BUITENLANDSCHE BERIGTEN. van de sleepboolen Zierikzee en Bato 1 werden alle pogingen tol redding in bet werk gesteld. Van de Zierikzee wist men nog een tros op liet reeds wrak geworden schip te bevestigen, doch de equipage was reeds zoo zeer uitgeput, dat hunne redding met een lijn door de zee hoogst bezwaar lijk zou geweest zijn. De lading van de Forth bestond uit stukgoederen het schip zal wel geheel weg zijn. Van de lading zal men nog trachten wat te bergen. Men meldt uit Brielle: Dingsdag werd alhier ter aarde besteld het lÜk van de 68-jarige Jacoba van Slrien, huisvrouw van W. den Broeder, wier overlijden algemeene deelneming wekte door de omstandigheden waar onder het plaats vond. Zalurdag-ochtend werd zij dood gevonden buiten de Zuidpoort. Daags te voren was haar opgedragen een telegram te be zorgen op Jagtlustonder Rockanje. Ten einde vóór de terugkomst van haar man met hot eten gereed te zijn, schijnt de vrouw zich zooveel mogelijk te hebben gehaast, maar op haar terugreis schijnt zij te zijn verdwaald door den mist of den regen; zij is, naar men vermoedt, toen in een sloot geraakt, althans 's avonds ten half elf kwam zjj aan den eersten tol, waar zij den tolgaarder B. wekte om hem den weg te vragen. Zij was geheel nat en had verschillende-kleedingsttikken in de sloot verloren; doch de tol gaarder wees haar eenvoudig den weg en bij,-die een paar jaren geleden, zelf zooveel menschlievendheid van anderen had ondervondenbood der ver kleumde vrouw verder geen verkwikking, geen hulp aan, en liet haar in deerniswekkenden toestand haar weg vervolgen. Geheel verkleumd en als het ware bedwelmd, is zij toen verder gegaan; maar spoedig ontzonken haar de krachten. Zij klopte bij een landbouwer aandoch had geen kracht om te antwoorden op de vraag: wie er was, zoodat men haar niet bemerkte en weder te bed ging. Eindelijk is zij op den weg neergezegen en bezweken. Dezer dagen is aan den Kruisweg te Haarlemmermeer, nabij de Cru- qaius, een in aanbouw zijnd huis, dat reeds onder dak was gebragt. dooi den storm tegen den grond geworpen. Door de arrond.-regtbank te Gorinchem is zekere 11.onbezoldigd rijksveldwachter, wonende te Hardinxveld, die een eenmaal gedeclareerd proces-verbaal van politie-overtreding ter wille van één enkelen gulden ver nietigde en mitsdien als openbaar beambte van de regterlijke magt zich door het ontvangen van eene gift onthouden had van iets te doen, dal zijn pligt medebragt, te dier zake, onder aanneming echter van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisslral voor den tjjd van zes maanden. De zoogenaamde wonderdoctor St. Nieolaas is tot eene cellulaire gevan genisstraf van drie maanden veroordeeld. Voor de drie hulponderwijzers-betrekkingen aan de op te rigtcn neu trale bijzondere school te Amsterdam (tractement ƒ800 a j 1000) hebben zich 208 sollicitanten aangemeld. Van dezen zijn er 28 tot een vergelijkend examen opgeroepen, dat op 0 en 8 November jl. is gehouden. Op de beurs te Amsterdam had gisteren in den effectenhoek weder een oploop plaatswaarbij een persoon van de beurs werd afgedrongennaar men zegt ten gevolge van een geschil over het al of niet nakomen van verpligtingen. Te Middelburg heeft Dingsdag avond zekere Vdie tol 9 maanden cellu laire gevangenisstraf was veroordeeld en naar Goes zou worden overgebragt, uit het huis van arrest weten te ontsnappenzonder dal het gelukt is hem op te sporen. Ook vroeger heeft hij reeds uit de gevangenis te Goes weten te ontkomen, toen hij aldaar voor eene andere straf moest verblijven. Te Heerlen, Limburg, is geconstateerd, dat de onlangs gevonden ko- lenlaag nabij Wijnandsrade, (boring van de liccrcn van der Slik en C".te Dordrecht) eene dikte heeft van 67 centimeter. Aan de memorie van beantwoording over hoofdstuk VII B (departement van financiën) ontleenen wij liet volgende: De minister heeft er naar gestreefd de begrooiing van uitgaven zoo zuinig mogelijk in te riglen, en alleen, waar het onvermijdelijk was, aan den drang tol verhooging toegegeven. Nog in deze zitting zal de indiening van de comptabilcilswetlen bij de kamer kunnen plaats hebben. De minister hoopt, dat de eerstdaags in te zenden voordragt lot wijziging van het tarief, aan de wenschen, in het verslag uitgedrukt, zooveel mogelijk zal te gemoet komen. Tot ontbinding der algemeene commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers bestaat geen grond, voordat de haar bij de wet van 5 Maart 1852 (Stbl. n". 45) opgelegde taak is volbragt. Dit is thans nog niet liet geval. Tot het vaststellen van een nieuw model voor munlbilletten zijn overwegingen aanhangig. Door den minister zijn bereids in overleg met het mnntcollegic de noodige maatrege len genomen om den stempel van het gouden tienguldenstuk verbetering te doen ondergaan. Reeds sedert twee maanden is de arbeid voor een gewij- zigden stempel aan den gang. Sedert 1 Augustus wordt de nieuwe belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen in de kadastrale leggers aangeleekenden dat werk zal bin nen kort voltooid zijn. Dientengevolge zal de wel op de herziening der be lasting op de gebouwde eigendommen den l'n Januarij 1876 ten volle in werking zijn gebragtwant de kohieren der grondbelasting van dat dienst jaar kunnen, wat de gebouwde eigendommen betreft, niet anders dan vol gens de uitkomsten dier herziening worden opgemaakt. De minister is van gevoelen, dat de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen niet wel gepaard kan gaan, maar moet worden voorafgegaan door eene betere organisatie van hel kadaster. De zaak der goederen van St. Agatha is niet blijven rustenmaar het onderzoek is nog niet geheel afgeloopen. De minister hoopt evenwel in staat te zullen zijn weldra een besluit omtrent de te volgen gedragslijn te nemen. De tractementen van de ambtenaren der posterijen zijn in de laatste jaren gaandeweg vrij aanzienlijk verbeterd. Daarmede zal geleidelijk worden voortgegaan. De vereeniging van post- en telegraafkantoren is op dit oogen- blik reeds in 83 plaatsen lot stand gebragt, terwijl zij eerlang nog in andere plaatsen haar beslag zal krijgen. Met genoegen werd vernomen, dat de belangrijke verbeteringen in het brievenvervoer, die in de laatste jaren werden ingevoerd, niet onopgemerkt zijn gebleven. Voor de dienst der pos terijen is de aanstelling van vrouwelijke ambtenaren, naar het gevoelen van den minister, niet raadzaam, zoolang er nog geen gebrek bestaat aan jonge lieden, die bij dezen tak van bestuur een bestaanmiddel zoeken. Binnen zeer kort hoopt de minister het-besluit openbaar te maken, w aarbij de post- kantoren tol inbrenging van spaarpenningen worden opengesteld. De opliet- fing of afschaffing der collatieregten maakt een onderwerp van overweging uit, die onder den vorigen minister van justitie begonnen, nog tot geen be sluit onder zijnen opvolger heelt geleid Eene nieuwe regeling der kerke lijke pensioenen komt den minister vooralsnog niet wenschelijk voor. 's GRAVENHAGE, 11 November. Aan den beer D. de Rooy is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Weslervoort. -- Naar men verneemt is de toestand van de koningin zeer bevredigend, 11. M. neemt allengs in helerschap toe. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen over de Indische begrooting afgeloopen. De bh. Nierslrasz, des Amoric van der Hoeven, van Zinnicq Bergmann van den Berch van Heem stede en van Nispen van Sevenaer hebben daarbij het woord gevoerd. De minister van koloniën heeft zich een bepaald tegenstander verklaard om het inlandsch onderwijs op niet-neutralc wijze te bevorderen, gelijk de lieer van der Hoeven verlangde, maar ook ten sterkste door den heer Fabins werd afgekeurd. Morgen komen de artikelen in behandeling. De heer J. Fransen van de Putte, lid van- de eerste kamer der staten- generaal, afgevaardigd door de provincie Zeeland, is na eene korte, maar ernstige ongesteldheid alhier overleden. Gedurende het groot aantal jaren dat hij in de kamer zitting had, was hij steeds ijverig werkzaam lot bevor dering van 's lands belangen. In 1873 werd bij benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Bij arrest van bet prov. gereglshof in Znidholland, beden gewezen, is de vrouw uit Gijbeland, gemeente Brandwijk, -beschuldigd van brandstichting en diefstal, veroordeeld tot driejaren gevangenisstraf. Heden is aan liet ministerie van binnenlandsche zaken aanbesteed: het maken en stellen van den metalen bovenbouw voor de brug over de Waal beneden Nijmegen. Voor dit werk waren zeven inschrijvingsbilletlet ontvangen. De minste inschrijving was van de Union Actiën Gesellschaft, für Bergbau Eisen und Stahl-Induslrie te Dortmund van ƒ1,440,000. BELOIE. Tc Luik hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad bij gelegenbï eener inspectie van verlofgangers. Zij moesten zich daartoe vereenigeno| het binnenplein der gendarmerie-kazerne op den faubourg St. Leonard. Dt verzamelplaats was echter voor het groote aantal verlofgangers veel tt kleinzoodat zij slechts bij troepjes binnen de kazerne werden gelaten. Dt anderen stonden vóór den ingang, en zoowel de belangstellende vrienden en bloedverwanten, die gewoonlijk den plattelands-verlofganger naar de inspec tie vergezellenals de nieuwsgierige omstanders deden de menigte zoo aan- groeijen, dat ten omstreeks 12 ure de publieke weg geheel versperd was es voor den ingang der kazerne groot gedrang ontstond. Honger en sterkt drank maakten de verlofgangers ongeduldig; verscheidenen hunner wilden de kazerne binnengaan, en door de menigte opgedrongen deden zij dit wei- ligt met meer geweld dan in hunne bedoeling lag. De gendarmes dreven mi de indringers vrij onzacht met den kolf van het geweer terug, de miliciens stelden zich te weer en in een oogwenk werden de gendarmes met ets hagel van sternen begroet en vlogen de ruiten der kazcri.e in stukken. De gendarmes maakten daarop eene charge met de bajonet, waardoor zij Je menigte wel een weinig uiteenjocgen, maar des te meer verbitterden, locs zij hoorde dat er gewonden gevallen waren. Een nieuwe hagelbui van sleencn noodzaakte de gendarmes tot den lerugtogt. Voor de kazerne terug gekomen gaven zij vuur om zich de menigte van het lijf te houden, waarop zij zich in de kazerne terugtrokken. Daarbinnen zouden zij zeker niet lan; veilig geweest zijn, daar de menigte in woede tegen het gebouw stormliep; echter kwam op dat oogeublik een bataillon infanterie en een escadron jagers te paard de gendarmes uit hunnen gevaarlijken toestand verlossen. Deze troepenmagt maakte indruk op de menigtedie daardoor weder Ut kalmte kwam; echter hadden er tot in den laten avond op den faubourg St. Leonard, in weerwil van de militaire patrouilles, voortdurend no," zamenscholingcn plaats. Verscheidene personen zijn ligt gewond, één, zekere Stevens, een vader die zijn zoon uit het gewoel wilde weghalen, zeer zwaar: een geweerkogel trof hem in het hoofd. Dertien verlofgangers zijn aangehouden. Deze treurige zaak is in de kamer van afgevaardigden ter sprake gebragt E Jf E L, A 3f 0. LONDEN 10 November. De aankomst van den prins van Wales te Bombay vermeldende, d«l de Times daarbij uitkomen, hoe Engeland thans in een wereldrijk dezelfde rol vervult als het oude Rome in het rijk der Romeinendat dit groote Engelschc rijk eigenlijk meer een Ileidensche dan een Christelijke staat is; dal er veel meer Mohammedanen dan Christenen in aangetroffen worden; dat vele Engelschen even weinig begrip hebben van de toestanden in Britse'1' fndië als een Hindoe van de westersche zeden en staatsinstellingen-. AIM zij, die in Britsch-Indië vertoefd hebben, kunnen zich eene juiste voorstel ling maken van de groote verantwoordelijkheid, die de Engelschen op zie'

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2