BIJVOEGSELbehoorendc tot de Leidsche Courant f van Maandag 8 November Ó875IS26d. BUITENLANDSCIIE BEIUGTEIN. PER TELEGRAAF." 's GRAVENIIAGE, 6 November. I, M. de koning-groothertog heeft benoemd tot kommandenr der orde tan de Eikenkroon luit.-kolonel BV. Wauwermans, kommandant der genie in de ves.ting Antwerpen; tol ridders van dezelfde orde de heeren dr. E. Dupont, geneeskundige bij het Ge reg. van linie, H. Thielens, chef van het technisch bureau van de maatschappij du Sud d'Anvers, en 11. Odcmare, opzigter 1' kl. bij de fortificatiën aldaar. De student voor de militaire geneeskundige dienst der zeemagt J. IC. (lolir is, bij beschikking van den minister van marine van 4 Nov., uit die betrekking ontslagen. De luit. ter zee 2e kl. L. Haremaker, uit 0. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De toestand van II. 51. de koningin was heden beter dan gisteren. Pe doorluchtige zieke heeft een rustigen nacht doorgebragt, zoodat, daar zich verder gccne verontrustende ziekteverschijnselen hebben voorgedaan ie positie bevredigend mag worden genoemd. Z. IC. II. de prins van Oranje is heden namiddag, na eene langdurige afwezigheid, uit Frankrijk alhier teruggekeerd. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden 14 wets-onlwerpen aangenomen. De voorzitter deelde mede dal de verslagen gereed zijn over dc drie regterlijkc wets-onlwerpen. Op zijn voorstel werd besloten de be handeling dier ontwerpen te doen plaats hebben Blaandag ten 11 ure. Met magtiging van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat het kon, kabinet van schilderijen, Mauritshuis te 's Gravenhage, gesloten zal zijn van den 15'1"1 November 1875, tot nadere aankondiging. EldELAKK, LONDEN5 November. De Pall Mall Gazelle berigt gemagtigd te zijn te melden, dat de be faamde admiraliteits-circulaire betreffende het uitleveren van op Britsehe oorlogschepen gevlugte slaven thans voor goed ingetrokken is. De Fortugesche bladen verzekeren, dat bij gelegenheid der laatste En- gelsche espeditie op de Congo-rivier, om de inboorlingen wegens zeeroof te straffen, het Portugesche grondgebied door de Engelschen is geschonden. Eenstemmig eischt men een naauwkeurig onderzoek. Een arbeider te AltrinchamSamuel Webb, werd dezer dagen tot een geldboete van ƒ24 veroordeeld, omdat hij zijn hit wreedaardig de tong iiad uitgesneden en vervolgens met slagen afgebeuld had. De bladen roepen schande over dit Iigte vonnis, dat zij te cencnmale ongeëvenredigd noemen aan 4c gruwelijke wandaad. S3 li -F lï L A 37 Bij den bondsraad is een wetsontwerp ingekomen, dat op straf ecner boete van hoogstens 100 mark de geneesheeren en hoofden van gezinnen vci'pligt elk voorkomend geval van cholera of pokken binnen 12 uren ter kennis van de politie te brengen. 5'olgens de Pol. Corr. heeft de regering geenszins het voornemen ver andering te brengen in hare handelspolitiek of daaromtrent nieuwe wetten voor te stellen. Ook zoudeu er volgens dat blad in het ontwerp-sirafwet- boek, dat zooveel aanstoot vond, vele wijzigingen zijn gebragt in libera len geest. De kosten voor de Straatsburger universiteit in 187G zijn begroot op ruim 825,000 mark. Blijkens de memorie van loclichting heeft het Elzas- lotharinger landscomité zich bereid verklaard, 400,000 mark bij te dragen, igdicn het overige uit rijksmiddelen werd gedekt. Daar er nu onder de G50 ingeschreven studenten slechts 160 a 170 Elzasscrs en Lotharingers zijn en de kosten voor zulk eene uitgebreide inrigting op den duur voor dat land ten te groot bezwaar worden, acht de rijksregering het billijk, daarin te gemoet te komenvooral omdat Elzas-Lotharingen zich ook ten behoeve van het lager onderwijs zeer groote uilgaven getroost en 's lands rekening over 1875 sluit met een tekort van ruim 7 millioen mark. Uit Berlijn schrijft men aan de Augsb. Alln. Zeil.-. Het zou nergens loe dienen te willen ontkennendat er een zeer onbehagelijke stemming in de residentie heerscht en dat die alleen door de reis des keizers naar Italië eenigzins getemperd is. Zeer vele gevvigtige builen- en binnenlandsche quaes- liën houden de gemoederen bezig. Ieder brengt zijn goeden raad voor Beije- tcn. voor Frankrijk, voor Turkije; maar allen komen zij lot geen ander resultaatdan dat eene afdoende oplossing vooreerst niet mogelijk is. Blaar dit zou te boven te komen zijn, ofschoon hetgeen in Beijeren gebeurt voor heel Duitschland van groot gewigt is, wanneer de toestand van de beurs en de industrie hoopvoller was. De daling der industrie- en speculatiepapieren nordt van dag tot dag erger. Het heeft niet ontbroken aan plannen tot verbetering van den toestandmaar er is geen verbetering te bespeuren, "at overigens de menschcn alle waarschuwing en ondervinding in den wind slaan, wanneer hun snelle en groote winst beloofd wordt, daarvan hebben Slronsbergs laatste daden op nieuw het bewijs gegeven. Ofschoon iedereen 't Berlijn wist, dat hij slechts door kunstmiddelen, die niet lang konden strekkenzijn zaken gaande hield, heeft hij toch nog lieden genoeg gevon kt, die geld voor hem beschikbaar stelden, toen hij weder buitengewone 'We beloofde. Nu hij zijn betalingen gestaakt heeft, heerscht er een Nek en vele firma's wankelen. Tegen lichtgeloovigheid en onbesuisd winstbejag kan geen wet gemaakt worden. Te Rcndsburg is het tuighuis afgebrand, dat o. a. 40000 nieuwe Blauser- 'bveren bevatte, hetgeen eene schade van 2,400,000 mark aan den staat veroorzaakt. Dc geheele schade wordt op 4% millioen mark begroot. Men vermoedt, dat de brand door kwaadwilligheid ontstaan is. Uit Dantzig meldt men dat een groot gedeelte der werklieden aan de rijkswerf arbeidende, plotseling is ontslagen. Het zijn allen personen, die gedurende 15 a 20 jaren aan de werf bezig zijn geweest. Op de vraag waarom zij werdeu ontslagenontvingen zij ten antwoorddat zij zich weigerachtig hadden betcond om zekeren arbeid, het optuigen van oorlogs bodems betreffende, voor de geboden som te volbrengen. De door de rijks autoriteiten geboden som was 900 markeen bedrag dat slechts 2/3 uit maakt van hetgeen vroeger steeds voor dergelijken arbeid is betaald. W K A M Si R 5.5 K. Het JouriiOff. bevat een besluit, waarbij een hooge raad voor het gevangeniswezen wordt ingesteld, bestaande uit leden der nationale ver gadering, leden van regtswege, o. a. de aartsbisschop van Parijs, de voor zitter van het consistorie der herv. kerk aldaar, de opper-rabijn van het centrale Israëlitisch consistorie, de prefect van politie enz., en leden door den minister van binnenlandsche zaken aangewezen. De raad zal worden geraadpleegd over de oprigting en de inrigting der gebouwen voor cellulaire gevangenisstraf bestemd, ontwerpen van algemeene reglementen aangaande de toepassing van deze straf enz. Te St. Gildes-dcs-Bois heeft een verschrikkelijke moord plaats gehad. Zekere Bodiguel werd gevreesd en veracht door allen, die hem kenden, en niet het minst door zijne vrouw, die hij voortdurend mishandelde. Eenige dagen geleden was de laatste naar haar schoonvader gevlugt en meende na verloop van eenige uren weer naar de echtelijke woning terug te kunnen keeren en op zolder haar schuilplaats te kiezen, gelijk zij meermalen deed. Haar man had haar eerst vergeefs gezocht, vond haar eindelijk, sleepte haar bij de haren naar zijn kamer, sloeg haar herhaalde malen met een flescli en beval haar daarop naar het bed te gaanwaar haar 13-jarig doch tertje reeds sliep. Bodiguel ging in een andere kamer slapen. Tegen 7 uur in den ochtend stond hij op, wekte zijn dochtertje en zei tot haar: "Ga naar beneden." Hierop greep hij een geweer, hield den loop vlak voor zijn vrouw eu schoot haar dood. Na het volbrengen van zijn daad ging hij op zijn bed liggen en schoot ook zichzelf dood. 's GRAVENHAGE6 November. Dc Staatscourant van heden avond bevat het volgende: 11. M. de koningin is den 3en dezer plotseling door een zoo hevige koorts aangetast, dat eene herhaling daarvan levensgevaar zoude daarstellen. De koortsaanval heeft zich niet dan gedeeltelijk herhaald, maai de bestaande borslbezwaren doen toenemen. In den jongstverloopen nacht heeft eenige slaap en de herstelde transpiratie verligting aangebragt, die liet gevaar, waarin 11. M. verkeerde, eenigzins verminderen. MOSKAU, 5 November. Het bankiershuis Blaretzki heeft zijne betalingen gestaakt, met een passief van 450,000 roebels. -BERLIJN, 5 November. De beroemde hoogleeraar in het staatsregt, Robert von Blohlis heden nach t plotseling overleden. LONDEN, 5 November. De commissiënvertegenwoordigende de houders van Ttirksche obligaliën van 18541858 en 1871hebben een onderhoud gehad met lord Derby. De minister gaf haar te verstaan dat het sedert eenige jaren de onveranderlijke gewoonte van de Britsclie regering was, niet tusschenbeide te komen met betrekking tot builenlandsche geldleeningen. Tusschcnkomst van dezen aard zou slechts een niet-officieel karakter kun nen dragen. VERSAILLES, 5 November. De nationale vergadering heeft met 396 van de 51G uitgebragte stemmen den heer d'Audiffret tot voorzitter gekozen. Tot onder-voorzitters koos zij de heeren Duclerc, MartelKerdrel en Ricard. Zij koos dezelfde secretarissen. BERLIJN, 5 November. De Reichsanzeiger bevat een telegram uit Blon- tcvideo van 3 Nov., meldende dat de moordenaar van den Duitschen vice- consul von Gravcnitz krachtens vonnis van den krijgsraad is doodgeschoten. ROME, 5 November. BIgr. Rass, bisschop van Straatsburg, is hier aan gekomen. Volgens de Ilal. Nac/ir. staat zijne tegenwoordigheid alhier in verband met de regeling der quaestiën, die betrekking hebben op de scheiding van de Elzas-Lotharingsche diocesen van Frankrijk. BELGRADO, 5 November. Bij openbare plakkaten is de militie hier op geroepen om gedurende drie dagen in den wapenhandel geoefend te worden. Daarna zal zij naar de grenzen trekken. RUGllSA, 5 November. Uit Slavische bron ontvangt men het volgende berigt uit Bosnië: Onderscheiden hoofden van benden hebben besloten den oorlog gedurende den winter tot het uiterste voort te zetten met het voor nemen eene volksvergadering bijeen te roepen, ten einde, in vcreeniging met de hoofden in de Herzegowina, eene voorloopige nationale regering te proclameren. Ter correctionele teregtzitting van de arrond.-regtbank te Leiden, dd. 5 November, zijn de volgende vonnissen uitgesproken: II. N.te Katwijk, wegens beleediging met dreigementen en gewelddadigheid tegen een bedie nend beambte in de waarneming zijner bediening, lot cellulaire gevangenis straf van 6 dagen en geldboete van ƒ8 of subsidiair 1 dag cellulaire gevan- genisstrat; G. d. 11., te Ter Aar, wegens beleediging met dreigementen en gewelddadigheid tegen een bedienend beambte in de waarneming zijner be diening, tot cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen en geldboete van ƒ30 of subsidiair 3 dagen cellulaire gevangenisstraf; A. v. Z.te Oegslgecst, wegens gewelddadigheid jegens bedienende beambten in de waarneming hun ner bediening, lot cellulaire gevangenisstraf van 6 weken; G. J. P., te Aar- landerveenwegens rebellie door één persoon zonder wapenentot gevan genisstraf van 6 dagen; BV. L., te Leiden, wegens diefstal, tot cellulaire gevangenisstraf van een half jaar; P. v. 't 11. en C. L., onder Alkemade, wegens diefstalieder tot cellulaire gevangenisstraf van 1 maandBBL v. P. te Nieuwkoop, aangeklaagd wegens diefstal, vrijgesproken. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRAiiBE.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5