LEIDSCHE COURANT. 1875. r. zat. MNGSDAG 9 NOVEMBER De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p* f 3.50; met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 njaars, luiten de expeditiekosien. Afzonderlijke novrmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p, p. 6 Cents De prijs der Advcrlcnttën is van 1—4 regels I.—iedere regel meer 25 cents. BINNENLANDSCHE BEKiGTEN. LEIDEN. 8 November. Er bestaat gelegeniieid tot verzending der correspondentie naar Ne- jerl. Indië, door middel van het stoomschip Friesland, van de «Rolter- damsche Lloydwaarvan het vertrek nit Rotterdam is bepaald op den IS'1'" November aanst. Rehalve voor Batavia zal er met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang worden gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren belmoren uiterlijk in den avond van den 12d"> November en de brieven den dauropvolgendeu dag 's voormiddags te Rotter dam aangekomen te zijn. - Heden overleed de eerw. heer Leonardus van Wissenpastoor aan de parochie van den 11. Petrus alhier. Hij was geboren te Slompwijk op 28 October 1821vierde op den 15,ltn Augustus 1873 zijn 25 jarig priesterschap en was achtereenvolgens te Aarlanderveente Dordrecht en nu de laatste tien jaren aan gemelde parochie, pastoor, llij werd geacht door hen, die hem kenden, als een goed man, zachtzinnig leidende, waakzaam in ambts vervulling, het woord predikende met bezadigdheid. - Mcu meldt ons uit Warmond: Rij de heden alhier gehouden verkiezing van ceu kerkvoogd der Ned. hervormde gemeente is met 32 van de 38 uil- gebragte geldige stemmen als zoodanig gekozen de heer J. de Crane, notaris alhier. - Bij de Zaturdag voortgezette acte-examens van het middelbaar onder wijs is toegelaten, voor boekhouden de heer H. de Vrijer JHzu, van Rot terdam. Afgewezen zijn één candidaat voor staathuishoudkunde, één voor geschiedenis, één voor Engelsche taal en letterkunde, en één voor boekhou den, van welk vak zich één candidaat heeft teruggetrokken. - De Staatscourant bevat het verslag der commissie in 1875 belast met het afnemen der examens van vroedvrouw. Het aantal candidaten bedroeg 34. Onder deze waren er 12die in het vorig jaar wegens gebrekkige kennis waren afgewezen. Slechts aan 7 van deze laatsten kon thans eene acte van bevoegdheid worden uitgereikt. Van de 22, die voor de eerste maal »erden geëxamineerd, werd door 17 een voldoend examen afgelegd. Het getal actendoor de commissie afgegevenbedroeg dus 24. Van de candi- daten hadden 25 onderwijs genoten aan 's rijks kweekschool te Amsterdam. #e namen der candidaten, die tot vroedvrouw zijn bevorderd, zijn de vol gende: F. Baasdorp, J. Boekelkamp, geb. Coster, A G. Bongers, J. W. tan Dasselaar, geb. Schouten, H. M. B. David, A. J. van Dijk, M. S. Hooft- manK. Janse, A. C. Kaslcljjn, P. Lageveen, J. C. van Melle, J. 11. Messc- Jing, geb. Dricmeijer, J. H. Neitz, M. Outhuys, M. M. Rotman, geb. Melz, C. Scheepers, M. F. Schönbrod, M. Schouten, A. Schut, geb. Loep, F. Tim merman, M. W. ter Voor, G. J. Westerman, F. M. van Wordragen, A. M. II. van Wijaarda. - Na een kort verbijf hier te lande vertrok dezer dagen weder naar Wiirzburg onze landgenoot dr. Hugo de Vries. Zijn naam is in het buiten land welligt reeds meer bekend dan bij ons. Door belangrijke onderzoekin gen op het gebied der plantcn-physiologie had hij reeds sedert eenigen tijd deaandacht der mannen van de wetenschap op zich gevestigd, zoodat, toen in hel vorige jaar het Pruissische ministerie van landbouw de nu door hem vervulde betrekking in het leven riep, deze jeugdige Hollandsche geleerde daarvoor het eerst in aanmerking kwam. De positie is een geheel onalhankelijke; nlfs de plaats waar men zich wenscht te vestigen, is geheel aan eigen kenze overgelaten. De wetenschappelijke opdragt is: het instellen van die omtrent de physiologie der voornaamste land- hun groei voordeeligste conditiën enz. nieuw licht resultaten zullen in den vorm van monographiën °P staatskosten uitgegeven worden, terwijl ook voor instrumenten en proef nemingen een afzonderlijk crediet is toegestaan. (Ubl.) - Door het ministerie van justitie worden ten opzigle der verpleegden 11 de rijksbedelaarsgcstichlcn ernstige maatregelen genomen. Voor eenigen 'lid werd hun het lezen van couranten verboden en met 1 Ja nu a rij e. k. "Ide kleeding, waarvcor hun nu 's weeks 20 cent wordt te goed geschrc- '!ri. op dragt worden verstrekt, heigeen zeer te hunnen nadeele schijnt te lm Tevens zullen hunne brieven, voordat zij hun worden ter hand ge told, door de directie worden geopend en de zich daarin bevindende gelden, totals die, welke zij hij aankomst in bezit hebben, op hun zoogenaamd feeksen onderzoekingen hwgewassen, de voor verspreideu. De zakboekje worden te goed geschreven en bij eventueel ontslag worden wedergegeven. Aan de diaconie der Ned. herv. gemeente te Driel is door mej. de wed. van den Anker G000 gelegateerdbenevens een huis in gemeenschap met eene minderjarige; aan de brei- en naaischool aldaar is door haar ƒ3000 vermaakt. Aan de herv. kerk te Doorn is door wijlen S. J. graaf van Lim burg Stirum ƒ1000 gelegateerd. Gepasseerden Zondag nacht, meldt de Goudsche Cour., bevond van Roon, arbeider uit de gemeente Reetiwijk, zich in een danshuis alhier. Een der andere bezoekers, D. de Reus, wonende alhier, scheen, naar opinie van van Roon, te veel attentie te wijden aan zijne dame, om welke reden hij zoo kwaad werd dat hij een wijnflesch uit zijn zak haalde en de Reus daarmede zulk een geweldigen slag op het hoofd toebragt, dat hg daardoor een gat in het hoold bekwam waaruit het bloed over billart en grond vloeide, terwijl de flesch aan scherven door de zaal vloog. Toen van Roon zag wat hij misdreven had, nam hij ijlings de vlugt, hetgeen hem echter niet veel zal batendaar eene vervolging tegen hem is ingesteld. Men meldt uit Nieuwediep: Voor een paar dagen waren drie matrozen van een Noordsche hark gedeserteerd. In weerwil van de ijverigste naspo ringen der politie, zoowel binnen als buiten deze gemeente ingesteld, mogt liet aanvankelijk niet gelukken, die snaken op te duiken. Met de meeste scherpzinnigheid werden alle mogelijke informatien genomentotdat het eindelijk mogL gelukken hen aan boord van eeg naar Amerika bestemd vaartuig verstopt te vinden. Te Utrecht werd in de vorige weck gehouden eene algemecne vergadering van hel schoolverbonden eene van de vereeniging voor volksonderwijs, waarin deze twee vereenigingen werden vereenigd tot ééne vereenigingdie den naam draagt: "Volksonderwijs; Vereeniging tot bevordering van het volks onderwijs en het schoolbezoek in Nederland." Te Zwolle werd in de vorige week een landbouwer uit Mastenbroek, die in beschonken toestand verkeerde en twist op de veemarkt maakte, in verzekerde bewaring genomen. Hij had, behalve eenig zilvergeld, een paar oude Zwolsche couranten bij zichwaarin zich p. m. 26000 nominaal aan Spastische en Oostenrijksche effecten bevonden. Te Twello is in den nacht lusschen Woensdag en Donderdag eene boerderij algcbiund. De bewoners konden zich ter naauwernood redden. Zes stuks vee kwamen in de vlammen om. Te 's Ilertogenbosch is overleden de heer na'. J. B. van Sonstaats raad in buitengewone dienst, oud-minister voor de zaken van de r. k. ccredienst. Te Tilburg was een der ingezetenen, jhr. van N., aan de gemeente eene som van 1.15 schuldig wegens het houden van eeii hond. Op de hem gedane aanmaning om betaling antwoordde hg dal hij betaald had, doch de quilantie niet kon vinden. Aangezien hij telkens op de jagt of wegens andere oorzaken niet te huis was, is op regterlijk bevel de deur zijner woning opengebroken, ten einde beslag op zijne goederen te leggen, waarna de verschuldigde gelden, met de bijgekomen kosten ad ƒ19, zijn betaald. Thans eischl de lieer van N. van de gemeente in regten eene schadevergoe ding van ƒ2000, op grond, dal bij liet openbreken zijner huisdeur iu strijd is gehandeld met de wet en dat de bewaarders zich aan zijn wijn, in het huis gevonden, zouden hebben te goed gedaan. In de gemeente Reek, in Noordbrabant, onlangs zoo berucht gewor den door den dubbelen kindermoord, is door de maréchaussée in voorloopige bewaring genomen C. van Dijk, smidsknecht, beschuldigd van het slol van de achterdeur der woning van van den Burght, timmerman, wonende iu het gehucht Handel, gemeente Gemert, hij afwezigheid van dezen te hebben verbroken en in hel huis te zijn binnengedrongen. Hoewel alle kasten waren doorzocht, heeft de dader, welligt geen gereed geld ontdekkende, alle voorwerpen van waarde laten liggen. Slechts een scheermes, waarvan het merk hij den eigenaar bekend was, is medegenomen. Dit mes is in het bezit van den gevangene gevonden en heeft tol zijn aanhouding aan leiding gegeven. 's GRAVENHAGE, 8 November. Door Z. M. is de lieer A. Cremer, regerings- en bonwraad te Wies- baden, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer P. J. Veth, hoog-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1