PER TELEGRAAF. paardje zijner kinderen kwam redden. Gezamenlijk braglen zij den pony op lioogen grond, doch hadden een paar uur noodig eer het dier door wrijven met warme doeken weder tot zich zelf werd gebragt. FKAXKaiJK. De minister van juslitie heeft aan de leden der kamer de memorie van toelichting bij het ontwerp op de drukpers doen ronddeelen. Onder anderen wordt daarin gezegd, dat de staat van beleg in vier departementen en in ie stad Algiers lot 1 Mei 1876 gehandhaafd wordt in het belang der druk pers zelve; want indien de dagbladen in die gewesten en te Algiers gedu rende den verkiezingslrijd vrij waren, dan zouden zij, naar men met regt mag vreezen, zich aan uitspattingen schuldig maken en daardoor zou de vrijheid van discussie in de pers, bij al wat wezenlijk liberaal is, onvermij delijk in discrediet komen. De dagbladen maken melding van eene manifestatie, die dezer dagen jn de school voor schoone kunsten heelt plaats gehad. De heer Lehmann, na den dood van den heer Pils met de leiding van een der schilders-ateliers belast, zou zijne betrekking aanvaarden, doch werd, in zijn lokaal binnen getreden, met een algemeen geroep begroet: «Weg, weg! wij willen u niet!" De heer Lehmann bleef en de leerlingen gingen als één man heen. Kaar de Opin. Nat. vernomen heeft, doch verklaart niet te kunnen geioo- ven, moet de aanleiding tot het gebeurde hierin gezocht worden, dat de nieuwe leeraar zich vermeten had de muren vau het atelier, welke //met teekeningen van twijfclachtigen smaak" overdekt waren, te doen overwilten. - Woensdag is de katholieke faculteit te Parijs geopend met een cursus der règlsgeleerde faculteit, 's Morgens te halfacht uur woonden hooglecraren en studenten eene mis bij. De eigenlijke inauguratie is uitgesteld tot de cursussen van de letterkundige en natuurkundige faculteiten zijn geopend, wat binnen kort zal geschieden. - De Souffleur, een gouvernementsvaarluig, is ter hoogte van Brest ge zonken, bij het verleenen van hulp aan een Russisch schip, dat in nood verkeerde. -- Het Journ. off. deelt mede, dat de Seine Donderdag voortdurend wies en eenige wijken der hoofdstad had overstroomd; de eilandjes in de rivier waren volkomen verdwenen. Dingsdag heeft de springvloed langs de ge- lieele kust van het kanaal eene ongemeene hoogte bereikt, zoodat o. a. te Havre de kaden en straten onderliepen. De stormen hebben zich te Bou logne en elders vernieuwd; op de kust van Andesselles is het Spaansche schip Astrica vergaan met negen man van het scheepsvolk. Te Cancale ge schiedde hetzelfde met eene visschersboot, ten aanschouwen van de vrouwen der schipbreukelingen, voor wier oogen vier van de zes opvarenden verdronken. - De voormalige koningin van Spanje is dezer dagen voor de reglbank te Darijs verschenen om een eed af te leggen dat zij geen verbindtenissen met de leveranciers der koninklijke tafel had aangegaan. Isabella had haar. tafel aan een kok aanbesteeddeze moest voor alles zorgende kok had de vlugt genomenen nu kwamen de onbetaalde leveranciers met hun preten tie» bij de koningin zelve. iPANJE. Het Fransche blad l'Univers deelt den brief mede, door don Carlos aan koning Alfonsus geschreven. Ilij luidt als volgt //Aan mijn neef Alfonso De houding van den president der republiek van de Vereenigde Staten mag worden beschouwd als het voorspel van een oorlog, zoo gij de onaf hankelijkheid van Cuba niet erkent. De revolutie, welke gij vertegenwoor digt, is verantwoordelijk voor den trap van schande en oneer, waartoe Spanje is algedaald. Zonder die revolutie zou deze opstand niet gebo ren zijn. Wanneer ik over mijn land geheerscht had, zon die opstand nooit eenige kracht gekregen hebben, liet legitime regt van hem, die beveelt, is het eenige dat hervormingen kan invoeren zonder dwang, dat toegeven kan zonder zwakheiddat onderdrukken kan zonder toorn en regeren kan zon der hartslogtclijkheid. liet geldt hier echter de onafhankelijkheid van hel vaderland en al zijn kinderen moeien haar verdedigen: als het vaderland in gevaar isverdwijnen de partijen en blijven er slechts Spanjaarden op de bres. Zoo de oorlog mogt uitbrekenbied ik u een wapenstilstand aan voor den duur van den strijd tegen de Vereenigde Staten. Men versta ons echter wel, dat de buitenlandsche krijg de eenige aanlei ding is tot den wapenstilstand, dien ik u voorstel, en dat ik onwrikbaar handhaaf mjjn reglcn op de kroongelijk ik de zekerheid blijf koesteren haar eens op de slapen te drukken. Aan gene zijde der zee heb ik geen grondgebied, dat beheerscht wordt door mijn wapenen en ik kan mijn loyale vrijwilligers dus niet naar Cuba zenden. Maar ik zal deze provinciën en de Cantabrische kust verdedigen. Ik zal ze voor de kaapvaart uitrusten, de ontembare zonen van die kusten die de bakermat waren van El Cano, Legaspi en Churruca; ik zal de koop vaardijvloot onzer vijanden vervolgen, misschien zelfs tot in hun eigen havens. Neemt gij den wapenstilstand, dien ik u voorsla, aan, voor het geval de buitenlandsche oorlog mogt uitbreken Benoemen wij dan de vertegen woordigers, die het bestand zullen regelen. Verwerpt gij het aanbod? De wereld zal dan getuige wezen, dat het katholieke Spanje op edelaardige wijze zijn pligt heeft vervuld. Wilt gij liever een schikking vragen aan den vijand, die u bedreigt? Verneder u dan, zoo gij het hart hebt; mis schien verkrijgt gij daardoor een oogenblikkelijk uitstel; maar dra zal men nieuwe conflicten tegen 11 zoeken op te wekken en Cuba zal verloren zijn voor het moederland! Op uw hoofd kome dan de oneer van u vernederd Ie hebben en de schande van u Ie vergeefs vernederd te hebben. Uw neel Carlos." BU1T8CIU. A VU. In gewoonlijk goed ingelichte kringen te Berljjn wordt thans vooron dersteld, dat de brochure «Pro Nihilo" niet geschreven is door graaf Arnim zelf, maar door zijn zoon baron von Arnim-Schlagenthin. De commissie van den rijksdag, belast met het onderzoek der wets-ontwerpenregelende het eigendomsregt des vervaardigers op werken van beeldende kunstheeft in de bepalingen betreffende de photographie eene belangrijke wijziging gemaakt. Zij is van oordeel, dat photographiën niet mogen worden beschouwd als werken van kunst en derhalve niet met teeken- of schilderwerk mogen worden gelijkgesteld. Dientengevolge heelt zijvoor zoover de photographie betreftaan de bescherming van het eigen domsregt des vervaardigers andere voorwaarden verbonden en den termijn van het regt aanmerkelijk ingekort. LUIK, 18 November. De geestelijkheid heeft de verboden jubileums-pro cessie willen herhalen, omdat deze in Mei jl. verstoord werd door de wan ordelijkheden die plaats hadden. Daar evenwel de burgemeester iiet besluit, waarbij de processie verboden werd, nog beschouwde van kracht te zijn, zoo verbood hij het uittrekken der processie. De commissaris van policie deed dit aan de geestelijkheid weten, toen zij aan het hoofd der processie de kerk verlaten wilde. De processie had daarop in de kerk plaats en de orde werd niet verstoord. MADRID, 18 November Een koninklijk bevel gelast Quesada van don Carlos geene boodschap aan te nemen dan die van onvoorwaardelijke onder werping. VERSAILLES, 18 November. De vergadering is tot Maandag uiteengegaan, om alsdan de kieswet te behandelen. LONDEN, 19 November. De Times bevat een brief van graaf Ilarry von Arnim, gedagteekend Vevey 12 November, en waarin hij pleglig verklaart dat hij nooit met de keizerin een onderhoud over de kerkelijke politiek ge had, en haar nooit een brief of andere mededeelingen geschreven heeft; voorts dat hij nooit anders dan door lusschenkomst van het ministerie van buiten landsche zaken een rapport, brief of nota aan den keizer gezonden heeft. BERLIJN, 18 November. Naar men uit goede bron verneemt zal weldra worden overgegaan lot de behandeling van het proces, hetwelk tot ontzet ting van mgr. Melchers uit zijne betrekking van aartsbisschop van Keulen moet leiden. BUCHAREST, 19 November. De minister van buitenlandsche zaken Bore- sen heeft zijn ontslag aangeboden, hetwelk door den vorst is aangenomen. MONTEVIDEO, 18 November. Er is eene communistische zamenzwcring ontdekt. Talrijke gevangennemingen hebben plaats gehad. Alles is rustig. i X Cf K K O N M K X. Als ik aan den bewaarder van het stedelijk museum, dat ik dezer dagen ■bezocht, vroeg, hoe lang het nu reeds geleden was dat het museum voor het publick werd opengesteld, vroeg ik eigenlijk naar den bekenden weg. Maar ik deed die vraag om het gemis van den catalogus, die volgens ver klaring van den bewaarder onder handen was, beter te doen uitkomen. //Ilij zou," zei de man, //nu wel gaauw verschijnen." Ik herinnerde mij het vorige jaar reeds hetzelfde antwoord ontvangen te hebben en ik dacht er eens zoo over na of men met het zamenstellen van een catalogus in een maand of drie toch niet ver zou kunnen komen, te meer daar al de voor werpen reeds voor langen tijd genommerd waren. Inmiddels ging de be waarder voort met prijzenswaardigen ijver aan eenige kunstgrage lieden uitlegging te doen. die, blijkbaar door zooveel merkwaardigheden getroffen, dan ook hunne verbazing luide te kennen gaven. Toch kan het best zijn, zoo dacht ik verder, dat de bewaarder het naaste weet, maar waarschijn lijk het allernaaste niet en dat hij met een catalogus waarschijnlijk ook gebaat zou zijn, ja in het bezit er van misschien wel eenige wijziging zou geven aan zijne uitleggingen. Terwijl ik nu daar zoo rondwandelde, liet ik mijn oog eens gaan langs de jjzeren balustrade, die er nog niet lang geleden is gezet, en het scheen mij zoo toe, hoe bitter weinig zij strookte met de zoo ruime zalen en de waarlijk nog niet met schilderijen als overkropte wanden. In andere veel engere localen, zooals die van het Trippenhuis, het museum Boymans, vindt men zich dadelijk meer bevredigd met balustraden, hoe kalm het er ook doorgaans toegaat. Maar het museum Boymans is Zon- en Christelijke feestdagen te zien voor een stuiver, daarentegen wordt er in het geheele land geen derde October gevierd, dan alleen in Leiden. Och, het is zoo moeijelijk om tegen kosteloozcn toegang op zulk een dag en ook op de Zondagen zich in het stedelijk museum van den kunst- en oudheidszin des volks te verzekeren. A. J. KOUWELS. Ter correctionele teregtzitting van de arrond.-reglbank te Leiden, dd. 19 November, zijn de volgende vonnissen gewezen: W. II., te Leiden, aange klaagd wegens diefstal, vrijgesproken; G. II., te Rijnsatcrwoude, wegens diefstal, lol cellulaire gevangenisstraf van 2 maanden; F. C. v. d. B., te Voorschoten, wegens 1°. beleediging met woorden en dreigementen van een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening en 2°. gewelddadig heid geen bloedstorting hebbende veroorzaakt, tot gevangenisstraf van 5 dagen en geldboete van ƒ15 of subsidiair 3 dagen gevangenisstraf G. T. te Leiderdorpwegens diefstallot gevangenisstraf van 1 maand. ARAMESS! U-MEI IV». PROMOTIE AAN DE LEIDSCI1E IIOOGESCHOOL. Den 19de" November de heer C. M. Schram de Jong, geb. te Sliedrechtin de regten, met stellingen.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3