BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. sche bijdrage den kerkeraad in staat te stellen de predikantstractemenlen (l te verlioogen en bet godsdienstonderwijs beter te behartigen. Het kapitaal, I jaarlijks daarvoor benoodigd, wordt geschat op 40 a 50000 gulden. Door Uygieia wordt het volgende medegedeeldTe Arnhem werd den 30'° October de apotheker v. A. aldaar met zijne vrouw en twee meiden ernstig ongesteld, onmiddellijk na het eten van eene geringe hoeveelheid karnemelk; zij kregen aanhoudende brakingen en werden hevig benaauwd. j! De heer v. A. zelf was na een lijden van 4 uur weder veel beter; hjj had slechts één lepel van de melk gebruikt. Zijne vrouw, die drie lepels gege ten had (wegens een eenigzins bfjtend gevoel in den n ond en de keel was zij huiverig meer te nemen), leed niet alleen aan voortdurende brakingen en benaauwdhedenmaar ook aan buikpijn, diarrhee en krampen in kuiten en voetenzij was bijna bewusteloosde pols was soms niet te voelen zoodal zij cenigen tijd in een zorgelijken toestand verkeerde. Vijf dagen na de vergiftiging, zijn de verschijnselen veel verbeterd, doch haar maag is zoo gevoelig dat zij, bij het gebruiken van ccnig voedsel, misselijk en pijn lijk wordt. Eene der meiden, die weinig gebraakt heeft, is nog bedlegerig en klaagt over vrij hevige buikpijnen. De andere meid heeft eene hooge gevoeligheid der maag overgehouden. De beide meiden hadden slechts drie lepels van de melk gebruikt. De hondna even aan het bord gelikt te hebbenbraakte ook hevig. De karnemelk was den vorigen dag in een ijzeren pan gekookt en toen zonder cenig nadeelig gevolg genuttigd; het overgeblevene was warm in eene bruin aarden pan gedaan en daarin den volgenden avond weer gekookt. Bij scheikundig onderzoek is gebleken, dat het glazuur van die pan bestond uil eene groole hoeveelheid antimonium en lood. Bovenstaande waarneming bevestigt het reeds bekende feit, dat de bruin en geel aarden pannen tegenwoordig met een zoo vergiftig glazuur bedekt zijn, dat men niet genoeg voor haar gebruik kan waarschuwen, en dat zij geheel uit de keuken moeten verbannen worden. Voor de arrond.-regtbank te Deventer stond dezer dagen teregt een notaris uit eene naburige gemeentebeschuldigd van liet passeren van 5 aclen voor plaatsvervangers en nummerverwisselaars bij de nationale militie, zonder daarin het palent te vermelden van den zaakwaarnemer, die deze aclen deed opmaken. Voor den minister van financiën trad op de rijks advocaat mr. G. Royer, die aan de reglbank mededeelde, dal de administratie den notaris had voorgesteld dc zaak in der minne te schikken, door voor elke acte eene geldboete van 1 te betalen, waarin deze echter geen ge noegen nam, zoodat de zaak vcor den regter moest gebragt worden. Iiij concludeerde, dal beklaagde zon worden schuldig verklaard aan de hem bij acte van dagvaarding ten laste gelegde feiten, en mitsdien zou worden ver oordeeld tot 5 geldboeten, elk van 25. Beklaagde droeg zelf zijne verde diging voor en deed 4 getuigen a décharge hooren, die allen verklaarden, dat de notaris, bij het passeren der acten, den zaakwaarnemer had afge vraagd of hij geen loon genoot voor het doen opmaken dezer acten, het welk de zaakwaarnemer ontkennend had beantwoord. De getuigen voegden er bij, dat zij ook inderdaad aan den zaakwaarnemer, voor het doen pas seren der actenniets betaald hadden. Op grond dezer verklaringen con cludeerde de beklaagde lot algeheele vrijspraak. - Uit Kampen meldt- men dat de heer de G.leeraar in de gymnastiek aan de hoogere burgerschool aldaar, op eene noodlottige wijze het leven heeft verloren. Bij het doen van pogingen om zijn hoed, die afgewaaid was, meester te worden, geraakte hij in het water en verdronk. De man laat eene weduwe en acht kinderen na. Nabij Blokzjjl is gisteren nacht eene boerenwoning afgebrand, waarbij 17 runderen en 7 kalveren omkwamen. Te Alphen, in Noordbrabant, is Maandag 11 dc machinist van den uit Tilburg komenden trein van den locomotief gevallen, waarbij hem door den volgenden wagen de regterhand werd afgesneden, liet ongeluk moet toege schreven worden aan duizeligheid, daar dc man reeds vroeger over hoofd pijn had geklaagd. Te Maastricht is bij de justitie aangifte gedaan van een moord, op den veldwachter te Slein gepleegd. De daders zijn vermoedelijk slroopers, die zich van dien ambtenaar wilden ontdoen. De onverlaten schijnen hem eerst doodgeschoten en daarna in een bosch gesleept te hebben, althans men vond zijn lijk daar ter plaatse met het geweer naast hem. De daders zijn nog niet ontdekt. 's GRAVENUAGE19 November. Tot burgemeester der gemeente Westervoort is benoemd de heer F. J. 11. L. baron d'Aulnis de Bourouillen tot burgemeester der gemeente Maasbracht de heer M. A. A. Gacrls. Tot kantonregter te Tholen is benoemd de heer mr. J. II. L. van Bu ren, thans kantonregter te Zierikzce. Tot notaris te Vrouwen-Parochie, arrond. Leeuwarden, is benoemd de heer J. 11. Snijder, cand.-notaris en geaieente-secretaris te Bolsward, in de plaats van den beer D. llussem, aan wipn, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag is verleend. Dc commiesen bij de dircctien der marine te Amsterdam en te Wil lemsoord D. M. Nollhenius en A. F. Sariemijnwordeneerstgenoemde op zijn verzoek, wegens vergevorderden leeftijd, eervol uit die betrekking ontslagen. De officier van gezondheid le kh C. 0. Vigelius, dienende aan boord van het ramschip Guinea, wordt op non-activiteit gesteld, terwijl aan den officier van gezondheid le kl. C. J. A. de Groot, geplaatst bij het hospitaal der marine tc Willemsoord, tevens tijdelijk wordt opgedragen de geneeskun dige dienst aan boord van genoemd ramschip. Z. M. de koning heeft zich in den jongslverloopen nacht ten 4 ure naar het Loo begeven. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de heer Nier- slrasz de volgende motie voorgesteld; //De kamer is van oordcel, dal het geheim omtrent dc overgelegde stukken betrekkelijk den oorlog met Atchin behoort te worden opgeheven." Deze motie zal op een nader te bepalen dag worden behandeld. Hoofdstuk IV der Indische begrooting voor 1876 is aangenomen met 57 tegen 2 stemmen die van de hh. Schimmelpenninck en van den Berch van Heemstede; hoofdstuk I (uitgaven in Nederland) met algemeenc stemmen. In de zitting van heden zijn, na discussie, de beide hoofdstukken belret- lcndc de middelen der Indische begrooting aangenomen. Vervolgens zijn nog ecnige ontwerpen, waaronder die tol goedkeuring van provinciale belastin gen aangenomen. Alleen werd het wets ontwerp tot goedkeuring eener overeenkomst met de gemeente Kampen verworpen met 31 tegen 17 stemmen. - Aan het dep. van marine werd heden o. a. aanbesteed de levering van 25000 kilogram witte zeep. Daarvoor werd het minst ingeschreven door de hh. Sanders en G°. le Leiden, a 34.15, 33.75, ƒ32.50 en ƒ31 de 100 kilogrammen. De totale opbrengt van dc.i verkoop van de schilderijen-collectie van wijlen mr. van Walchren van Wadcnoyen was ongeveer 167,000. IS K Ij G 115. Onder de bijzonderhedendie nog medegedeeld worden betreffende de mijn-ontploffing te Scraingbehoort ook hel volgende: Twee werklieden bevonden zich op het oogenblik des onheils in een gang Een hunner snelde, niettegenstaande den dringenden raad van zijnen makker, naar de schacht; de ander, het gevaar kennende om de met gas gevulde gangen door te gaan, legde zich plat op den grond om gemakkelijker adem te halen. Eenigeuren verliepen en zijne lamp ging bij gebrek aan olie uit. Achttien uren lang bleef hij niettemin liggen, tc midden eener lastbare duisternis, wachtende op zijne redders. Toen deze eindelijk opdaagdenvonden zv hem ongedeerd en op korten afstand het ljjk van zijnen onvoorzigtigen makker. EliCE A B, LONDEN 18 November. Als een staaltje van de wijze waarop Z. K. 11. dc prins van Wales in Indië ontvangen wordt, dient dat dc vorst van Scindia voor den prins een paleis doet bouwen dat ruim 5 tonnen gouds kosten dat voor een ver blijf van slecbts weinige dagen; verder zal die inlandsche prins den Engel- schen troonopvolger ten geschenke aanbieden cenige kostbare shawls, ieder ter waarde van 13000 gulden, een degen, waarvan de greep, met edelge steenten ingelegd, 50000 gulden waarde heeft, een massief gouden stoel en verscheiden tafels van massief zilver, met edele steenen ingelegd, ler waarde van ruim 5 Ion. Volgens berigt uit Rangoon is de overheid op het spoor gekomen van eene zamenzwering, ten doel hebbende, het tuighuis te veroveren en de stad in brand te steken. Onderscheidene Birmanen, van deelneming aan deze zamenzwering verdacht, zijn in hechtenis genomen. De Theems is Maandag ochtend builen hare oevers getreden en keelt Sheerness eenerzijds en al de laag gelegen landen aan den kant van Essex zoowel als de districten digter bij Londen en de stad zelve geteisterd. Ver liezen aan menschenlevens worden niet gemeldmaar des te meer vee ging verloren honderden huizen zjjn onbewoonbaar gemaakten duizenden werk lieden en daglooners lijdelijk van werk verstoken. Te Londen zijn zeshon derd huizen en winkels ondergcloopen en vele goederentijdelijk in de bergplaatsen van den Londenschen en Zuidwestelijken spoorweg opgeslagen, vernield of weggespoeld. In sommige straten, armoedige buurten, steeg liet water tot acht voeten en zeer velen redden slechts met moeite hun leven. Ook van elders komen beriglen van hoogwater; op den Bristol- en Exeter- spoorweg b. v. konden de treinen nog slechts mei groole moeite voortko men. Te Nottingham waren vele huizen en in den omtrek een aantal wegen ondergcloopen. Een berigt uil Dublin, van Diugsdag gewaagt van overslroo- rningen op verschillende plaatsenten gevolge van zware regens vooral Zalurdag gevallen. Dien dag en Zondag hadden zware stormen langs de westkust van Ierland gewoed en eenige vaartuigen schipbreuk doen lijden. Maandag en Dingsdag stond Lambetheene zeer digtbevolklc wijk der hoofdstad, geheel onder water, liet water drong zoo onverwacht binnen, dat de nachtpolitie slechts even den tijd had om de kloppers der voordeuren hevig in beweging te brengenten einde de bewoners te wekkenom ver volgens, diep door het water wadende en, hier en daar zwemmende, veilig heid le zoeken op hooger terrein. In Southamptonstreel is er geen huis waar van niet deur en vensters verbrijzeld werden, terwijl in vele gevallen de muren zoo zwaar beschadigd werden, dat de huizen onbewoonbaar verklaard zijn. Zeven voel hoog stond het water in de benedenvertrekken dier hui zen. Tal van policieagenten hebben zich bijzonder onderscheidendoor vrou wen en kinderen, terwijl ze het grootste levensgevaar Ijepen, uit kelders en lage woningen te redden. Bijzonder wordt ook het gedrag van een jongen van 17 jaar geroemd, die, het hinniken van verdrinkende paarden onduld baar achtend, in het water sprong, en wadende, zoodat slechts zijn hoofd boven water kwam, langs de //Commercial Road" de stallen bereikte, waar uit het klagend geluid opsteeg. Bij het licht der maan zag hij een staldeur, welke het hem gelukte te openen. Hij struikelde over een dood paard, doch wist op te slaan en het hoofd boven water te houden en had den moed, den donkeren stal, die vijf voet onder water stond, binnen te dringen en de tien schoppende, steigerende paarden, die in doodsangst verkeerden, los te maken. Door hel water wadende en hier en daar zwemmende, bereikte hij een tweeden staldie met een hangslot gesloten was. Hel gelukte hem de krammen uit de deur te wringen en weder een aantal paarden te redden. In een derden stal vond hij enkel een kleine schimmel-pony, die stokstijf stond van angst en weigerde een poot te verzetten. Het gelukte hem het dier uit den stal te slecpcn (door het water geholpen) en middeniiidcstra.it of in de rivier, ontmoette hij den eigenaar van de pony, die het lievelings-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2