LEIDSCIE COURANT. [875. 200. WOENSDAG 17 NOVEMBER ST ADS-BERICHT EN. PATEWTB1ADES, BINNENLANDSCHE BEIUGTÉN. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad jr. 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1875/6, voor wijk VI, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van een tot drie uren, en wel tot en met den 24s1'n November e. k.; terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe be lastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zondermeer. En wordt deze door plaatsing in de Ceid^che Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 16 November 1875. v. d. BUANDELER. LEIDEN. 16 November. Het getal onzer jaarboekjes is weder vermeerderd, en wat niet altijd mag worden beweerd, deze vermeerdering is tevens een aanwinst. By den uitgever P. C. Hoog te Rotterdam is de le jaargang verschenen van een Almanak voor kinderen onder redactie van de gunstig bekende schrijfster Agatha. De vraag, die ieder all.gt doen zal, welk nul zulk een boekje voor kinderen heeft, wordt in verrassend gunstigen zin door den inhoud beantwoord, 't Schijnt ook, dat de auteur die vraag heeft voorzieu, want het eerste versje, getiteld: «Het Almanakje", geeft daarvoor reden, in den eigeiiaardigen trant van van Alphen. Onder tal van goedgekozen verhalen, bladvullingen en versjes, merken wij tai van namen op, die voor kinder lectuur een goeden klank hebben, ongerekend vele allerliefste bijdragen van Agatha. Wij weusciien dit almanakje gaarne in de kleine handen der blo zende, spelende jeugd des vaderlands le zien; de jonge harten en hooiden kunnen er ongetwijfeld veel goeds uit leeren. Bjj denzelfden uitgever zijn tevens verschenen twee flinke prenteboeken met versjes van den heer Haanstra, voor kinderen, die beginnen te lezen, een zeer geschikt en mooi Sinterklaas-geschenk. De commissie voor de acle-examens middelbaar ouderwijs (afd. letter kunde) heelt gisteren toegelaten, de hh.: W. C. Philips, van 's llage, voor huisonderwijs in Engelschc taal- en letterkunde; dr. G. Schouten, uil kam pen, voor boekhouden; D. C. Clauset, van Rotterdam, voor huisonderwijs in boekhouden. Afgewezen zijn één candidaat voor Duitsch en één voor boekhouden. De examens zijn llians geëindigd. Met ingang van den 15i,n dezer geschiedt de schatting der telegram men naar Noord-Amerikabij verzending over Engelandover den gcheelen afstand per woord. De tarietsprjjs per woord bedraagt van alle Neder- lanlsche kantoren naar New-York ƒ2.09, naar de overige kantoren in Noord-Amerika van ƒ1.60 tot ƒ2 85. De telegrammen, welke over denzelf den weg naar uba en Wesl-Iudiö worden verzonden, zijn tot New-York aan de schatting per woord onderworpen, doch worden voor den verderen afsland nog als telegrammen van 10 woorden met opklimming per woord berekend. Blijkens de jongste bij de regering uit Zwitserland ontvangen mede- deelingen aangaande den stand der veeziekten daar le lande had de vrees 'oor eene toeneming van liet mond- en klaauwzeer ten gevolge van den terugkeer der kudden van de Alpenweiden zich niet bevestigd, integendeel was er eene belangrijke vermindering der ziekte merkbaar, zijnde het aan tal der besmette stallen, van 128 op 16 October, verminderd tot 89 op 1 November. Ten aanzien van den gezondheidstoestand der talrijke bij gele genheid van de herfstmarkt in Constanz en omstreken gestalde paarden badden zich geenc verontrustende verschijnselen geopenbaard, zoodat men ook daar liet gevaar van verdere verspreiding van den kwaden droes ge weken achtte. De wet betreffende de nieuwe geregtslioven treedt den len January s. in werking. De minister van justitie heeft nu de procureurs-generaal bij de tegenwoordige provinciale geregtslioven uitgenoodigd de overbrenging 'an de zaken, op hel tijdstip der in werking treding nog aanhangig, naar de nieuwe hoven zoo geleidelijk mogelijk te willen doen plaats hebben, ten 'inde de geregelde afloop der strafgedingen er zoo min mogelijk onder lijde. bepaaldelijk wenscht de minister, dat de in raadkamer aanhangige criminele zaken nog in raadkamer worden afgedaan, dat uitspraak worde gedaan in alle correctionele en criminele zakendie nog door de prov. hoven in open bare leregtzitting zullen worden behandeld, en dat zoo min mogelijk zaken worden aanhangig gemaakt, tenzij te voorzien is dat daarin vóór 1 Jan. in raadkamer of ter openbare teregtzilling arrest zal kunnen worden gewezen. Voorts heelt de minister aan de voorzitters der provinciale hoven opgemerkt dat, ofschoon de overbrenging van de burgerlijke zaken aan de zorg van partijen wordt overgelaten en dus de regter hierbij niet behoeft op le trede», het evenwel wensclielijk is, dat nog zooveel mogelijk in aanhangige btnr- gerlijke gedingen uitspraak worde gedaan voor 1 Januarij, en voorts dat geen dag van pleidooi meer worde vastgesteld, tenzij tevens mogelijkheid van uitspraak voor 1 Januarij aanwezig zij. Naar wij vernemen, meldt de B. C\, is de krachtige houding, welke de Nederlandsche hoofdcommissie voor de Philadelphia-ten toonstelling tegen over den directeur-generaal dier tentoonstelling te Philadelphia heeft aan genomen, met een gunstig gevolg bekroond geworden. Terwijl in het id- dustrie-gebouw aan Nederland op een uithoek eene ruimte was toegestaan, die slechts half zoo groot was als de aangevraagde, werd aan de hoofd commissie door haar medelid, den heer llurlage, te Nicuw-York, vóór eenige dagen medegedeeld, dal len gevolge zijner bemocijingen Nederland eene dubbele ruimte had verkregen, gelegen tussclien de landen Brazilië en Mexico. Aan zijne verdere bemoeijingen is het loe te schrijven, dal Neder land nu eene veel meer waardige plaats naast Italië is deelachtig gewnrden. - Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Nieuwe Diepis op 12 November van Suez verlrokken. De fraaijc verzameling roofdieren, door het stoomschip Holland, voor Natura Artis Magïstra te Amsterdam aangebragt, is thans in haar gelitel voor de bezoekers ter bezigiiging gesteld. De galerij, voor deze diersoort bestemdwerd daardoor meer dan gevuld en door het zamenvoegen van eenige paren, schijnt men zelfs met moeite de noodige verblijven voor de gasten te hebben vrijgemaakt. Het geheel levert nu een prachtig schouw spel op en maakt de rooldierengalerij een bezoek overwaard. Zijn wij wel onderrigt, zegt het Ilbl.dan zullen eenige der koningstijgers voor ruil of verkoop worden bestemd. Te Amsterdam ging Zondag morgen een hoefsmid in de Korte Lcidsche- divarsslraat met zijn vrouw ter kerk. Twee knechts bleven in huis achter, waarvan een spoedig na het vertrek van zijn patroon het huis verliet. EenJ knecht bleef dus over, die van de gelegenheid gebruik maakte, eene som van ongeveer 2000 stal en het hazenpad koos. - Te Amsterdam drong gisteren avond een persoon de woning binnen van zijnen schoonvader op liet 's Gravcnhekjeblijkbaar met geene goede bedoeling ten opzigtc van zijn vrouw, van wie hij geseheiden leeft, en die nu weder in de ouderlijke woning is opgenomen. Toen hij nl. had aange scheld loste hij op de meiddie open deed maar hem het binnenkomen wilde beletten, een pistoolschot, dat gelukkig evenwel het doel miste. De meid, die geheel alleen te huis was, schrikte wel hevig, maar verloor de tegenwoor digheid van geest niet. Ijlings snelde zij de deur uit, riep de hulp in der politie, die den onverlaat onder een ledekant verborgen vond en hem van daar in verzekerde bewaring medenam. Naar wij vernemen heeft bij ook nog een schot in de binnenkamer gelost, waardoor weinig schade is aan gebragt. Te Soest werd Zondag middag ontdekt dat er brand was ontstaan in de kerk der hervormden, die vermoedelijk ontstaan is door bet omvallen van eene vuurstoof bjj liet eindigen van de voormiddag-godsdienstoefening hetgeen niet opgemerkt schijnt te zijn geworden. Bij den bevigen wind liet de brand zich vrij dreigend aanzien, doch door de spoedig aangebragte hulp van de brandweer was men dien weldra meester. Een tweetal over dekte banken en een daarboven hangend wapenbord zijn verbrand, en de predikstoel, liet orgel, het plafond en het geheele inwendige der kerk heb ben veel geleden. Te Zwolle heeft Zondagavond eene gasontploffing plaats gehad, ten huize van den heer G. in de Voorstraat, waardoor de beide glasramen in de beneden-voorkamer, benevens een paar lichtramen op den overloop, ge heel zijn verbrijzeld. De heer G. bekwam hij die gelegenheid ernstige brandwonden aan handen, aangezigt en hals, zoodat hij bijna onken baar was. Uit Deventer meldt men dat ten gevolge van den buitengewoon hoogea

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1