LEIDSCHE 0 li It A N T. ISM. V. 274, DINGS DAG 23 NOVEMBER STADS-BERICHTEN. BINNENBANDSCHE BERÜGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars 3.franco p. p. 3.60; met het f er slag der Handelingen van den (iemeenteraad T 3.35, franco p. p, f 3.85. Hst verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer 2.s0 sjaartbuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Adveilenliën is van X—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat, ingevolge het bepaalde bij de Verordening van 9 Januari 1868 [Gemeenteblad n°. 1), de St. Nicolaasmarkt dit jaar in deze gemeente wordt gehouden op Maandag den 6den December. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BR AN DELER, Burgemeester, Leiden, 22 November 1875. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 22 November. Gedurende de lijdelijke staking van de stoombootdienst tusschen Vlis- singen en Slicerness van de maatschappij //Zeeland" wordt de brievenmaal naar Engeland, welke met die dienst werd vervoerd, wederom langs den weg van Ostende verzonden. De verzending geschiedt met den laatstcn spoortrein uit Rotterdam uaar Antwerpen, om te Londen aan te komen den volgenden dag ten 5 45 's avonds. Bij de op beden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50. 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ50.00, 25.00, ƒ5.30 en 2.50 en de laagste prijzen 50.00 ƒ25.00, ƒ5.00 en ƒ2.50. liet door ons gegeven verslag omtrent de voordragt van den heer van lleyst in de Nulsvergadering op Donderdag 11. vereischl eene rec tificatie. De door hem gereciteerde gedichten, vijf in getal, waren geti teld: »Naar stad", Het eereteekeir eens konings". Op het slagveld", Het zoutvat" en "Leeriingslijden". Onder de waarlijk fraaije "étalages", die bij onderscheidene boekhande laars alhier zijn gereed gemaakt, met het oog op het aanstaande St. Nico- laasfeest, verdient niet het minst de aandacht die van den heer B. Blanken berg. firma Couvée C°.waaromtrent in eene hierachter voorkomende aankondiging nadere bijzonderheden worden vermeld. Voor alle standen, voor alle jaren zal men ook daar uit veel ongetwijfeld eene goede keuze kunnen doen. De minister van marine is voornemens een wels-oalwerp lot verbete ring der pensioenen in ie dienen. Het daartoe strekkende ontwerp is in Mandeling en zal weliigt nog in den loop van dit jaar de kamer bereiken. Naar men verneemt kan binnen kort te gemoet gezien worden een wets ontwerp omtrent de a&cliatting der lijfstraffen bij de zeemagt. Nopens hare opheffing heeft reeds mondeling overleg plaats gehad niet den advocaat fiscaal voor 's konings zee- en landmagt en met den minister van justitie. Volgens eene opgave omtrent de verliezen, door het corps mariniers ten gevolge der diensten te Atehin, blijkt, dat 147 overleden zijn, waar onder 1 officier en 132 mariniers. Naar men verneemt, ontving de Nederiandsche hoofdcommissie voor de Pliilailelphia-tenioonslelling jf. eene vrij volledige verzameling landbouw- en nijverlieidsprodticien van Nederl.-Indië, bijeenverzameld door eene daartoe door den gouv.-generaai benoemde commissie. Onder dezen munten vooral de geweven sloffen uil en daarbij de prachtige kleedingstukkendoor eenige inlandsehe hoofden voor de tentoonstelling welwillend afgestaan. Verder een teer volledig overzigl van den gang der kina-cultuur op Java en een herba rium van Buitenzorg. De kostbare geweven stoffen, het zilver- en lakwerk enz., zullen worden tentoongesteld in een vak in Oosterschen stijl, terwijl sl hetgeen onze koloniën betreft een afzonderlijk gedeelte van de Neder iandsche afdeeling zal uilmaken. Weliigt dal de commissie er loe zal over gaan, om de hier genoemde verzameling vooraf hier te lande ten toon le stellen. Eene keurige collectie, door den heer von Schmidt anf Aliensladt in Indië bijecngcbragl, is, door het vergaan van het stoomschip Thomas Sorby, een prooi der golven geworden. In overleg met bet genootschap van in- en uitwendige zending le Batavia heeft het centraal-comité voor de oprigting en instandhouding van ren seminarie nabij Batavia tot director dier inrigting benoemd den lieer F. Leipoldt, geboortig van de Kaap de Goede Hoop, thans zcndeling- leeraar en director van het seminarie te Prari-Sorat, op Sumatra. Het "ijnsche zendingsgenootschap, in welks dienst de lieer Leipoldt werkzaam is. heeft besloten, bent vergunning tc geven tot hel aanvaarden der betrek king te Depok. - Volgens een particulier berigt uit Port-Saïdvan eene familie aan boord van het stoomschip Celebes, op reis naar Baiaviabad men een hevi- gen slorm doorgestaan, waardoor de passagiers gedurende twee dagen ge noodzaakt waren geweest in hunne kooijen te blijven. Het stoomschip had zich daarbij uiluumtend gehouden. Het le Noord wijk gestrande schip was de Penwith, kapt. Washer, van Poole met draaineerbuizen naar Botterdam bestemd. De bemanning is gered. De lading hoopt men te behouden. Te Gouda wordt de wet beireflende den arbeid van kinderen nu en dan nog ontdoken, en af en loc staan overtreders voor den kantonregter leregl en worden tot geldboeten of subsidiaire gevangenisstraf veroordeeld. Dit had Woensdag 11. weêr plaals met drie personen, waarvan er één werd veroordeeld lol ƒ3 of 1 dag subsid. gevangenisstraf, één tot ƒ6 of 2 dagen subsid. gevangenisstraf en één, wegens herhaling van overtreding binnen hel jaar, tot 10 of 3 dagen subsid. gevangenisstraf en tot één dag princi pale gevangenisstraf. Te Amsterdam werd Zaturdag avond, meldt het llbl.op de Prinsen gracht bij de Berenstraat slag geleverd. Twee halfbeschonken kerels hadden daar bij een banketbakker koek gekocht, doch weigerden tc betalen. De hulp der policie werd ingeroepen en twee agenten verschenen. Aan nieuws gierigen ontbrak het natuurlijk niet. In plaats van de policie in hare taak te ondersteunennamen sommigen der omstanders het voor de beschonken lieden op, zoodat de agenten genoodzaakt waren ter verdegiging hun sabels te trekken. De aanvallers hielden echter niet af, maar ontrukten den agen ten hunne wapens en een der dienaren van de openbare magt kreeg een wonde aan de hand. Nu echter veranderde het looneel, de goede elementen onder de toegeschoten menigte loonden op krachtige wijze hunne veront- waaidiging. Zij*schoten de agenten te hulp, en met hunne medewerkiug gelukte het, de kerels, die aanleiding tot den oploop gegeven hadden, op een der karren, die aan den wal stonden, te werpen en daar vast te binden. Zoo werden de oproermakers naar het policiebureau gebragt. Van den Helder wordt van Zaturdag gemeld dat des nachts de wind druk van 50-80 KG. bedroeg; te 1 uur 50 min. een stoot van 80 KG., te 4 n. 30 m. 84 KG. en te 9 u. 30 m 80 KG. Volgens een te Meppel ontvangen berigt, was het schip Harmonie, kapt. Schuring, van Veendam, in de Noordzee in zinkenden staat door het volk verlaten. Van de Fricsche en Overijsselsche zeekust meldt men dat de slorm het zeewater geweldig had opgedreven. Het boezemwater is overal tot eene schrikbarende hoogte gestegen; dc dijken en lauden doorweeken zóódanig, dat men herhaaldelijk in groote ongerustheid verkeert voor te wachten onheilen. Omtrent het reeds vermelde vergaan van een Hollandsehen schoener, meldt men uit Borkum het volgende. Te 9 uur in den ochtendstond strandde dit vaartuig op dc Brouwerspiaat. slechts 150 schreden van het strand. Te 12 uur bood hel schip nog weerstand aan de golven, die haar schuim lot aan de toppen der masten wierpen. De zes man der equipage waren op het achterdeel van liet schip gevlugt, waar zij handenwringend en in ver twijfeling zich aan het een of ander touw of houtwerk vastklemden. Een kwartier later viel de gröole mast, waarna de bemanning, langs hel dek kruipend, zich uaar liet voorste gedeelte van het schip begaf. Naauwelijks daar gekomen, brak ook dc andere mast. In doodsangst trachtten de on- gelukkigen, op hun huik en met de handen zich vasthoudende, op de kajuit te komen. Eet)die een hetere plaats scheen te zoekenkroop van het eene eind naar liet andere, terwijl een stortzee hem van het dak van de kajuit wel 10 voet ver oVcr boord slingerde. Na eenige minuten spoelde een andere baar de kajuit met de 5 overige personen ook over boord. Een geweldige golf wierp de kajuit met de 5 menschen een paar maai onderste boven, en weer waren 3 man verloren. De beide overgeblevenen zochten zich op balken te redden. Zij dreven zoo een eind het strand langs, waar zij waarschijnlijk, door andere balken verpletterd den dood gevonden hebben. De raad der gemeente Franeker heeft het noodig geacht in de in structie der ouderwijzers het verbod op te nemen, in dc schoollokalen gedurende de schooltijden te rooken. Naar men uil 's Heriogenbosch meldt was Vrijdag de gemeenschap met de Langstraat en het Land van [lensden over Vlijmen onderbroken; hel water stroomde over den provincialen weg.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1