LEIDSC1IE (OUUVI. r. 270. 1875. DONDERDAG 18 NOVEMBER STADS-BERICHTEN. PATENTBIADES. BINNENLANOSCHE BEMIGTE1N. Jfe S* qSl De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.—franco p, p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 1.50 '.jaar., buiten de espeditiekosien. Afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p, p, 6 Cents, De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1,-, iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Iloofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dal de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1875/6, voor wijk TI, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van een tot drie uren, en wel tot en met den 24tlrD November e. k.j terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe be lastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zondermeer. En wordt deze door plaatsing in de /.eidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leides', 16 November 1875. v. n. BRANDÊLER. LEIDEN, 17 November. De ministers van buitenlandsche en van binnenlandschë zaken hebben inlichtingen verschaft op hel adres der maatschappij tot exploitatie van veestallen cn veetransporten befreflende het verbod van in- en doorvoer van rundvee. Bij kon. besluit is namelijk de in- en doorvoer verboden van bui tenslands van runderen, schapen, bokken en geiten, en dit verbod is thans nog voor rundvee gehandhaafd. In 1870 is in Engeland evenzeer de uitvoer van vreemd vee te Sinithfield (Londen) verboden, en moet al het andere vreemde vee Ic Dcptford aan de markt komen, waar hel tevens geslagt wordt. /.Heen liet vee nit Nederland wordt te Smithflcld toegelaten. De adressanten erkennen dat dit voor onze veeteelt zeer voordeelig is, maar komen er tegen op, dat dit geschiedt ten koste van den veehandel en van de stoombootdiensten op Engelanddie het vervoer thans over België moe ten zien gaan, ofschoon de veepest in Duilscliland door krachtige middelen geheel is verdwenen. De ministers merken op, dat de Privy Council in Engeland herhaaldelijk verklaard heelt de gunstige uitzondering ten behoeve van ons land dadelijk te zullen intrekken, zoodra hier te lande het verbod van in- en doorvoer wordt ingetrokken, uit vrees voor veepest. Voor onze veeteelt is de hand having van die gunstige bepaling van veel belang en al heeft de doorvoer uil Duitschland opgehouden, de veehandel is toch zeer levendig op Engeland en de winsten van lien, die transporteren, zijn niet onaanzienlijk. Er zijn in 1874 uit Rotterdam, Dordrecht en Harlingen 68000 runderen en kalve ren naar Engeland vervoerd. De reden van liet Verbod is echter geenszins om de veeteelt ten koste van andere belangen te besehermen. De hoofd reden is dat men ook hier te lande voor wederinvoering der veepest be ducht is, die nog verscli in het geheugen ligt en millioenen heeft gekost. Niettegenstaande de krachtige maatregelen in Duitschland genomen, is de veepest daar in de laatste jaren herhaaldelijk voorgekomen. In 1871 dreigde die ziekte uit Frankrijk over België hierheen Ie komen; in 1872 was zij lang in Frankrijk, in den nazomer in Berlijn, bij Hamburg, in Sleeswrjk en zelfs in Engeland. In 1873 was de toestand gunstiger, maar toch drong de ziekte in Beijeren door. In 1874 bleef West-Europa vrij, maar in het Oos- len van dit werelddeel bleef zij voortdurend heorschen en sloeg in Jan. lot Oost-Pruisven over. Onder deze omstandigheden is het niet geraden hel' krachtigst wapen tot wering der veepestdie bij de snelle vervoermiddelen van onzen tijd zoo ligt op verren afstand kan worden overgebragt, uit han- len te geven. Bovendien komt in Pruissen, op onze grenzen herhaaldelijk besmettelijke longziekte voor, welke wij jaarlijks met zulke aanzienlijke «tos trachten te bestrijden. Al deze redenen nopen de regering alsnog het verbod van invoer van rundvee van buitenlands in stand te houden. Het stoomschip Prins Hendrik, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 16 November van Port-Saïd vertrokken. - Indertijd is door wijlen den heer F. W. Conrad, oprigter van het kon. instituut van ingenieurs, onder den naam van «Conrad's premie", een fonds gestichtwaaruit om de 5 jaren een som moet worden uitgekeerd aan het van het instituut, dat gedurende dat tijdvak de beste verhandeling, mc- uorie of ander geschrift in de werken zal hebben geleverd, of de nuttigste vinding in het vak van den ingenieur zal hebben medegedeeld. Dat tijdvak 15 thans voor de eerste maal verstreken en die premie toegekend aan den 'w M. van Ruth, gewoon lid van het instituut. -• De eerste groep onzer landgenooteu, die zich, ten gevolge van het bezoek van den lieer Burgers, in de Transvaalsche republiek zullen ves tigen, is naar Londen vertrokken, om zich in te schepen. Onder de vcr- trekkenden bevinden zich de heeren van Gorkombenoemd super-intendant van hel onderwjjs, en dr. Jorissen, benoemd hoogleeraar. De president der republiek is naar Engeland vertrokkenom van daar een bezoek te brengen aan bet Porlugesche hol. De heer Burgers zal waarschijnlijk later nog ons land bezoeken. (iV. v. d. D.) De Delftsche C. itléldt het volgende: Èen blik in de Kunstenaars wereld, dramatische schels, door mej. Mina Kriiseman» zoo heet het stukje, dat gisteren in den schouwburg alhier werd gespeeld door de schrijfster en hare «twee leerlingen", de dames Elize Baart cn Helene Ger ritsen. Was liet in waarheid een blik in de kunstenaarswereld wat men ons te zien gaf? Wij mccnen het te mogen betwijfelen, Wjj gelooven, dat mej. K. menige onaangename levenservaring heeft opgedaan, die niet zonder invloed is gebleven op hare wjjze van levens- en wereldbeschouwing. Die invloed doet zich inzonderheid gevoelen waar zjj de kunst en de kri tiek beoordeelt; immers de voorstelling die zjj daarvan geeft is de vrucht van een door teleurstellingen verbitterd gemoed, geen beeld van het wer kelijke leven. Welk nut zal het hebben om dit oordeel door voorbeelden te staven Een ieder die liet stukje heeft zien spelen zal de waarheid van ons beweren moeten erkennen. De uitvoering was overigens niet onver dienstelijk. Inzonderheid moet het spel van mej. Baart worden geprezen. Eergisteren werd door den directeur der Dordrechtsche maatschappij tot dienstverrigting aan het policie-burcaii te Dordrecht kennis gegeven van diefstal van eene vrij belangrijke som aan geldswaarden, uit een gesloten lessenaar, op het mede op nachtslot gesloten kantoor voorhanden, vermoede lijk met gebruikmaking van valsche sleutels, lerwjjl door den aangever vermoedens werden opgegeven tegen een der bestellers der maatschappijdie den vorigen namiddag in het bezit van den sleutel der straatdeur werd ge steld. Nadat deze door de policie was aangehouden en nadat bet onderzoek reeds in vollen gang wasbleek echter dat de gehcele ais vermist aangege ven waarde nog in de beste orde op liet kantoor der maatschappij voóf- handen was, waarna de als verdacht aangehoudene onmiddellijk op vrije voeten is gesteld. Tc Beverwijk was Zondag II. een schoener binnen de haven gesleept. Twee zoontjes van een Engelschen duiker, 14 en 16 jaar oudaan dat vaartuig een bezoek willende brengen, vonden een boot, waarmede zij het schip trachtten te bereiken. Op ongeveer 100 meter afstand sloeg het bootje in de branding ómcn verdronken beiden. Op dien dag is óók op de Westcr-Schelde, nabjj Walsoorden, een vleltersvaartuig omgeslagen, waarhjj de schipper en zijn knecht, vader cn zoon, verdronken. Door den kerkeraad der herv. gemeenié te Utrecht is, ter vcfvulting der vacature, ten gevolge van het overlijden van d*. J. li. BÖsken, het vol gende drietal pred. opgemaakt: A. R. Ruitenschild, te Oegstgecst; A. Meer- dink, te Harderwijk, en J H. Cordes, te Vorden. Zondag voormiddag, meldt de Arnh. C., stortte in het huis van den heer R.in de Rijnstraat te Arnhem, de secreetput plotseling in, juist op het öogenblik, dat de diensrmcid daarboven stond en bezig was een deür, die ecnigszins klemde, open te trekken. Gelukkig hield de dienstbode zich zwevende aan de kruk dier deur, waardoor zij met veel krachtsinspanning van een geheel bad werd verschoond, en bepaaldelijk het behoud van haar leven er aaii te danken beeft, daar dc kelderput zeer diep is. -- Men meldt uit Zwolle: Bij onderzoek is gebleken dat de gasontplof fing waarvan gister werd gemeld, aan een verzuim van de werklieden der gasfabriek is te wijten. Zij hadden bij hef aanbrengen van de gasleiding den meter in een hoek van den kelder geplaatst en de hoofdkraan bij den ingang van den kelder gemaakt. Door het niet zuiver sluiten van een der schroefjes van de hoofdkraanontsnapte het gas beneden die kraan, zoo dat de kelder geheel met gas gevuld werd. Om 8 uur was de heer G. van zijn huwelijksreis tc huis gekomenen toen hij omstreeks 10 uur naar dc oorzaak van de gaslucht ging zoekenontvlamde eensklaps hel gas met zulk een hevigen knal, dat, terwijl hel ongeluk achter in hel huis voor viel,, al de ruiten in dc beneden-voorkamer stuk sloegen. Te Almelo is legen eene weduwe, moeder van eenige kinderen, hel vermoeden ontstaan dat zij onlangs heimelijk zou zijn bevallen Bij bet door de regterlijkc magt ingestelde onderzoek bekende z(j zulks niet de

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1