag, na afgelegd examen, als candidaat-notarissen toegelaten de hh. M. Scholman Mz.van Dordrecht, en 11. van Ilamersveltvan Aarlanderveen. 1 candidaat werd afgewezen. Voor de betrekking van leeraar in de beginselen der staathuishoudkunde bij de burger dag- en avondschool zijn door burgemeester en wethouders aanbevolen de hh. mr. VV. C. Jansma van der Ploeg, advocaat en cand.- noiaris, en mr. D. S. van Emden, advocaat, beiden alhier. De najaarsvergadering der algemeene synodale commissie is den 17deD November op de gebruikelijke wijze geopend. Het volgende diepbetreurenswaardig voorval heeft Zaturdag avond plaats gehad. Door de duisternis misleid zijn bij den Schenkweg alhier in bet water geraakt Johannes Ponteen braaf grijsaard van 75 jarenaldaar woonachtig, en zijne acht en dertigjarige dochter Helena Pont, huisvrouw van David Ivoeradewonende in de van Limburg Stirumslraat alhier. Of schoon zoo hoog van jaren en lijdende aan bijziendheid verlangde Pont toch zijne dochter te huis te brengen. Beiden werden echter gisteren ochtend levenloos opgehaald. De karige verlichting op dezen weg, die naar een be woond gedeelte onzer stad voert, schijnt dus hier de oorzaak te zijn van dit noodlottig ongeval. Gisteren nacht is door de policie dood op den Bijswijkschen weg ge vonden een onbekend manspersoon, oud naar gissing 36 jaren, gekleed met zwart onderpak en dito demi-saison ondergoed ongemerkt, bij zich heb bende verschillende huisdeursleutels, een zilver horologie, een percussie-pis tool met twee loopen zwaar geladen. Mede is op het lijk bevonden een briefje, geteekeud Buytuk of Buylink, Dordrecht 8 October 75. De policie heeft inlichtingen verzocht. BUlTEINLAiNDSCHE BERIGTEN. e k s, a w i*. LONDEN 21 November. De prins van Wales bezocht Woensdag in Bombay en omstreken onder scheidene tempels der Parsen en Hindoes, den toren des geheims en het altaar van Walkeshwar. Zijne tegenwoordigheid bragt eene grooie opschudding te weeg onder de Brahminen en de aldaar tegenwoordige godsdienstige schare. Ook bragt hij een bezoek aan de heilige begraafplaatsen der Hindoes; bezig- tigde daarna eenigc markten en andere merkwaardigheden der stadwaar onder het Europeschc ziekenhuis. Hij droeg bnrgerkleederen, bewoog zich zonder gevolg onder de menigte en werd overal regt hartelijk begroet. Op verscheidene plaatsen zullen de nadeelige gevolgen der overstrooming nog geruimèn tijd worden gevoeld; zoo bijv. te Bristol; daar is een gedeelte der staddat door 7000 personen werd bewoondter verdere bewoning ongeschikt verklaard. De verschillende commissiën in het zuidelijk deel van Londen gijn ijverig in de weer met het uildeeler. van geld, kleederen en brandstoffen. Het gemeentebestuur van de City heeft de inteekenlijst van de stedelijke commissie geopend, met een inschrijving van 500. De regering hecht geen politiek gewigt aan de zamenzwering, welke te Bangoon ontdekt is. In Rangoon hebben geene onlusten plaats gehad en zijn de zaken niet gestoord. -- Kapitein Nares, bevelhebber der Noordpoolexpeditie, heeft uit Uper- nivik van 22 Jtilij gunstige berigten aan de admiraliteit gezonden over de uilzigtcn der expeditie. Nares heeft de ijsgrens bereikt, zonder dat hij genoodzaakt is geweest den eigenlijken kolenvoorraad aan Ie spreken; hij heeft 60 honden aangekocht, drijvers en tolken gehuurd en was voornemens den avond van den 22eD Juljj verder te zeilen. Volgens de uilkomsten der jongste volkstelling bedraagt het getal der Christenen in Brilsch Indië 900,000, of nog niet pCt. der bevolking. Drie vijfde gedeelten van hen worden gevonden in Madras en de onder eigen bestuur slaande landen, namelijk 534,000 of 2 pCt. der bevolking; hiervan Zijn 416,000 roomsch-kalholieken en 118,000 protestanten. Het getal Chris tenen in Bombay bedraagt 126.000 (waarvan 83000 roomsch-katholieken) of bijna 1 pCt. der bevolking. In Bengalen bedraagt hel 90000, ongeveer mede 1 pCt. der bevolking. In het westelijke gedeelte van het schiereiland wor den nog vele Perzische Christenen (Nestorianen) gevonden, welker neder zetting in Indië door de oude vorsten werd aangemoedigd; doch onder het bestuur der Portugezen was deze kerk zeer onderdrukt en het getal harer belijders zeer afgenomen. De Nestorianen worden thans hoofdzakelijk aan getroffen in Cochin, Travancore en Malabar, waar hun getal op 13673wordt geschat. W K A ST K R IJl K. Volgens den Muniteur is de reglerzijde reeds gereed met hare lijst van 75 senatoren, die door de nationale vergadering moeten gekozen worden. Van hel regtcr-centrum zullen 20 leden in den senaat gebragt worden; van de gematigde regterzijde insgelijks 20; van de uiterste reglerzijde 10; van het minst liberale gedeelte van het linker-centrum 10; van de gematigde Bonaparlisten of van hendie tot geen bepaalde groep behooren5. Voorts zullen 10 gekozen worden buiten de kamer; als een der aanzienlijkste pre laten, de gouverneur van Parijs, generaal Ladmirault, maarschalk Baraguay d'Hilliers en de hertog van Nemours (als vertegenwoordigers van het leger), de procureur-generaal Renouard (voor de magistratuur) en de heeren d'Haus- sonville en de Falloux (voor het instituut). Het Journ. des Déb. bevat een verslag van hetgeen Donderdag in de afdeelingen der nationale vergadering omtrent het ontwerp der drukperswet verhandeld is. Zooals men uit den uitslag der stemmingen voor de com missie van onderzoek gezien heeft, is de meerderheid het ontwerp, gelijk het daar ligt, gansch niet gunstig gezind. In eene der afdeelingen trok de heer Beaussire, lid der commissie, er zoodanig tegen te velde, dat de mi nister Dufaure eene omstandige verdediging oorbaar achtte, waarbij hij o.a. rekenschap gaf van de reden, waarom hij zulk een groot aantal drukpers delicten aan de regtspraak der gezworenen wenschte te onttrekkeu. De policie heeft beslag gelegd op een vlugschriftLa France se réveille, dat door den heer Perron, oud-deken der faculteit te Besan^on, geschreven is en een zeer imperialistischen geest ademt. De pauselijke nuntius, vergezeld van den kardinaal-aartsbisschop van Parijs, heeft jl. Donderdag de juridische faculteit der katholieke hoogscltool aldaar bezocht. Daarna begaf de aartsbisschop zich naar Versailles, om bij mevr. de Mac Mahon zijne opwachting te maken en een onderhoud met Buffet te hebben, ten einde voor die universiteit een staatssubsidie te vragen. De hooge raad van schoone kunsten heeft beslotendat men jaarlijks een schilderij tentoonstelling zou blijven houden. Bovendien zal de slaat alle vijf jaren een «exposition retrospective" van schoone kunsten organiseeren. In een verslag van den inspecteur-generaal van het lager onderwijs aan den prefect van het dep. der Seine over den stand van hel lager onder wijs in Parijs en de omliggende gemeenten in 1875 wordt medegedeeld dat blijkens eene in den aanvang van 1873 gehouden lelling te Parijs mren 105,331 kinderen van 2 tot 6 en 186,693 van 6 tot 14 jaren. Van deze 292,024 kinderen genoten er 259,181 (90804 van 2 tot 6, en 168,377 van 6 tot 14 jaren) onderrigt, zoodat er 32843 geheel zonder onderrigt bleven. In de bewaarscholen waren nog 17915, en in de openbare lagere scholen 12203 plaatsen onbezet, zoodat er nog voor 12000 kinderen scholen moes ten worden opgerigt, wilde men kunnen zeggen dat voor alle kinderen ge legenheid om lager onderwijs te ontvangen voorhanden was. Om in deze behoefte aan schoolruimte te voorzien was eene som van 18 millioen fr. be schikbaar gesteld. Volgens de dagbladen zou het geheim gevonden zijn om een photographist beeld in kleuren voort te brengen. Een Fransch scheikundige Léon Vidal, heeft die ontdekking gedaan waaraan hij den naam geeft van phoiochromie. Gal tot heden de photographie alle détails van het portret in dezelfde lint terug, de photochrome daarentegen voegt de kleur en het modelé aan de lijnen van het in beeld gebragte voorwerp, dat teruggegeven wordt met de kleuren, de nuancen en de lichtspeling, zooals het met de oogen wordt waargenomen. Dit verwonderlijke resultaat wordt bereikt door een bewer king waartoe de tusscbenkomst van den artist niet vereischt wordt. Is eenmaal het cliché gemaakt, dan geschiedt de werking uit zich zelf en fixeert op het doek of het papier hel beeld van den persoon of bet voorwerp. 19 If S T SCilLAN 19. De Bank- und Band.-Zeil. deelt mede, dal bij gelegenheid van de groote manoeuvres, welke in dit najaar door de troepen zijn gehouden, vele graanvelden en andere akkers geheel of gedeeltelijk zijn vertreden. Ten behoeve van de belanghebbenden heeft een taxatie plaats gehad en daarbij is geblekendat de schatkist als schadevergoeding zal moeten uitkeeren een bedrag van 988,900 mark. Prins von Bismarck is van Varzin te Berlijn aangekomen. Zijne komst staat in verband met de ziekte van zijnen aanstaanden schoonzoongraaf Eulenbtirg, die zeer zorgwekkend is. Omtrent de zaak van den priester Glallfelder, die tegen het verbod der Freiburger curie dispensatie van hel staats examen heeft gevraagd en daarop door de Badensche regering tot pastoor te Balg is benoimd, wordt aan de Köln. Zeit. gemeld, dat de curie den waarnemenden pastoor heelt gelast, de pastorie te blijven bewonen, de kerk voor Glaltfelder te sluiten, in elk geval slechts voor geweld te wijken, zoodra Glattfelder in functie treedtde goddienstoefeningen te houden in het raadhuis. Naar men zegt, heeft de regering daarentegen gelast, dal Glattfelder den 23*" dezer, onder bescherming van gendarmerie, de pastorie zal betrekken en bij de minste storing der openbare rust een militair délachement bij de burgerij moet worden ingekwartierd. Ingeval de burgemeester het raadhuis beschikbaar 1 stelt lot het houden van godsdienstoefeningen, moet hij afgezet en het ge- bouw gesloten worden. De aartshertog Frans, hertog van Modena, is te VVeenen overleden.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2