LEIDSCUE OII I! A ft T. 18/5. D1NGSDAG 2 NOVEMBER. R1NNENLA NDSCfIE BEMGTË.W 25fi. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. l>e prijs rter Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het F er slag der Handelingen ran den tiemeenteraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.35. IJet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar roor ƒ2.50 'ijaars. buiten de expeditiekoeien. Afzonderlijke nottt toets der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Ad'.ertcntiën is van 1—4 regels J.—iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 1 November. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge tart dat de eersie verzending eener brievenmaal voor Nederl. Indië, langs den weg van Napels, en verder met de stoomschepen van de maatschappij .Nederland", zal plaats hebben op Zondag den 7ien November aanst.en nrvolgens des Zondags om de vier weken, door middel van de op de vol gende uren vertrekkende treinen: te 7.5 's morgens uit Amsterdam: te 6.25 'smorgens uit Rotterdam, en te 6.15 's morgens uil 'sGravenhage. De brie venmaal uit Nederland over Napels naar Batavia kan geacht worden binnen 33 a 34 dagen ter plaatse van bestemming te zullen aankomen. Het enkel pint der brievender gedrukte stukken en der monsters of stalen van koopwaren bedraagt: voor gefrankeerde brieven 30 cent; voor ongefran- teerde brieven 60 cent: voor aangeteekende brieven, behalve het eerst- vermelde port, bij vooruitbetaling te voldoen, een vast regt van 50 cent: voor nieuwspapieren en andere gedrukte stukken 7% cent; voor monsters oi stalen van koopwaren 7% cent; voor aangeteekende drukwerken en monsters, behalve het reeds vermelde port, een vast regt van 50 cent. Ilc berekening van liet enkel port geschiedt naar den volgenden maatstaf: voor brieven naar dien van 15 grammen of elk gedeelte van 15 grammen; voor gedrukte stukken en monsters of stalen van koopwaren naar dien van 50 grammenof elk gedeelte van 50 grammen. -Door het prov. kerkbestuur van Zuidholland is aan d9. Chr. Krabbe, pred. alhier, ingevolge zijn verzoek, eervol emeritaat verleend. - Men schrijft ons het volgende: Dezer dagen was er eenigelevendigheid In den aanvoer van verschen visch te bespeuren, die voornamelijk bestond in kabeijaauw en schelvisch, tegen zeer lioogc prijzen. Zij werden door stiuiten van Noordwijk gevangen, terwijl Katwijk zijn geheel aantal bom men ter steurharingvangst onder zeil heeft. Evenwel gaat het met die vangst liet gunstig; de schuiten blijven lang uit, zijn dikwijls ver weg, de aanvoer vin bokking is bijgevolg traag en de prijzen stijgen. De meeste bloemkool onder Rijnsburg, Valkenburg en Ocgstgeest is van liet veld geruimd en grootendeels ingemaakt voor het buitenland, daar zij, terscb gehakt, een te onaanzienlijk gewas opleverde om in aanmerking te komen. Die echter nog op het veld staat, schijnt nog voldoende bloem te itllen, beter dan zij het geheele jaar gedaan heeft. Voor de gave, hoewel kleine kool wordt dan ook 8 per honderd bedongen. Nu de aardappelen overal gerooid zijn blijkt het dat vele voor winter provisie niet geschikt of duurzaam zijn. Toen de ziekte in de vroege ont stond, begon het loof van de late op de meeste plaatsen te versterven, en loen de eersie gerooid werden was de groei van de laatste gestremd. Zij bleven wel bevrijd van de ziekte, maar kwamen niet tot rijpheid, zoodat menige knol de noodige bloem mist om als voldoen e aardappel in aanmer king te komen. De duinzandaardappelen zjjn goed, doch hoog in prijs, terwijl de Zeeuwsche het over het algemeen van de kleiaardappelen winnen in boedanigheid. Voor ongeveer drie weken scheen men daarmede nog niet tod te zijn, terwijl de prijzen laag waren. Doch naauwelijks werd itn hiermede bekend of verscheidene schepen zakten naar Zeeland af om ladingen te doen, niet alleen voor de hoofdstad, maar voor verscheidene andere plaatsen. De begeerte naar het Zeeuwsclt product klimt alzoo met «leren dag. Zelfs Pruissen kan geen redelijk smakelijke aardappelen leveren, loei de Zeeuwsche boeren hiervan de lucht kregen zijn de prijzen aanmer kelijk gestegen en zij zullenbij den gragen handelnog wel wat stijgende lijven. October was zoo buitengewoon koud als September buitengewoon warm i geweest. Slechts een enkelen zonnigen dag leverde de eerste opals de tonometer tol bjjna 60' klom. Overigens bragt hij niets dan graauw weer ttl een scherpen oostenwind en een thermometerstand van gemiddeld 40». fok nachtvorsten hebben niet ontbroken. Doch men verwacht eene zachte ïovembermaand met zuidelijken wind en regen, want de najaarsstormen n vroeg of laat niet uit. De trekvogels zijn weg, de vinkebaan wordt veinig of niet hezocht, het gras vermindert met iederen dag, want de neizaamheid heeft geheel opgehouden; er is eenig vee gestald en het voor ligt beslaat dat het stallen algemeen niet lang zal kunnen worden uit- Bij de eergisteren te 's llage gehouden actc-examens voor hel middel baar onderwijs, werd voor geschiedenis toegelaten mej. A. M. Kapteyn, van Barneveld, en is eene voor Engelsche taal- en letterkunde afgewezen. Voor het boekhouden werd toegelaten de heer J. B. van Nidek. van Amsterdam. Twee werden afgewezen. Van de 13 candidaten voor de handwerken door de commissie voor het lager onderwijs Zaturdag geëxamineerd, werd slechts 1 afgewezen. Toege laten werden, de dames: D. J. Bonket, uit Dordrecht, voor smaak; E. Bras, uit Rotterdam, voor nul; 11. NV. Donkersloot, uit Rotterdam, voor nut; M. C. Graaff, uit Dordrecht, voor nut en smaak; J. W. M. Halslijn, uit Rot terdam, voor smaak; J. P. W. de Keizer, uit Rotterdam, voor nut; P. van Maarseveen, uit Dordrecht, voor nut; P. A. van Maarseveen, uit Kralingen, voor smaak; E. Pennock, uit Dordrecht, voor nul en smaak; J. van dér Spek, uit Rotterdam, voor nut en smaak; A. Spits, uit Dordrecht, voor nut en smaak, en J. Warmenhoven, nil Rotterdam, voor smaak. Voor de Fransche taal werden van de 9 candidaten 4 toegelaten, Sfijnde de dames B 11. J. van Beetcn, E. J. Kievils, A. C. H. A. Zaalberg, allen uit Leiden, en C. M. van der Gaag, uit 's Hage. De commissie van organisatie van den Antidienslvervai.ging-bond be staat uil de heeren: Amsterdam. Mr. Jac. Wertheim advocaat, majoor der schutterij: M. A. Perk, predikant der Waalsche gemeente; A.L. Krook van Harpen, luitenant- kolonel der schutterij; jh'. m'. C. Ilartsen Jacobzn., assuradeur: Eugcu Bunge, koopman; M. J. A. A. Boon flartsinck, firma Boon Hartsinck en van Tijen; F. C. Tromp, oud-zeeofficier, lid van den gemeenteraad, en B. H. Heldt, voorzitter van het centraal bestuur van hel algemeen Nederlandsch werklieden-verbond. Leiden. M'. J. T. Buys, hoogleeraar, staatsraad in buitengewone dienst. 'sGravenhage. L. G. Brocx, oud-minisler; P. T. W. Moulon, architect; J. Stam, directeur van de staatsloterij, lid van den gemeenteraad; L. E. Uyllenhoovencontroleur der directe belastingen, enz.; jhr. J. K. F. II. von Schmidt auf Altenstadt; L. J. W. van Rouveroy, oud-majoor O. I. leger; J. W. D. Röell; mr. J. D. Veegens, procureur; mr. A. Kerdijk, schoolopzie ner; W. J. Knoop, oud-luitenant-generaal; mr. U. Vreede, advocaat, en M. D. graaf van Limburg Slirum, oud-minister. Delft. Mr. B. 11. Pekelharing, hoogleeraar. Rotterdam. John E. Knight, kolonel-kommandant van het regimentschut terij; A. van Stolk Cz., kommandant van de koninklijke scherpschutters; Ger. Theod. van Maanen, firma Bos, van Maanen O., en H. T. T. Vi 1 - kens, luitenant-kolonel der schutterij. Utrecht. Dr. Schubart president van de vereeniging lot bevordering van kennis aangaande de landsverdediging, en jhr. mr. A. G. de Geer, advocaat. Dordrecht. Herman Iloijer, firma van der Linden en lloijer, en J. A. Smils van Nieuwerkerk, lid der prov. staten van Zuidholland, luitenant kolonel kommandant der schutterij. Gorincbem. Jhr. F. G. E. Merkes van Gendt, lid der prov. staten van Zuidholland. Middelburg. Mr. G. A. Fokker, lid van gedeputeerde stalen van Zeeland. Door deze commissie werden op 30 September 1875 de statuten van den bond vastgesteld. Die statuten zijn, op 29 daaraan, den koning aangebo den, bij adres, houdende verzoek voor den bond om erkenning als regts- persoon. Dit adres is onderteekend door negen Haagsche bondsleden, als: M. D. graaf van Limburg Stirum; jh'. G. W. Ilovy; oud-vrijwilliger van 183031; J. van Swielen, luitenant-generaal; M. H. Jansen, lid van den raad van state, oud-kapitein ter zee; d'. J. J. Mouton, lid van den gemeente raad; m'. 0. baron Groeninx van Zoelen; in'. C. J. E. graaf van Bylandt, lid van den gemeenteraad; A. C. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, oud-gezant; jh'. J. 0. B. Boreel, oud-vrijwilliger van 1830—31, en J. J. Wichers, vice-admiraal. Naar elke plaats zal eene lijst worden gezonden van de bondsleden die er wonen, met uitnoodigiug eene vergadering te beleggen, een afdeelingsbe- stuur te benoemen en uit dertig door die commissie aanbevolen en andere bondsleden de vijftien leden van het hoofdbestuur te kiezen. Naar wij vernemen, meldt het D. v. 's Gr., beginnen de inschrijvingen voor de wetenschappelijke expeditie naar Sumatra, door het aardrijkskundig genootschap ontworpen, reeds vrij goed te marcheren. Z. K. H. prins Hen drik schonk 500; de Nederl. handelmaatschappij ƒ1000; de Indische han-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1